Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Blanicefest 2011

Blanicefest 2011

CLYTOR, SMASHING DUMPLINGS, UNBORN, MINCING FURY, PSYCHOTIC DESPAIR, TORTHARRY
12.02.11
Praha, klub Blanice

Zkouškové období skoro za námi, venku se opět začíná počasí víc podobat zimě, tak proč neodolat nabídce chodovského klubu Blanice, kde se za 30,- Kč naskytla možnost zažít pár příjemných chvil se šesti hudebními partami. Zřejmě toto na dnešní poměry překvapivě nízké vstupné bylo hlavním tahákem pro množství lidí, takže už při vystoupení MINCING FURY bylo prakticky bez šance se probít na místo, kde by aspoň část kapely byla vidět.

V průběhu zvučení CLYTOR se osazenstvo přední části klubu začalo třídit na fanoušky nastávajícího řinčení a strávníky, kteří buď odcházeli zcela, nebo se takticky přemístili do pizzerie v zadní části budovy. Po zvukové zkoušce se tahle banda záhy prezentovala jakýmsi grindcorovým crossoverem. Hardcorovější riffy střídaly deathmetalové a bylo příjemné, že se nesnažili diváka vymačkat jako citrón, na rozdíl od představení PSYCHOTIC DESPAIR. CLYTOR se třemi nápaditě se doplňujícími vokály brouzdal mezi black-deathmetalem a svébytnými variacemi grindcoru, přičemž technicky značně propracované party mě na první poslech velmi zaujaly. Ač direktivní, přesto souzvučně prolínající se linky kytar byly atraktivně posazené na neustále se měnícím rytmu bubnů. I tempo, v němž se jednotlivé pasáže střídaly, se měnilo až skoro k relaxaci. A uznejte, kdy se člověku poštěstí zaslechnout v  "grindmetalovém" provedení balady a "romantické melodie"?

Houskový knedlík se zelím vzývali SMASHING DUMPLINGS již od počátku svého gurmánského představení a že z domova knedlíků zbyly ještě tři šišky, byly rozděleny, resp. rozházeny do vroucího kotle fanoušků, jejichž množství neustále stoupalo. Ladné pohyby kuchařky za mikrofonem, vlnící se v kytičkované zástěře, poutavě ilustrovaly večeři v Blanici. Tato kuchařská parta udržela tempo nastavené CLYTOREM, i když zase tolik propracovanosti nepředvedla. Jednodušší hudba a přímější riffy však byly zcela dostačujícím základem pro předvedenou show.

Nadcházející UNBORN ubrali na divadýlku a přidali na nevšednosti kytarových pasáží. Black-deathové linky zvedly ze židlí i zprvu pasivnější diváky a pařba se pomalu rozšiřovala do celého klubu. Slevením z grindového verbálního projevu Knedlíků se dostalo lehkého odpočinku ušním bubínkům, ale na zábavě to rozhodně neubralo.

Po poslední zkušenosti z pražského Exitu Chmelnice jsem se těšil, co předvedou jihomoravští MINCING FURY. Tahle banda decentně potrefených grindových hudebníků svou radost ze života demonstrovala již při zvukovce, která probíhala díky bezdrátovým nástrojům z různých koutů klubu. Asi nejdéle zvučil kytarista od stolu se zabudovanou pípou. Taneční parket ještě více zhoustl, když se kvintet oděný v kraťasech se svými skočnými melodiemi vyřítil ze zákulisí na pódium. Někteří diváci v kroužkové zbroji, jiní vyzbrojeni dětskou panenkou se stali důležitou součástí prvních pokusů o stagedive. Ruce, nohy létaly vzduchem, když od mikrofonů zněla "..kač kač kačena..." a dle fotograficky zachycených momentů šlo mnohdy až o zdraví. Když už se do kotle nikdo další nevešel, pařilo se prakticky kdekoliv, kde zbyl kousek volného místa.

Jak už jsem předznamenal na začátku, PSYCHOTIC DESPAIR hudebně nijak extra nezazářili. Po poslechu produkce na jejich Bandzone profilu jsem se docela těšil, ale naživo to nebylo ono. Chrlili ze sebe v identické kadenci jeden track za druhým a z mého pohledu i závěr jejich představení trval moc dlouho. Stále noví a noví příchozí se přesto postupně zapojovali do křepčení, které nabíralo extrémnějších obrátek. Objevily se však i drobné konflikty mezi diváky.

Co začali TORTHARRY představovat svou aktuální desku "Beneath", kytarista CLYTORsi začal vyřizovat nějaké neshody s jedním z fandů a hned bylo o další zábavu postaráno. Naštěstí ale kamarádi obou "konfliktníků" včas zasáhli a mohli jsme si dál vychutnávat notnou dávku hronovského deathmetalu. TORTHARRY předvedli standardně kvalitní výkon bez jakýchkoli excesů, kdy již tradičně servírovali průřez svojí dvacetiletou kariérou. Celé jejich vystoupení bylo zjevné, jak si užívali hraní před několika stovkami fanoušků. Hutný a nekompromisní death hronovského buldozeru udržel fans ve varu do posledního hrábnutí do strun. V poslední době bývá bohužel zvykem, že finální kapela večera na takovýchto akcích dohrává již jen pro poslední, nejvěrnější hrstku publika. Na Blanici se nic takového nekonalo. Zde se fans s muzikou loučili jen těžko.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube