Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.

11. - 13.08.11
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Pohled Jakuba Němce: Poměrně příjemným překvapením byli norští magoři KVELERTAK. Velmi živý mix hardcore a špinavého rock’n’rollu, zároveň technicky velice dobře zahraný a přemýšlivý, nádhera. Zpěvák řádil jako pominutý, ke konci setu seskočil z pódia a nakonec se vrhnul přímo mezi fans, aniž by přestal dál vyřvávat. Celkem jsem čekal, jak se na to jeho vyvádění bude tvářit security, ale ti to všechno brali s nadhledem – příjemný rozdíl oproti minulým ročníkům. Každopádně KVELERTAK předvedli divoké, šílené a přitom kvalitní vystoupení, co tak je pozvat na příští Obscene?

Pohled Ondřeje Komárka: Projekt EXIVIOUS, který je tvořen bývalými členy CYNIC a stávajícími z TEXTURES, byl pro mě jedním z hlavních taháků první poloviny sobotního programu. S bubeníkem Stefem Broksem jsem před BA dělal rozhovor, takže natěšenost byla o to větší. EXIVIOUS nesází na okázalá gesta, hecování, image nebo proslovy. Tady jde pouze a jen o precizně zahranou hudbu. Nic víc, nic míň. A to je také vše, co lze od těchto progresivních experimentátorů chtít. Technicky vynikající a kompozičně vyspělou muzikantskou přehlídku, na kterou bych se klidně díval i v Národním divadle, sedíc a beze slov. EXIVIOUS vynikají především jako páni muzikanti, pódiová show jde stranou. Jejich živé vystoupení funguje stejně, jako poslech desky, tudíž intenzivně a bezchybně. Prosím o klubový koncert!

SKYFORGERPohled Františka Novotného: Poslední den jsem dorazil pod pódium už v pokročilém odpoledni a stihl tak vystoupení SKYFORGER. Jejich hopsavý pagan metal měl vcelku úspěch, mě ale nechal zcela chladným.

Žádné velké emoce u mě nevyvolali ani HAEMORRHAGE, které pokládám za takové španělské GORGOROTH. Tedy v tom smyslu, že jde o těžký průměr, který se dělá zajímavým pomocí bizarních kostýmů a většího než malého množství umělé (?) krve. Tak, a teď mě ukamenujte.

Pohled Jakuba Němce: Když už jsme u těch obscénností – celkem lituji, že z HAEMORRHAGE jsem viděl jen úvodní čtvrthodinku, protože to byl první koncert téhle grindové legendy, který jsem viděl a který se jim povedl. Slušný zvuk, morbidní show (která kapela vystupuje s utrženou nohou?) a pořádné nasazení, ta tam byl upocený dojem z loňských Obscene.

Pohled Ondřeje Komárka: Na HAEMORRHAGE jsem byl zvědavý, zdali se bude jednat o tak bizarní podívanou, jak bylo slibováno. Umělá krev a urvaná hnáta působily vesele, stejně jako celé jejich vystoupení. Skočné, veselé, energické, nenáročné. Tak nějak si představuji hudbu na vyblbnutí, žádné velké pózy a přehnané muzicírování, prostě a jednoduše se do toho opřít a řezat, co to dá.

GENITORTURESGENITORTURES se u mě nesetkali s velkým pochopením ani zaujetím, dal jsem jim šanci, ale po prvním songu jsem otráven odešel vstříc růžové limonádě. Takováto hudba jde absolutně mimo mě. Příšerně umělé, neupřímné a falešné, přeplácané pseudoindustriální divadlo. Sice mám občas úchylný smysl pro umění, leč tady by bylo jediným uměním přetrpět celý set. Děkuji, ale mám se rád.

Pohled Jakuba Němce: BLOOD FOR BLOOD předvedli standardní hardcore set. Bohužel mám pocit, že většina těchto amerických HC kapel si je podobná jako vejce vejci, a ve srovnání s BIOHAZARD nebo MADBALL je BLOOD FOR BLOOD bohužel druhá liga. Na Brutalu předvedli set, který sice nebyl špatný, ale také nijak výjimečný. Příznivce hardcore bezesporu zaujali, zbytku neměli co nabídnout.

Pohled Ondřeje Komárka: Jediným důvodem, proč jsem přetrpěl několik skladeb od naprosto nezáživných hácéčkářů BLOOD FOR BLOOD byl ten, že jsem chtěl vidět kytaristu Billyho Graziadeia z BIOHAZARD, který na tour s BLOOD FOR BLOOD zaskakoval. Osobně nejsem zastáncem HC, nemiluji tu hudbu, a pokud nemusím, vyhýbám se jí. Letošní ročník byl na HC poměrně bohatý, proto jsem zcela uniknout nemohl. Ty dvě tři skladby od BLOOD FOR BLOOD mne však utvrdily v tom že hard core mi nemá a ani nikdy neměl co nabídnout. A navíc mi ty kapely přijdou příšerně podobné a neoriginální.

VADERPohled Františka Novotného: Darth VADER přistál na josefovské Hvězdě smrti přesně o půl sedmé a stylově mu k tomu zahrál kultovní pochod ze ságy Star Wars. A pak se spustila deathmetalová smršť, jakou si přítomný pospolitý lid nechal líbit. Zazněly jak položky z nejnovější (a výborné) desky "Welcome to the Morbid Reich," tak starší osvědčené skladby a k úplné spokojenosti chyběla snad jen "Helleluyah." Za to ale zazněly dva nečekané covery: "Black Sabbath" od stejnojmenné legendy a na závěr SLAYERovská "Raining Blood," během níž se nad hlavami davu objevil i nějaký ten plavec. Za tmy by to celé sice vyznělo ještě lépe, i tak se ale lord ze Sith ujal velení flotily s přehledem.

Pohled Jakuba Němce: Kdyby si "Imperial March" místo intra pustila grindová kapela, tak to beru jako špatný vtip a blackové bych se za takovou pózu vysmál rovnou, ale k nástupu VADER to sedělo jako ušité. Zvěstovalo to zkázu a zničení, jež měly následovat. Poláci zahráli nadupaný set, složený spíše ze starších písní, který z kotle vymlátil, co se dalo. A ať si hudební intelektuálové kecají, že je to už deset let pořád totéž a že je to jen bordel, kašlu jim na to. VADER se sice moc nikam nevyvíjí, ale kam by taky měli. Experimentováním by zabili sami sebe. Death metal v jejich podání měl stále nesmírně devastující energii a nic méně, ani nic více od takové kapely nechci.

Pohled Ondřeje Komárka: Jedna z polských národních hrdostí, deathmetalová kapela VADER, vydala před nedávnem svou novinku "Welcome to he Morbid Reich", která je z těch klasických deathových nahrávek asi jedinou, co mne hned na první pohled zaujala. Od samotné show jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Energický a vyvážený set, deathovou palbu a parádní drive. Žádné technické či progresivní brikule se nekonají, ale kdo by chtěl od VADER víc, než jen poctivý death metal, ten zaslouží přetít světelným mečem. May the Force be with you.

Metalcore hvězdy AS I LAY DYING jsem sice před pár lety nazpět celkem poslouchal, ale s jejich novější tvorbou pro mě tato epizoda skončila. Dutkiewitzovu produkci už nějaký ten čas nemůžu vystát, to je čirý fakt. Jejich koncertní set byl poměrně vyvážený, i když bych přivítal více starých songů, kdy byla kapela ještě agresivní a svá. Ovšem početný dav před pódiem mi dal jasně najevo, že kde já s AILD končím, spousta lidí začíná. Budiž jim to přáno.

ANATHEMAPohled Jakuba Němce: O ANATHEMĚ bude beztak zbytek českých pisálků mluvit v superlativech, tak dám pohled z druhé strany. Největším pozitivem jejich vystoupení na Brutalu bylo, že jsem u něj neusnul. Jinak tahle kapela předvedla… co?! Takový citlivý, technicky docela zvládnutý, jemně depresivní art-rock, který mě k smrti nebavil. Jako by se mi těch padesát minut snažili vnutit, jak je celý svět se mnou v čele k ničemu. A celé to bylo trochu načichlé určitým pozérstvím, jako by sobě nevěřila ani kapela sama. Soudím, že určité sortě lidí taková hudba vyhovuje (a dodávám, že na Brutalu jich dle nadšených ohlasů při setu málo nebylo) a ANATHEMU zase rádi uvidí, ale za sebe dodávám, příště už radši ne.

Pohled Ondřeje Komárka: ANATHEMA pro mne letos dosáhla na zajímavý titul – nejnudnější vystoupení festivalu. Celý dlouhý set zněl jako nekonečné outro, kapela sama snad ani nevěděla, kdy má konečně skončit a mé utrpení se tak stupňovalo až k pokraji zoufalství. Chápu, že mají své fanoušky, ale tento podivný melancholic art-rock nemá ve večerních hodinách co dělat, leda by Shindy ke vstupenkám přidával nafukovací lehátko i s nějakým nafukovačem, abych si mohl před SEPULTUROU trošku pospat. K tomu je tato hudba přímo ideální a až jednou nebudu moct usnout, sáhnu po nějakém albu ANATHEMY. Nebo to radši nechám na Hurvínkovi, abych měl i chuť se ráno probudit.

Pohled Františka Novotného: Pro ANATHEMU platí něco podobného, jako včera pro KATATONII. Snad jen s tím rozdílem, že Britové předvedli zajímavější kytarové party a i v jiných ohledech působili o něco uvolněněji. Všeobecné nadšení z jejich setu ale nesdílím a jistě je to i tím, že mě moderní melancholický rock obecně nějak míjí. Fanoušci kapely budou vystoupení rozhodně hodnotit jinak.

SEPULTURAPohled Jakuba Němce: Naštěstí si po ANATHEMĚ můžu spravit náladu skupinou, která mě dokáže nakopnout za jakýchkoliv okolností. SEPULTURA! A musím říct, že lepší koncert této kapely jsem ještě neviděl. SEPULTURA dokázala velice lákavým způsobem nabídnout průřez celou svojí historií a de facto tak potvrdit koncept posledního alba "Kairos", věnovaného konceptu času.

A skutečně, koncert byl pohled na SEPULTURU v čase a prostoru. Od úplných začátků ("Troops of Doom", "Septic Schizo") přes thrashovou éru ("Inner Self", "Arise"), kterou mnozí považují za skutečný vrchol této kapely. Vynecháno nebylo nejznámější období "Chaos A.D." ("Territory", "Refuse/Resist"), ani pomyslný pád na mediální dno u desky "Against" ("Choke"). A vynechán nebyl ani postupný návrat na výsluní s deskou "A-Lex" ("What I Do!"), a pochopitelně poslední "Kairos" ("Relentless", "Kairos"). Celkem překvapivě zazněl i cover od MINISTRY "Just One Fix", což se nicméně setkalo s velkým nadšením přítomných.

Samotný závěr koncertu byl více než monumentální. Podobně, jako si před rokem v Modré Vopici Derreck zajamoval s CROWBAR, tak tentokrát to zkusil přímo s diváky, tuším že přímo na hutnou indiánskou "Ratamahatta". No a úplný konec patřil pochopitelně "Roots Bloody Roots", kdy už jsem byl úplně mokrý, mrtvý a nadšený z toho, že SEPULTURA je opět v nejlepší kondici.

Pohled Ondřeje Komárka: Letošní vystoupení brazilsko-americké SEPULTURY bylo dle očekávání bomba, stejně jako vloni. Nejvíce potěšil odehraný cover od MINISTRY a také velice pečlivě zvolený setlist, který prořízl historii kapely pěkně podél páteře. Osobně nepotřebuji ani jednoho z Cavalerovců, abych si vystoupení legendární SEPULTURY užil. Jméno je jedna věc, ale realita druhá. A já byl zvědavý hlavně na tu realitu, na hudbu. V tu chvíli mi bylo tak nějak jedno, kdo to přede mnou na pódiu stojí. Hlavní bylo vnímat tu energii a nechat se jí unášet. A to se povedlo geniálně.

KATAKLYSMPohled Františka Novotného: KATAKLYSM jsem sledoval z uctivé vzdálenosti, přidám tedy jen postřeh ohledně výrazné melodiky, která dokázala příjemně osvěžit znavenou mysl.

Pohled Jakuba Němce: Ze setu KATAKLYSM bych byl za normálních okolností docela nadšený, nicméně po SEPULTUŘE je těžké hodnotit cokoliv… tak jen dodávám, že šlo o dobrý deathový set s vynikajícím tlakem. Snad ještě lepší než v červnu v Plzni. Maurizio řval jak tur a zbytek kapely se také nenechal zahanbit, jenže… v sobotu byla skutečně silná konkurence.

Pohled Ondřeje Komárka: KATAKLYSM už nemají pár let čím překvapit, alespoň co se týče studiových desek, a moje pozornost se tak stáčí spíše k projektu EX DEO. Avšak živě lze strach z monotónnosti odsunout stranou, protože i kanadský metal umí být živě pekelně úderný, což potvrdili právě KATAKLYSM. Pokud porovnám s jejich vystoupením na BA 13, letos to přeci jen bylo o něco unylejší, ale dost možná je na vině zdrcující vystoupení předešlých kluků z pralesa. Jinak nemám, co bych vytkl, show naplnila má očekávání.

1349Pohled Františka Novotného:  1349 mě naopak totálně zničili. Bohužel ne v pozitivním slova smyslu. Celé jejich vystoupení jsem obcházel zvukařův stan a pokoušel se nalézt bod, z něhož by byli Norové aspoň trochu poslouchatelní, leč neobjevil nic než děs a běs. Korunu všemu protivně ukvičenému zvuku, monotónnímu frontmanovi a gestům, které by nerozehnaly ani výlet z mateřské školky, nasadil výkon bubeníka, který naplnil neblaze proslulou floskuli o sypání brambor z pytle. Mírně řečeno nepodařený koncert.

Poslední kapelou, jejíž koncert jsem ještě vnímal, byli KHOLD. AHAB a DAGOBA prominou, ale bylo to všechno přeci jen vysilující. KHOLD zahráli poctivý pekelný rokenrol s několika pomalejšími pasážemi, kdy vyniklo hutné vazbení kytar. Zato frontman na mě působil trochu unyle. Byl to zvláštní závěr festivalu, o kterém jako o celku nemohu hovořit jinak, než v dobrém.

Pohled Jakuba Němce: KHOLD byli letos dalším blackovým šokem, kterému jsem se nakonec s chutí poddal. Pomalé, monumentální, řízlé snad i trochou sludge... přitom poměrně groovy a od podlahy. Zmalovaný frotman skřehotal jako zfetovaný sup. Výborný black pro lidi, kteří nemají potřebu popírat špinavé kořeny téhle muziky.

Šestnáctý ročník pro mě uzavřeli němečtí AHAB, a jak jsem s touto kapelou nebyl dříve obeznámen, tak o to více jsem byl nadšený. Na začátek se rozezněla obskurní, táhlá, neveselá námořnická píseň… a pak mne objalo chladné objetí neskutečné muziky. Jako by mne stáhlo studené chapadlo nějaké bezejmenné mořské obludy do hlubin oceánu. Doom mi nikdy moc neříkal, nicméně tohle byl skutečně mimořádný zážitek. Už tuším, jak se asi může cítit plankton pohlcený velrybou. Skupina snad zahrála jen pár songů, tři nebo čtyři, ale ty byly tak hutné, že se mi honily hlavou ještě cestou do auta.

Diskuze

Cekem příspěvků: 20

Staschek23.08.11 | 00:55:04
Ondřej Komáre...23.08.11 | 01:28:13
Ladislav Oliva23.08.11 | 10:03:03
ANATHEMAJohan22.08.11 | 22:30:35
ANATHEMAFrantišek Novo...22.08.11 | 23:53:55
ANATHEMAOndřej Komáre...22.08.11 | 23:13:19
Mikulas22.08.11 | 20:09:05
František Novo...22.08.11 | 20:29:37
Mikulas22.08.11 | 20:51:35
František Novo...22.08.11 | 21:06:32
Moloch21.08.11 | 18:05:53
Štěpán Šime...21.08.11 | 20:06:05
Moloch21.08.11 | 21:06:30
František Novo...21.08.11 | 21:44:45
Moloch22.08.11 | 07:03:35
Štěpán Šime...22.08.11 | 08:17:23
ov4221.08.11 | 16:31:39
Ondřej Komáre...21.08.11 | 17:16:09
Tomáš Šrejbe...21.08.11 | 17:08:59
Ondřej Komáre...21.08.11 | 16:59:49

Redakce | 20.08.11Tomáš Šrejber | 20.08.11

Zobrazit profil redaktora - Tomáš Šrejber

Další články spoluautora:

MiniRock Trencle 2013 | 19.03.13
DROM, BUTTERFLY KILLERS | 15.03.13
EDGAR'S HAIR | 21.02.13
DEKADENTFABRIK | 12.02.13
Epic Industrialist Tour | 09.12.12

Všechny články

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube