Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Metalfest Open Air 2011

Metalfest Open Air 2011

03. - 05.06.11
Plzeň, amfiteátr Lochotín

Za úmorného vedra, letos bez zpestření v podobě přímých přenosů zápasů mistrovství světa v ledním hokeji, se již podruhé na trase Německo – Maďarsko zastavil Metalfest. Největšími lákadly, alespoň pro mne, byl již od počátku KATAKLYSM, CRADLE OF FILTH a ARCH ENEMY. Přesto jsem byl v zápětí rychle zklamán, jelikož další hvězdy, které se v rámci Metalfestu představily v okolních zemích, byly z pro mne neznámých/nepochopitelných důvodů v České republice rozděleny na jiné festivaly, například AMORPHIS a ARKONA na Masters of Rock a TURISAS na Brutal Assault, čímž se Metalfest svou nabídkou přiklonil v žánrové vyváženosti směrem k "heavy". Proto milovník ostřejších produkcí neměl ani mnoho na výběr a těch pár kapel v line-upu vyčnívalo zcela zřetelně.

Plzeňský Metalfest se po skrovných začátcích minulého roku změnil v příjemnou a poměrně velkolepou akci. Jakou zásluhu na tom má areál umožňující divákovi bezprostřední kontakt s kapelami bez ohledu na vzdálenost od pódia, jakou slušné obsazení kapel sahající od heavy přes folk až po death/grind a jakou pověstná plzeňská dvanáctka (zájemcům můžu z vlastní zkušenosti doporučit zajít přímo ke zdroji), nechám na jednotlivých účastnících, ať si přeberou v hlavě sami. Já bych k jednoznačným pozitivům přidal ještě pohodovou atmosféru pramenící ze skutečnosti, že například ve srovnání s Brutal Assaultem nebo jinými tuzemskými festivaly zde člověk nebyl zcela ztracen v davu.

Pátek

Pátek, který byl z mého pohledu nejzajímavějším, rozproudil finský CRIMFALL. Tato produkčně poměrně mladá kapela (letos vydala teprve druhou desku "The Writ of Sword") mě oslovila již při prvním svém počinu ("As the Path Unfolds... ") z roku 2009 a vyloženě jsem se na ni těšil. Jen co se tahle severská parta vyřítila na pódium v kožených, rozcáraných kostýmech s warpaintem na tváři, začal se i plnit prostor pod pódiem. Absolutně čistým hlasem operní fúrie Heleny a black/deathovým growlem Mikka se CRIMFALL zaslouženě vyšvihnul do čela pomyslného top celého festu. Například přezvučenou EPICU nechal kilometry za sebou, což bylo zřejmé z euforie diváků, kteří se v případě CRIMFALL pustili i do moshe.

Toho náležitě využili následující MILKING THE GOATMACHINE. V tradičních maskách kozlů a vlka okamžitě rozpoutali grind/deathové peklo, což vzhledem k neutuchajícímu vedru bylo víc jak reálné. Bláznivá "goateborgská" parta rychle opanovala celý amfiteátr do té míry, že nejen že lidi křepčili až na ochozech, ale song "Ding Dong (Mother Fucker)" se stal minimálně na celý festival pro značnou část diváků novým pozdravem. Na této obsesi se podepsal i bubeník EQUILIBRIA, který si společně s MtGM u druhého mikrofonu "zakozlil". Strhující šou uvedená vždy nějakým ztřeštěným intrem opepřeným tanečky á la Poslední skaut dovedla spoustu jedinců k mekací závislosti.

Kozlíci rozhodně nasadili laťku velice vysoko. Jako by se nechumelilo, antikřesťanští KRISIUN pokračovali v započaté kanonádě se stejnou vervou. Lidi sotva stihli doplnit zásoby tekutin a už roztáčeli další mosh. Ve změti létajících piv, mávajících rukou a povlávajících trik se tak brzy začal zvedat písečný prach podpódiového kolbiště. KRISIUN Metalfest zahrnuli jako součást svého EUROPEAN SUMMER TOUR 2011, kde představují svou novou desku, ale nedozvěděli jsme se ani její název. Ta má být podobně jako předchozí nabitá chytlavým brazilským melodickým deathmetalem, který za víc jak dvacet let působení v rukách tohoto tria jasně ukázal, že není potřeba vytvářet přesilu nástrojů nad počtem posluchačů, aby vznikl pořádný kotel. Po této apartní sadě přišel oddych v podobě RAGE a večer pak den nabitý energií umocňující parádní set KATAKLYSM.

Němečtí metalisté RAGE už patří ke klasice a dá se říct, že celkem zaslouženě. Na scéně působí skoro déle, než jsem naživu, a přes určité výkyvy si dokázali udržet vlastní ksicht. Není to zrovna moje krevní skupina, a nikdy jsem z žádné jejich desky nebyl zrovna urvaný. Nicméně na Metalfestu jim energie nechyběla, na "hevík" to bylo velmi ucházející vystoupení, zvláště v porovnání s některými sobotními kapelami. Sice nechápu, jak v tom někdo může hledat nějakou progresi (pokud ji tedy nehledá v osvědčeném hudebním konzervatismu), ale co. Kotel nadšených diváků svědčil o tom, že to kapele funguje.

Následující KATAKLYSM byli o něčem úplně jiném a troufnu si říci, že se jednalo o jeden ze dvou vrcholů festivalu. Nekompromisní deathový bordel v podání Mauricia Iacona a jeho bandy měl za následek zuřivé běsnění v kotli a dokonce i stagediving. Z něho sice ochranka nebyla nadšená, ale nakonec celou situaci zvládla bez nějakých zbytečných incidentů. Očividně to jde i bez agresivního srážení všech, co se přiblíží ke stage, jak se to stává na jiných akcích. Jinak hudebně vzato mi v hlavě utkvěla především hitovka "Prevail", Duhamelova palba a nesmírně živé Iaconovo vystupování. Po shlédnutí KATAKLYSM mám o další důvod více se těšit na novou desku EX DEO… a na to, jak je na Brutalu uvidím zas.

Závěrečný a možná trochu moc dlouhý set patřil německým heavymetalistům ACCEPT. Přiznám se, že "Metalheart" od těchto Němců byla snad první metalová skladba, která mi kdy v životě učarovala, a proto mám k ACCEPT poněkud vstřícnější přístup než k jejich dalším soukmenovcům, napodobitelům a klonům. Jejich set na závěr pátečního večera nezklamal a přilákal k pódiu snad všechny návštěvníky Lochotína kromě několika desítek apatických notoriků. Snad jen ta délka byla trochu zbytečná, hodina a půl mi přišla fakt moc.

Sobota

Sobota toho oproti pátku mnoho nepřinesla. Z klidných vod přes den vykouklo pouze EQUILIBRIUM a všichni již byli lační po noční podívané na CRADLE OF FILTH. EQUILIBRIUM mělo velice dobře připravenou výchozí pozici. Po fádních VICIOUS RUMORS se za zvuku panovy píšťaly s veškerou grácií přiřítilo EQUILIBRIUM a s oporou vynikajícího nazvučení rozbalilo naditý set folk/pagan metalu. Na válečníky padající vedrem v kotli záchranáři záhy spustili proud vody, což umocnilo všeobecnou radost a euforii. Zazněly například písně "Heimwärts", "Unbesiegt"a "Blut Im Auge", a lidi se skutečně bavili. Kdyby věděli, že zažívají hudební vrchol celého dne, určitě by se k paření přidali i další. Svým vyjádřením na Metalfestu EQUILIBRIUM podtrhlo svou popularitu získávanou v České republice, kde koncertují již minimálně dvakrát ročně se stále vzrůstající podporou fanoušků.

Druhým ostrovem v heavíkovém moři se měla jako poslední kapela dne stát CRADLE OF FILTH. Opak byl ale pravdou. Prakticky jedinou zajímavostí v pozitivním směru byla oslava již několikátých jedenadvacátých narozenin basáka Davea, jemuž byl dán ke sfouknoutí dort se soustavně hořícími svíčkami. Přestože pak Dani po pódiu hopsal jak rozhněvaný skřítek, bylo vidět, že se hlasově trápí. Chvílemi se šetřil a záhy svými vokálními variacemi zkazil kdejakou hitovku, co kdy CoF stvořili. Bylo vidět, že se z těchto pokusů snaží zvukař něco kloudného vyčarovat, ale výsledkem bylo maximálně přehlušení jednotlivých nástrojů. Nejvíce byla agonie kapely zřetelná u písně Nymfetamine, kde Daniho jekavé výlety prakticky devalvovaly celé její kouzlo. Ve chvíli, když pak uprostřed celého setu odešla kapela na bezmála pět minut bez kousku slova do zákulisí a tuto nepochopitelnou pauzu ještě uměle nastavovala dalším intrem, zlomil jsem nad tímto představením hůl a šel raději pryč.

Sobotní den měl bohužel dvě velká negativa. Prvním z nich bylo neskutečné vedro, které sálalo snad i ze stromů a vysávalo z návštěvníků veškerou energii. Druhým byl line-up, který extrémněji zaměřeným návštěvníkům nedával moc důvodů jít se potit před pódium. Mnozí z nich tak raději zalezli někam do chládku na vychlazený škopek a čekali, až se to přežene.

Jak celý ten folk/paganmetalový humbuk se zpěvy, cingrlátky a symfonickými vložkami nemusím, tak na mě EQULIBRIUM v sobotu působili velmi pozitivně. Na rozdíl od unylých heavy kapel před nimi jejich set nepostrádal energii a zároveň mi přišel technicky docela pestrý. Přece jenom, takový growling se u podobných kapel neslyší. Ve finále dokázali EQUILIBRIUM rozhýbat prostor pod pódiem ve stylu, za který by se nemuseli stydět ani na Obscene Extreme.

Často bývá z vystoupení metalových legend, které čerpají ze slavného jména, a originalita jim už drahných pár let nic neříká, docela průser. SAXON ale představovali výjimku. Suverénní vystupování, bombastická světelná show a těžký NWOBHM museli přesvědčit snad každého, kromě zarytých odpůrců. Jenom lituji, že si nemohli vyměnit pozici z kapelou následující, ve tmě by ta atmosféra vynikla ještě více, ale je mi jasné, že v tomto názoru se asi s mnohými neshodnu.

Závěrečné vystoupení patřilo britským CRADLE OF FILTH. A zde mám problém. Jejich vystoupení lze brát dvěma možnými způsoby. Našlo by se spousta lidí, pro které byl sobotní koncert vrchol festivalu. Monumentální intro, show, známé hity a snaha kapely musely uspokojit hodně příznivců, však se jich také v kotli sešly mraky.

No a pak je druhý pohled. CRADLE OF FILTH nemusím. Neoplývám sebemenšími sympatiemi k jejich jakékoliv desce (a to včetně těch starých, nemám potřebu jako spousta jejich příznivců dělit éru této kapely na "zlatou klasiku" a "zasranou komerci"), z Daniho úchylné image je mi na blití a ani naživo mě nikdy moc nepřesvědčili. Koncert na Metalfestu nebyl výjimkou. Na jednu stranu se kapela snažila, jak by to člověk u nějaké "zasrané komerce" nečekal. Jenže veškeré úsilí zmařil ten malý skřet běhající po pódiu v sado-maso oblečku, jenž kvičel jako znásilňované prase. Snad jediné, co po sobotě u toho chlapa můžu pozitivně kvitovat je, že mám neodbytný pocit, že už si z toho všeho dělá srandu.

Neděle

Neděle se vesměs odvíjela v duchu očekávání ARCH ENEMY a nic jiného. Cestu k tomuto cíli měli zpestřit brněnští SMASHED FACE, které jsem nestihl, a američtí MISERY INDEX. Ti se sice sami prezentovali jako grindeři, ale více by se jejich vyjádření připsal k deathmetalu. Naštěstí se počasí lepšilo a co hrábl Index do strun, začaly se na obloze objevovat blesky. Podobně, jako hřmělo na nebi, dělo se i na pódiu, ale u obojího bez větší vláhy. Produkce MISERY INDEX by se dala přirovnat ke rčení "mezi slepými jednooký králem". S velkým nasazením nasypali na lidi spoustu energie, že si kotelníci pod pódiem pěkně zařádili, leč v celkovém pohledu moc hudebního bohatství nepředvedli. Prakticky monotónní set bez znatelnější technické variability jak rychle přišel, brzy i odezněl.

Nedělní line-up pro mne přinesl naprostý vrchol festivalu v podobě vystoupení irských PRIMORDIAL. Od dob Quorthona blahé paměti zde nebyla tak sugestivní kapela (a není náhodou, že jej v tribute projektu TWILIGHT OF THE GODS supluje právě Alan "Nemtheanga" Averill, zpěvák z PRIMORDIAL). Irové nedávno vydali novou desku "Redemption at the Puritans Hand" a není proto divem, že značná část nedělního koncertu byla věnována hlavně písním z nové desky. Zazněly tak "No Grave Deep Enough", "Lain With The Wolf" či "Bloodied Yet Unbouwed".

Mimochodem, právě provedení "Lain With The Wolf" na Metalfestu je pro mě silný argument proti kecům, že za úspěch PRIMORDIAL může jenom Nemtheangovo charisma. A ty kytarové pasáže v téhle písni, které zněly téměř ve studiové kvalitě, taky odzpíval Alan? Ukažte mi kapelu, která dokáže naživo zahrát tak emotivní, náladové, tíživé a zároveň hravé riffy.

Kromě nových písní zazněly pochopitelně také starší klasiky, například "As Rome Burns" z alba "To the Nameless Dead". A přiznám se, že po skončení hodinového setu jsem byl docela naměkko. Alan ještě celkem dlouho po finiši obcházel pódium a zdravil se s fanoušky, žádné zběžné poplácání dvaceti napřažených rukou najednou, ale skutečný přátelský kontakt. Přišlo mi to jako velmi sympatické gesto.
Následná EPICA se nemohla svým předchůdcům rovnat ani náhodou. Naprosto tuctový symfonický metal se všemi svými kýčovitými atributy: rychlé kytary, monumentální sbory, varhany a hezká operní zpěvačka v popředí. Ať se na mne příznivci nezlobí, ale přiznám se, že naprosto nevím co na EPICE a podobných kapelách vidí. Ne že by hrála naprosto mizerně, ale bez těch všech kýčovitých kravin mi z toho vychází bohapustá nuda, sorry.

To následující ARCH ENEMY je trochu jiný kalibr. Kapela si za ta léta existence vytvořila status superhvězdy a bylo to poznat už během autogramiády, na kterou se tlačily hordy fanoušků. Samotné vystoupení bylo charakteristické hlavně šílenou energií, kterou ze sebe Angela vyzařovala proudem, skutečný blonďatý ďábel. Není divu, že se pod pódiem slezly takové davy.

Ale jinak si k ARCH ENEMY neodpustím rýpavou otázku. Byli byste ochotní tu kapelu poslouchat a takhle řádit, pokud by za mikrofonem stál tlustý plešatý chlap a ne blonďatá holka? Protože když si odmyslím dynamit, který má Angela ve svém krásném hrdle, tak jde o poměrně běžný melodický death, kterého je na scéně plno. Svého času, když ARCH ENEMY hráli na Brutalu, tak o nich můj táta prohlásil: "Nejzajímavější na tom je, že to zpívá holka." Tehdy jsem se jich ještě zastával, po Metalfestu mu musím dát za pravdu. ARCH ENEMY stojí a padají s Angelou. S ní jsou superhvězdy. Bez ní se ztratí v množství podobných kapel.

Pokud bych měl celý fest zhodnotit, pátek byl skutečně atraktivní. Postupně ale mé nadšení opadávalo. Na jedné straně se na dojmu podepsalo skutečně tropické vedro, na tomto místě bych předal metál občerstvovacímu supportu nabízejícímu i možnost smočit si hlavu pod proudem tekoucí vody, který alespoň částečně tu výheň zmírňoval. Co se ale line-upu týče, uvítal bych větší žánrovou vyrovnanost, aby si každý mohl přijít na své. Odhaduji, že mnohý očekával, že se v závěru zveřejňování kapel objeví například jméno WINTERSUN, WATAIN, SODOM, KALMAH nebo AMON AMARTH podobně jako v dalších státech, kde se Metalfest pořádal. Za zvládnutí celé akce rozhodně organizátorům patří potlesk a vřelý dík. Obešla se prakticky bez jakéhokoliv viditelného problému a i doplňkové nabídky stánků si myslím byly rozumně vyvážené.

autoři: Martin Bartoš, Jakub Němec
foto: cz.metalfest.eu

Diskuze

Cekem příspěvků: 10

ov4219.06.11 | 10:50:01
Lenn10.06.11 | 21:17:16
Ondřej Komáre...11.06.11 | 01:17:57
neznaboh10.06.11 | 14:44:04
Martin Bartoš12.06.11 | 11:23:00
Ondřej Komáre...11.06.11 | 01:23:14
Štěpán Šime...10.06.11 | 15:05:33
neznaboh10.06.11 | 16:15:38
Štěpán Šime...10.06.11 | 16:28:15
Fenris 1310.06.11 | 15:34:05

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube