Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Society 2011

Obscene Society 2011

MIDNATT DÖD, FESTA DESPERATO, BRUTALLY DECEASED, ONANIZER, EVIDENCE SMRTI, LYCANTHROPHY, NEEDFUL THINGS, KOMATOZ, NOW YOU'RE FUCKED, DOOM
14.05.11
Pardubice, Žlutý pes

Pohled starého, unaveného, ale vždy střízlivého blouda

Takzvaný "malý Obscene" se vrátil na své tradiční místo. Loňský ročník totiž poznamenala nepříjemná událost, kdy pár týdnů před konáním byl pardubický klub Žlutý pes zachvácen menším požárem, který citelně narušil především jeho střechu. Akce proto musela být téměř na poslední chvíli přemístěna do rivalského Hradce Králové, přesněji klubu Strojovna. Rekonstrukce původního dějiště však proběhla natolik úspěšně, že příznivci extrémní hudby mohli opětovně zamířit na důvěrně známé místo, známé poměrně příjemným prostředím, včetně venkovního nádvoří s distry, posezením či veganským jídlem. Téměř obvyklý déšť sice nepatrně zahrozil, ale jinak se nekonal.

Úvod patřil prozatím méně známé skupině MIDNATT DÖD, provozující jednodušší, lehce monotónní, ale velmi přímočarý hardcore-punkový nářez, vybavený místy záhrobním a jindy křičeným brutálním zpěvem vokalistky. Nebylo to špatné, přece jen však hodně průměrné, což vzápětí vylepšila výrazně zajímavější FESTA DESPERATO, jíž se poslední dobou nejenže daří konečně splácet své vinylové dluhy, ale především podávat důkazy o své smysluplnosti. Crustmetalová palba potěšila svým provedením, zpestřeným nenápadnými, ale zpestřujícími kytarovými sólíčky. Následní BRUTALLY DECEASED přišli na scénu s vcelku tradičním deathmetalovým pojetím, jehož velmi dobrý smrtící vokál vysoko zastínil všechny ostatní složky, čímž se produkce tělesa blížila pocitům nepřesvědčivé nudy. Byť někdo jiný to mohl vnímat trochu jinak, stejně jako vystoupení zkušených a světově zcestovalých ONANIZER, kteří sice disponují puncem určité zasloužilosti, kvalitativní úrovně mnohých jiných skupin však nedosahují. Také nyní byl jejich set jen standardním průměrem.

Čím dál více a lépe o sobě dává vědět EVIDENCE SMRTI a rozhodně se není čemu divit. Hodně dobře prezentovaný crust působil i tentokrát vyrovnaně ve všech aspektech, včetně specifického zpěvákova projevu. Dojem z této kapely sice bývá možná až přehnaně vážný a zachmuřený, ale způsobem, který lze respektovat. Nemluvě pak o jedné z vůbec nejlepších, nejdokonalejších a nejúchvatnějších našich ultraextrémních kapel, mezinárodně proslulé pod názvem LYCANTHROPHY. Přestože loni coby finále trutnovského Obscene Extreme byl famózní pocit ještě intenzivnější, i tentokráte převládala výrazná spokojenost. Totální extrém, ovšem nemající nic společného s primitivitou či monotónností. Naopak, opět šlo o zničující, ale přitom nebývale pestrou, členitou a nápaditou smršť drtivých kytar, palebných bubnů a famózního řevu zpěvačky, z čehož se v tom nejlepším možném smyslu motala hlava. Ale aby toho nebylo málo, v téměř podobné formě se předvedli také zkušení NEEDFUL THINGS, často a skoro právem označovaní za jediný opravdový grindcore u nás, minimálně tedy v jeho ortodoxním chápání. Tradiční hluková nálož znovu nezklamala, takže přestože by se menší rezervy jistě našly, převládajícím rysem bylo zdání čehosi výsostně poctivého a sympatického.

Vrcholem zahraničního bloku se překvapivě stali ruští KOMATOZ, jejichž kombinace hardcorového či metalového výraziva disponovala atributy výrazné přímočarosti, nápaditosti a chytlavosti. Kdo je zde viděl a slyšel vůbec poprvé, musel být patrně příjemně uzemněn. Po všech stránkách přesvědčivý set místy bral dech a jistě se stal pro spoustu lidí vrcholem akce. Totéž se však v žádném případě nedalo tvrdit o australských NOW YOU'RE FUCKED, jejichž grindové snažení působilo jen jako matný, zoufalý a dosti nezajímavý pokus, který namísto extrémního účinku charakterizovala bezzubost. Finále ovšem patřilo britské legendě DOOM, která po loňské trutnovské explozivní smršti znovu nezklamala a opět nabídla prvotřídní nářez, kterým bohatě potvrdila své letité zkušenosti. Přestože některé předchozí soubory nijak znatelně nepřevýšila, rozhodně dostála svému světovému věhlasu, takže se stala velice důstojnou tečkou za tradičně povedeným festiválkem.

Ladislav Oliva

Pohled mladého, čilého, ale ne vždy střízlivého blouda

Po loňském vynuceném exilu v Hradci Králové se "jarní Obscene" vrátil zpátky do Žlutého psa v Pardubicích. Ohlášena sestava slibovala solidní podívanou, takže jedinců, kteří obětovali tři a půl stovky za vstup se našlo dost. O nápor fanoušků se však většinou dělil sál s kapelou a plácek na popíjení a pokec před klubem; kapely tak měly slušnou podporu, při stagedivingu bylo do čeho skákat a zároveň nedocházelo k  tlačenicím ve stylu pražské Chmelnice.

Festival zahájili znojemští MIDNATT DÖD, jejichž crust/d-beatový set byl bohužel poznamenán špatným zvukem. Z kapely jsem tak slyšel hlavně bicí a zpěv. Větší pozornost bezpochyby přitáhla hlavně výrazná zpěvačka s k nepoznání zboosterovaným hlasem. Jinak se kapela předvedla crustovými odrhovačkami, jež neurazily, ale ani neulpěly v paměti.

Druzí FESTA DESPERADO zahráli rychlý crust s výraznou kytarou, který byl o poznání nápaditější a divočejší. Hudebně to oscilovalo mezi trochu samoúčelným bordelem, okořeněným nenápadnými, ale sympatickými kytarovými sóly, s divokým tancovacím punkem. Pod pódiem se rozpoutal pěkný kotel, kapela si řadu příznivců bezpochyby našla.

Set BRUTALLY DECEASED představoval první pomyslný vrchol festivalu. Kapela nijak nezapřela své kořeny v deathu švédského stylu, ale to jí nijak neubralo na zajímavosti. První dva songy byly pomalejší, jako by šlo jen o rozjezd, a pak se spustilo deathmetalové zničení. Kapela se předvedla energickými riffy a brutálním growlem, v kombinaci s konečně slušným zvukem šlo o vynikající zážitek. Někteří "punkověji" naladění přihlížející z nich možná tak úplně nadšení nebyli, ale zbytek publika si vystoupení BRUTALLY DECEASED bezpochyby užil.

Naopak čtvrtí ONANIZER pro mě znamenali zklamání. Grindcore mám rád, se všemi krátkými songy, rychlou kytarou a kvičením, ale tohle bohužel mně připadalo jen jako tupý kravál. Po hudební stránce se to sotva škubalo na průměr, a definitivně to dorazil divný, ukvičený vokál. Jediné, co se dalo poslouchat, byl závěrečný song, a tady šlo navíc o cover. Zbytek bych si klidně nechal ujít.

EVIDENCE SMRTI mi náladu o poznání zlepšila. Šlo o rychlý, old schoolový crust, vyznačující se energií a kurevskou dávkou syrovosti. O nějakých hudebních vychytávkách nemá u téhle kapely smysl mluvit, v takové hudbě by se všechny detaily stejně ztratily, ale o to tady stejně nejde. Kapela měla výbornou undergroundovou atmosféru, navíc umocněnou českým zpěvem. Příliš velkým příznivcem našeho národního jazyka v hudbě nejsem, ale k takovému divokému bordelu se paradoxně velmi hodí.

LYCANTHROPHY mají na české scéně zasloužený status legendy a asi nemá smysl je příliš představovat. Rychlý, neurvalý grindcore/fastcore s kanonádou na bicí a nezaměnitelným vokálním projevem zpěvačky, jež přirovnal k řádění ztřeštěné feny (a to říkám s notnou dávkou respektu, spousta metalových zpěváků by působila ve srovnání s touto slečnou jako chlapecký sbor z nedělní školy). Výborná řezba, nic líbivého, pěkně do ksichtu. Pokud už dají divákovi vydechnout (jako v polovině setu, kdy spustili pomalejší pasáž), tak je to jen proto, aby následný nápor byl ještě brutálnější. Nenapadá mně nic, co LYCANTHROPHY vytknout, i zvuk v sále měli výborný. 

Domácí NEEDFUL THINGS hráli také rychlé grindové peklo, ale na rozdíl od předešlé kapely mne příliš nechytli. Většina přihlížejících byla spokojena; mně to připadlo jako jedna hluková stěna, kde mi něco, co by mně chytlo, přežvýkalo a vyplivlo zničeného, ale spokojeného. Prostě další průměrná grindová variace, jak hrát "rychle a zběsile".

Ruští KOMATOZ byli pravděpodobně hlavním vrcholem Obscene Society Festu. Začali rychlým, death/thrashovým nájezdem, rychle si získali většinu přihlížejících a pak už to jelo. Jejich set byl rychlý, špinavý a v podstatě veselý, člověka to donutilo tancovat, i kdyby nechtěl. A nejen tancovat, velmi brzy se rozjel parádní stagediving. Rusové nepředvedli nic hluboce originálního, byli však velice chytlaví a korunu tomu nasadil strašně sympatický zpěvák. Od přihlížejících sklidili zaslouženou odezvu a mám pocit, že jejich vystoupení na letošním Obscene Extreme by si nechal ujít jen naprostý ignorant.

Australští grindeři NOW YOU’RE FUCKED se sice snažili ze všech sil, ale na své předchůdce z Petrohradu prostě nedosáhli. Jejich grindu s krátkými songy sice nechyběla energie, ale k charisma KOMATOZ tomu něco chybělo. Paradoxně nejlépe zněla kapela v pomalejších pasážích, kde vynikly kytarové riffy. V těch rychlejších se bohužel topila v grindovém stereotypu.

Závěrečný set patřil světové legendě v podání britských DOOM. Britové předvedli naprosto šílený crust/thrashový nářez s vynikajícími kytarami a bubny. Měl jsem pocit, jako by se jednalo o kapelu z naprosto jiné reality. Energie měla kapela na rozdávání, v tomto aspektu mne pánové z DOOM připomněli nedávný koncert RATOS DE PORAO – co na tom, že jsou o několik generací starší, většinu dnešních kapel by s přehledem zamlátili do země. Jejich setu nechyběla ani pořádná chytlavost, kotel pod pódiem stál proto za to.

Jakub Němec

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

fotoTomáš Buláne...18.05.11 | 09:11:36

Redakce | 18.05.11Milan Jurkas | 18.05.11

Zobrazit profil redaktora - Milan Jurkas

Další články spoluautora:

Aerodrome festival 2016 | 18.06.16
Tattoo Convention 2016 | 24.05.16
Night of Wolves | 23.04.16
THELL BARRIO, SKYWALKER | 18.02.16
Europa Blasphemia 2016 | 05.02.16

Všechny články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube