Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Bonecrusher Fest 2011

Bonecrusher Fest 2011

ANGELUS APATRIDA, BURNING THE MASSES, FLESHGOD APOCALYPSE, CARNIFEX, KEEP OF KALESSIN, DYING FETUS
24. 02. 11
Praha, Exit – Chmelnice

Bonecrusher Fest možná nepatřil k nejvíce propagovaným akcím letošní zimy, ale sestava kapel, která se v rámci tohoto turné sešla, slibovala zajímavou podívanou, kterou by byla škoda vynechat.

Úvodní ANGELUS APATRIDA vytáhla klasický thrash ve stylu staré školy, takový mix MEGADETH a TESTAMENT. Na tom není nic špatného, jen to tady už před dvaceti lety bylo. Tvrdá řezba, rychle odsypávající zpěvák, občas sólo, jako ze škatulky. Kapele v podstatě nelze nic vytknout, až na to, že kopíruje starší vzory. To, co chybělo na zajímavosti, skupina nahrazovala energií, a podařilo se jí vzbudit mezi diváky slušnou odezvu… ale k divokému moshi, který by si zpěvák dle své gestikulace asi přál, holt nedošlo.

Navazující BURNING THE MASSES předvedli brutální, ale technicky docela zajímavý death metal z americké školy. Na jejich set jsem přišel od baru trochu později a asi půl písně jsem si lámal hlavu, jestli zpívají z playbacku… vokalista Brian na pódiu chyběl. Až pak jsem si přes dav diváků všimnul, že chlapec slezl pod pódium a řve do mikrofonu mezi publikem. Ať už Brian stál, kde chtěl, předvedl slušný vokální rozsah: od growlingu až po vysoké ječení. Kluk očividně nekouří 3 krabičky Start denně. Jinak se klukům z USA set velmi povedl, do té kanonády dokázali nacpat i pár progresivních prvků a za svoji hudbu se opravdu nemuseli stydět. Ale měly přijít ještě zajímavější kapely.

FLESHGOD APOCALYPSE. Huh. Představte si kombinaci deathového nářezu, majestátní atmosféry s pár symfonickými prvky a velmi charismatické vystupování. Vše v provedení skupiny, která vystupuje formálně oblečena (včetně bubeníka, ze kterého na konci setu stříkal pot všemi směry). Vystoupení mělo velmi slušné grády, udávané především kulometem na bicí, a atmosférické pozadí mu dávalo kompaktní a zajímavou tvář. Nejvíce to vyniklo u závěrečného tracku, který z pomalého, depresivního začátku vygradoval do brutálního nářezu. Tahle kapela má hodně do sebe, má ksicht, koule i originalitu. Určitě ji chci ještě někdy vidět.

Následovali CARNIFEX, které spousta lidí viděla jako hlavní lákadlo večera. Fanoušci si jejich vystoupení skutečně užili. A všechny tyto lidi teď naseru: Sorry, ale set CARNIFEX stál za hnědého zavináče. Nástup byl energický, ale následovala prázdná deathcorová bublina: nářez – breakdown – nářez. Sotva se hudba rozjela, následoval náraz na breakdown a pád. V podání CARNIFEX mají rychlé pasáže energii, ale jsou strašně obehrané, a pomalé jsou bohapustá nuda. Zpěvák rychle frázoval a mlátil s sebou jako v epileptickém záchvatu, asi aby tím vyváděním zakryl, že jejich hudba je sama o sobě v podstatě mlácením prázdné slámy. A ano, vím, že na tuhle kapelu byl pěkný kotel a spousta lidem se to líbilo. A že na deathcorové scéně patří CARNIFEX do té lepší poloviny. Jenže aby skutečně vynikli a zaujali i někoho, kdo se každý den nemodlí k božstvu všemocného deathcore s tváří k východu, tak by museli předvést něco zajímavějšího, než jen stokrát obehrané schéma a hecování publika.

Po CARNIFEX se narvaná Chmelnice poněkud uvolnila, očividně přinejmenším stovka lidí přišla jen na ně a na zbytek kapel nebyla zvědavá. Zaplaťpánbůh. Při CARNIFEX se v sále nedalo hnout, u KEEP OF KALESSIN už bylo poněkud uvolněnější prostředí. Teď nevím, jak to popsat. Humbuk kolem norských KEEP OF KALESSIN jsem vždycky považoval za poněkud přehnaný a na Bonecrusher jsem nešel s přehnaným očekáváním. Nyní musím vzít zpět všechny sarkastické narážky a invektiva, co z mojí špinavé huby na adresu téhle kapely vypadly.

KEEP OF KALESSIN se na začátku museli poprat s mizerným nazvučením, díky čemuž nebyl jejich nástup tak epesní, jako mohl být. Ale během prvního songu se to vyřešilo a pak si mohl divák užívat nádhernou kombinaci death/blackové agrese, epiky a progresivních prvků. Už u druhé "The Awakening" to již krásně vyniklo. Zrovna já příliš majestátní muziku nemusím, ale u KEEP OF KALESSIN to k celkové tváři hudby perfektně sedí. KEEP OF KALESSIN se soustředili hlavně na nové album "Reptilian". Atmosféra v sále byla vynikající a každý jen hltal muziku. A kapela byla pryč rychleji, než by se jeden nadál. Skupina zahrála jen 6 písní, ale každá z nich měla kolem sedmi minut, takže vlastně jejich vystoupení bylo docela dlouhé… jenže stejně mi to přišlo jako mžik.

Hodnocení finálních DYING FETUS díky tomu trochu utrpí. Legendární Američani předvedli brutální nakládačku se zničujícími riffy, agresivním growlingem a geniální technikou, ale holt mně to vyznělo jen jako řemeslná práce. Pravda, výborně odvedená, ale ničím nevynikající. Na loňském Brutalu mne tedy zaujali více. Přitom jim v podstatě nemám co vytknout… bylo to agresivní a technicky výborné, pomalé pasáže měly tlak a kapela působila vyloženě profesionálně. Ale bohužel tomu chybělo nějaké charisma, které by mě k těm sypačkám přitáhlo. A tohle píšu jako člověk, který ty kluky z Marylandu miluje už od alba "Destroy the Oposition", a který se tak trochu stydí za to, že se mu nelíbili, jak měli.

Na závěr jedna výtka k pořadatelům. Chmelnice byla nacpaná k prasknutí a na některé kapely se v klubu nedalo hnout, ale to by se dalo přežít. Je ale takový problém větrat? Na závěr DYING FETUS se už vzadu skoro nedalo dýchat, přitom zaměstnanci na baru striktně odmítali otevřít okna. A zážitek z koncertu, při kterém člověk lapá po dechu, je poněkud chabější. Rozumím tomu, že pořadatelé musejí dodržovat hluková nařízení (jestli to tedy je ten pravý důvod), ale pak by bylo vhodnější pro takové koncerty zvolit větší prostor.

foto: Tomáš Roth

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube