Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Play Fast or Don't 8 - sobota 30.07.

Play Fast or Don't 8 - sobota 30.07.

29. - 30.07.11
Hradec Králové, letiště "Hangár 187"

Že jsme na alternativě a protestu zároveň se dozajista odrazilo i na harmonogramu. Aby všichni pořídili nasbírat aspoň trochu sil po prokalené noci/ránu, začíná první kapela hrát až v poledne. Sice to nebylo podle počasí poznat, ale hlahol úvodních FEAR OF EXTINCTION se po prostranství začal rozléhat na chlup přesně. Z počátku to vypadalo, že zvukař je ještě víc nonkonformní než většina přítomných, ale nakonec se s kapelou domluvili alespoň na nějakém kompromisu. Zřejmě to nebylo stále podle představ kapely, protože dohady zněly dál a linky dvou kytar působily spíše jako jeden blok. Živelnost doháněl FoE vlastním nasazením, což fandové rozhodně ocenili, ale z mého pohledu nic extrovního nepředvedl. O trochu více šťávy vylili HOW LONG? ze severní Moravy. Dvěma vokály začali kolem sebe štěkat jak prcek, když mu rozkopete bábovičku, a že se barevně jednotlivé řevy dobře doplňovaly. I nějaká metalovější linka se v punkovém krovu objevila, nicméně mi chvílemi připadali, že už se taky těší na konec. Zřejmě náročná noc a bubeník je nezmar. Pozorovat jeho ksichtíky a grimasy vydalo za deset populárních bavičů. Lidi pohlcení euforií s radostí přijali na svých rukou oba vokalisty k malé projížďce po okolí s přímým výhledem na strop.

Oproti tomu se izraelští MONDO GECKO do řeziva zakousli s chutí. Nevím proč, ale v souvislosti s frontmanovým řevem jsem si vzpomněl na MINISTRY v songu "Bad Blood", zřejmě podobný nádech a nasazení. Zeleno bílá maska na jeho hlavě byla už jen třešnička. V klasickém zběsilém HC tempu se kytaristi blýskli decentními sólíčky, takže výsledek byl, že diváci byli v závěru lační po alespoň jednom přídavku, který samozřejmě přišel. Rozhodným zklamáním pro mne byl řecký vřeštící pavián ze SENATA FOX. Že se jekot navíc rozkouskoval do většinou krátkých úsečných sdělení, ač s netříštěnou kytarovou linkou, zdekoval jsem se raději mimo dostřel tohoto uskupení. V zápětí jsem si ale chuť napravil na italských CANCER SPREADING. Těžké metalové kytary, HC growl v duetu s metalovým growlem, tu tam ve svižnějším rytmu, po většinou však v hloubavějším, vytvořili zajímavou atmosféru. Velmi vážné výrazy protagonistů závažnost situace jen umocňovaly.

Sarkastický experimentátor na poli power violence SHEEVA YOGA předvedl hodně kousků na širokém poli téhle corové oblasti. Tuhle trochu "fast", tuhle jasně čitelná hudba v doprovodu dalšího řevu. Po této smršti jsem se šel trochu prospat a nabrat síly na večer.

Dorazil jsem až ke konci přednesu rozzlobených španělských TOTÄLICKERS. Viděl jsem na vlastní oči, jak to vypadá, nasadit někomu koňskou hlavu, ale dlouho jí kývat nepořídili. Hudebně se opřeli o těžké hutné kytary a dva vokály v podobě HC řevu a growlu. Řízeni jasným punkovým tempem řádili "davoví plavci" už prakticky v rutinním provedení. Následné trio AGATHOCLES zprvu zahltilo všechny přívalem několikavteřinových pozdravů z chlíva a přes prasklou strunu a bravurní opravu se postupně propracovalo k delším souvislým projevům, při kterých jsem si vzpomněl na Cimrmanovu Vraždu v salónním kupé... "je zádumčivý; květen, přinesl do školy kanystr s benzínem"... Jakoby přeskočili od svého původního žánru kousek vedle a rozdělovali jednu skočnou punkověji laděnou skladbu za druhou, takže si u mne nakonec i trochu kreditu získali.

Vyzbrojeni dvoušlapkou na kopák předvedli parádní masáž britští EXTINCTION OF MANKIND. Veškerá hudba dostala ihned nový rozměr. Takto byla dirigována basa, občas se vydávající na různé výpravy do okolí, a k tomu hutný, spíše hlubší řev zpěváka s výrazem odhodlaného šílenství. Někteří diváci již klesli únavou hlavou na pódium, zatímco se jim za zády točil velmi ostrý mosh. Z něho občas někdo vypadl, pár minut nabíral vzduch s výrazem totálního vyčerpání, aby se za chvíli zase nechal mlít. Už jsem si myslel, že větší bordel vzniknout nemůže, ale pořadatelská služba posilující obranu právě u pódia dobře věděla, co dělá. Americká ikona HELLSHOCK rozpoutala ihned maximální běsnění a to jak živelností celého kvintetu, tak i promyšlenou muzikou. Punkový rytmus, přiměřený řev bez jekotu, atraktivní sólíčka vycházející občas až z metalových vod a lidi padali na pódium (ne jen z pódia) jak slívy. Výraz nasraného buldoka ve tváři frontmana dlouho nevydržel a i ten nakonec skončil na vlnách rukou. Při přídavku na závěr tam kdosi hodil do davu i salto.

Lidi se již pomalu rozprchávali do domovů, když se z beden ozval mocný hlas LOOKING FOR AN ANSWER. Death metal v punkovém hávu? Možná takto jednoduše by se produkce dala popsat. Těžké riffy, hlas jak zvon a Hellshock, pokud budu odvážně srovnávat, proti tomuhle zvuku předvedli sbírku romantické poezie. Kadence bubnů, Jägermeister v rukou kytaristy a Jim Beam v Iñakiho (vokalistových), smršť střídá vichřici a pařani padají v posledním tažení. Pekelný chaos byl zvěstován, jen ten mikrofon narvaný do odposlechu si mohl Iñaki odpustit. Ještě dva přídavky a už jsem byl zvědav na Nory SUMMON THE CROWS. Od pohledu bylo těžké odhadnout, co si "K", zpěvák, myslí. Celou dobu se tvářil jako by měl cosi vraženého mezi půlkami. Hudba byla nicméně parádní - čisté, čitelné kytary občas až s baladickými vyhrávkami, k tomu hrubší, vypitý HC growl/řev (připomněl mi growl v GODGORY). Tunel hangáru už je ale skoro z poloviny prázdný, takže rádoby stagediver musel docela dlouho žadonit hrstku lidí, aby si mohl ještě jednou skočit. Pařilo už také jen pár nadšenců, teda spíše se v setrvačnosti vysílením sotva potáceli a i v malém počtu si zvládli říct o přídavek, což byla jediná chvíle, kdy "K" naznačil na tváři něco jako úsměv.

Závěr pojali francouzští AGUIRRE odlišně od veškerých předchozích kapel. Vyměnili skoro celý aparát na pódiu za vlastní a připojili ještě dvě bodová světla zelené barvy. V celém tunelu se kompletně zhaslo, rozsvítila se ona zelená světla, k tomu dvě barevné bodovky u stropu, pár hrábnutí do kytar a ejhle. Jedno kombo nevydalo ani hlásku. Výměna komba, následně výměna kabelu od jiné kytary a na druhý pokus se už povedlo uvést všechno v náležitou činnost. Poklidná, pomalá hudba dala vyniknout hlavnímu řevu a za umrlého pokyvování postupně probíhala celá produkce. Lidem se to líbilo, ale za sebe můžu říct, že to postrádalo šťávu. Žádná zásadní změna v tempu, táhlé melodie bez větších zvratů, výbuchů či excesů, ani překvapení se nekonala, vše takové neslané, nemastné. Později se tempo kapánek zvýšilo, ale zase jen monotónním hávu.

Kdybych měl shrnout oba festivalové dny, hudebně byly nabité nadoraz. Zachytil jsem spoustu nových hudebních inspirací, a že všichni na pódiu předvedli velké nasazení, o tom není pochyb. Vyjma úvodů obou dnů, kdy se mnozí teprve probouzeli, a závěrečného dojezdu, bylo v tunelu stále narváno a velký obdiv u mne mají jedinci řádící soustavně v předních řadách až do úmoru. Zvukař sice občas působil trochu víc svobodomyslně, než by měl, ale svou práci ve finále odvedl taky výborně.

Do areálu byl volný vjezd, za distra se, dle informací na webu, neplatilo patřičné palmáre, o to víc mě překvapilo, že jich na místě zas tak mnoho nebylo. Možná jsem trochu zklamaný z toho, že veškeré stánky, co jsem navštívil, oplývaly pouze vege-jídlem. Masoteriánští prodejci zřejmě nebyli dost navnaděni, přestože jsem i mezi dalšími přítomnými zaregistroval poptávku po kusu flákoty. Věřím, že kdyby nebylo počasí pod psa, přišlo by mnohem víc návštěvníků. Rozhodně jsem si akci náramně užil a organizátorům patří díky za průběh bez zjevného zadrhnutí.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Tomas Bulanek04.08.11 | 22:25:52
Tomáš Šrejbe...06.08.11 | 08:30:32

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube