Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2011 - den třetí

Obscene Extreme 2011 - den třetí

09.07.11
Trutnov, Na Bojišti

Sobotní ráno na OEF bolí. Snad každý cítí na vlastní kůži, že název "Bojiště" je pro festivalový areál velmi příhodný. Pomlácené kosti z kotle, bolest hlavy, stažený žaludek, pískání v uších, to vše naznačuje, že včera se dělo něco strašného. Nejhorší ze všeho je pomyšlení, že se festival pomalu chýlí k závěru. Ale netřeba nářků, bolavou hlavu napraví proud studené vody, kocovinu nejlépe zažene vychlazený škopek a smutku se člověk nejlépe zbaví před pódiem, kde začínají první kapely. Z pohledu na trousící se fans je na první pohled poznat, že mnozí z nich jsou po dvou dnech už celkem vyřízení. Jenže na to dramaturgové OEF očividně kašlou.

Po úvodních grinderech THE AFTERNOON GENTLEMEN se areálu na Bojišti představila dvojice kapel, kterou si pravověrný hudební extremista pamatuje již z květnových Obscene Society v Pardubicích: BRUTALLY DECEASED a KOMATOZ. První z nich spustili tradičně syrový death metal bez jakýchkoliv příkras, nic geniálního, ale celkem jim to šlo. V nějakém pražském klubu by asi sklidili docela slušný aplaus, tady měli však problém apatické publikum vůbec rozhýbat. Následující KOMATOZ byli úspěšnější. Tihle Rusáci hrají rychlý, veselý a neuvěřitelně chytlavý metal, po pár písničkách se jim podařilo přilákat pod pódium další lidi a nakonec se rozjel decentní kotel. KOMATOZ se nedalo absolutně nic vytknout, co více, byl jsem z nich naprosto u vytržení. Jen mám malou výtku k Čurbymu, musela tak dobrá kapela hrát tak brzy?

POWERCUP hráli, překvapivě, rychlý powerviolence bordel. Krátké uřvané songy, hrozný kravál, jak kdyby na ty nástroje hráli starou rozbrušovačkou. Pod stage měli docela ohlas, zbytek amfiteátru trochu nechápavě čuměl. Od HAEMOPHAGUS jsem čekal více gore a více kravinek, místo toho šlo o celkem rychlou grindovou rubačku v podstatě bez příkras. Taliánům to nicméně šlapalo, kytaristé vytvořili úplnou hlukovou stěnu.

Z následujících tří kapel jsem stihl až závěr poslední z nich, grinderů COLLISION. Hráli klasický, rychlý grindcore, nic zvláštního. Zato ASSESSOR museli potěšit srdce každého prasečího thrashera, a spousty dalších lidí navrch. Jejich set byl jednoduchý, ale účinný - podlazené kytary, špinavý zvuk, vychlastaný hlas a české texty. Staré fláky jako "Invaze" sklidily zasloužený ohlas. Kapela WRATHCOBRA smísila ve svém setu HC, metal a crust. Výsledkem kupodivu nebyl zmatený guláš, ale koherentní set, kde se mi líbily především kytarové linky.

To, co hrají ONANIZER, po těch letech asi každý grinder notoricky zná: zběsile rychlý grindcore s velmi krátkými songy. Bohužel oč byly kratší písničky, o to byly delší prodlevy mezi nimi, a to dost rozhodilo celkový dojem z vystoupení. Náladu však spravil závěrečný přídavek se zvláštním hostem. Krásná, ztřeštěná grindová divočina. MESRINE, kteří je na pódiu následovali, jeli rychlý grind okořeněný trochou deathu a příliš mně nechytli.

První vrchol sobotního večera přišel s vystoupením potrhlých Francouzů ZUBROWSKA. S výjimkou LE SCRAWL (a pochopitelně NAPALMED) se jednalo asi o nejvíce alternativní vystoupení celého OEF, nicméně pořád to byl pořádný nářez. HC/noise/alternativní bordel. ZUBROWSKA potvrdila výborný dojem, který jsem z ní měl při posledním vystoupení v Modré Vopici, a pod širým nebem na OEF to mělo ještě větší grády. Očividně poněkud přizpůsobili hudební nabídku poptávce zdejšího publika. Bylo však poznat, že s tím nemají vůbec problém a na Obscene se jim líbí, koncert si užívali a zablbnuli si podobně jako kotel fanoušků pod nimi. Ostatně, názvy písní jako "Sex, Drugs and Basketball" nebo "Satan is Love" svědčí o tom, že si tihle švihnutí žabožrouti ze všeho včetně sebe samých dělají prdel.

INSTINCT OF SURVIVAL dali rychlou crust/grind jízdu. Zpěvák měl dobře vyřvanej hlas a celé vystoupení letělo hodně rychle dopředu, jen ty masivní refrény byly o poznání pomalejší. PSYCHO po nich hráli takový hodně punkový thrash/HC s výraznými kytarami. Jejich řádění bylo nespoutané a tvrdé, z gruntu zaměřené proti všem konvencím. I ty pomalejší věci byly docela provokativní. Ale ve výsledku to vlastně bylo docela veselé.

Kdo tady nezná INHUMATE, děti? Zvedněte virtuální ruku? Nikdo? Výborně. O těchto Francouzích není třeba pochybovat, tak strašlivý ušní teror, jaký hrají oni, se ani na OEF jen tak nevidí. Tohle vystoupení bylo naprosto šílené, kapela hecovala publikum k nepříčetnosti, pit pod pódiem připomínal mlýnek na maso, vzduchem lítaly klobouky, lidi a růžový balónek a zpěvák málem zdemoloval stage i s kapelou. V jedné z písniček si zahostoval Yannic z RECTAL SMEGMA a na závěr si Chris pozval asi 30 lidí na pódium a nechal je tam blbnout, zatímco sám skočil pod stage a dozpíval poslední kus. Opravdovost jejich vystoupení by mohly INHUMATE závidět snad všechny hudební hvězdy.

ISACAARUM, další vyšinutý set, tentokrát v režii Chymuse a spol. Jihočeši hrají v podstatě jen grind/blackové odrhovačky, ale okořeněné takovou dávkou obscénního šílenství, že na to nejde neskákat. ISACAARUM mají intenzitu, kterou aby na české scéně pohledal, a z koncertu čpí, ať už hrají rychle, nebo si střihnou něco pomalejšího, latentně agresivního. Jen je škoda, že hráli ještě za světla, v noci by to jejich řádění získalo se světly a lasery další rozměr.

Nasraný death se skočnou a punkově ulítlou atmosférou předvedli britští THE ROTTED. Pod pódiem se seběhl nadšený dav a náležitě pařil, bylo to agresivní a celkem dobré. Jen už začínám být moc unavený na to, aby mě takový bordel chytl, stejně jako tu vyvádějící sebranku dole.

"Tak se všichni userte, je tady DEBUSTROL!" A pochopitelně s "Vyznáním smrti", jak před OEF slíbili. Někdo by mohl namítat, že je to jen primitivní old school thrash, ale ukažte mi českou metalovou kapelu, co má takový odpich, a sežeru vlastní ponožky. DEBUSTROL svou vitalitou překonávali i valnou část toho, co zde dosud zaznělo, a vzbudili zasloužené nadšení. Nasraný zpěv, rychlé riffy a vzadu kanonáda na bicí, to můžu.

Aby OEF nezůstal ochuzen o Shana Emburyho a Nicka Barkera ani v sobotu, pustili se do nás zvečera LOCK-UP. Moc se mi o nich ani nechce psát, to se musí zažít. Brutální nápor, který vydrželi hrát asi hodinu, ostré kytary a brutální palba zpoza dvou kopáků - je ten Barker psychopatický kyborg nebo jo? Taková "Vomiting Evil" z nového alba zněla, jako když se hrbatý válí ze schodů nadzvukovou rychlostí. Na závěr bylo z oddychování mezi songy poznat, že toho má dost kapela i fanoušci, takové strašlivé zničení se nedá vydržet věčně, ale LOCK-UP si udrželi našlapanou úroveň až do konce.

A přichází první z dvojice kontroverzních setů. BRUTAL TRUTH měli být jednou z hlavních hvězd festivalu, nicméně většina lidí, s kterými jsem se o této kapele bavil, z nich byla znechucená. Důvodem byl celkově chaotický charakter setu, který byl pro mnohé prostě nestravitelný. Navíc trval snad skoro hodinu a půl. Přiznám se, na konci mě už z toho taky bolela hlava.

Nicméně tady se nebojím postavit proti veřejnému mínění, protože sám bych ohodnotil BRUTAL TRUTH jako velmi náročný, ale zatraceně dobrý set. Žánrově se vymykal veškerým škatulkám, sahalo to od sludge přes death/grind až k punku, a celé to strávit rozhodně nebylo jednoduché. Ostatně i dav pod pódiem z toho byl celý zblblý a skoky stagediverů, pod kterými se občas "propadlo" chytající publikum, připomínaly kobercové nálety. Jenže k závěru OEF se tohle vyčerpávající vystoupení s depresivní atmosférou docela hodilo. Hlavně mne nadchnul poslední song, monumentální hluková stěna, připomínající odpočítávání apokalypsy.

DROPDEAD byl pro změnu kdekdo nadšený, ale po pár písních pro změnu lezli krkem mně. Rychlý, agresivní HC bordel. Kytary se slévaly do jednoho cirkulárkovitého zvuku, zpěvák byl moc uječený, aby mě to bralo. Přiznávám se, že po celém dni kapel už jsem toho měl trochu dost, ale tohle mi přišlo skutečně monotónní.

Nicméně o samotnou hudbu by tady zase tak nešlo. Co mě nakrklo nejvíc, byly ty debilní militantní kecy během přestávek. Nejsem žádný ortodoxní masožrout a na rozdíl od mnoha dalších návštěvníků nemám problém bez problémů vyžít na vegetariánském OEF, aniž bych si musel běžet do auta šlehnout dávku mrtvého prasete, ale DROPDEAD to se svou agitkou přehnali. Jako by nebyli na festivalu, který si zakládá na přátelství a toleranci, ale na nějaké extremistické manifestaci.

U následující kapely se mi nechce mluvit jinak, než v superlativech. LE SCRAWL zahráli pravděpodobně nejlepší sobotní set, ve kterém smísili grind, ska, jazz, punk… a já nevím co ještě. Mírné, téměř až meditativní polohy se prolínaly s tvrdými grindovými riffy. A s psychedelickými prvky. A veselými, skočnými pasážemi. Vše doprovázeno výbornou projekcí, koncipovanou dle posledního alba "Snowblind". Bylo to originální, přemýšlivé, dráždivé, taneční, uklidňující, po třech dnech grindového běsnění hotový balzám na duši.

Je již dlouho po půlnoci, a lidé už toho mají dost. Jenže zbývají ještě tři divoké kapely. MELANCHOLY PESSIMISM hráli celkem živý, nápaditý death/grind. Celkem se mi líbil, ale v kontextu celého dne mě již moc nezaujali. Následující MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY hráli dobře známý, tancovací chlív, který sklidil veliký úspěch. Člověk by řekl, že po celém festivalu už budou fanoušci chcípat vyčerpáním ve stoje, ale kupodivu se stále tancuje, blbne a vyvádí o sto šest. Sklerotikům připomenu, "kač-kač-kač-kačena!!!!"

Zdá se, že vystoupení MINCING FURY bylo příslovečnou poslední kapkou do zdánlivě nekonečného poháru odolnosti návštěvníků, protože na závěrečné GRUNT už zůstalo snad jen posledních pár stovek lidí. Latexoví gore-grindeři z Portugalska se s tím poprali po svém, nasadili drsné kytary, kombinované s elektro vložkami a technem o přestávkách, a kupodivu to ještě zafungovalo, došlo i na stagedive do téměř prázdného hlediště. A pak už - konec. Končí GRUNT, končí Obscene Extreme 2011, naopak začíná tak brutálně chcát, že nejeden z účastníků stráví pěkně mokrou noc.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

abro66615.07.11 | 21:41:59
Jakub Němec15.07.11 | 22:24:15

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube