Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Rychnovské rockování 6 - Rock proti drogám 2010

Rychnovské rockování 6 - Rock proti drogám 2010

DYMYTRY, ABBAND, DRAGON, TAIPAN, RAMAYANA, REACH, INSIDE NOISE
14.08.10
Rychnov na Moravě

Jestliže eviduje naše země kategorii nejdelší vesnice, Rychnov na Moravě by byl, myslím, bezpochyby velice žhavým kandidátem na čelní umístění. O co víc je tato víska zasazená do kopcovitého horizontu okolních lesů malebnější, o to je také delší a téměř zdravě nepřekročitelná, kdy se nám ani po necelé hodině svižné dopravy po vlastních nepodařilo dorazit k druhé hraniční ceduli. A tak alespoň toužebné objevení místa konání festivalu zhruba po dvou kilometrech po vkročení do vsi, navíc s předstihem, přineslo úlevu a osvobození od děsivé představy o hraní si na škatulata a šibování se tam a zpět. Nakonec tedy mírně ochablé euforické nadšení zachránili pořadatelé festivalu s vřelým uvítáním a informací mimo jiné o místním hostinci, jehož vzdálenost se sice opět pohybovala v řádu kilometrů, ovšem který byl aspoň vybaven také pro hladovějící metalové krky. Pro všechny budoucí potenciální návštěvníky tohoto místa tedy malá rada: Rychnov na Moravě zdolávat jedině a pouze jakýmkoliv motorovým, nekolejovým dopravním prostředkem, pokud ovšem nepatříte mezi vášnivé chodící sběrače kilometrů.

Příjemným překvapením byl ovšem areál, který svým lehkým spádem umožňoval vychutnávat si koncerty jak z prostoru přímo před pódiem, tak i z posedu na trávě kolem. Kvůli deštěm nasáklé zemi by se ovšem pár laviček navíc určitě neztratilo. Jelikož organizátoři pojali celou akci také jako lehce výchovnou s jistou porcí prohibice, jíž byla neúprosná absence tabákových výrobků a do vystoupení ABBANDU také tvrdého alkoholu.

Samotný festivalový program započal kolem páté hodiny. V metalcorovém duchu se představili mladíci INSIDE NOISE, jejichž zápal a nasazení skloubené s celkem prozaickým riffováním ovšem místy hodně brzdila nesourodá rytmika. Jelikož vypadla následující kapela, vzal celou situaci do svých rukou moderátor a ověšený španělkou operativně předvedl sólovou exhibici traperských melodií a svéhlavých glosujících textů, které neskrývaly špetku vtipu a invence. Následně na to dostal příležitost dvanáctiletý Mira Kaplan, který jakožto absolvent dvou televizních soutěží předvedl svůj talent a také jako sólista se blýskl v roli dětské hvězdy dne.

U jihomoravských REACH bylo zřejmé, že si své rock'n'rollové dobrodružství v argemáckém stylu užívají plnou měrou. Zato heavymetalová RAMAYANA dýchla na skupinku příznivců skrze hammerfallské riffy trochu toho rychlejšího klasického metalu, navíc okořeněného lehkou gotikou.

Jednou z mála kapel, na kterou jsem se předem připravil, byli alternativní TAIPAN. Příjemně překvapila hudební ucelenost, v které vynikaly všechny jemné nuance jejich tvorby, prolínající se aranžérskou pestrostí, až po chytlavé melodie sklouzávající místy k infantilním nutkáním. Přídavek v podobě nightwishovské "Amaranch" poukázal také na instrumentální vyspělost této formace.

Na vetřelce DYMYTRY byla v Rychnově veliká a právem patřičná zvědavost, až jsem skoro nabyl dojmu, že každé malé dítě přišlo v Rychnově právě hlavně na ně. Navíc DYMYTRY zde pro mě měli velkou premiéru, čili očekávání bylo vysoké a musím říct, že ho vrchovatě splnili a hlavně několikanásobně předčili. Opravdu takto vymakanou dynamickou show, s jakou se kluci vytasili, má u nás málokdo a společně se zabijáckým zvukem, který byl téměř nepředstavitelný, mě kompletně srazili do kolen a posadili jaksepatří na sitzfleisch. K tomu všemu samozřejmě nechyběla sólo bicí exhibice a také kytarová akrobacie Jirky Urbana mladšího. Zkrátka nepředstavitelný nápor na zážitky. Je vidět, že kluci dávají do své hudby vše a snaží se nabídnout i něco víc, než bývá u českých kapel corového ražení zvykem.

DYMYTRY spolu s AB BANDEM měli přirozeně také největší a nejhoufnější zastoupení příznivců pod pódiem, i když během úmorně dlouhého čekání mezi tím, než se celý Brichtův ansámbl společně s rekvizitami nachystá, už byla půlka přítomných netrpělivostí rozladěna, přičemž druhá půlka se zase rozlaďovala ve stánku s tekutinami jiným způsobem. Do všeho se ještě zamíchal technický problém, čímž začátek vystoupení sklouzl na čas kolem půlnoci. Aleš Brichta se svou čerstvě obměněnou formací pak zahájil svůj set v duchu poslední, lehce kontroverzní desky "Deratizer", a je třeba vyzdvihnout, že stejně jako na desce, i živě skladby zněly tvrdě a syrově a spolu s pódiovými efekty patřičně monstrózně. Band páně Brichtova se pak prokousával postupně až do hluboké historie, takže nechyběly ani Alešovy profláklé hitovky, které snad ani není třeba jmenovat. Osobně bych tuhle část klidně oželel a poslechl si víc věci třeba z "Divadla snů", z něhož velice potěšil "Poslední legionář" z Blackieho skladatelského pera, jehož hudební vklad a přínos na "Divadle snů" pokládám za zásadní pro kariéru AB BANDU. Ke konci setu už Aleš projevoval silné roztrpčení nad svým neposlušným odposlechem. Navenek ale bylo všechno ok, takže nebýt jeho afektovaných a zbytečných připomínek na adresu zvukaře, myslím, že by nikdo nic nepoznal.

Poslední DRAGON, kteří ovládli rychnovské pódium kolem druhé hodiny nad ránem, už jsem si musel odpustit, a i kdyby uměli plivat oheň ve tvaru orientálních břišních tanečnic, únava byla holt silnější.

Celkově patří Rychnovu plus za organizačně zmáklou akci, i když bylo patrné, že je spíše určena pro místní domorodce, a tak sehnat něco druhý den ráno na snídani už byl v Rychnově celkem megalomanský oříšek.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube