Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2011 - den první

Obscene Extreme 2011 - den první

07.07.11
Trutnov, Na Bojišti

Tak jsme se po roce netrpělivého čekání konečně dočkali, Obscene je tady! Začátky jsou plné očekávání, jako by člověk stále nemohl uvěřit, že svátek všech prasečin, extrémů a deviací je konečně tady. Nicméně po pár hodinách, které člověk stráví na tomto festivalu, jej nakonec něco dostane - vynikající kapely, neskutečná atmosféra, příslušně pošahaní přátelé z celého světa, strašlivá kvanta alkoholu nebo to všechno dohromady. První den možná ještě trochu připomíná poslední okamžiky před skokem do maelstromu… nicméně obscénní realita je neúprosná a časem vás vtáhne, ať už chcete nebo ne.

Ačkoliv se po areálu pohybuju už od pozdního dopoledne, většinu toho času zcela pohlcuje vítání se se známými a z kapel tak vidím druhou půlku nizozemských HEADCRASH. Holanďani vychrlili rychlý nářez s výrazným vokálem, nicméně o nic výjimečného opravdu nešlo. Zkrátka zběsilý, ale jinak průměrný grind. Slováci ATTACK OF RAGE, kteří hráli po nich, předvedli také pořádnou grindovou kanonádu, a o poznání zajímavější. Bicí a baskytara tvořily solidní hlukovou stěnu, občas z toho vykoukl nějaký deathový prvek nebo trochu gore chrochtání. Kapela se předvedla materiálem z nové desky "Sväté Zlo", jestli to bude z přehrávače nakopávat stejně jako na Obscene, máme se na co těšit.

DOBYTČÍ MOR přijeli na Obscene po mnohaleté pauze se solidní dávkou nasraného death/grindu ze staré školy. Bohužel se však značná část energie, kterou kapela měla, ztratila v zahuhlaném vyznění. Byla to sice divočina, ale poněkud samoúčelná, a projevilo se to i na prostoru pod stage. Na druhou stranu ti, co zůstali, pařili ještě více. Nakonec začali z pódia nadšeně skákat dva asi desetiletí kluci a ukázali nám, že s generací "Kinder Grider" se OEF nemusí bát budoucnosti. Takže ve finále se dá říct, že DOBYTČÍ MOR přes určité nedostatky nezklamal.

Nicméně ve srovnání s následujícími FEASTEM veškeré srovnání bledne. Dámy a pánové, tohle byl nefalšovaný šok, který mě naprosto složil do kolen. Nářez, jaký předvedli tito Finové, byl dost extrémní i na podmínky na tomto festivalu. Neúprosný, nelidský, šíleně rychlý grindcore s vokálem, který připomínal apokalyptické vytí během nukleární zimy. Sakra, vždyť to byli o pořádný kus nefalšovaného grindu divočejší ANAAL NATHRAKH!

Finové skončili a jejich místo zaujala elektronická aparatura poskládaná pravděpodobně z toho, co se našlo na mostecké skládce. Ano, i takové věci se ne OEF dějí. Na tyto nedefinovatelné nástroje zahráli svůj noisový set NAPALMED, k děsu, překvapení i nadšení přítomného publika. Pařit se na to moc nedalo a pokus dvou týpků o stagediving dopadl docela rozpačitě. Část přihlížejících se zvedla hned na začátku a s hláškami typu "takovou pičovinu poslouchat nebudu" odešla na pivo, část nevěřícně civěla, co ti kreténi na pódiu vyvádějí, a zbytek byl pro změnu neskutečně nadšený. Takovou kapelu je dost těžké hodnotit. Určitě by jim více slušel pozdější čas vystoupení, někdy k závěru festivalového dne za tmy by to mělo lepší atmosféru. Za sebe dodávám, že po určitém vnitřním boji se mi to vlastně docela líbilo, a jsem rád, že jsem je slyšel ještě v příčetném stavu.

Následující PANDEMIA zahrála nekompromisní, ale ničím výjimečný deathový set. Pod pódium moc lidí nepřilákala (otázkou je, jak velkou roli hrálo to, že jim NAPALMED odpudili potenciální fanoušky do pivních stanů). Kapela se snažila a nakonec asi dvacet ortodoxních deatherů vytvořilo miniaturní kotel; nicméně příliš mě nepřesvědčili a co jsem se koukal po Bojišti, tak ostatní, s výjimkou asi stovky příznivců, také ne.

Polští SQUASH BOWELS se uvedli trochu groovy nájezdem a pokračovali svižným grindcore nářezem. Krátkým songům dominovaly hodně rychlé bicí a masivní kytary. Nic zvláštního, ale mělo to hodně energie a není divu, že měli v kotli narváno.

GRIDE. Ach jo! Co o nich psát a neopakovat se? Ti chlíváci hrají stále stejný grind/HC prasopal, jenže koncert od koncertu mně to baví víc a víc. A OEF pochopitelně nebyl žádnou výjimkou, přesně naopak. Vynikající, nasraná muzika s takovou energií, které je lepší jít z cesty, nebo se radši nechat úplně pohltit. Ta kapela byla neodbytná jako rozdrážděné divoké prase, obrovský Iny za mikrofonem deklamoval pecky jako "Tohle je definitivní", "Úděl prvočísel" nebo "Lobotomie vírou" a celé Bojiště se z nich mohlo podělat.

Překonat GRIDE byl téměř nadlidský úkol, nicméně ENTOMBED to přesvědčivě zvládli. Někdo je možná považuje za nudný old school; něco na tom je. Jenže u ENTOMBED nejde o samoúčelný konzervatismus, ta kapela hraje esenci toho, čemu bez jakékoliv špetky agro patosu říkám poctivý death. Velmi hutné, přesvědčivé a ve finále zničující.

První polovina dlouhého setu byla skočnější, takový "death'n'roll"; druhá část se zase nesla ve velmi tvrdém, zničujícím duchu. Není nutné zastírat, že to bylo v podstatě celé v jednom rytmu. Metalový intelektuál by si mohl jít klidně sednout ven na benzinku, ale soudě podle narvaného areálu takových moc na OEF nebylo. A po pravdě řečeno, když někdy v půlce ENTOMBED začal na stage divoce pařit beznohý fanoušek, člověk se nemohl ubránit nadšení. Skvělá kapela, skvělá muzika, skvělá atmosféra. Co bych mohl chtít víc.

Po působivých ENTOMBED představovali MAGRUDERGRIND pád do epileptického grindového šílenství. Táhly to hlavně rychlé bicí a zpěv, kytary byly v pozadí, ale tak nějak to vůbec nevadilo. Prostor pod stage už připomínal ples příšer a někteří utahaní fanoušci nemohoucí zombie, ale tihle Američani je rychle postavili do latě. A když na závěr bubeník Chris vstal od škopků a s rozběhem si skočil z pódia do lidí, člověk mohl jen konstatovat, že tohle je skutečný grind.

Důstojného ukončení prvního dne festivalu se ujala další deathmetalová legenda, BENEDICTION z Birminghamu. Dva kopáky, mohutné riffy a energický growl Dave Hunta (známého z ANAAL NATHRAKH a MISTRESS) dorazily přítomné publikum. Ten strašlivý zvukový tlak mohl člověk cítit až v žaludku. Výborný masakr, jen jsem měl pocit, že bohužel skončil moc brzy.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

mosh13.07.11 | 19:17:33

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube