Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Play Fast or Don't 8 - pátek 29.07.

Play Fast or Don't 8 - pátek 29.07.

29. - 30.07.11
Hradec Králové, letiště "Hangár 187"

Tento víkend proběhl tradiční, již 8. ročník hardcorového svátku Play Fast or Don't Fest, opět v kultovním hangáru, avšak za tragického počasí. Navzdory původním předpovědím celý víkend jenom pršelo, což mělo vliv minimálně na pohodlí, ale taky na rychlejší únavu a ospalost. Na místě se sešly jak kapely, tak i skupiny fandů z celého světa a kdybych se pustil do odhadů, mohlo jich být určitě víc jak sedm stovek. V heslu DIY, za přítomnosti dister ČSAF a AFA, vše společně a decentně obnažovalo srdce HC subkultury v mnohých směrech.

Zahájení celého festu patřilo slovenským ADACTA, kteří se své úlohy zhostili skutečně parádně. Přestože některé hudební nástroje byly pomalu větší než ti, co je ovládali, na parádní masáž to vliv nemělo. V žádném případě se tahle parta nedržela při zemi a jednoduššími chytlavými melodiemi s vysoce stylizovaným řevem rozpohybovala prvních pár desítek diváků. Oproti nim mi FATAL NUNCHAKU připomněli starého dobrého Tasmánského čerta. Když si představíte jeho verbální projev a k tomu ho kopnete do koulí, máte přibližně to, čím se tihle Francouzi hlasově představili. Společně s úsečnými riffy a celkově krátkými hudebními sděleními vznikl jen bordel.

Ještě do teď mě však neopustilo nadšení z LAST LEGION ALIVE. Již vloni se tahle veselá belgická skupina objevila vysoko na poptávkovém žebříčku festu a teď to konečně dopadlo. Při pohledu na pódium by mě skutečně nenapadlo, jakým charismatickým deathovým hlasem bude ta drobná holčina jménem Katrientje hýbat ovzduším v tunelu hangáru. Od skoro doomových sekcí se tahle smršť prohnala přes metalové, s pravidelným supportem punkového tempa (prý že stenchecore či anarchist metal punk). Klídek vs. masáž, hloubavost vs. kotel, tu se vynoří zajímavá kytarová linka, aby za chvíli zase zmizla. Rozhodně jsem přesvědčený, že jejich letošní splitko s HELLSTORM lepší reklamu dostat nemohlo.

Jak tahle promyšlenost odezněla, přišel na řadu kotelník v podobě české HC kultovní stálice SEE YOU IN HELL. Až snad teatrálně vlétl Jožka na pódium a jako by otevřel bránu zvěřince. Jak utržená ze řetězu rozpumpovala podpódiová smečka první velký mosh a odhodlali se i "davoví potápěči". Decentně variabilní kytarové party, další dva vokály Filipa (kytara) a Toma (basa) sypaly jednu vypalovačku za druhou a postupně se začalo přitvrzovat. K vrcholu této části se přidali HC-grindoví LYCANTHROPHY a ihned spustili bandurskou. Zdiša dobře známým jekem fúrie přednesla řádku stručných sdělení v doprovodu tříštící se basy, nicméně celou dobu působila, že je myšlenkami někde zcela jinde.

Oproti předchozím hardkorářům svůj projev nikdo z LYCANTHROPHY moc neprožíval a zdálo se, že jde hlavně o to, rychle si to odbýt. Obzvlášť patrné to bylo na závěr, kdy se diváci docela dlouho dožadovali přídavků, ale než se LYCANTHROPHY rozhoupali, víc jak polovina přítomných odešla ven na pivo.

Co se aparátů zmocnili ruští DISTRESS, smršť trochu polevila. Až smuteční úvodní melodie naznačovaly podobné rozložení jako u LLA. To se rozhodně nekonalo. Zde bylo uvařeno více punkové omáčky s příchutí HC-growlu. Ve svižném tempu byli fandové již rozehřátí na blížící se zběsilé Kanaďany MESRINE. Z pódia se hrnula jedna vlna energie za druhou a stage dive nabíral stále děsivějších rozměrů, když severoamerická grind-crustová smečka začala poukazovat na vybrané společenské problémy. Jasně čitelné kytary a buben kulometné kadence měly za následek první a snad jediný úraz, když se jeden z davových potápěčů vrhnul do vod rukou. Snad to byl jen decentní otřes mozku.

Večer vyvrcholil vystoupením brazilské LOBOTOMIA. Živoucí legenda, jež za tři roky oslaví dvacet let od svého vzniku, z původních členů zahrnuje sice už "jen" bubeníka Grega, ale šlape jim to stále bravurně. Jakýsi diktovaný crust v podání bláznivého neúmorného zpěváka Marca. Ten po celou dobu představení zuřivě, s nasraným výrazem ve tváři předváděl roztodivné taneční kreace. Chyběla mu v ruce již jen vrtačka, co by s příklepem udělala díry do hlav, jejichž vlastníci nepodlehli neúnavnému HC-thrashi. Takových vskutku moc nebylo, takže místy i veselé melodie vedly k všeobecné nákaze a do výsledného vření se zapojili prakticky všichni. Mosh se točil, lidi lítali z pódia hlava nehlava a to i za produkce následných MOB 47. Švédské trio hrající oldschool přímočarý nářez, co se dnes už moc nenosí, na mísící se biomase pod pódiem moc šrámů nezanechalo a mazec pokračoval dál. Podobně i francouzští fastcore-grindoví CHIENS do diváků nasypali, co se jen vešlo. Sada vteřinových instrukcí rozšířila pařeniště o notnou část pódia a jediné omezení v tomto směru vycházelo z délky kabelu mikrofonu vokalisty. Riffy ze všech koutů kytary, šílená kadence bubnů, hrdelní výpravy od řevu k dobytčáku a už jen vystřihnout poklonu nad nezlomnou energií pařících fandů.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

včelka07.08.11 | 12:37:03

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube