Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Those Whom The Gods Detest Tour

Those Whom The Gods Detest Tour

DARKRISE, ZONARIA, DEW SCENTED, MELECHESH, NILE
31.01.11
Praha, Exit Chmelnice,

I stalo se jednoho mrazivého večera, že sestoupil "Král ohně" k NILE a pravil: "My, co jsme bohy nenáviděni, dnes s dalšími bojovníky za soumraku zaútočíme mocnými strunami a bubny na hlavní město v samotném srdci Evropy." NILE slovutnému králi odvětil: "Než přijde náš závěrečný útok, měli bychom tvrz prověřit a vyslat městské duchy ze Švédska a s nimi poslat oddíl německých a švýcarských zvědů."

Čarovný večer, kde postupně ožily mýty starověkého předního východu, zahájila kanonádou bubnů švýcarská banda DARKRISE. Bubeník, jenž byl povětšinou jediný, kdo byl z pódia zřetelný, bez servítků spouštěl na řady domácích bojovníků jednu valivou vlnu za druhou. V průběhu dalších skladeb se přes buben probojoval i charismaticky hluboký hlas zpěváka a ke konci i jedna z kytar, když zpěvák slevil z mohutnosti svého projevu. DARKRISE patrně pouze zahřívali aparaturu pro další průzkumné jednotky, co se na pódium Exitu Chmelnice měly po úsvitu dostavit, neboť z jejich projevu moc hudby nevzešlo v důsledku podivných choutek zvukaře. Za celou dobu mu nepřišlo divné, že je slyšet pouze polovina hrajících nástrojů a některé ještě bídně.

S opuštěnou postapokalyptickou aglomerací v pozadí přilétli na pódium ve stinných barvách a v jednotné lehké zbroji duchové ZONARIA ze Skandinávských vrchů a předchozí dunivé vlny bubnů rozrazili přímočarými melodiemi pozoruhodně širokého rozsahu, často i s oktávovými rozdíly, což nebývá v tomto hudebním směru zvykem. Ty okamžitě zaútočily na bubínky posluchačů. Strhující atmosférickou vizáží podbarvené průniky do zaplňujícího se publika zaznamenávaly větší a větší odezvu a alespoň pro mne vyvrcholily v tónech písně "Contra Mundum". Mít tato parta (přál bych ho v tu chvíli všem, co ten večer hráli) zvuk, co byl na oslavě narozenin Pařátu, nemusel by si jejich melodií znalý člověk hudbu domýšlet. Takto o všechny kudrlinky a vyhrávky, na nichž ZONARIA, podobně jako MELECHESH staví, přišel, ačkoliv zvučícího aparátu v zázemí zjevně přibylo. Zvukař celého turné (vyjma NILE, kteří měli vlastního) si usurpoval veškerý prostor pod zvučícím balkónem, ale kvalita tomu bohužel neodpovídala, a tak obránci Prahy jejich útokům bez problémů odolali. Vrchol prezentované euforie, jíž se ZONARIA také vyzbrojila, byl nejvíc patrný na headbangingu bubeníka, jenž svůj havraní vlas rozpohyboval stejně umně jako paličky.

Z mého pohledu byl posledním průzkumným oddílem nadcházejících biblických pohrom příchod německých DEW SCENTED. Patrně díky méně basově posazenému hlasu zpěváka se z reproduktorů záhy linul zvuk všech nástrojů a je mi docela líto, že alespoň podobnou úroveň zvučení neměli i další účinkující. Thrashoví DEW SCENTED jakoby kroucenými riffy byli předzvěstí blížící se starozákonní smrště. Zvukař se už zřejmě také nemohl dočkat, jelikož přestože Dew ještě hráli, už do reproduktorů pouštěl svoje vály připravené na přestávku.

Že je Král ohně - MELECHESH (z hebrejštiny přeložil autor článku) podobně jako Nile bohy zavržený, bylo vidět již od začátku, kdy sotva co spustil "Ledders to Summeria", běžel kytarista pro nový aparát a s veškerou bravurou, prakticky okamžitě, obléhací stroje s podpůrnými jednotkami Ghúlů z Ninive zahájily frontální útok na srdnatě křepčící obránce. Jakmile "Velké Gáty Bálových hříchů" zaplavily šalbou sny všech přítomných ("Deluge of Delusional Dreams"), rozpoutal se pod pódiem kotel a lidé šli do varu. Orientálně kolorované riffy, z pozadí se linoucí citar, u mikrofonu v černém metalovém hávu přednášející "studna moudrostí" více jak čtyři tisíce let starých civilizací a mnohé další kvality tvořily základní zbraně MELECHESHe. Určitě by si ale někdo zasloužil políček za to, že se úroveň kvality ozvučení opět snížila a zřejmě také proto se mne chlapík sledující opodál ptal, kde jsou ty kytarové kudrlinky, o kterých jsem s ním chvilku předtím mluvil.

Zřejmě bohové drželi ochrannou ruku nad bariérou domácích válečníků statečně odolávajících záplavě z Jižní Karolíny, protože na výzvu frontmana přestal bubeník rozbíjet své instrumenty (došlo několikrát k závadě zřejmě na stojanu) a plně se ponořil do snu, v němž pak se zavřenýma očima rozděloval jednotlivé proudy metalového veletoku. Kapela NILE svou novou deskou dala jméno celému turné "Those Whom The Gods Detest" a jako deathmetaloví profesoři řídili záplavy těžkého ponurého zvuku na křepčící, předchozími bitvami zocelené, jedince, hlavně setem z této placky. Celý sál hltal každý úder paličky, když se valily hordy "kafirů", hrábnutí do strun při "obětem Šebkovi" a zejména všechny tři hluboké growly zpěváků, kteří svým charismaticky zbarveným hlasem rozdávali "Povolení vznešeně zemřít". Přestože jsem se bujarého křepčení účastnil pouze pasivně, cítil jsem se po opadnutí vod NILE příjemně zmožený a navíc poučený o americké zpracování egyptských mýtů.

Jakub Němec

DARKRISE
Švýcarská pětice DARKRISE předvedla obstojný, ale nepříliš nápaditý brutal death. Muzice dominovala bicí kanonáda a zpěvák, zbytek nástrojů byl utopen v pozadí. Ne že by to příliš vadilo DARKRISE sice dokázali rozehřát, ale nic víc. Ačkoliv jejich setu nechyběla energie, ničím, co by člověku utkvělo v hlavě, se nepředvedli. Nicméně když si odpočítám poněkud podivný zvuk, na první předkapelu podali slušný výkon.

ZONARIA
Ach jo. Asi zase naseru hromadu lidí, ale musí to ven. Vystoupení ZONARIE byl přearanžovaný cirkus skrývající skutečnost, že kapela toho zase tolik nepředvádí. V podstatě se pravidelně střídaly osvědčené vypalovačky postavené na dvou kopácích a tvrdých kytarách s atmosférickými pasážemi, které vytvářely hlavně kýčovité klávesy z playbacku. Do toho občas vykouklo nějaké jednoduché a předvídatelné sólo. Celkově negativní dojem dorazilo teatrální vystupování kapely. ZONARIA by si měla vybrat, jestli chce hrát death, nebo atmosférický melodický metal, a ať už bude hrát cokoliv, tak jít více do hloubky. Takhle z toho vychází nepřesvědčivý a kýčovitý mix obou.

DEW SCENTED
Pravý opak ZONARIE. Od této kapely jsem si příliš nesliboval, jejich nahrávky mě nikdy moc nechytly. V živém provedení se však jednalo o energickou a přímočarou kapelu. DEW SCENTED zahráli rychlý, přímočarý a chytlavý thrash, který vyloženě vábil k paření. Výborný nářez, já si jejich vystoupení skvěle užil a co jsem pozoroval, tak většina sálu na tom byla podobně.

MELECHESH
MELECHESH jsem naživo viděl poprvé a musím přiznat, že se jednalo o skutečné zjevení džinů z pouště. Orientální rytmika míchaná s black/death metalem má svoje zabijácké kouzlo a tito příjemní chlapíci jej na pódiu dokázali vymačkat do maxima. Kotel pod pódiem a nadšení diváků tomu odpovídaly. Zapomeňte na rozpačitá vystoupení ORPHANED LAND, na poli "middle-eastern" metalu jejich trůn obsadili energičtí MELECHESH.

NILE
Po intenzitě vystoupení MELECHESH jsem měl trochu strach, že se jim NILE nedokáží vyrovnat. Zbytečně jsem si dělal starosti. Karl Sanders a jeho parta rozpoutali na pódiu strašlivé peklo. Syrový brutal death vytažený z hloubi pouště, krutá starověká atmosféra a do toho zničující vokály hned tří zpěváků. Kapela hrála hlavně věci z posledních 2 desek, ale došlo i na starší legendy. Nadšení diváků se změnilo ve skutečný fanatismus. Šílená atmosféra gradovala do extrému, když NILE zahráli "Black Seeds of Vengeance"… a pak konec, člověk zůstal zmateně stát pod pódiem a nechápal co se děje.

Jakub Němec

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

walk the nile08.02.11 | 01:23:26
Martin12.02.11 | 12:52:47
AhojHonza03.02.11 | 16:59:26
Ahojpája08.02.11 | 11:13:57
AhojŠtěpán Šime...08.02.11 | 16:38:56

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube