Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

TATA BOJS, SUNFLOWER CARAVAN

TATA BOJS, SUNFLOWER CARAVAN

17.11.11
Olomouc, S-cube

Olomoucký S-klub, patřící již dlouhé roky mezi dva nejznámější kluby v tomto městě, prodělal během léta další ze svých četných proměn. Neustále stejné místo, které již v minulosti krátce fungovalo pod názvy Snake club či AMC, dostalo tentokrát označení S-cube. Interiér se místy více či méně pozměnil, snad k lepšímu, někde ale zůstalo při starém, takže se vytvořil zatím poněkud nesourodý mix starších a modernějších prvků. Každopádně, za ta dlouhá léta proběhlo v klubu již tolik změn, že by to bylo na dlouhý výčet, takže lze předpokládat, že není všemu konec.

Zatímco klub byl lehce modernizován, pořadatelé této akce nejspíš podcenili buď včasné pouštění do klubu či koordinaci fronty. Ještě půlhodiny po oficiálním začátku akce se venku táhl poměrně dlouhý zástup, o němž jen málokdo tušil, zda je na lístky či k šatně. Někteří jedinci aplikovali akt předbíhání, který jim procházel, jiní pro změnu poctivě čekali, aniž by věděli, kam ta fronta vlastně vede. Když se někteří konečně dostali dovnitř, vystoupení inteligentně popové předkapely SUNFLOWER CARAVAN se již chýlilo ke konci. Ačkoliv tento soubor nepochybně má své kvality a několik lidí rozhodně potěšil, při srovnání s následnými kolegy se projevily přitěžující okolnosti v podobě angličtiny, menší výrazové pestrosti a kreativity či potlačené energii.

"Nebudeme se opakovat", tvrdilo intro nejenom poslední řadovky "Ležatá osmička", k níž se jede toto turné, ale též samotného koncertu, jenž naopak po opakování volal. Kapela z Hanspaulky TATA BOJS, která v rámci Olomouce obvykle vystupovala v nedalekém U-klubu, dokázala v nepatrně rozlehlejším S-cube ještě více potvrdit veškeré své letité přednosti. Výsledkem byl zvukově, vizuálně i muzikantsky neobyčejně přesvědčivý koncert, plně odpovídající pozici souboru, který po třiadvaceti letech činnosti vysoce převyšuje drtivou část tuzemské scény, přičemž si současně dokázal vydobýt i mnohá ocenění a uznání ze strany nejen fanoušků, ale i publicistů či takzvané branže. Vedle docela solidních prodejů desek se to projevuje také početnými návštěvami publika, jež se také teď dostavilo v hojné míře. Není ovšem divu, protože skutečně bylo co poslouchat a sledovat.

Zajímavou zadní projekcí doplněné vystoupení se opíralo především o aktuální album, které odeznělo skoro celé, tedy kromě dvou písní s hosty, jejichž nepřítomnost zabránila živému provedení. Ze starší tvorby podle očekávání došlo na ty nejvybranější lahůdky i několik hitů, ovšem opět s výjimkou těch, k nimž je nutná účast někoho dalšího. Zajímavou se může jevit třeba skutečnost, že si pánové mohou suverénně dovolit vynechat svou jedinou rozhlasově provařenější píseň "Tanečnice", aniž by to snad nějak výrazněji vadilo. Naopak velkým překvapením bylo zařazení prastarého Ladova říkadla "Bába", které na prapůvodním šestnáct let starém nosiči vlastní asi jen minimum nynějších příznivců skupiny, včetně autora těchto řádků. Přestože v rámci koncertu šlo o slabší položku a Bublajs je dozajista lepší bubeník než zpěvák, všechna drobná negativa tradičně vyvažoval moderující a tančící basák Mardoša, který z dosud nevysvětlených příčin dosud nezačal mutovat.

Jednoznačným pozitivem se znovu projevila nebývalá schopnost střídat songy různých stylů a výrazů, od ostře rockových nářezů "Skovka" či "2031" přes zpěvné písně "Filmařská" a "Opakování" a naopak spíše poklidnější kompozice "Usínací" a "Náměsíčná" až po diskotékové skorofinále "Růžová armáda". Nemluvě potom o vrcholných skladbách jako "Papírovka" nebo "Toreadorská otázka", kde se mnohé tyto naznačené přístupy úchvatným způsobem vzájemně mísí. Když pak Bublajs vylezl na reprobednu a představil celou kapelu, byla to jen předehra pro závěrečný dnes již klasický song "Vesmírná", který tento potenciální koncert roku velmi zdařile uzavřel. 

Zřejmě nemůže být pochyb o tom, že žádná jiná tuzemská kapela nedokázala natolik skvěle skloubit popové, rockové, taneční i alternativní cítění, a to vše pak navíc propojit s výborným instrumentálním základem, progresivním myšlením, inteligentními texty i přízní publika.

Setlist:
Progresivní (Ležatá osmička)
Papírovka (Ležatá osmička)
Attention aux hommes! (Biorytmy)
Hořká čokoláda (Ležatá osmička)
Elišce (Nanoalbum)
Filmařská (Ležatá osmička)
Skovka (Kluci kde ste?)
Ztraceni v překladu (Ležatá osmička)
Toreadorská otázka (Futuretro)
Bába (tzv. "Ladovo album")
Usínací (Ležatá osmička)
2031 (Ležatá osmička)
Eko echo (Kluci kde ste?)
Opakování (Ležatá osmička)
Šťastnější (Biorytmy)
Homo demo (Ležatá osmička)
Pěšáci (Kluci kde ste?)
Růžová armáda (Biorytmy)

Náměsíčná (Biorytmy)
Vesmírná (Futuretro)

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube