Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Sonisphere Festival 2011

Sonisphere Festival 2011

11.06.11
Praha, Výstaviště Holešovice

Vzhledem k velkému ohlasu na můj článek "Sonisphere Festival 2011 – chystá se ostuda roku?" jsem se nakonec rozhodl na festival jet a na vlastní kůži se přesvědčit, jak se pořadatelé s akcí vypořádají, i když sestava kapel pro mě nebyla zrovna ideální.

Na výstaviště jsem dorazil zrovna v době, kdy končili DEBUSTROL svůj kratičký set, takže jsem pantáty bohužel neměl možnost vidět. To si ale letos minimálně jednou stihnu vynahradit na Brutal Assaultu, kde dostanou snad větší prostor než slabou půlhodinku.

Festivalový kemp byl hned vedle areálu, od zbytku parku byl oddělený plotem a potěšitelné též bylo, že se zde nacházelo několik sekuriťáků. Avizovaná omezená kapacita kempu se nakonec ukázala jako krásně dostačující, stany bylo zabráno asi 20 % plochy. Toitoiek bylo v kempu pouze šest. A tady musím apelovat na všechny rodiče a výchovné instituce: Prosím, naučte své děti srát do mísy a ne všude okolo, dokud je čas. Jak je vidět, u spousty lidí byla tato základní dovednost něco neuskutečnitelného, a to není záležitost pouze tohoto festivalu. S tím souvisí i absence užitkové vody v kempu, bohužel.

Samotný areál byl vyřešen celkem rozumně, ale jednu obrovskou výtku bych měl. Hrajeme si na vyspělou civilizaci, ale odpadkový koš je zřejmě vysoký nadstandard. Brodit se půl dne mezi kelímky a jiným bordelem není nic reprezentativního. Nezaregistroval jsem ani jeden koš, pouze několik pytlů, které však byly zaplněné téměř okamžitě. Doporučil bych pro příště zvážit možnost výkupu zálohovaných kelímků, hned by ten areál vypadal jinak a tento postup se stává na festivalech po Evropě běžnou záležitostí. Pořadatelé u vstupu svůj úděl odváděli dobře, nezaznamenal jsem jediný incident a někteří byli opravdu slušní, kdy po osobní prohlídce dokonce poděkovali. Co se týče občerstvení v areálu, žádné zázraky jsem nečekal. Ale i přesto mne pivo zklamalo. 0,4 l Budvar za 35 korun bych s klidným svědomím přejmenoval na Odvar, protože takhle pivo nevypadá a ani nechutná.

Druhou kapelou dne byli DUFF MCKAGAN’S LOADED. Bývalý basák GUNS N‘ ROSES mě se svým rockem nelákal, a tak jsem druhou část setu poslouchal při stavění stanu z kempu. Duff zněl dobře naladěn, avšak mě tato hudba příliš neoslovuje. Mám z takových projektů pocit, že pouze čerpají z velkého jména, které si získaly před mnoha lety, a celé je to takové spíše nostalgické brnkání.

Stejný případ jsou i MISFITS a KREATOR. Chápu a respektuji, že pro spoustu lidí to jsou legendy ve svém oboru. Ovšem pro progresivněji laděného posluchače, za kterého se považuji, už tu chybí nějaká přidaná hodnota. Oboje vystoupení byla energická a do důchodu určitě nepatří ani jedna z kapel, jen ten zvuk se mi první polovinu festivalu zdál výrazně nevyvážený, a to jsem vystřídal několik pozic, včetně těsné blízkosti stanu zvukařů.

Bratři Cavalerové jsou opět zářným příkladem toho, že slavné jméno je zárukou úspěchu, nehledě na kvalitu. CAVALERA CONSPIRACY stihli za svých 40 minut odehrát sedm skladeb, z toho paradoxně (ale i očekávaně) největší úspěch měly "Refuse/Resist" a "Roots Bloody Roots" od SEPULTURY. Z jejich letošní novinky "Blunt Force Trauma" zazněla překvapivě pouze jediná skladba, a to "Warlord", s kterou CC své vystoupení začínali. Výstaviště zažilo i několik menších circle pitů a než se obecenstvo nadálo, pódium bylo zase prázdné.

MASTODON pro mě byli hlavním tahákem festivalu. Jejich vystoupení na Unholy Alliance Tour 2008 proběhlo v nekompletní sestavě, což tenkrát bylo citelně znát. MASTODON byli de facto jedinou kapelou na festivalu, která je progresivní a stále se vyvíjí, má co říct. Mnoho lidí mi po skončení festivalu říkalo, že právě MASTODON pro ně byli příjemným překvapením (zdravím čtenáře z Německa). Bohužel oproti polskému Sonisphere měli chlapci na svůj set pouze 45 minut, i když, na rozdíl od jiných, oni neměli potřebu zbytečně se mezi skladbami vykecávat. Úvodní riff ke skladbě "March of the Iron Ants" rozkýval hlavy i těm jedincům, které předchozí vystoupení nechalo chladnými. Jedinou vadou na kráse tohoto naplňujícího setu byl zvuk, který celkový dojem z kapely poněkud srážel do průměru. Mým osobním názorem je, že kapelám jako MASTODON sluší spíše kluby a haly, než velké open air akce.

To švédští IN FLAMES měli na ploše před pódiem už znatelně více fanoušků. Jejich setlist byl dobře zvoleným průřezem celé diskografie, s důrazem na největší hitovky. Z nové desky zahráli singl "Deliver Us" a "Where the Dead Ships Dwell". IN FLAMES jsou jedna z mála kapel, které mají svůj osobitý zvuk a už po prvních vteřinách je jejich hudba identifikovatelná bez větších potíží. Tato výhoda se ovšem může stát i problémem, kdy je jejich hudba nevýrazná a jednotvárná. Navzdory tomu ale měli IN FLAMES vcelku velký úspěch a za svůj energický a upřímný výkon se určitě stydět nemusí. S Jesperem nebo bez, IF jsou zárukou dobré zábavy a už i ten zvuk se mi zdál mnohem lepším.

Půlhodinovou pauzu jsem využil k procházce po Stromovce, kde se shodou náhod současně se Sonisphere Festivalem konal i Den Prahy 7, což vyústilo v úsměvnou situaci, kdy se černě odění metalisté mísili s dětmi a starostlivými rodiči. Měl jsem možnost vidět asi 10 minut z vystoupení největšího překvapení dne – MICHAL DAVID REVIVAL. Ten pán dělal svou práci výborně, protože kdyby moderátor po skončení poslední písničky neřekl, že se jedná o revival, žil bych po zbytek života s mylným domněním, že jsem měl tu čest vidět živě jednu z největších hvězd českého popu. Za chybějící druhou scénu bylo toto celkem odpovídající náhradou. S trochou té nadsázky, samozřejmě.

Nikdy jsem nepochopil, v čem vězí tak obrovský úspěch kapely jako je KORN. Jejich hopsavý hip-hop/metal mi nikdy neučaroval, a to jsem z generace, která údajně na KORNoutech společně se SYSTEM OF A DOWN vyrůstala. Já se ale vrhnul trochu jiným směrem. Pokud mne z jejich vystoupení něco upoutalo, tak mixík skladeb "Coming Undone / We Will Rock You / Twisted Transistor / Make Me Bad / Thoughtless / Did My Time / Clown", ale jinak jde tato hudba kompletně mimo mě a jejich set jsem sledoval nezaujatě spíše zpovzdálí.

Plusem celého festivalu je určitě dochvilnost pořadatelů, co se týče časového rozpisu. Ač MASTODON mírně přetáhli svůj příděl, na organizaci to nemělo vliv a všechny kapely začínaly téměř přesně ve stanovený čas. O něco méně potěšitelné však bylo skoro hodinové čekání mezi sety KORN a IRON MAIDEN a absence vedlejšího pódia zamrzela podruhé.

Na festival dorazilo, hádám, 80 % fanoušků hlavně na IRON MAIDEN a brali to také jako koncert této NWOBHM legendy s pár předkapelami. Koncentrace více či méně originálních triček IM byla na vysoké úrovni, ale festivalu tento koncertní účes moc neprospěl. Spoustu lidí po celou dobu konání akce jen stálo a čekalo na headlinera. Hlavně v Golden circle bylo těchto stojáků bez zájmu o cokoli jiného poměrně mnoho, ale každému co jeho jest.

Set IRON MAIDEN začínal ještě za světla a přinesl s sebou i mírné, zato nekonečné mrholení. Téměř veškeré návštěvnictvo se nahrnulo před pódium a areál už přestával kapacitně stačit. Naštěstí se tato přelidněnost dala celkem snadno zkousnout a užívání si nesmrtelných Mejdnů mohlo začít. Přiznám se, že nejsem nějakým zažraným fanouškem IM a už vůbec ne hevíkářem, dle mého názoru už kapela nemá od "Brave New World" moc co nabídnout a těží (opět) hlavně ze slávy, kterou nabrali kdysi před desítkami let. I když to Bruceovi stále zpívá jako ve dvaceti a nejedné slečně či paní se z jeho úsměvu podlamují kolena, nejsou IRON MAIDEN kapela, za kterou bych měl potřebu cestovat přes celou republiku. Ano, je to legenda a zaslouženě, ale jednou mi to vidět stačilo. Třeba takoví AC/DC by byli pro mě lepší volbou. I oni jsou živoucí fosilie s podobným osudem jako IM, ale mám k nim tak nějak blíž, na nich jsem zase vyrůstal já. I přes to všechno jsem si koncert IM parádně užil a ty notoricky známé melodie jsem si pobrukoval společně s tisíci dalšími návštěvníky. Určitě to byl vrchol celého festivalu, co se týče atmosféry a celkového naladění publika. Jen těch songů z poslední desky "The Final Frontier" na mě bylo až moc, novoty se mi nelíbí a hity se z nich pro mě určitě nikdy nestanou, na rozdíl od všech těch profláknutých pecek, které zná snad úplně každý rocker a metalista.

Abych odpověděl na otázku, kterou jsem položil ve svém na začátku zmíněném článku, řeknu jednoznačně NE. Ostuda se nekonala, po organizátorské stránce pořadatelé odvedli téměř maximum. Bordel je sice nepříjemný, zvuk bývá špatný často, ale jinak vše šlapalo v rámci možností jako hodinky, především pořadatelé u brány a v kempu byli vstřícní a naprosto bezkonfliktní. Samozřejmě, i na tomto festivalu je stále co zlepšovat, ale katastrofu se podařilo odvrátit a můžeme doufat, že příští rok se najde vyváženější a zvučnější line-up, zůstane se na letišti a zajistí se dostatek odpadkových košů. Z festivalu jsem si tedy nakonec odvezl vesměs kladný zážitek i dojem a jsem upřímně rád, že se podařilo alespoň relativně zachránit jméno Sonisphere i České republiky od hudebního faux-pas. Za sebe tedy mohu s klidem prohlásit, že v dané situaci jsem s výsledkem spokojen.

foto: Jiří Rogl, Milan Jurkas (fans)

Diskuze

Cekem příspěvků: 28

Lea15.06.11 | 22:36:29
Petr14.06.11 | 00:03:05
Martin22.06.11 | 10:25:42
ARCH_ENEMY25.06.11 | 19:19:32
Ondřej Komáre...25.06.11 | 23:01:07
Mauglí13.06.11 | 23:43:15
semtoja13.06.11 | 19:56:59
Ondřej Komáre...13.06.11 | 20:04:24
hm14.06.11 | 10:49:36
Ondřej Komáre...14.06.11 | 10:57:09
Anasthesia13.06.11 | 12:50:53
Ondřej Komáre...13.06.11 | 13:05:54
Clint13.06.11 | 11:58:07
Ondřej Komáre...13.06.11 | 12:25:33
Clint14.06.11 | 11:13:12
Ondřej Komáre...14.06.11 | 11:42:43
Štěpán Šime...13.06.11 | 12:18:03
Martina13.06.11 | 10:07:56
Ondřej Komáre...13.06.11 | 10:14:18
Martina13.06.11 | 10:35:45
Ondřej Komáre...13.06.11 | 11:33:20
Johny13.06.11 | 07:48:15
Ondřej Komáre...13.06.11 | 08:59:58
Milan Jurkas13.06.11 | 17:56:30
Ondřej Komáre...13.06.11 | 17:59:03
james13.06.11 | 13:31:06
Ondřej Komáre...13.06.11 | 13:50:18
james13.06.11 | 14:52:29

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube