Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.

11. - 13.08.11
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Páteční program pro mě začal vystoupením folkloristických Rumunů DORDEDUH. Pohrobci známější NEGURY BUNGET patřili ke kapelám, kvůli kterým jsem se na Brutal Assault vypravil. I přes vražedně časnou hodinu (konkrétně jedenáctou dopolední) se pod pódiem shromáždila sympatická sešlost a sympaticky působila i vystupující skupina, která se nenechala vykolejit ani technickými problémy s baskytaristovým kabelem a frontmanovým mikrofonem. Čistě osobně mě potěšila absence jakýchkoliv siláckých pagan metalových póz.

SCAR SYMMETRYA je tu druhé velmi příjemné překvapení festivalu. Podobně jako v případě TSJUDER se o něj postarali pánové smažící pořádně kořeněný metalový steak, a sice Francouzi SVART CROWN. Jejich tvorbu, pohybující se na pomezí black a death metalu, mám i z alb poměrně rád, že to bude naživo taková hluková terapie jsem ale doopravdy nečekal. Hutný zvuk, sytý vokál a dobře sestavený playlist, jemuž vévodila skladba "Nahash the Temptator", se ale postaraly o nečekaně pozitivní odpolední zážitek.

Od SCAR SYMMETRY jsem nečekal nic světoborného. Jejich melodeath nepřináší žádnou osvětu a je to jen jedna z těch kapel, které se svezly na vlně popularity švédského melodického death metalu. Jejich vystoupení mělo celkem šťávu a setkalo se s pro mě překvapivým úspěchem, ale žádné závratnosti se tady jednoduše ani nemůžou očekávat, stejně by nepřišly. Lepší průměr, jinak dle mého zbytečná kapela. Mix IN FLAMES a SOILWORK na mě nefunguje, i kdyby měli pět zpěváků.

HAIL OF BULLETSPohled Jakuba Němce: HAIL OF BULLETS byli pro mě jedním z hlavních taháků druhého dne a očekávání naplnili po okraj. Zážitek s ASPHYX den předtím se opakoval v ještě lepším podání, na Brutalu nezazněl intenzivnější deathový set. Vystoupení bylo celkem vyváženým mixem z obou alb, ze starších songů zazněly "Ordered Eastwards", "Advancing Once More" a "General Winter", z nové desky otvírák "Operation Z", "Tokio Napalm Holocaust", "Full Scale War" a "Kamikaze". Nevím, jak to HAIL OF BULLETS dělají, ale z jejich setu člověk cítil spálený kordit a slyšel nalétávající formace B-17. Nikdy v historii nebyla válka josefovské pevnosti tak blízko jako tentokrát. Jen to, bohužel, skončilo moc brzo.

Pohled Ondřeje Komárka: Stejně jako v roce 2009 na Obscene Extreme, i letos na BA předvedli HAIL OF BULLETS parádní, technicky vydatné a válkou nasmrádlé vystoupení. Podařilo se jim šikovně sestavit setlist, takže jsme se dočkali vyvážené porce skladeb z obou alb. Death v podání HAIL OF BULLETS má takovou zvláštní tíživou atmosféru, téma druhé světové války je hodně silné a společně s perfektními hudebníky a panem von Drunenem u mikrofonu se jednalo o jeden z nejlepších koncertů dne. Intenzivní, precizní, mrazivé.

DECAPITATEDPolští DECAPITATED přivezli agitovat za svou novou desku, kterou zatím nemám příliš naposlouchanou, ale nijak zvlášť mne nechytla. Technický death mám rád, avšak u sousedů se začínám mírně nudit. Ovšem na letošním Brutal Assaultu DECAPITATED ukázali, že živě mají zdrcující sílu a jejich mlátička má co nabídnout. Na předešlé HAIL OF BULLETS sice neměli, ale podařilo se jim udržet laťku hodně vysoko, i ty nové skladby zněly parádně. Novinka si u mě tímto vysloužila další šanci.

Místo odpadnuvších ATHEIST, kteří zrušili celou evropskou tour, z ničeho nic přistála v josefovské pevnosti taková náhrada, která mi vykouzlila úsměv na tváři. Další Frantíci, tentokrát se jménem GOROD. Jejich parádní technický death je na rozdíl od DECAPITATED více o té technice, než o deathu. A to já moc rád. Potěšilo poměrně velké množství českých frází, které ze sebe sypal zpěvák Julien "Nutz" Deyres, známý i jako frontman další francouzské kapely ZUBROWSKA. Jejich setu nemám absolutně co vytknout a když k tomu přidám příjemné přetrvávající překvapení, jakým byla jejich účast na letošním ročníku BA, výsledek je dokonalý a na nějaké ATHEIST jsem si poté ani nevzpomněl. GOROD naši zem mají dle všeho rádi, a my máme zase rádi GOROD.

Od KYPCK jsem hodně čekal, a hodně mě zklamali. Tak nějak jsem si představoval hutný sludge set a dostal jsem průměrnou doomovou nudu. Hudebně vzato nehráli nic převratného, jejich set byl nastavovanou směsí motivů, které už tu mnohokrát byly. Na té kapele bylo zajímavé snad jen to, že zpívali rusky, a když jsem slyšel pět minut v kuse naléhavé "Alleya Stalina", tak mně otrávili úplně. Tuhle kapelu už podruhé ne.

THE EXPLOITEDPohled Františka Novotného: Co říci k vystoupení THE EXPLOITED, než že "to" byl punk se vším, co k němu patří? Jednoduché, ale o to energičtější riffy, správně naštvaný řev a v neposlední řadě charakteristický chaos pod pódiem se postaraly o jeden z lepších setů, které letos v Josefově zazněly.

Pohled Jakuba Němce: THE EXPLOITED, další Shindyho kontroverzní překvapení, které dohřálo řadu žvanilů na fórech, se ukázalo v překvapivě vitálním světle. Ačkoliv na začátku většina přihlížejících metalistů spíše civěla, co to má Wattie na hlavě, zničující hudební smršť je rychle pohltila. Ukázalo se, že hudba těchto skotských pošuků má v sobě thrash metalu stejně jako punku, a výsledkem byl parádní crossoverový set, za který by se nemusely stydět dvakrát tak mladší kapely na Obscene. Pikantním detailem bylo pár vyšinutých pankáčů v davu, co i v tom strašném randálu vyřvávali "Louder! Louder!" No, troufnu si říct, že takový set na Brutalu ještě nebyl... a že by Shindy mohl vytáhnout nějaké podobné překvapení i příště.

KATATONIAPohled Františka Novotného: Skupiny jako KATATONIA to na extrémně metalových festivalech mají těžké. Jejich hudba je sice propracovaná, melodická, atmosférická a tak dále, ale co naplat, mezi převážně deathovými vystoupeními působí jako jedna nekonečná ukolébavka. K tomu se u KATATONIE příliš nevydařil zvuk (jinak po většinu festivalu výborný) a celkově vyznění tak zabíjely přebuzené bicí. Pro mě zklamání.

Pohled Ondřeje Komárka: Chvíli mi sice trvalo, než jsem našel ten správný flek, ale nakonec se podařilo a zvuk byl slušný. KATATONIA je právě jedna z těch kapel, které si doma při určitých náladách pouštím poměrně často, avšak z živého podání jsem měl trochu obavy. KATATONIA je uspávací a melancholická, tedy nic, co by se nějak extra hodilo mezi brutality brutalu. Ovšem k mému překvapení se jejich set dal bez obtíží vydržet a nakonec jsem odcházel spokojen. Sice pro mě i nadále zůstanou hlavně poslechovou kapelou, ale živě to ostuda nebyla. Dle mého přesně ten typ kapely, který se vyplatilo sledovat z tribuny. Každopádně jsem se nenudil, to na mě čekalo až v sobotu.

EXODUS hrají prostě svou vlastní ligu. Domácí poslech jejich alb sice nepěstuji, jakmile ale vystoupí na pódium, všechno je jinak a přichází zážitek, který si nelze nechat ujít. Charismatický zpěvák, maximální nasazení od všech členů a thrash metal, jak má být. Diváci odměnili veteránskou sestavu bouřlivým aplausem, k němuž jsem se trochu nesměle přidal, a měl jsem jasno o svém dalším letošním favoritovi.

THE DILLINGER ESCAPE PLANTHE DILLINGER ESCAPE PLAN byli pro mnohé kapelou večera a přiznám se, že nebýt HAIL OF BULLETS, tak jsou pro mě taky. Ta kapela je schopná v divokosti a originalitě šlapat na paty Devinovi, a přitom si udržet nezaměnitelnou tvář. Zničující, přitom zajímavé a experimentální, se spoustou přechodů a výborným vokálem. Dá se na ně divoce pařit, nebo je omámeně sledovat zpovzdálí a stejně člověk pořádně neví, co si o tom myslet… jen to, že se mu "Dillinžři" zatraceně líbí.

Pohled Františka Novotného: O SATYRICON se vyprávějí legendy. Kapela, která proslula hvězdnými manýry, absurdními koncertními požadavky a, mírně řečeno, zvýšenou péčí členů o vlastní vzhled, ale na pódiu umí a letos to znovu potvrdila. Jakmile se ozvalo intro z kultovní desky "Dark Medieval Times," začínal jsem leccos tušit, a s prvními tóny "Walk the Path of Sorrow" propuklo v prvních řadách takové šílenství, že jsem veškerou snahu redukoval na křečovité svírání mobilu a ledvinky. Chytlavé refrény novějších skladeb publikum s chutí odeřvalo se Satyrem a když tento ráznou norštinou zahlásil, že válka proti Bohu a bílému Kristu začala, nebylo o čem diskutovat. Existuje sice dost důvodů, proč pochybovat o upřímnosti frontmanovy tvrďácké stylizace, o jeho pódiovém kouzlu osobnosti se ale žádná řeč nevede. Končilo se jako už tradičně legendární "Mother North" a skalní fanoušci vyvolávali jméno SATYRICON snad ještě v úvodu setu SOILWORK.

SATYRICONPohled Jakuba Němce: SATYRICON jsem dlouho nemusel, pak jsem je vzal na milost před pár lety na Brutalu a o to víc jsem byl zvědavý, co předvedou letos. Tak intenzivní zážitek, jako minulý večer s TSJUDER se sice neopakoval, ale přesto jsem byl spokojený. Taková "The Pentagram Burns" snad musela chytnout půlku areálu, ne-li více. SATYRICON hráli celkem stravitelný black, který se nicméně moc nepodbízí a uchovává originální atmosféru. Paradoxně neměli zase tak daleko k MOTÖRHEAD (vím, hrozné kacířství, ale přesto!), v tom smyslu, že jim to taky solidně šlapalo a že dokázali zaujmout široké masy.

Další doomová záležitost letošního Brutal Assaultu a další zklamání. Řeč je o matadorech CATHEDRAL, od kterých jsem si sliboval hodně a dostal prachobyčejný pomalejší heavy metal. Ten nezněl úplně špatně, pět ódy na něj ale rozhodně nebudu.

MAYHEMPáteční program pro mě skončil s vystoupením MAYHEM. Nebudu se tajit, že tihle Norové patří mezi mé oblíbené kapely, a byť jsem spraven o jejich nadutosti i alkoholových eskapádách, záhrobní black metal mě dál nějak táhne. Přesněji řečeno, táhl. Chápu, že si páni muzikanti chtějí vydělat, dokud to jde, a pod slavnou značkou se kšefty shánějí jedna báseň, jako pro mnoho kapel ale i pro MAYHEM platí, že v nejlepším se mělo přestat. Ano, setlist byl citlivě sestavený (a dlouhý), Necrobutcher stylově (rozuměj arogantně) odbyl techniky, kteří upozorňovali, že čas vypršel a Hellhammer poslal do pódia několik kulometných dávek, jinak jsem ale měl pocit, že kapela dojíždí kariéru na setrvačník. Pár tradičních zlých póz s lebkami, pozdrav v češtině a po všech stránkách průměrný koncert před trochu mdlým publikem. Ze tří vystoupení MAYHEM na Brutal Assaultu rozhodně to nejslabší. Od skupiny, která při každé příležitosti připomíná, že je tu s námi už sedmadvacet let, se toho ale nejspíš víc očekávat nemělo.

P.S.: Pro úplnost dodejme, že zazněly celkem čtyři skladby z "De Mysteriis dom Sathanas" a dvě z "Pure Fucking Armageddon", čímž si kapela snad aspoň trochu udobřila skalní fanoušky.

autoři: Ondřej Komárek (SCAR SYMMETRY, DECAPITATED, GOROD),
František Novotný (DORDEDUH, SVART CROWN, EXODUS, CATHEDRAL, MAYHEM),
Jakub Němec (ASPHYX, KYPCK, THE DILLINGER ESCAPE PLAN)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Redakce | 18.08.11Tomáš Šrejber | 18.08.11

Zobrazit profil redaktora - Tomáš Šrejber

Další články spoluautora:

MiniRock Trencle 2013 | 19.03.13
DROM, BUTTERFLY KILLERS | 15.03.13
EDGAR'S HAIR | 21.02.13
DEKADENTFABRIK | 12.02.13
Epic Industrialist Tour | 09.12.12

Všechny články

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube