Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

ROTTING CHRIST

ROTTING CHRIST

support: DE PROFUNDIS, DARK END, OMNIUM GATHERUM
29.04.11
Brno, Melodka

Brněnský, spíše menší, klub Melodka donedávna hostil zejména provinční tuzemské spolky, nicméně v poslední době zde vystupují čím dál více zvučnější jména. Trochu jsem se obával, jak si klub kapacitně s kultovními řeckými dark/black metalisty ROTTING CHRIST poradí, nicméně, stále více se naplňuje trend, že sebezvučnější formace automaticky neznamená natřískaný sál (obzvláště v moravské metropoli to bohužel platí dvojnásob). Ani ne před dekádou ny Řekové plnili úlohu headlinera většího metalového festu, Melodku však naplnili ze dvou třetin (což ostatně jako návštěvník kvituji, ale na druhou stranu se to asi nerentuje pořadateli, tudíž v Brně podobných akcí rapidně ubývá).

Počátek metalového koncertu na minutu přesně v avizovaný čas nebývá příliš standardem, tudíž, když jsem do klubu došel "jen" o půl hodiny později oproti oficiálnímu začátku v 19. hod., Britové DE PROFUNDIS svůj kratičký set již dávno odehráli a pódium již ovládali blasfemičtí blackers DARK END z Itálie. Ihned po prvních riffech bylo jasné, že se večer ponese na sympatické, extrémně metalové retro vlně, respektive v reminiscenčním duchu mého metalového mládí, kdy dnes jakákoliv samozřejmost tehdy platila za mimořádnou progresi. Sympatický, avšak zcela průměrný blackmetal s primitivními klávesami byl prezentován jako epický sympho black, avšak ve výsledku vše působilo milým old-schoolovým dojmem v duchu archaických pionýrů klávesového blacku HECATE ENTHRONED. Výsledný retro dojem podtrhovala i image hudebníků, jež se po vizuální stránce zapomněli někde na konci 80. let, jen mladičký frontman s rasta copánky působil, jako by se vynořil odněkud z čajovny, cestou na rychlo schrastil ty nejklišovitější BM propriety včetně trnové koruny a prostěradla potřísněného červenou barvou, a po celou dobu setu urputně zaujímal "nej evil" blasfemické pózy. Kapele rozhodně nešlo upřít upřímný hráčský entuziazmus, díky němuž dvakrát zavařila pódiovou aparaturu. Především frontman si vystoupení nesmírně užíval, neustále hrozil paroháči, řval jak potrefená děvka a přestože se po hudební stránce nejednalo o nějakou recesi, minimálně z něj čišelo, že black metal nebere smrtelně vážně, nýbrž spíše jako poněkud svérázný relax.

Zpěvák následujících Řeků DAYLIGHT MISERY poněkud mátl svou vizáží, evokující spíše HC/post-metalové spolky a i když i jeho vokální projev tímto směrem lehce inklinoval, hudebně se skupina pohybovala v mantinelech zcela fádního death/doomu. Vše stokrát slyšeno již v polovině 90. let, po skončení setu nezůstal v paměti jediný chytlavý motiv. Nuda a šeď.

Na finský kvintet OMNIUM GATHERUM jsem se upřímně těšil, neboť alespoň co se týče studiových alb, zastává výsadní postavení v oblasti moderního melodického death metalu, v duchu takových skvostů jako RAPTURE či INSOMNIUM. Letošní, již pátý, studiový počin "New World Shadows" sklízí samé pozitivní kritiky a to zcela zaslouženě. Disponuje masivním zvukem, pestrou paletou melodií a hutnými řezavými riffy, dodávajícími nahrávce pořádný drive. Naživo se v omezených podmínkách klubu sice nepodařilo prezentovat natolik dynamický zvuk z CD, stejně tak chyběly či byly poměrně zredukovány melancholické klávesové melodie, i melodický vokál se smrsknul na nutné minimum, avšak kapele jako celku rozhodně entuziasmus nechyběl. Muzikanti se, podobně jako v případě DARK END, nebránili teatrálním metalovým pózám, přestože skupina vychází z extrémního metalu, kytaristé se naopak stylizovali do heavymetalových hvězd a sóla hráli s kytarami ve vertikální poloze. Zpěvák Jukka Pelkonen neustále hrozil a po celou dobu setu byl očividně ve veselém rozpoložení, neustále hecoval publikum a to ho po každé skladbě odměnilo frenetickým potleskem. Opravdu vydařený set.

Po tajuplném intru s dětským recitativem se na pódiu objevili aténští rodáci ROTTING CHRIST a ihned po prvních tónech otvíráku "Aealo" bylo jasné, kdo že onomu večeru vládl. Zvuk doslova drtil a zastínil všechny předchozí interprety. Skupina sympaticky lovila i v hluboké minulosti, došlo třeba na stařičkou "The Forest of N'Gai" z roku 1991 či na "King of a Stellar War" z kultovního alba "Triarchy of the Lost Lovers". Z mých oblíbených alb "Khronos" a "Genesis" zazněly hitovky "Thou Art Blind", respektive "In Domine Sathana", nechyběla ani " Athanati Este" z výtečného CD "Sanctus Diavolos". Skladbu "Noctis Era" z poslední desky "Aealo" Sakis Tolis zazpíval v bojové helmě, jakou známe z obálky.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

garmfrost03.05.11 | 15:23:50

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube