Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Šternberský kopec 2011

Šternberský kopec 2011

30.07.11
Šternberk, areál hradu

První ročník šternberského festivalu proběhl před sedmi lety, letošní byl tedy logicky osmým v pořadí. Přestože se akce za tu dobu přemístila z menšího prostoru bezprostředně za hradem do lehce většího sousedního prostranství a za těch několik let rozhodně učinila zřejmý pokrok v zázemí i návštěvnosti, v celostátním měřítku jde stále o nepříliš známý festival, jakých probíhá každý víkend několik. Ambice organizátorů jen těžko mohou sahat přehnaně vysoko. Přece jen, jde o pouze jednodenní přehlídku, limitovanou nijak závratnou rozlehlostí areálu a po programové stránce předkládající ten nejběžnější mainstreamový standard. Každopádně, pořadatelé učinili chvályhodný posun v tom směru, že vůbec poprvé v historii si dovolili nepozvat obskurní skupinu O5 & RADEČEK, jež na úplně všech předchozích ročnících tohoto festivalu strašila zcela neomylně.

Byť se akce prezentuje coby "rock festival", nad tímto označením se lze pousmát. Její zaměření zcela evidentně míří do spíše pop-rockových vod a někdy dokonce ještě dále, zcela mimo rockovou oblast. Skutečně rockových skupin zde každoročně vystupuje sotva polovina, takže v publiku šlo zaznamenat názor, že ona domnělá "rockovost" festivalu spočívá pouze v tom, že se koná jednou za rok. Jinak jde o povrchně laděnou událost, kde se prvořadým záměrem jeví uspokojit nenáročné domorodce, kteří na větší akce většinou nejezdí, podobně jako komerční zájmy sponzorů, partnerů nebo prodejců piva, klobás, bramboráků a jiných podobně pochybných pochutin. Ostatně, co jiného čekat od akce konané ve městě, kde pokud zde narozený hokejista vyhraje Stanley Cup, tak vrcholem důvtipu je pozvat na náměstí pseudobigbítovou vyčpělost zvanou TURBO.

Moderátor festivalu, jímž byl známý hudební publicista Jaroslav Špulák, jako první uvedl místní spolek COSMOPOLITAN PEOPLE, hrající pro zatím hodně řídké publikum. Nebylo divu, neboť hodně statičtí pánové zahráli velmi nudné a atmosféricky mdlé písně, znějící jako nějaká rádoby moderní kytarovka, navíc působící dojmem, že to příliš nebaví ani samotnou kapelu. Trochu lépe si vedlo těleso CURLIES, předvádějící melodický jakože punk s výraznými dudami. Vcelku dobře se poslouchající, ale současně zcela neškodné písničky jen netečně pluly jedním uchem tam a druhým ven. Lépe si vedla oddechově příjemná kombinace folku, rocku a world music skupiny TRABAND, která v této žánrové oblasti patří k tuzemsky nejoblíbenějším a nejchválenějším formacím, což zde stvrdila stylově lehce nepatřičným, přesto vyspělým, suverénním a dobře přijatým setem.

Tak trochu jakoby z jiného světa i jiné doby působili na festu někdejší světoběžníci SUNSHINE, jejichž podstatně modernější styl kontrastoval s pivně knedlíkovým naturelem většiny návštěvníků. Přestože i tento soubor se již ve své tvorbě opakuje, oproti většině kolegů představoval zřetelný závan čehosi kreativnějšího, co patří především vyvoleným, zatímco běžné konzervativní konzumenty zase až tolik nezajímá. Formace se s tímto údělem popasovala velmi schopně, lidi snad zaujala, škoda jen toho, že krátký set neumožnil zahrát všechny její zásadní hitovky.

Nejstarší kapelou festivalu byla metalová legenda ARAKAIN, jež si narozdíl od většiny svých stylových souputníků drží trvale vysoký tvůrčí standard. Repertoár za ty dlouhé roky nabobtnal natolik, že by se z něj dalo sestavit hned několik silných playlistů, takže ani příliš nezáleží na tom, co konkrétně kapela zahraje. Byly to kousky novější i starší, hlavně ostřejšího ražení, včetně thrashmetalových vykopávek, zato balad nebylo třeba. Převládal zvukově hutný nářez, jenž byl sice rutinou, ale i důkazem koncertní suverenity souboru, od nějž se mladší ročníky mohou učit.

Po slovenské bigbítové taškařici zvané HELENINE OČI sice začalo jemně pršet, ani to však neovlivnilo velmi zdařilé vystoupení, jež předvedla kombinace Kamil Střihavka & LEADERS!, tedy skvělý rockový krasopěvec se svou nynější instrumentálně nadupanou kapelou. Různá období nabídla různě proslulé písně, fungující coby vhodný vyučovací materiál všestranného talentu všech aktérů. Vynikající dojem znásobil atmosféricky přenádherný finální blok slavných balad, byť poznamenaný jejich zdlouhavým natahováním formou nástrojových exhibic a představovaček.

Jediná programová změna pak způsobila, že nejprve následoval oblíbený písničkář Tomáš Klus, až po něm slovenští DESMOD, jejichž neskutečná popularita v jejich vlasti je na hranici chápání, a dokonce vyšší než v případě jejich kolegů NO NAME, kteří festival uzavřeli. Všechny tyto tři závěrečné položky však již proběhly zcela bez mé přítomnosti.

Jestliže to tak zpočátku nevypadalo, lidi nakonec dorazili v hojném, určitě čtyřciferném počtu. Ačkoliv jinde intenzivně chcalo a chcalo, zde až na nějaký ten menší deštík či občasný závan zimy bylo počasí docela přijatelné. Soubory podpořil vynikající zvuk z velkého pódia, takže v podstatě mohla převládat všeobecná spokojenost. Snad pouze ten, kdo odjinud má vyšší nároky, si dokázal uvědomit, že tento festival nedokázal překročit svůj lokální dosah, protože, marná sláva, některé jiné tuzemské přehlídky jsou pořádány na mnohem vyšší programové úrovni.

foto: Hana Olivová

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Danoš01.08.11 | 15:34:44
Ondřej Komáre...01.08.11 | 11:54:22

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube