Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Lux Mundi Europe Tour 2011

Lux Mundi Europe Tour 2011

06.09.11
Praha Futurum
FLUXIOUS, DARK END, MINKUS, MELECHESH, KEEP OF KALESSIN, SAMAEL

Pražská zastávka turné Lux Mundi Europe Tour patřila k těm koncertům, které (kulantně řečeno) neoplývaly zrovna bombastickou propagací. Snad proto se ve Futuru, do kterého se koncert přesunul ze zrušeného Exitu na Jarově, sešly snad jen dvě stovky příznivců. Nebylo však třeba litovat. Oproti posledním narvaným koncertům MELECHESH a KEEP OF KALESSIN v Exitu, na kterých se nedalo ani dýchat, měl koncert o poznání uvolněnější atmosféru.

Ale stejně si hned z počátku trochu rýpnu. Na line-up turné se objevily na poslední chvíli tři obskurní předkapely. Nemám nic proti tomu, když velká jména vezmou na turné nějaké neznámé tváře, vždyť jde kolikrát o jediný způsob, jak se může mladá kapela vyšvihnout z marastu regionální scény. Nicméně bych rád věděl, co inhaloval ten, kdo vybral zrovna tuto trojici.

Úvodní FLUXIOUS jsem sice nestihnul, tak radši nebudu rýpat a sarkastické poznámky svých kamarádů si nechám pro sebe. Zato jsem chytnul polovinu setu DARK END a musím přiznat, že jsem nestačil civět. Zpočátku jsem je zařadil jako další blackovou kapelu, která se naoko snaží o vzletnou progresi a přitom sklouzne do atmosférických klišé, a říkal jsem si: "klid, může být hůř."

A skutečně může. Zezadu jsem kapelu vůbec neviděl, celá se ztrácela v oparu husté mlhy, ale jak jsem se blížil k pódiu, nestačil jsem čumět. Kapela se pravděpodobně pokusila maskovat svoji klišovitou produkci velkolepým cirkusem, a výsledkem byl kýč takového kalibru, že proti němu vypadá Dani Filth jako uťápnutý chlápek z vedlejší kanceláře. Mlhu páchnoucí kadidlem, zakrvácené prostěradlo a zpěvákovy pařáty, připomínající cosi mezi vlkodlačími spáry a větvemi křoví urvanými naproti v parku jen tak něco nepřekoná. Ale když už kýč, tak pořádně; a musím přiznat, že efekt to mělo: přes tu maškarádu a cirkus okolo si málokdo všiml hudby samotné.

Třetí z úvodního trojlístku, švýcarští MINKUS, připomínali cosi mezi LIMP BIZKIT a GUANO APES, okořeněné trochou hardcore. Ale pozor – než ohrnete nos nad tím, že někdo zkouší resuscitovat nu-metalovou zombii, tak je třeba přiznat, že šlo o překvapivě dobrý set! Pódium ovládla exoticky působící holčina, která řádila jako čertík z krabičky, zbytek kapely jí jen tvořil hudební doprovod. I její rapové frázování působilo ve srovnání s přiteplenými metalcorovými zpěváky vyloženě osvěžujícím dojmem. Ač mě podobná hudba nikdy moc nebrala, MINKUS ve mně zanechali hodně pozitivní dojem... jenže k headlinerům se hodili asi tak, jako PSYCHOTIC DESPAIR k MOONSPELL.

Black/deathoví MELECHESH obsadili pódium hned po nich. Ačkoliv měli horší zvuk než na jaře v Exitu, dokázali vytvořit tak sugestivní atmosféru, že zcela pohřbili jakékoliv vzpomínky, co jsem měl na dřívější vystoupení. Sice jednotlivé nástroje od sebe moc nešlo ani rozeznat, ale je to důležité? Ne. U takové muziky, jako hrají MELECHESH, hraje tu podstatnou roli celkový dojem, a ten byl vynikající. Techničtí puristé nechť prominou, u takového zážitku nelze stát nezúčastněně stranou a hodnotit techniku… protože o tom MELECHESH skutečně nejsou a snad nikdy nebudou.

Sugestivní "Ghouls of Nineveh", "Grand Gathas of Baal Sin" nebo závěrečná "Rebirth of the Nemesis" působily jako zničující pouštní bouře, která smete vše, co se jí postaví do cesty. S tak silným vystoupením vyvolali MELECHESH téměř fanatickou reakci publika. Sama kapela celkovému dojmu napomohla tím, že celou dobu hrála v mlžném oparu. Z něj občas vyletěl nějaký etno rytmus, jako by v oblaku prachu bubnovala horda beduínů do útoku. Mohutná hudební stěna tak získala viditelnou podobu.

Paradoxní je, že stejné nazvučení sálu, které napomohlo vytvářet ničivou atmosféru MELECHESH, poslalo KEEP OF KALESSIN naopak k zemi. Jejich set, a především jeho první část, tvořená songy z alba "Reptilian", vyzněla strašně rozpačitě. Všechny ty drobné technické hrátky, které tak vyniknou na albu, se zde utopily v jednolitém hluku. Snad jen ta "Judgment" s jednoduchým rytmem vyzněla lépe, ale ne o moc.

Přitom bylo poznat, že kapela se strašně snaží. Když si v druhé polovině střihnul Vyl bicí sólo, na ostatních bylo poznat, jak jim ta pětiminutová pauza na utření a napití bodne. Zbylé dva songy ze starší tvorby byly o poznání lepší, ale celkový dojem nenapravily. Je to škoda: kombinace chytlavých melodií, Vylových bubnů, Thebonova charisma a špičkové techniky mohla vyústit v krásný zážitek, místo toho ji zcela zabil zvuk.

O to s většími obavami jsem čekal závěrečný set SAMAEL. Jejich hudba je postavená na vyváženém mixu elektroniky a kytar, a kdyby při setu zanikly kytary v aranžích (nebo naopak), zážitek by nebyl ani poloviční. Jenže Vorph je profesionál a dokázal si to ohlídat. Vystoupení mělo vynikající zvuk, kde se obě složky vzájemně doplňovaly a vytvářely spolu s vizuální show tak unikátní atmosféru.

Asi málokoho překvapí, že SAMAEL věnovali značnou část koncertu na jaře vydanému albu "Lux Mundi". Písně z něj představovaly nejsilnější stránku této kapely – uhrančivý mix industriální elektroniky, black metalu, chytlavosti a originality, která dokáže tyto protichůdné tendence spojit dohromady, aniž by spadla do kýče. Překvapivější bylo zařazení skutečně starých hitů, jako "Into the Pentagram" z alba "Worship Him". Ale i tyto staré blackové písně zapadly do celkového ladění koncertu zcela organicky. SAMAEL v úctyhodném setlistu čtrnácti písní (plus tři přídavky, které si vyřvalo nadšené publikum) pokryli valnou část svojí tvorby.

Na závěr si tak jen říkám, návštěvnost koncertu za moc nestála, a vadilo to někomu? Mně tedy ne. Kapely koncert nijak neodbyly a naopak mohly těžit z mnohem bezprostřednější atmosféry, než kdyby pod pódiem pět set fanoušků lapalo po dechu.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

návštěvnostOndra16.09.11 | 15:16:12
návštěvnostŠtěpán Šime...16.09.11 | 15:34:43

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube