Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

MetalGate Czech Death Fest 2011

MetalGate Czech Death Fest 2011

10. - 11.06.11
autocamp Brodský, Červený Kostelec

12. června v brzkých ranních hodinách skončil již třetí ročník jediného profesionálního festu široko daleko s rodinnou atmosférou a letos poprvé pod záštitou MetalGate, opět s více diváky než v předchozím roce a to vše navíc jako konkurence světového Sonisphere festivalu. Kromě milého prostředí a vřelého přístupu organizátorů se pro letošek jednoznačnými taháky stali řečtí ROTTING CHRIST a nizozemští PESTILENCE. Žánrově naditá nabídka kapel by se dala popsat mnoha způsoby. Mohl bych dlouho psát o výborné zábavě zažité s grind-partami G.O.R.E, MELANCHOLY PESSIMISM nebo OPITZ, o "pekelnické romanci" DEATHSTAR, HEAVING EARTH, HYPNOS a MORTIFILIA a také o variabilních toulkách SHADOW AREA a SIC.ENGINE. Rozhodl jsem se tomu však vyhnout a podtrhnout výkony vybraných uskupení, což rozhodně a priori neznačí plus či mínus, jen není prostor popsat všech mých 24 zážitků (celkem avizovaných 30 kapel).

Pátek

V pátek mne určitě zaujali MINORITY SOUND. Deathmetal s čistým charismatickým growlem, tak by se dala jednoduše popsat líbivá produkce tohoto pražského kvarteta. Je ale nutno dodat, že právě v elektru hrajícím z playbacku je skrytý jejich veškerý hudební um. Výsledek je fajn, ale jak dlouho se dá přežít na vokálu a počítačové muzice, když veškerý metal jsou dvě tři tempa na bicí a pár kytarových riffů? Podobný dotaz by si měli položit i ABSTRACT ESSENCE, jejichž výjimečnost tkví v živých klávesách a v growlu, pokoušejícím se proniknout prakticky do všech pěveckých oblastí. Do jaké míry se mu to daří vyjadřují dva tábory fanoušků jasně stojících proti sobě. Z mého pohledu se Essence v sobotu blýskla pouze pěveckou ódou k paní šéfové.

Se zajímavou produkcí se v pátek vyšvihli SIC.ENGINE. Již na první pohled bylo jasné, že tahle parta si z mnoha věcí těžkou hlavu nedělá a zvláště sebe moc vážně nebere. Roztrhaná sáčka, červeně zasviněné košile, za chvíli se k tomu ještě přidal zpěvák soustavně se zmítající jako v posledním tažení, a přesto vše s velmi vážnými výrazy ve tvářích. Jejich produkci by snad bylo možné charakterizovat označením crossover metal-core. Jeden čistý vokál tu sa tam podpírající "svíjení se v agónii", klídek střídá výbuch, občas vtípek a pěkný hudební zážitek byl na světě.

Jak se dalo očekávat, zásadními taháky prvního dne se stali HYPNOS a ROTTING CHRIST. Zcela v poklidu, kudrlinka doprava, kudrlinka doleva a přesto solidní masáž. Takto si připravili HYPNOS ornou půdu, aby záhy zaseli semínko zvědavosti na chystající se novou desku. Bruno přesně odhadl, co má zatajit, aby všechny přítomné navnadil. Neprozradil ani jména dvou zahraničních hostů, kteří se budou na blížícím se počinu podílet. Veškeré nadšení diváků bylo přetaveno ve dva přídavky a už aby se všichni odebrali k posilnění během očekávání nadcházejícího řeckého voje.

Jen co ROTTING CHRIST vystrčili nos na pódium, všeobecné natěšení explodovalo v parádní pařbu. Maximální nadšení ze strany diváků i kapely brzy vyústilo v parádní šou a s výborným zvukem bylo o nejlepší zážitek celého festu postaráno. Skutečně málokdo by dnes řekl, že bratři Tolisové začínali před víc jak dvaceti lety grindem, když dnes železnou rukou vládnou na poli deathmetalu. Set tvořil průřez poslední érou téhle party s větším pozastavením nad poslední, loňskou, deskou "AEALO". Zapařili jsme např. na "Lex Talionis" ("Genesis") "Athanati Este" ("Sanctus Diavolos") a za vzorné chování dostali na přidanou "Noctis Era". Před přídavkem Sakis zaběhl do zákulisí, aby se za okamžik přiřítil do půl těla nahý maskován válečnickou přilbou a oddirigoval poslední "peloponézskou bitvu". Tomuto vystoupení není prakticky co vytknout, byl to skutečný balzám.

Závěr mého večera pohltil MELANCHOLYcký PESSIMISMus. Před spaním si oživit pár hitovek Michala Tučného, Karla Gotta nebo Heleny Vondráčkové v podání grindového uskupení od Uherského Hradiště byl skutečně zážitek. Setu rozhodně nechyběl ani drobet nasazení a Killyho epileptické taneční kreace... byla prostě sranda.

Sobota

Sobota se hned v úvodu blýskla černotemnou produkcí DEATHSTAR. Propracované deathové party kytar, čistý dunivý vokál, jen škoda, že negrowloval s větším nasazením, to by bylo jinačí kafe. V podobném žánrovém směru se prezentovali HEAVING EARTH a už aby se jeden bál otočit, jestli se za ním někdo nechystá roztopit pod kotlem. Charismatický hluboký growl vedený dvěma kytarami s oporou v bubenické kanonádě okamžitě vyčarovaly pekelnou sluj pohlcující další a další zvědavce.

Zejména atraktivní kompozicí, leč nepříliš vhodnou ke křepčení, zapůsobili brněnští HEIDEN. V rozvážném až melancholickém tempu vedli svou produkci do temně astrálních výšin, což samozřejmě tancechtivé jedince vyslalo k občerstvovacím stánkům. Blackem okořeněné výpravy k zamyšlení upoutaly značnou část posedávajících v doslechu, ale jinak než potleskem se odměnit tomuto rozpoložení nedalo. Na pohled nesměle působící parta již ale pár desek za sebou má a na podzim 2011 by prý měla na "světlo" vyjít nová s názvem Antisentiment. Podobně rozpačitě působili i SECRET OF DARKNESS, přestože mají co ukázat. Vyjádřili se o chlup svižněji a dokonce s decentní snahou vyhecovat přihlížející k nějaké odezvě, ale než nějaká znatelná přišla, byl konec.

Rozpačitou část dne završili DYMYTRY. Monstrózní nástup v typických predátorských maskách, stojan pro mikrofon zdobený hlavičkami panenek, náznak solidní smršti... a šmitec. Z veškeré grácie zůstal jen kostým a póza umocňovaná siláckými řečmi. Drsní hudebníci po chvíli působili pouze jako užvatlaní rockeři soustavně rotující kolem svého názvu, zřejmě aby si tuhle chvíli každý dobře pamatoval. Podle výrazu ve tváři lidí v okolí pódia se tak dozajista stalo a žádný velký ohlas odpovídající "výsostnému okamžiku" nepřišel.

Tradiční metalový svět měli zejména svým vzezřením připomenout němečtí ABSTINENTZ. Podle tohoto názvu by rozhodně málokoho napadlo, že se pod ním skrývá archetypálně se tvářící black-metalová parta s warpaintem na tváři a ostnatým obráceným křížem namísto stojanu na mikrofon. Nekonala se však ani klasická "severská hrozba" ani zaříkání roztodivných mocností. ABSTINENTZ jakoby se skrývali za playbackové klávesy a prakticky po celou dobu vystoupení mnoho black-metalu nepředvedli. Celou temnou linii udržoval v chodu růžky vystrkující zajímavý growl hlavního vokalisty a tu tam jej v deathové hloubce podpořil kytarista. ABSTINENTZ vyjma poslední písně, alespoň to tak vypadalo, hráli své osvědčené zaběhnuté kousky a právě až v poslední písni vysvitla naděje na větší peklo. Klávesy byly upozaděny, více se ozvalo kytar, skutečně nadějně zajímavých. Zřejmě právě následující deska ukáže, kam se "Novesian Black Metal“ bude vyvíjet.

Pomyslným závěrem festu nemohl být nikdo jiný než pořadatelští TORTHARRY a následující PESTILENCE. TORTHARRY, respektive Dan všem přítomným poděkoval za přítomnost a podporu celého festu, stejně tak panu a paní šéfové MetalGate a hned přihodil návnadu na další ročník. Set, ač veden poslední deskou "Beneath", byl také spíše průřezem celoživotním dílem a o to víc si skalní fanda uvědomil, jak nenahraditelný je za mikrofonem kytarista Máca, který před pár měsíci oznámil svůj konec v kapele.

O pauze kluci rozdali pár upomínkových předmětů mezi diváky, ještě jednou poděkovali a s grácií sobě vlastní přenechali pódium nizozemským PESTILENCE. Ti od prvního pohledu budili zasloužený respekt. Zdálo se, že všechny jejich nástroje mají něco navíc a po pár písních bylo oficiálně potvrzeno, že jsou konečně v ideální síle, jelikož si basák pořídil sedmistrunku. Že struny navíc nejsou pouze parádou, bylo jasné po pár vteřinách, když se jeho ruce po nástroji rozeběhly a kmitaly na všechny strany. Z pozice hudebních profesorů spustili z pódia hotovou drezúru divé zvěře. Jednalo se o skutečně silný hudební zážitek, nicméně podobné nadšení jako u ROTTING CHRIST se nějak nekonalo. Vyjma několika křepčících fanoušků žádné oboustranně energické pouto s diváky vidět nebylo. Pro mnohé byl větším zážitkem ohňostroj za lesem.

Bez ostychu si dovolím říct, že o tomto víkendu v Červeném Kostelci se odehrála jedna ze zásadních hudebních událostí roku. V příjemném prostředí, za ideálního počasí, s pestrým line-upem a prodchnutá dojmem, že vše je vytvářené hlavně pro radost, proběhla parádní komorní akce, za kterou patří organizačnímu týmu velký dík. Jet v dnešní době na fest, kam si můžete donést cokoliv, ale neuděláte to, jelikož se na místě nabízí například domácí pivo točené výrobcem za 20,- Kč půllitr, s možností jít si vzápětí odpočinout vedle na trávu či zaplavat do rybníka, to se jen tak nepoštěstí. O čistotu areálu bylo soustavně postaráno, koše pravidelně vyprazdňovány, a přestože nikdo nikoho u vstupu nešacoval, nezaznamenal jsem jediný incident potenciálně ozbrojených jedinců. Prakticky jedinou výtku bych mohl vznést, a to směrem k celkové hlasitosti. V dopoledních hodinách nebyl problém pozorovat a poslouchat vše z odstupu pár metrů od pódia, ale odpoledne již člověk, nechtějíc přijít o sluch, musel stát přímo u zvukaře a o pár hodin později i víc jak deset metrů za ním. Podtrženo sečteno, lepší hudební akci těžko tento rok ještě někde zažiju, jsem moc rád, že jsem se letošního ročníku účastnil a snad spolu se mnou i šest stovek přítomných fanoušků.

Diskuze

Cekem příspěvků: 6

damien20.06.11 | 10:18:14
Tomáš Šrejbe...20.06.11 | 15:20:34
Lejboj18.06.11 | 09:25:36
Vlasa15.06.11 | 11:29:01
Tomáš Šrejbe...15.06.11 | 13:35:52
Štěpán Šime...15.06.11 | 11:31:54

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube