Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Fekal Party XII.

Fekal Party XII.

EXTREME NOISE TERROR, MUMAKIL, MUCUPURULENT, NEUROPATHIA, IDIOTS PARADE, GRIDE, ULTIMO MONDO CANNIBALE, DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND, CLITGORE, ANAALIA, PSYCHOTIC DESPAIR, G.O.R.E., EPICARDIECTOMY, AGGRESIVE TYRANTS, SHAMPOO KILLER
Praha, Modrá Vopice
28.08. 10

Rovnou na začátek musím poznamenat, že přes původní předsevzetí být na místě už od začátku se mi podařilo do Vopice dorazit až někdy po třetí hodině. Bohužel jsem tak propásl úvodní kapely (což mě mrzí u úvodních SHAMPOO KILLER a především výborných DESTRUCTIVE EXPLOSION OF ANAL GARLAND) a dorazil až někdy ke konci setu karvinských G.O.R.E. Ti potvrdili pozitivní dojem, který ve mně zanechali už na posledním Adipocire, nicméně z jejich setu jsem až tolik neviděl.

Plně jsem si tak mohl vychutnat až vystoupení Slováků IDIOTS PARADE. Bratia z východu předvedli rychlý násilný grindcore s naprosto šíleným ženským projevem (zpěv se tomu říkat opravdu, ale opravdu nedá, takové hlasivky bych chtěl taky mít) v podání sympatické Petry. Po pravdě řečeno, kromě zpěvu byly slyšet hlavně bicí, baskytara s kytarou zůstaly naprosto utopené v pozadí, ale tak nějak to vůbec nevadilo. Set IDIOTS PARADE byl syrový a agresivní, skládal se z rychlých uřvaných songů a řekl bych, že sklidil zasloužený úspěch.

Poté, co Slováci vyklidili prostor, obsadili pódium italští porno-gore prasáci ULTIMO MONDO CANNIBALE. Pozvat tuhle kapelu byl od organizátorů výborný nápad. Jak některé gore kapely tíhnou k naprostému hudebnímu primitivismu s nezbytným chrochtáním, tak Italové naopak si se svojí hudbou docela vyhráli a přitom to nepostrádalo humor, atmosféru a chytlavost. V pomalejších pasážích se navíc dalo skvěle tancovat a v těch svižnějších se zase člověk nestačil divit. Masky, legrace a zahuhlaný zvuk. Vystoupení nepostrádalo invenci, zajímavost a přitom dokázalo přitáhnout do kotle rozjívenou sebranku magorů. Pařba pod pódiem byl nezapomenutelný zážitek.

Pětice Poláků NEUROPATHIA se nenechala od kolegů z jihu zahanbit a taky rozjela parádní jízdu, i když naprosto z jiného soudku. Poláci hráli grindcore s určitými deathcorovými prvky, ale pěkně agresivní, o žádnou úlitbu puberťákům tady opravdu nešlo. Kytary pěkně podladěné, set energický, mezi písněmi charismatické projevy v polštině a celkový dojem velmi kvalitní. Dobře, někomu to mohlo připadat po pár písních trochu nuda, ale zrovna NEUROPATHII bych občasnou monotónnost opravdu odpustil, dokázali ji totiž zcela vykompenzovat perfektním nasazením. Na závěr zahráli takovou špinavou grind'n'rollovou legraci, kterou celkově pozitivní dojem jen podtrhnuli.

Po NEUROPATHII měli nastoupit jihočeští GRIDE, ale kvůli nějakým logistickým problémům se opozdili. Další set proto patřil německým MUCUPURULENT. Zahájen byl jakýmsi obskurním intrem, který mi připadal jako soundtrack ze ZOO, a na které navázal agresivní, pomalý, drtivý grind. Němci byli na pódiu sice jen tři, ale řekl bych, že hráli ještě o třídu lépe než NEUROPATHIA. Nakonec šlo o rychlý grindový nášup, občas oživený trochou gore. Řekl bych také, že měli asi nejlepší zvuk z celého festivalu, ve kterém vynikly výborné riffy i zpěv. Vystoupení bylo tvrdé, veselé a zároveň zajímavé, není divu, že kapela sklidila naprostý úspěch a publikum si vyžádalo dva přídavky.

Po GRIDE stále ani vidu, takže následuje brutální grind čtveřice MUMAKIL. Ti u publika příliš velký úspěch nesklidili, velkou roli na tom asi sehrála únava a taky zahuhlaný zvuk, ve kterém byly často slyšet jen bicí. Pozornost na sebe stahoval tlustý řízek za mikrofonem, bohužel však občas nebyl slyšet. Nicméně si i tak myslím, že si zasloužili větší kotel, než jen pár zoufalců pod pódiem. Přes všechny problémy se zvukem to byla rychlá a kvalitní hudba. Celkově punkové pojetí na závěr podtrhnul cover od DEAD KENNEDYS.

GRIDE konečně dorazili a mohli si tak zahrát v roli předskokana EXTREME NOISE TERROR. S jejich vystoupením se punkový feeling z Vopice nevytratil, ačkoliv tentokrát nešlo přímo o hudbu, ale o celkové vyznění. Část vystoupení odzpívali v češtině, která v tomto případě výborně podtrhovala nasranou náladu hudby. Set byl rychlý a agresivní, až z toho mohly někoho bolet uši. Ale takových lidí v areálu asi moc nebylo, na GRIDE se rozpoutal asi největší kotel z celé Fekal Party.

EXTREME NOISE TERROR, hlavní hvězda večera. Teď asi pár lidí zase jednou naseru, ale nemůžu si pomoct. Ano, ENT jsou legenda, bez které by celá grind/crust/punková scéna vypadala asi trochu jinak, ale na Fekálu toho moc nepředvedli. Velký vliv na to bezesporu musela mít skutečnost, že se na pódium dostavili pouze ve čtyřech. Konečné vyznění bylo ve srovnání s očekáváním poněkud rozpačité. ENT předvedli rychlou, špinavou hudbu, která měla silný archaický feeling 90. let. Dominantní byly rychlé bicí, kytary mně připadaly natolik podladěné, že vydávaly jen neurčitý hluk. Ale především byla citelně znát absence Deana Jonese, který by dal vystoupení patřičný náboj. Nebavím se o kotli pod pódiem… Tam jsem byl nějakou dobu taky a odtamtud působila kapela mnohem lépe. Nicméně sotva člověk přestal tancovat a šel si dozadu poslechnout hudbu, šla kvalita znatelně dolů. Nechci tím tvrdit, že ENT hráli úplně k ničemu, to ne. Ale na závěr jinak velice vydařeného festivalu to bylo prostě zklamání.

Jinak se dvanáctý ročník Fekal Party vydařil výborně. S výjimkou poněkud rozpačitějšího setu EXTREME NOISE TERROR jsem si ve finále neměl na co stěžovat. Dobrým nápadem byla také afterparty v podání kapel EPICARDIECTOMY, PSYCHOTIC DESPAIR (jenž nahradili původně ohlášenou DIPHTERII) a CLITGORE, která na menší stage uvnitř Vopice oblažovala nejvytrvalejší grindery do hluboké noci. Jen mě překvapila poměrně slabá účast, řekl bych, že účastníků bylo o poznání méně než minule. Na jednu stranu to nevadilo – aspoň se neopakovaly loňské fronty na pití – ale na vystoupení některých kapel to bylo znatelně poznat, při stagedivingu často nebylo kam skákat.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

GrideKodl03.09.10 | 17:56:26

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube