Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2010 - den první

Obscene Extreme 2010 - den první

15.07.10
Trutnov, Na Bojišti

Letošní ročník Obscene Extreme se nesl ve znamení návratu festivalu do původního místa konání na trutnovském Bojišti. Přiznám se, že ač mám areál ve Svojšicích rád, s Bojištěm se pravděpodobně nemůže měřit. Zdejší prostředí dalo OEF ve srovnání s loňským ročníkem sevřenější, komorní atmosféru. Mám taky pocit, že dorazilo méně návštěvníků než loni, ale je to čistě subjektivní dojem, skutečná čísla neznám. Prvních pár stovek nedočkavců ze všech koutů světa se sjelo do areálu už ve středu, kde již fungovalo (pravda, značně omezené) festivalové zázemí. Další stovky dorazily v průběhu dalšího dne.

Festival zahájili krátkým setem hosté z Ruska, PURULENT JACUZZI. Kapela neměla záviděníhodnou pozici, dorazila jen pár minut před začátkem a na koncert jí zbylo jen něco kolem deseti minut. Na druhou stranu v její prospěch hrála natěšenost návštěvníků, kdy se pod pódiem začalo pařit ještě při zvučení a první stagediving nastal přesně dvanáct sekund po začátku. Rusové předvedli agresivní slamming grind, nic světoborného, v podstatě průměr. Jako zahajující kapela se však zapsali dobře.

Druzí CEREBRAL BORE mě moc nebrali. Neměli moc čím zaujmout, rychlý ukvičený grind v této podobě už jsem slyšel mnohokrát. Následující SEXY POLICE byli o třídu kvalitnější, zajímavá to grind/thrashová míchanice s dobrými riffy. Nakonec ale doplatili na špatný zvuk: zpěváka téměř nebylo slyšet a často veškerou hudbu doslova utloukaly bicí.

MUCUS předvedli neurčitý bordel se zpěvem, který připomínal kokrhání ztripovaného kohouta, moc mě to nechytlo, na rozdíl od kapely následující. Finští TINNER byli zajímavější záležitostí, která musela lahodit především punkověji naladěné části publika. Jednalo se o veselou crustovou záležitost, která nicméně dokázala vyvinout nekompromisní tlak. O ten se staral především zpěvák se svým projevem ožralého, nasraného, vzteklého punkera.

První zástupci české scény EARDELETE se vytáhli se špičkovým goregrindem s typickým kvičivým projevem. Výborná gore sypačka, která se v některých místech blížila kvalitě takových ROMPEPROP. K naprosté dokonalosti tomu sice něco chybělo, ale ne moc. Následující kapela přišla doslova z jiného světa. Indonéská NOXA uhranula publikum naprosto špičkovým setem, jemuž dominovaly rychlé groovy kytary a naléhavý vokální projev. Kapela byla výborně sehraná a přitom svojí agresivitou překonala všechny doposud hrající kapely dohromady. Zpěvák se mezi songy svěřoval, že Indonésané nejsou teroristé a že nepijí pivo, ale působilo to nestrojeným, přirozeným dojmem. Výborný koncert, za který se zfanatizovaný dav pod pódiem odvděčil divokým tancováním. Tak doufám, že k nám ještě někdy zavítají.

INEVITABLE END se s vystoupením indonéské sebranky nemohli měřit. Jejich set neměl moc čím zaujmout, jednalo se o uřvanou deathovou záležitost, v podstatě bez špetky nápadu. Prostor pod pódiem se během jejich setu docela vyprázdnil, takže si do něj kytarista mohl skočit zapařit, ale to celkovému vyznění moc nepomohlo. V podstatě bezobsažná nuda. BEYOND TERROR BEYOND GRACE hráli také death, ale o několik tříd výše. Jednalo se o temnou technickou jízdu, která působila velmi přesvědčivě a dokázala dostat publikum pod tlak. Na závěr se kapela blýskla pomalejším songem, který vyvrcholil meditativní pasáží. Celkově byli BEYOND TERROR BEYOND GRACE zajímavým zážitkem, který nicméně musel oslovit spíše lidi nahoře na lavičkách, než ty v kotli.

Set dalších zástupců české scény INGROWING asi není třeba příliš rozvádět. Kapela potvrdila svůj status špičky tuzemského grindu. Na přitažlivosti této kapely neubral nic ani déšť a kotel pod pódiem překypoval nadšenými fanoušky. INGROWING nasadili hodně vysokou laťku, kterou se THE ARSON PROJECT pokusili překonat poměrně zajímavým a rozmanitým grindcorem, ale neúspěšně. Velkou roli v tom ale hrál pokračující déšť, který se podepsal na celkové atmosféře, za lepšího počasí tomu mohlo být jinak.

Přicházejí GENERAL SURGERY. A tady mám chuť přestat psát, protože to se opravdu musí vidět. Ještě teď doma cítím chuť javorového sirupu, kterým parta vyšinutých patologů vydatně zalévala fanoušky v kotli. Jejich koncert měl pravděpodobně nejsilnější drive z celého Obscene Extreme. Kapela si střihla pár novějších kousků z poslední desky, ale skutečnou lahůdkou byly dvacet let staré songy z kultovního alba "Necrology".  Naprosto špičkový old school grind, na který pařil snad skoro každý v areálu a kdo ne, měl by se stydět. Švédští řezníci ve spolupráci s totálně nacpaným kotlem vytvořili neskutečný tlak s pravou gore atmosférou, kde odolat nízkým obscénním pudům a nejít si skočit ze stage snad ani nešlo.

Naprosto vyčerpán z GENERAL SURGERY jsem se odebral nahoru na lavičky, abych se pokochal vystoupením CATTLE DECAPITATION. Také výborný zážitek, ale z úplně jiného soudku. Kapela se blýskla vynikající technikou, nepostrádala tvrdost, ale byla značně náročná na poslech. Vyhrávky obou kytaristů se asi pohybovaly na hranici toho, co by ještě publikum sneslo, ale kapela naštěstí dokázala citlivě poznat meze a nepřetáhnout struny. Hudebně naprosto vynikající záležitost, která by se v jiné konstelaci stala vrcholem festivalu, ale po GENERAL SURGERY Američané neměli šanci.

O tečku za prvním dnem se postarali švédští black/crusteři MARTYRDÖD. Hráli především skladby z poslední desky, které byly oproti studiovým verzím o poznání syrovější, nakonec to ale vlastně byla docela skočná muzika. Přesto si MARTYRDÖD udrželi znepokojivou, drásavou atmosféru. Asi aby se nám hůře spalo. Bohužel jejich vystoupení bylo poměrně krátké na kapelu takových kvalit (odhadl bych to na takových pět písní) a jeho druhá polovina byla navíc postižena problémy se zvukem. Je tomu škoda, jinak mohli být MARTYRDÖD bezchybným ukončením úvodního dne.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

flooder21.07.10 | 10:45:53

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube