Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Never Say Die Tour 2010

Never Say Die Tour 2010

PARKWAY DRIVE, COMEBACK KID, BLEEDING THROUGH, EMMURE, WAR FROM A HARLOTS MOUTH, YOUR DEMISE, WE CAME AS ROMANS
13.11.10
Praha, Abaton

Smrtící soupiska pod záštitou akce s názvem Never Say Die Tour přijela podruhé i do Prahy. Po loňském úspěchu se listopadové turné vrací s velice zajímavými jmény, přičemž špičku abatonského ledovce tvořily kapely PARKWAY DRIVE a COMEBACK KID.

Vrata hudebního klubu v ulici Na Košince se rozevřela v pozdním odpoledni s přihlédnutím k vyššímu počtu vystupujících skupin. Kdo byl zvyklý chodit na tradiční osmou až devátou, ten zjevně přišel v tomto případě o večer uvádějící uskupení WE CAME AS ROMANS a YOUR DEMISE.

Známější a větší část soupisky odstartovali fúzující Němci WAR FROM A HARLOTS MOUTH (WFAHM). Kromě svých klasických "internetových písní" a řady starších projektilů se banda představila i se zbrusu novými počiny z čerstvého alba "MMX". Fanoušci byli příjemně naladěni prvními dvěma zmíněnými kapelami, ale prostor pod pódiem začal skutečně houstnout teprve, když svoji směsici jazzu, grindu a metalcoru rozehráli WFAHM se zpívajícím Nicem v čele.

I přestože jeho hlasový projev nepatřil mezi výrazné tento večer (lepší výkon podal na české půdě kupříkladu na Trash and Burn v roce 2009), kapela jej dokázala výtečně podržet a předvedla vskutku energický set. Potěšení a hrdost mohli mít čeští příznivci, když zcela upřímně WFAHM sdělili, že pražský koncert byl pro ně prozatím nejintenzivnější z celého turné. Slibný start a motivace pro další čtyři kapely.

EMMURE měli situaci jednodušší ohledně naladěných fandů. O to více se mohli soustředit na hraní, které balancuje mezi deathcorem, založeným hodně na tvrdých zásecích, a úchylným hip hopem. Ojedinělý projev známý z desky "Felony" a předchozích neztrácel kouzlo ani naživo, ba naopak. EMMURE doslova rozpoutali peklo pod jevištěm. Stále přibývající lidé se těsnili už na tak malém prostoru, ale každý druhý chtěl pařit a být součástí jednolité skupiny.

Některým návštěvníkům mohou EMMURE připadat jako namachrovaní pitomci, ale pokud někdo zvládne s bravurou to, co předvedla právě tato kapela v Abatonu, klidně machrovat může, i když v tomto případě šlo spíše o osobní vkus. Tato, díky internetu založená, banda stanovila vysokou laťku i pro headlinery.

I přesto, že smrduté kluby brázdí BLEEDING THROUGH po celém světě již nějakou dobu, v České republice nikdy nevystupovali jako hlavní tahák nějakého velkého turné. Fitness guru Brendan a jeho pět kolegů se v Praze tentokrát vytasili s rozdílným setem, než na jaký by častý návštěvník jejich českých koncertů mohl být zvyklý. Už jen začátek "ze staré školy", resp. ze staré desky, navodil zcela jinou atmosféru.

Hity jako "Declaration" nebo "Love in Slow Motion" či "Sister Charlatan" vzaly za své a nikdo je 13. listopadu neslyšel. Místo toho se sáhlo hlouběji do historie a v jednom případě také do nového alba (konkrétně píseň "Anti-Hero"). Jít po EMMURE, kteří v jednu vteřinu vypadají, že vás brutálně zavraždí, a za okamžik se začnou zase šíleně smát, a vystoupit se zpěvnými refrény a blackovými oblbováky, to chtělo velkou kuráž.

Ač BLEEDING THROUGH předvedli svůj standardní koncertní výkon, ve své půlhodince nenadchli tolik fanoušků, protože parket výrazně prořídl a omezil se na skalní fandy bandy z Orange County. Ti sice skandovali jméno kapely v polovině show a v jejím závěru, ale představení bylo jaksi bez "osobního doteku".

Před spuštěním této akce panovaly debaty, na koho přijeli fanoušci spíše, jestli na PARKWAY DRIVE nebo COMEBACK KID. Z mnoha úst bylo slyšet, že lidé se přijeli podívat na úspěšnou melodicko-hardcorovou kapelu z Kanady. I když frontman nevypadal na první pohled nikterak výrazně (na rozdíl od Brendana a jiných), jeho hlasový projev byl přesný opak.

COMEBACK KID nasypali do lidí to, na co zapomněli jejich předchůdci na soupisce. Velmi rychlé, neutuchající tempo pod dohledem pana bubeníka změnilo na chvíli Abaton na klub podpory hardcore punku. Nechyběly tudíž ani chorály a se stage divingem se roztrhl pytel. Atmosféra se jenom zlepšovala před vyvrcholením večera.

Kdo si myslel, že se pod parket nemůže vměstnat ještě více lidí, než tam bylo na COMEBACK KID, byl ve velkém omylu. Před produkcí PARKWAY DRIVE se už nestálo ani tak na zemi, jako spíše na lidech. Pokud někomu vstával chlup, tak jedině na dalším chlupu. Takový "prostor", ideální pro klaustrofobiky, byl v sále před příjezdem protinožců.

Zatímco EMMURE zbourali Abaton a COMEBACK KID rozdováděli publikum, PARKWAY DRIVE s sebou přinesli australskou pohodu a naprosto šílenou show v režii fanoušků. Ti vypadali jako čerstvě vypuštění z blázince, protože se nebáli udělat cokoliv. Na scénu tak vyšel na povrch plážový míč, člun a palmy. Málokdo asi čekal, že člen ochranky vezme člun a jako první si vyhradí právo skočit do davu.

Přestože se hodně propagovala uznávaná nová deska "Deep Blue", Australané nezapomněli ani na starší věci, které nacházely hlasitější odezvu u lidí. PARKWAY DRIVE byli jedinou kapelou večera, která byla "donucena" přidávat po skončení svého vystoupení. Zakončili tak další úspěšné turné Never Say Die.

Je více než pravděpodobné, že mnoho z kapel uvedených na soupisce bude o pražském Abatonu v rámci tohoto turné ještě nějakou dobu mluvit, protože z výrazů některých členů kapel mohl člověk nalézt šok, příjemné překvapení a úžas z toho, co se dělo. Mosh pit ani na chvíli nepolevil, jednou dokonce proběhl speciální circle pit s děvčaty. I stage diving zaznamenal legendární statut, když jednomu borci se povedlo skočit salto a dopadl rovnou na koníčka stojícímu jinému fanouškovi, který okamžitě reagoval na tento neobvyklý jev tancováním s novou zátěží. Tento nepředvídatelný akrobatický kousek sklidil ohromný obdiv u ostatních. Never Say Die se v České republice těší velké popularitě, neboť i druhý ročník zde dopadl, dá se říci, nad očekávání.

foto: Ladislav Kubišta

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube