Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Fluff Fest 2010

Fluff Fest 2010

PLAGUE MASS, PUNCH, COMADRE, RUINER, MOTHER, AMEN RA, MELEEH, GADGET, ANCHOR, VITAMIN X, ANOTHER BREATH, ZS, RESSURECTIONISTS, NO TURNING BACK, IRON LUNG, OMEGA MASSIF ad.
23.–25.07.10
Rokycany, areál letiště

Pro tři dny se město Rokycany opětovně stalo dějištěm společensko-hudebního Fluff Festu. V letištním areálu bylo pro návštěvníky připraveno celkem třicet kapel z Evropy, USA a Austrálie a vše se odehrálo v duchu do-it-yourself, tedy mimo jiné bez přehnané reklamy.

Den první – střídavě oblačno až zataženo, místy déšť

Možná ihned prvním zklamáním bylo pro některé fanoušky zjištění, že jeden z největších taháků letošního ročníku, američtí thrasheři a srandisté MUNICIPAL WASTE zrušili svoje vystoupení z náhlých rodinných důvodů. Další nepříjemná skutečnost se stala účastníkům prvního dne, francouzským NINE ELEVEN a americkým RAMMING SPEED. Obě družiny byly v České republice vykradeny, a tak jejich koncerty měly pro ně významnou příchuť, neboť musely doufat ve finanční podporu posluchačů.

Nebylo ale třeba smutnit, protože festival nabídl řadu skvělých představení a několik velice příjemných překvapení. Ihned první den se kupříkladu ve skvělém světle ukázali PLAGUE MASS z Rakouska, kteří jsou poměrně častými návštěvníky České republiky a ani na tomto festivalu nebyli nováčky. Zahráli rozhodně delší set než při svém posledním pražském vystoupení v klubu V Jelení (tehdy zhruba pouze tři písně vlivem časové tísně). Svůj hodně přesvědčivý politicko-hardcorový naštvaný set plný emocí opřeli o písně z alba "Living Among Meat Eaters" a propagovali rovněž novou desku "Union of Egoists". I přes zprostředkovávaná negativní témata byla tato kapela velice přátelská a pohodová, což dokazoval nadhled, s jakým si bubeník poradil v situaci, kdy všechno na pódiu omylem ničil.

Jeden z největších dopadů na přítomné měla americká hardcorově-grindová formace PUNCH s ženou v čele. Kapela doslova nasypala do lidí nejen v předních řadách svůj nekompromisní grindcore s ženským, ultra vysokým vokálem. Meghan si však nezískala respekt pouze pro svoje řevní schopnosti, ale rovněž pro svoji tvrdost, protože na koncert vstupovala se zlomeným kotníkem (který si přivodila v České republice). Přesto na pódiu moshovala na jedné noze spolu s četným zástupem "šílenců", kteří ji někdy div že nesemleli na zem. V závěru celá kapela a zejména Meghan sklidili ohromný aplaus.

Kolegové ze společného evropského turné s výše uvedenými, COMADRE, se mohli pyšnit největším podílem fanoušků na pódiu. Organizátoři Fluff Festu, podobně jako na Obscene Extreme, totiž nechávali návštěvníky vstupovat na jeviště, kde se mohli pohybovat a skákat z něj dle libosti. Hromadné chorály, kupa lidí na sobě a zdravý fanatismus – to způsobili sympatičtí COMADRE i přes technické problémy s vyvážeností zvuku.

RUINER uzavírali první den a potvrdili pozici hlavního taháku. Frontmana zdobilo výborné frázování a důslednost. Jednalo se o věrný hardcore punk střídající střední a ultra rychlé tempo. Název kapely rovněž nebyl úplně od věci ve vztahu k festivalu, jelikož po skončení jejich produkce se strhla největší průtrž mračen a příroda se vyčistila.

Den druhý – zataženo a pak polojasno, víceméně bez deště

Vyčištění přírody znamenalo pro lidi ve druhém dni jednak bahnivé zážitky, ale rovněž patrně nejzajímavější skladbu skupin. Už jen při pohledu a poslechu otevírajícího (MOTHER – Česká republika, ex–THEMA ELEVEN) a zavírajícího (AMEN RA – Belgie) uskupení bylo jasné, že festival nebude pouze o rychlých tempech a otevřeném vyjadřování názorů skrze texty písní.

Fluff Fest byl také o přiblížení temné atmosféry. Tuzemští MOTHER jsou sice v podstatě tři čtvrtiny již nefungující družiny THEMA ELEVEN, hrají ovšem syrověji. AMEN RA zase nabídli při západu slunce depresivní post-metal s výraznými prvky sludge a doomu, kdy zpěv a řev byl nezvykle, ale úmyslně podsazen, aby především vyzněla instrumentace a vokál pouze dokresloval atmosféru. Ta fungovala výtečně a to i přes skutečnost, že zamýšlená projekce na pódiu nebyla příliš vidět.

Odpolední řádění druhého dne zajistila mimo jiné "švédská trojka" v podobě kapel MELEEH, GADGET a ANCHOR, kdy se postupně střídaly styly emo post hardcore, ultra rychlý grind a vegan straight edge hardcore. Všechny tři k sobě dobře pasovaly. Dalšími absentujícími byli DEAD SWANS, které více než dobře nahradili DAGGERS. U fanoušků měli velký úspěch.

Ovšem nejvíce ohlasů zažily v sobotu dvě sebranky. Nizozemští veteráni VITAMIN X zapojili fanoušky do svého koncertu maximálně, jak to šlo. Jejich set byla jedna velká jízda poctivého hardcoru ze staré školy říznutého zběsilým thrashovým tempem. Klasický stage diving, crowd surfing s člunem či nafukovacím lehátkem, velice rychlý circle pit a především velká wall of death, do které se zapojil každý od místa zvukaře až po hlavní pódium. Umělci se také nechali unést a zpěvák, kytarista i bubeník skákali do davu. Nechyběla ani patřičná ironie "vitamínů", kdy se frontman svlékl a ukázal, že patří se svým nepotetovaným tělem mezi "tvrdé" chlapy.

ANOTHER BREATH, to jest další americký import, který byl dosti známý u fanoušků, takže se hromadně zpívalo v pozitivním duchu, i když mikrofon zpěváka často moc nefungoval. Tanečníkům na pódiu se podařilo jednou zasypat jejich těly kytaristu, ale bez výrazné újmy, protože ten hrál dál s úsměvem na rtech, jakoby jeho tajným snem bylo ležet na dně neúspěšně postavené živé pyramidy.

Den třetí – oblačno, polojasno, jedna pětiminutová přeháňka

Stylově nejméně variabilní třetí den byl otevřen velmi kuriózně. MUNICIPAL WASTE, kteří měli hrát na konci tohoto dne, nebyli nahrazeni jiným jménem a místo toho se časový harmonogram posunul o hodinu kupředu. Přesto se nové jméno na soupisce kapel objevilo. V party stanu mimo hlavní pódium zahráli američtí experimentátoři ZS, kteří mnohým přivodili bolehlav a jiným neuvěřitelný zážitek něčeho tak hezky nesourodého, až museli v závěru setu aplaudovat.

Úchylné probuzení do třetího dne podpořil grind jak řemen, tedy RESSURECTIONISTS s dvěma vokalisty. Další kapely jako UNRESTRAINED nebo NO TURNING BACK v přestávkách mezi písněmi hodně hovořily o svých přesvědčeních a problémech současné společnosti. Druhá jmenovaná, velezkušená nizozemská banda (jezdí turné od roku 1997) způsobila soudě z celkové atmosféry vrchol třetího dne. Podařilo se provést ohromný circle pit, který zasahoval hodně daleko. Zpěvák mnohokrát přišel o mikrofon, kupříkladu u jedné cover skladby od NEGATIVE APPROACH nezpíval vůbec a někdo z fanoušků to vzal za něho. NTB nebyli nikdy hudebně nápadití, ale jejich energie při živých vystoupeních je pověstná, a proto jsou koncerty tak úspěšné – například v roce 2010 v pražské "Sedmičce".

Pokud se mluvilo o vrcholu toho a toho dne, tak patrně největším příjemným překvapením a nejzvláštnějším zážitkem bylo americké duo IRON LUNG. Ve složení kytara a bicí ukázali členové zmíněné kapely, že tvrdá muzika se dá dělat i v méně lidech. Bubeník byl rovněž hlavním řvounem a zpěvákem a taktéž je možné jej pasovat na nejlepšího frontmana celého festivalu, protože byl interaktivní a posluchače a diváky si získal, kdy se mu zamanulo. Jeho malé dcery, přítomné setu svého tatínka a jeho kamaráda, se staly nejmladšími stage divery Fluff Festu. Když bubeník vybídl všechny, ať přijdou na pódium, strhl se při tomto masakrózním grindu a power violence s těžko odhadnutelnými záseky a špičkovým řevem bubeníka opravdu úžasný nepořádek.

Mimo hlavní pódium, kde každý den vystoupilo osm až deset skupin, byl k dispozici také party stan, kde svůj set odehrálo rovněž několik band, mimo jiné čeští hardcoristé YOUR FUCKING NIGHTMARE nebo belgičtí doomovníci KINGDOM. Bohužel poloha tohoto stanu nebyla zrovna šťastně vyřešena, neboť když se hrálo současně na pódiu a ve stanu, tak lidé, kteří nebyli přímo v kotli, slyšeli obě muziky najednou. Na toto doplatili jinak výborní Němci OMEGA MASSIF se svým instrumentálním post metalem.

Mimo hudební produkci festival nabízel různé workshopy (např. jak si udělat vlastní fanzine), k dispozici byl i filmový stan, kde se promítaly filmy na různá témata, konaly se přednášky zejména o svobodě zvířat, hrály deskové hry nebo se zkrátka jen odpočívalo. V provizorním městečku na louce šla zakoupit pouze veganská strava a z alkoholických nápojů bylo v nabídce jenom pivo a Frisco, nechyběla mobilní čajovna a kavárna. Samozřejmostí byly četné stánky s nabídkami hudebního i nehudebního zboží.

Při bedlivém zkoumání návštěvník narazil na příjemné kuriozity, třeba dva lidi nabízející uprostřed bahnivé lázně zadarmo objetí, což mnoho lidí vyzkoušelo. Dále byl u vstupu k dispozici rotoped, který sloužil jako soutěžní prostředek k získání věcných cen.

Celková atmosféra festivalu byla po celé tři dny přátelská a pohodová. Mnoho kapel si fest pochvalovalo a veřejně o něm prohlašovalo, že patří k nejlepším v Evropě, a to právě z důvodu, že zde nejsou žádné nesmyslné restrikce a nechutné reklamní pokrytí.

Většinové nadšení nepokazilo ani zrušení koncertu MUNICIPAL WASTE, DEAD SWANS či problémy se zvukem, které se objevovaly zejména v první a druhý den. Stejně jako na Obscene Extreme, ani zde nebylo u pódia hrazení, takže fanoušci mohli vylézat a skákat z pódia, mohli na jeho stranách stát a dívat se zblízka na výkony, případně mohli hromadně pařit na parketách.

Fluff Fest je v porovnání s ostatními festivaly úplně někde jinde. Nemá potřebu vylepovat tisíc plakátů na metr čtvereční, nemá potřebu se vytahovat, že jde o největší festival, nemá potřebu přikazovat lidem, jak se mají bavit. Díky všem vyjmenovaným faktorům a rovněž skvělé hudbě lze letošní ročník Fluff Festu považovat za nadmíru vydařený třídenní svátek do-it-yourself přístupu.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube

Další články