Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Black Trolls over Europe part II

Black Trolls over Europe part II

WOLFCHANT, HELJAREYGA, GERNOTSHAGEN, KROMLEK, NORTHLAND, NOTHGARD
20.04.11
Praha, Abaton

Od doby, co poprvé v roce 2006 na Masters of Rock zazněli KORPIKLAANI, se s folk/pagan-metalovými akcemi roztrhl pytel. Některé kapely si u nás udělaly pomalu druhou domovinu a prakticky každoročně nás častují svými návštěvami. Také ELUVEITIE a ENSIFERUM jsou tady už jako doma a o chlup méně pak FINNTROLL a MOONSORROW. Tyto kapely považuju za stálice, ikony této scény, a proto ve chvíli, kdy se objeví nějaká nová parta ve folk-metalovém prostoru, musí počítat s tím, že s nimi bude srovnávána. Jsou to jasně stylizované pilíře tvořící svébytné odnože této metalové rodiny. Teď záměrně odhlížím od ryze pagan-metalových kapel a mluvím o těch ve folkovém hábitu. Z toho, co jsem právě řekl, vyplývají dvě věci. V první řadě dnes není vůbec lehké přijít s něčím originálním, ať už jde o nástroje, zpracování či tematickou náplň písní. A z toho také vychází skutečnost, že lidé si velmi dobře vybírají, kterou z těchto akcí navštíví. V tomto směru jsem se docela těšil, že z blízka poznám zejména klávesově skotačící KROMLEK, bohatýrské balady NORTHLANDU a GERNOTSHAGENU a o trochu více blackové surovosti WOLFCHANTU. K produkci Faerských ostrovů jsem nikdy moc blízko neměl a NOTHGARD mě odradil již na Samheinfestu.

Všechno bylo ale jinak a opět se na tom hrozivým způsobem podepsal zvukař. Drtivá většina kapel tohoto subžánru staví na melodických vyhrávkách, které mnohdy nevycházejí z jednoho vůdčího nástroje, ale jednotlivé party se prolínají. Zřejmě toto tvoří pro některé zvukaře nepřekonatelný problém a svým počínáním pak negativně přispívají k věhlasu kapel, návštěvnosti takových akcí a celkově oblibě tohoto subžánru.

Zvukově nevděčnou první pozici na pódiu dostali NOTHGARD, představující svůj aktuální počin "Warhorns Of Midgard" a musím před touto partou smeknout, neboť od podzimního vystoupení na Chmelnici udělali obrovský kus práce. Hudba měla jasné artikulované sdělení a svým nadšením, nasazením a divokostí se dere na špici battle-metalové scény. Umím si představit, že by mohli s ENSIFERUM, kteří upadají do jakési šedé fádnosti, za čas bojovat o prim tohoto vyhraněného směru. Hrstka přihlížejících nadšenců se velice rychle naladila na stejnou notu jak NOTHGARD hrál a kotlík už byl na světě. Tančilo se a radovalo a rozhodně se tahle parta stala jednou z hlavních hvězd celého večera.

Lokálně netradičním interpretem je NORTHLAND pocházející ze španělské Barcelony. Tahle parta se jako jediná předvedla folkovým nástrojem, houslemi, a rozhodně to celý projev okořenilo. Všichni ostatní interpreti veškerý "folk" předvedli pouze klávesami. NORTHLAND si se severnějšími souputníky v žánru nijak nezadali a bez ohledu na svou domovinu představili hrdinské příběhy mrazivého severu v podobně bojovném nasazení jako NOTHGARD. Tito válečníci se do diváků patřičně zakousli a ani na chvilku jim nedali odpočnout. Žel přes hradbu vystavěnou zesílenými houslemi s klávesami se z pódia těžko znatelněji mohla probojovat i některá ze tří kytar. Souborně takto vytvořili pouze neurčitý background.

Nejvíc jsem se asi těšil na KROMLEK. S novou deskou "Finis Terrae" jsem se ještě nestihl moc seznámit, ale již dávno jsem si oblíbil alba "Kveldridhur" (2005) a "Strange Rumours... distant Tremors" (2007) se svérázně juchavými melodiemi, vyšpičkovanými deathmetalově punkovějšími kytarami. Decentní kulturní šok jsem zaznamenal, když se z reproduktorů začala linout neidentifikovatelná masa právě pod titulem nové desky. Jelikož jsem ji ještě neslyšel, byl jsem docela překvapen, že se produkce těchto německých Keltů tolik změnila. Juchavost a vtipnost přešla v patetický black/death pod těžkou linkou kláves. Abych zde ale nepsal recenzi na novou desku, chtěl bych říct, že mé překvapení vyvolala spíše skutečnost, že v momentu, kdy jsem kapelu neslyšel z dřívějška, nedokázal jsem si v tom, co se linulo z reprobeden, najít pointu sdělení. Až ve chvíli, kdy KROMLEK zabrouzdal ke starším deskám (viz např. písně "Träskens Näve" nebo "Grim Omens"), jsem se již chytil, ale to na výsledku podobném spíše nějaké skrumáži, než propracovanému záměru mnoho nezměnilo.

Nejsilnější chvilku u zvučícího pultu vyhrál GERNOTSHAGEN, neboť jejich představení se blížilo hudebnímu ideálu. Chlapíci nastoupili na pódium jako jediní v dobových kostýmech a představili novinku "Weltenbrand". Kapela z mého pohledu z části inspirovaná znovuobnovenými EMPYRIUM, vycházející z čistého ponurého zpěvu, jenž plynule přecházel v šalebný blackový growl, si svou chvilku balad patřičně užila. Žádná divočina, ale chvilka na zasnění a zamyšlení, kterou tahle parta vytvořila, byla balzámem na uši asi sedmi desítkám přihlížejících a zjevným klidem před bouří, o níž ještě nikdo neměl ani potuchy.

HELJAREYGA si z celého večera odnesla absolutního černého Petra. Dobře bylo na divácích vidět, že jsou konsternováni tím, co slyší. HELJAREYA hrající podobný styl hudby jako jejich krajané TÝR, leč v o chlup drsnějším metalovém hávu, záhy poznala, že je něco špatně, když na ně zůstali lidi nevěřícně zírat. Počet zvukařů se v tu ránu za pultíkem rozmnožil a všichni začali spekulovat, kde je zakopaný pes. Zatímco se z pódia hrnula masa přebasovaného neidentifikovatelného hluku, ze kterého se dal občas zaslechnout kusý pěvecký projev, zvukaři pobíhali kolem pultů a reproduktorů bez valného úspěchu. Než se podařilo cokoliv změnit, byl zpěvák Heri Joensen, stejně jako zbytek kapely, natolik otráven, že už se ani zpívat moc nesnažil a víceméně si jen odbyl "povinnou" dobu pobytu na pódiu.

Už jsem se začal bát, jak dopadne WOLFCHANT. Ten zejména na letošní desce "Call Of The Black Wind" dává prostor charismatickému hlasu Michaela Seiferta oproti growlu Lokhiho. Oproti předchozím deskám se zdá, že tahle parta našla svůj směr a nakročila ven z fádnosti, možná právě upřednostněním Michaelova hlasu. Tento rozdíl byl patrně to jediné, co si mohl člověk z jejich vystoupení, na kterém se například podílel u jedné z kytar Dom z NOTHGARDU, odnést. Ve chvíli, kdyby toto bylo mé první setkání s WOLFCHANTEM, jednalo by se patrně i o setkání poslední. Celkově se opět nedalo moc rozeznat, co vlastně hraje. Rozhodně bych si na základě toho, co jsem slyšel, jejich desku pořídit nechtěl, ostatně jako u většiny kapel toho večera.

Docela by mě zajímal názor pana ředitele Metalgate, pořadatelské agentury. Pravděpodobně se svou paní v doprovodu pohlížel na celé toto počínání ze zadních řad a na rozdíl od této dámy, která se s grácií celkového křepčení účastnila také, nedal na sobě známky libosti moc znát. Přestože až na po právu otrávenou HELJAREYGU všechny kapely dřely a vydaly ze sebe notný kus umu, na celkovém výsledku akce to mnoho zdaru nezanechalo. Záměrně jsem postával vedle zvukaře, ale podobný názor na akci sdílím s dalšími zúčastněnými, s nimiž jsem se na místě dal do řeči.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube