Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.

11. - 13.08.11
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

První plnohodnotný festivalový den bylo krásné slunečné počasí, ač předpovědi hlásaly něco jiného, a tak vše nasvědčovalo tomu, že atmosféra bude výtečná a pivo poteče proudem.

První kapelou, na kterou jsem byl zvědavý, byli arabští NERVECELL. Občas si je doma pustím a patří mezi tu hrstku kapel, které z Arabského poloostrova znám. Jejich tvrdší death/thrash je na slušné úrovni, technicky bych neměl nic co vytknout, ale raději bych na ně zašel do menšího klubu. Na velká pódia musí kapela ještě dorůst. Krátký set byl tak akorát, aby tato národnostně smíšená formace ukázala, že hrát umí a čeká je slibná budoucnost. Podpora jejich druhé desky "Psychogenocide" z konce března se tak vydařila a kapela snad získá další potřebné fanoušky, aby se do Evropy podívala častěji.

UNEVEN STRUCTURE jsou de facto první djentovou kapelou, která do naší země zavítala. Tento dramaturgický experiment jsem uvítal a jejich technicky precizní show bez zbytečných keců jsem si náramně užil. Měl jsem možnost s nimi i chvilku popít a musím říct, že oni sami byli překvapeni, že se jejich vystoupení na takto velké open air akci podařilo a publikum je přijalo. Dokonce se rozhodli zůstat na celý festival, což mne potěšilo. Sice jsem z kotle slyšel nějaké poznámky o tupé kopírce MESHUGGAH, ale zasvěcení ví, že takové poznámky jsou naprosto liché. A hlavně se opět ukázalo, že frantíci tu hudbu prostě dělat umí, nehledě na žánr. Zbylé (nehudební) Francouze stále v lásce nemám, to by musel hrát každý francouzský pantáta pořádný metal.

HECATE ENTHRONEDPrvní kapelou, které jsem na letošním Brutal Assaultu věnoval významnější pozornost, byli HECATE ENTHRONED. Tyto britské matadory jsem měl vždy zafixované jako zástupce toho lepšího, co nabízí symfonický black, a odehraný set můj názor potvrdil. Ničím převratná, avšak sympaticky působící hudba s výraznými klávesami rozhodně nepohoršila a jedinou kontroverzí se staly obskurní fialovo-pruhované kalhoty frontmana, o nichž si myslím své.

Melodický thrash přijela ukázat partička SYLOSIS z britských ostrovů. Jejich poslední deska "Edge of the Earth" dostala veskrze kladná hodnocení a stejně bych hodnotil i letošní vystoupení na BA, veskrze kladně. Nic srdcervoucího ani jedinečného se nekonalo, ale ostudu také neudělali. Jedna z těch kapel, co si odehraje své, fanoušci jsou spokojení a zbytek to tak nějak přejde bez povšimnutí.

THREAT SIGNAL chystají na říjen svou novou desku, kterou pojmenovali jednoduše "Threat Signal", a já doufám, že se máme na co těšit. Předešlá "Vigilance" se mi zamlouvala a dle celkem početného davu před pódiem se nejednalo o něco ojedinělého. Vystoupení bylo parádní, charismatický zpěvák Jon Howard táhl svým nezaměnitelným a zajímavým vokálem celý set i celou kapelu, stejně jako v jeho bočním projektu ARKAEA. Melodické, uvolněné, ale stále plné energie a odhodlání. A tak se mi to líbí.

UNEXPECT, to byla extravagance, housle a krásná slečna. Tedy, na první pohled. Při bližším zkoumání odhalil pozorný posluchač zajímavou metalovou avantgardu, přinášející s sebou řadu opravdu nečekaných zvratů. Palec nahoru.

ASPHYXMartin Van Drunen za mikrofonem je sázka na jistotu, a na Brutalu měli návštěvníci šanci vidět hned dvě jeho kapely. Nutno říct, že ačkoliv byl set ASPHYX nakonec "tou horší", stále bylo velmi o co stát. Kapela se předvedla s neskutečnou energií, která musela oslovit všechny přítomné deathmetalisty, a pravděpodobně i slušnou část ostatních návštěvníků. Nelítostná bicí palba, celkově surový zvuk a Drunenovo ryčení; pokud měli nějaké problémy se zvukem, tak to v celkovém vyznění zcela zmizelo. Pro mě osobně druhý nejlepší set dne.

Na KREATOR jsem se poctivě přesunul před pódium a byl jsem spolu s celým davem odměněn suverénním výkonem hodným starých matadorů, které hraní pořád ještě baví. Výborný zvuk, energie, technika a k tomu skladba "Enemy of God", která se obzvlášť vyvedla. Bravo!

MOTÖRHEAD

Pohled Ondřeje Komárka: Na MOTÖRHEAD jsem se šel podívat spíše ze slušnosti. Nic proti této legendě nemám, na festival určitě patří, ale odvařený jsem z ní také nebyl. Znám jen několik největších hitů, které jsem si poslušně zazpíval s početným davem, trošku jsem si zajuchal a měl jsem splněno. A kapela zřejmě také. Přijet, odehrát, odjet. Pokud použiji frázi z Cimrmanova Severního pólu: "Bylo to sice hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát…", podstatu to vystihne přesně.

Pohled Jakuba Němce: MOTÖRHEAD - Podle ohlasů před festivalem (a Shindyho poznámce v průvodním textu) jednoz nejkontroverznějších jmen v line-upu, nakonec se žádné velké překvapení nechystalo. Lemmy a spol. zahráli celkem svižný, živý set, který sklidil velké ovace. Na jednu stranu není pochyb o tom, že špinavý rock’n’roll tohoto stylu je hodně chytlavá hudba, která má na Brutalu spoustu příznivců. Na stranu druhou se žádný životní zážitek nekonal. Prostě "jen" solidně zahraný set s chraplavým Lemmyho vokálem a hitovkami, které formovaly několik hudebních generací.

Pohled Františka Novotného: Nikdy jsem nebyl velkým fanouškem MOTÖRHEAD. Respektuji jejich status legendy, nicméně doma si je nepouštím a jejich koncert jsem též sledoval spíš z ústraní, skryt před běsněním davu. A vcelku mě bavili. Starosvětské hardrockové vystupování příjemně odlehčilo atmosféru a pan Lemmy přinejmenším zdatně předstíral, že ho koncertování i po všech těch letech nějak naplňuje. V neposlední řadě bych vyzdvihl výkon bubeníka, který předvedl na poměry rocku nevídaně nápaditou ostrostřelbu.

MORBID ANGEL

Pohled Ondřeje Komárka: Dalším headlinerem čtvrtečního dne byli poslední dobou důkladně propíraní a ždímaní MORBID ANGEL. Osobně musím přiznat, že po těch x posleších nové desky kvůli recenzi jsem se MA přejedl a nijak zvlášť jsem na jejich set zvědavý nebyl. Naštěstí dle očekávání dostaly prostor především starší songy, z novinky pak jen tři ukázky. A světe div se, najednou to vůbec nevypadalo tak, že by ti ortodoxní fanoušci a plivači špíny drželi při nových skladbách hubu a šli si pro pivo. Naopak, pěkně to odzpívali s celým davem. Vždycky se totiž musí jít s davem, je to pohodlnější. Jsou pak ale větší fronty.

Pohled Jakuba Němce: Většina metalistů mohla být spokojena. Američani hráli především starší věci, z nové desky došlo jen na konzervativní "Existo Vulgoré!" a "Nevermore"… a ano, na koncertní halekačku "I Am Morbid", kterou přes silácké kecy na metalových fórech nadšeně skandovala polovina Brutal Assault publika. Takže žádné překvapení se nekonalo… bohužel. Při představě, jak by se josefovskými zdmi rozléhalo "Too Extreme!" a ortodoxní metalisté by hromadně skákali z hradeb, nemůžu se ubránit perverznímu nadšení. Ale žádnou takovou podívanou nám MORBID ANGEL nedopřáli, prostě jen odmlátili svůj celkem standardní set a šli domů.

SEPTICFLESH

Pohled Ondřeje Komárka: Následující SEPTICFLESH byli pro mě na žebříčku opravdu vysoko. Jejich poslední deska je výborná, v recenzích u nás dostala vysoká hodnocení a rozhovor se Sotirisem dopadl také dobře, navíc jsem začal poslouchat jejich bonusové CD "The Great Symphonic Mass" a byl jsem tak na tyto řecké symfoniky patřičně nadržen. Vystoupení to bylo parádní, zvuk také, ale co opravdu zamrzí, to je absence Sotirise, především jeho vokálu. Bohužel jsme se nedočkali ani playbacku, snad jen krom závěrečné "Anubis". Nechci říct, že bez Sotirise bylo vystoupení poloviční, to určitě ne. Odcházel jsem spokojený, ale to vědomí, že se Sotirisem by to bylo ještě o kus lepší, mne hryzalo ještě dlouho. Škoda tomu. Ale i tak jedno z nejlepších vystoupení dne.

Pohled Františka Novotného: Na SEPTICFLESH jsem se těšil jak malý kluk. O jejich kvalitách jsem se rozepsal v recenzi nejnovější desky "The Great Mass" a po zhlédnutí živého vystoupení bych mohl chválu opakovat. Majestátní zvuk, chytlavé, ne však vtíravé melodie. Zamrzely jen dvě věci: Zatímco s absencí mé oblíbené skladby "Lovecraft´s Death" jsem se vcelku rychle smířil, záskok za chybějícího mistra Sotirise nebyl zrovna adekvátní a zejména čistý vokál místy dost chyběl.

TSJUDER

Pohled Františka Novotného Tak, a je tu první velké překvapení letošního Brutal Assaultu. Na vystoupení TSJUDER jsem se rozhodl počkat do půl třetí ráno, neb jsem tušil, že bychom se od nekompromisních norských blackerů mohli dočkat zajímavých věcí. Ovšem to, co předvedli pánové, kteří ještě při zvukové zkoušce vesele laškovali s techniky, nemá obdoby. Famózní bubeník nezadržitelně tlačil válečný vůz vpřed a správně naštvané, punkem lehce načichlé riffy obracely Josefov v propast chaosu. Ale dosti patetického výraziva. Zkrátka a dobře, TSJUDER odehráli maximálně intenzivní set zpestřený coververzí skladby "Sacrifice" z dílny legendy jménem BATHORY a postarali se o nejlepší možný závěr čtvrtečního večera. O žádnou rajskou zahradu muzikantské ekvilibristiky sice nešlo, na tom ale u jistých druhů hudby popravdě řečeno moc nezáleží. Vypalováky jako "Eriphion Epistates" nebo "Ghoul" byly podány s muzikantským nadhledem a vyzněly jako opravdové vraždění neviňátek (v dobrém). Snad aspoň částečně jsem pochopil, v čem spočívalo kouzlo punkové vlny konce sedmdesátých let.

Pohled Jakuba Němce: TSJUDER byli pro mě asi největší překvapení festivalu a zároveň nejlepší set prvního dne. Black metal mě normálně zase tolik nebere, ale tohle mělo tak zničující sílu, že jsem si nemohl pomoct. Jako kdyby se peklo smilovalo a na krátkou dobu na svět vyvrhlo Quorthona a velmi staré BATHORY. Nelítostná, uširvoucí, působivá bruska, kterou ti tři norští pošuci na závěr čtvrtka oblažovali Brutal Assault, mi zní v hlavě ještě teď, a stejně nemám slov. Skoro celý set jsem jen nábožně zíral z kotle na tu šíleně syrovou show, proti které by GORGOROTH vypadali jako parta kašparů. Čirá esence blacku. Dejte mi vědět, až přijedou zas.

autoři: Ondřej Komárek (NERVECELL, UNEVEN STRUCTURE, SYLOSIS, THREAT SIGNAL), František Novotný (HECATE ENTHRONED, UNEXPECT, KREATOR),
Jakub Němec (ASPHYX)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Redakce | 16.08.11Tomáš Šrejber | 16.08.11

Zobrazit profil redaktora - Tomáš Šrejber

Další články spoluautora:

MiniRock Trencle 2013 | 19.03.13
DROM, BUTTERFLY KILLERS | 15.03.13
EDGAR'S HAIR | 21.02.13
DEKADENTFABRIK | 12.02.13
Epic Industrialist Tour | 09.12.12

Všechny články

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube