Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

PARAMOUNT STYLES, TROUBLE VS GLUE, UNKILLED WORKER MACHINE, MON INSOMNIE

PARAMOUNT STYLES, TROUBLE VS GLUE, UNKILLED WORKER MACHINE, MON INSOMNIE

22.11.10
Brno, Muzejka

Pondělní alternativní akce v brněnské Muzejce, konaná pod záštitou pořadatelské agentury a vydavatelství KYEO (vydává měsíčník Full Moon), mě donutila k úvaze, kde se nachází hranice mezi uměleckým vyjádřením a pozérstvím. Přijměte ji prosím namísto tradičního reportu, který bych bohužel stejně nemohl napsat bez negativních konotací. Nepřál bych si, aby něco vyznělo špatně, neboť pořadatelé žádnou vinu nenesou (jim naopak patří obdiv, že jim nečiní problém do Brna dovést nesmírně minoritní zahraniční interprety, navíc bez jakékoliv masivní propagace, tudíž akci můžeme chápat více méně jako privátní), stejně tak Muzejku spatřuji na pořádání koncertů tohoto typu ideální, v neposlední řadě též mladé publikum působilo až orgasmicky exaltovaně, problém tkví spíše v globální rovině a týká se postmoderního umění obecně.

Dnes, kdy tradiční vydavatelské subjekty v oblasti minoritní hudební scény zanikají jeden po druhém (a nebo se jejich činnost rapidně utlumila) – mimo jiné díky fenoménům jako stahování hudby z internetu či rostoucímu nezájmu o fyzické audio nosiče - je šmahem nahrazují privátní labely jednotlivých umělců. Kdo prorokoval dle hesla: "stahování zabijí hudbu" nebývalý pokles emisí nových nahrávek, plakal nad nesprávným hrobem. Vymanění interpretů z participace vydavatelských společností naopak způsobilo nebývalou eskalaci jejich uměleckého vyjádření. Dokonale tento proces ilustruje indie label Neurot Recordings, za nímž stojí hudebníci post-metalových NEUROSIS. Ten vznikl po jejich odchodu od Relapse, kdy se najednou vyrojilo hned několik nových projektů členů NEUROSIS a zaštiťuje též nějaké další od jejich kamarádů. Odchodem od známého labelu nastala u členů NEUROSIS doslova tvůrčí erupce a posluchači mohli okusit pořádnou porci nové velmi kvalitní muziky. V tomto případě se však jedná spíše o výjimku, kdy se u společného projektu sešli nesmírně talentovaní hudebníci. Realita se jeví poněkud prozaičtější. Díky dnes již naprosto běžné internetové dostupnosti a neméně běžnému privátnímu komponování a nahrávání na PC vzniká obrovské množství hudební nadprodukce. Prakticky každým dnem můžeme narazit na nový hudební projekt, vzniká celá generace tzv. "myspace" interpretů. Díky absenci arbitru v podobě tradičních vydavatelství můžeme pozorovat nesmírný nepoměr mezi kvantitou a kvalitou. V současném hektickém období už bohužel nejde o opravdové umělecké imprese, dokonce ani o kvalitu nahrávky jako takové (CD s osobitým bookletem nahrávané v renomovaných studiích nahradily bezpohlavní MP3, navíc velmi nekvalitní, poslouchané převážně streamovaně ze sociálních portálů). Mnozí posluchači ani neposlouchají, nýbrž hledají. Ale co, koho?

Ve výsledku: rétorika institucí jako OSA v duchu "stahování zabijí hudbu" není daleko od pravdy. Oním "zabíjením hudby" umělci jako Janda mysleli především ekonomický aspekt projevující se stále tenčícími se zisky z prodeje nosičů. Realita však přinesla mnohem chmurnější vyložení a to: "zabíjení skutečné umělecké hodnoty". Mnohdy za interpreta (nerad v tomto případě používám výraz "umělec") nehovoří samotné dílo, nýbrž především marketingové metody a strategie, které mu dopomohou k tomu, aby se alespoň na oněch pět minut slávy vymanil z kupky internetového sena, jakým metaforicky řečeno portály jako Myspace, Last.fm, YouTube a mnohé další jsou. Díky věčným hledačům jako třeba nadšenců z KYEO, které své objevy patřičně vynesou do nebes ve svém měsíčníku Full Moon, mohou tito naprosto ordinérní "myspace" interpreti stanout na koncertní prkna a pokud se peněz do nich vložených nastřádá trochu více, mohou vstoupit do širšího povědomí kdekoliv na světě. Nicméně i kdybych plejádu muzikantů, kteří vystoupili v brněnské Muzejce viděl dnes a denně, nedonutí mě to změnit na ně kvalitativní názor, pokud jejich výkon připomíná spíše obývákové experimenty s nově zakoupeným nástrojem.

P.S.: Abych zase moc nekřivdil, jediný, kdo se představil jako suverénní umělec s lety nabytými zkušenostmi, byl Američan (momentálně žijící ve Vídni) Scott McCloud aka PARAMOUNT STYLES (paradoxně nezní vůbec špatně ani z netu).

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube