Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2010 - den třetí

Obscene Extreme 2010 - den třetí

17.07.10
Trutnov, Na Bojišti

Finální den svátku obscénností začal smutnou zprávou ohlašující, že na festival nedorazí kytarista Spike z legendárních D.R.I., kteří měli být tahouny posledního dne. Naštěstí se Čurbymu podařilo sehnat náhradníka z místní skupiny EXORIZPHOBIA, který po krátkém nácviku za Spika zaskočil. Bohužel jsem kvůli apokalyptickému dešti D.R.I. neviděl, nicméně dle vyjádření účastníků byl koncert vynikající, takže si ten kluk zaslouží nejvyšší respekt.

Ráno nic nenasvědčovalo tomu, že se spustí takový liják, jaký nakonec přišel. Bylo stejné pekelné horko jako v pátek. Proto jsem se dokopal až na vystoupení švédských VILEFUCK, kteří hráli rychlý, uřvaný old-school thrash, skoro až s punkovým rytmem, a příliš mne nezaujali. TRIGGER předvedli hyperrychlý grind/fastcore se špinavým zvukem, který stál přinejmenším o třídu výše. Zpěvák blbnul a válel se po zemi, jakoby chytnul epilepsii. Nebylo to špatné, ale na sobotní ráno asi moc. Lidi byli unavení, a tak se žádný kotel prakticky nekonal, až na nějaké tři zmatené šílence pod pódiem. Ještě bych poznamenal, že mezi písněmi pustili znělku z archaického seriálu "Dallas", čímž mě teda dostali do kolen.

MIZAR byli další kapelou, která doplatila na špatný zvuk. Jejich rychlý grind sice dokázal vyvinout solidní tlak, ale kvůli špatnému nazvučení působil dost nudně. Přes přehulené kytary nebylo slyšet téměř nic jiného, zpěv byl naprosto utopený, celkově se vystoupení kapele moc nepovedlo, škoda. Na druhou stranu se přiznávám, že na loňské Fekal Party na mě nepůsobili o moc lépe. Nejvíce se jim vyvedl závěrečný přídavek s drtivými riffy.

ATTACK OF THE MAD AXEMAN přišli jako z jiného světa. Set téhle kapely byl naprostá vyšinutost, kdy člověk nevěděl, zda se dříve smát nebo pařit. Která jiná kapela má za mikrofonem želvu s obrovským nafukovacím kladivem? A to byl jen začátek, hudebníci převlečení za roztodivná zvířátka předváděli více opiček než zbytek kapel za sobotu dohromady. Pro příklad: při chilloutové pasáži se zvuky malebného lesa náhle zpěvák zastaví a neumělou češtinou prohlásí: "ja sem zelva, vy ste nic a dalsi song je o slonech!" Jejich old-school grindcore zněl živě ještě lépe než na desce a třicet minut v podání ATTACK OF THE MAD AXEMAN bylo jedním z nejlepších momentů soboty.

THORNAFIRE z Brazílie hráli poměrně kvalitní brutal death s dobrým tlakem. Silný kytarový rytmus a masivní bicí nicméně nezastřeli monotónnost celého setu a skutečnost, že přes veškerý tlak hraje kapela v podstatě průměr. O dost lépe působili crustoví KRUSH, kteří spustili divokou, nespoutanou a veselou punkovou jízdu. Jejich set nepostrádal živost a sklidil úspěch, mně se taky líbil, další zajímavá věc ze sobotního odpoledne.

VIRAL LORD hráli v podstatě průměrný brutal death bez nějakých příkras, na OEF hrálo množství lepších sebranek. MINDFLAIR předvedli old-school grindcore sypec se silnou baskytarou v pozadí. WASTEFORM na mne zapůsobili jako lepší klon THORNAFIRE: rychlý slam brutal death, který nepostrádal agresivitu, ale počáteční nadšení po chvíli opět uvadlo. Lepší průměr. Nejviditelněji na pódiu působil tlustý řízek za mikrofonem, jehož hlasivky dávaly muzice příslušný tlak.

Deset nejlepších kapel OEF 2010 podle Jakuba Němce

1. GENERAL SURGERY
2. ROMPEPROP
3. CATTLE DECAPITATION
4. NOXA
5. MARTYRDÖD
6. THE ATTACK OF THE MAD AXEMAN
7. PSYCHOTIC DESPAIR
8. INGROWING
9. BEYOND TERROR BEYOND GRACE
10. 2 MINUTA DREKA

Španělé NASHGUL hráli poměrně nápaditý gore bordel s nepostradatelnou vokální dvojicí growl/kvikot a rychlým až punkovým rytmem. Nic, co tu ještě nebylo, nicméně kapela působila odlehčeně, divoce se vyřádila a není divu, že přilákala do kotle značné množství třemi dny prasáren znavených návštěvníků. Na jejich odhodlání nic nezměnila ani příšerná bouřka dle trutnovských tradic, která spustila před závěrem setu.

S odezněním první vlny deště nastoupili na pódium JAPANISCHE KAMPFHÖRSPIELE. Přiznám se, že jak mne na poslední desce zase tolik nenadchli, tak při živém vystoupení se jedná o kapelu par excellence. Jejich nápaditý grindcore nepostrádal živost, variabilitu a nadhled. Hudba JAPANISCHE KAMPFHÖRSPIELE se vyznačovala mnohačetnými přechody, které nepůsobily tak neposlouchatelně jako na CD, ale naopak daly hudbě větší grády. Výsledkem byl opět plný kotel nadšených fanoušků.

Při dešti jsem bohužel promokl takovým způsobem, že zbytek kapel jsem musel pustit z hlavy, vrátit se do tábora a vyřešit to, že jsem mokrý jako myš. Jedinou výjimkou byli MISERY INDEX, které jsem si vyslechl aspoň z povzdálí. Američani hráli sice jen ve třech, ale ze své agresivity nic nepostrádali. Jejich death/grind zněl "live" mnohem lépe než z desky, svojí hudbou rozmlátili Bojiště na šrot.

Zbytek noci až do rána jsem strávil v Hell Kill Out Zone za poslechu EBM a elektronické "rychty" by Hell DJs.

Jako největší klad letošního OEF bych pochopitelně viděl kapely a šílenou atmosféru, ale o tom snad ani nemá smysl psát. Tenhle festival je na celém světě unikátní a všichni se jen můžeme modlit k prasatům posvátným, ať ještě dlouho vydrží. O areálu na Bojišti tady taky nemá smysl sáhodlouze vykládat, kotel dole je sice hrbolatý, ale celkem se jedná o nejlepší areál, kde jsem kdy byl. Vyloženým pozitivem bylo rozšíření nabídky stánků s jídlem (oproti loňsku skutečný luxus, člověk si měl z čeho vybrat a to, že v tom není maso, mně vůbec nemuselo vadit). Férový přístup ochranky u pódia je snad celorepublikovým unikátem. A v neposlední řadě bych zmínil Hell Kill Out Zone a čajovnu, kde si mohl člověk odpočinout a nabrat síly na další návrat do obscénního chlíva.

Záporů bylo minimum. Snad jen poněkud schizofrenní přístup ochranky u hlavního vstupu, která zabavovala kdejakou blbinu (v tom vedru snad není nic špatného na tom, že si člověk vezme vlastní vodu), zatímco přes vstup od tábora bych pronesl snad i automatický kanón na buřty, aniž by to někoho zajímalo. Příliš jsem taky nepochopil to, že ve středu fungovala jen jedna pípa, na kterou se čekalo v hodinové frontě, ale chuj s tym. Takovými maličkostmi se nemá smysl zatěžovat, dvanáctý ročník Obscene Extreme byl po všech stránkách výborný.

Anketa

Která z těchto kapel vystupujících na OEF 2010 byla nejlepší?

GENERAL SURGERY

118 hl.
 

ROMPEPROP

83 hl.
 

CATTLE DECAPITATION

93 hl.
 

NOXA

105 hl.
 

MARTYRDÖD

115 hl.
 

ATTACK OF THE MAD AXEMAN

87 hl.
 

PSYCHOTIC DESPAIR

60 hl.
 

INGROWING

95 hl.
 

BEYOND TERROR BEYOND GRACE

90 hl.
 

2 MINUTA DREKA

124 hl.
 

Celkem hlasovalo: 970 | Zobrazit všechny ankety

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube