Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

ORPHANED LAND, MYRATH, ARKAN, ARTWEG

ORPHANED LAND, MYRATH, ARKAN, ARTWEG

02.12.11
Praha, Klánovice, Black Pes

Evropské turné špiček čím dál výrazněji se prosazující ethno metalové scény je historicky prvním svého druhu. Ačkoliv původně nebyla zastávka v naší zemi naplánována, nakonec naštěstí kapelám odpadla jedna z německých štací a pánové (a dáma) zvolili tu nejlepší možnost, jak s volným dnem naložit – přijeli do Prahy obšťastnit české fanoušky.

Jak již bylo v úvodu naznačeno, sestavu čtyř kapel spojuje blízkovýchodní původ jejich představitelů a s jedinou výjimkou i žánrová příbuznost. Tou výjimkou byla první předkapela – francouzští ARTWEG, která předvedla jakýsi podivný a nepříliš vydařený crossover, kterým bychom mohli dláždit chodníky i tady u nás. Troufám si tak říct, že tím nejzajímavějším na jejich setu byla přítomnost dvoumetrákového growlujícího černocha, čemuž odpovídaly i takřka nulové reakce publika, které přece jen bylo naladěno na jinou notu.

Hned poté však přišel poněkud nečekaný vrchol večera v podobě další francouzské smečky ARKAN. Během jejich setu se sál rychle zaplnil a kapela si jeho osazenstvo rychle získala. Prvotřídní kombinace instrumentálně vyšperkovaného death metalu a blízkovýchodní hudby s progresivními vlivy naživo působila naprosto strhujícím a dechberoucím dojmem. A ačkoliv všichni zúčastnění podali špičkové výkony, převážná část pozornosti se soustředila na překrásnou Sarah Layssac a její úžasný orientální pěvecký projev. Středobodem vystoupení se stal aktuální počin "Salam", došlo však i na ukázky z neméně povedeného debutu "Hilal". To vše v natolik perfekcionistickém balení, až mi to vyrazilo dech. Zamrzel tedy jen poměrně krátký čas jejich setu, který čítal pouze něco málo kolem čtyřiceti minut. I na reakcích publika bylo jednoznačně vidět, že by sneslo určitě vydatnější porci. 

Ještě než jsem stačil vstřebat dojmy z ARKAN, vyrukovali na scénu Tunisané MYRATH, kteří kombinují ethno s melodickou progress/power metalovou odnoží a ani oni se rozhodně nenechali zahanbit. Precizně zahrané skladby povětšinou z novinky "Tales Of The Sand" jistil svým vynikajícím pěveckým výkonem s úžasným rozsahem charismatický vokalista Zaher Zorgati. Skvělými sóly pak rozhodně vyčníval i kytarista Malek Ben Arbia, který si vystoupení užíval s patřičnou virtuozitou. Přes to všechno mě však jejich set nepřivedl do podobného transu, jako tomu bylo u předchozí kapely a řekl bych, že se jim nepodařilo ani tak intenzivně a věrně navodit orientální atmosféru. Příznivci melodického metalu si však určitě pochrochtávali blahem a pánové se těšili neméně vřelému přijetí, ale ani jejich set neměl příliš dlouhého trvání.

Brzy po něm se na scéně objevily hlavní hvězdy večera, izraelští věrozvěstové ORPHANED LAND. Frontman Kobi Farhi byl očividně dobře naladěn a poté, co přišel v bílé tunice na pódium, zavtipkoval: "Já nejsem Ježíš, já jen tak vypadám" a opravdu vypadal. Kapela vystoupení celkem spravedlivě rozdělila mezi své poslední dva počiny "Mabool" a "The Never Ending Way Of ORwarriOR", přičemž nemohly chybět největší pecky jako "Ocean Land", "Sapari" či "Norra El Norra". Osobně mě potěšilo i zařazení mých oblíbených skladeb "The Kiss Of Babylon", "The Path" a akustické balady "The Beloved's Cry" z debutu "Sahara". Set byl doprovázen zajímavou videoprojekcí s blízkovýchodními motivy, která umocňovala atmosféru a rovněž občasnými vystoupeními břišních tanečnic. Pánové podali naprosto profesionální výkon a ve velké pěvecké formě se zdál být i sám Kobi. Ten s přehledem zvládal i náročné pasáže, v originále zpívané úžasnou Shlomit Levi. Právě její absence (či aspoň adekvátní náhrady za ni) se stala zřejmě jedinou slabinou jinak velkolepého a strhujícího audiovizuálního zážitku. Její party tak, jak jsem již zmínil, částečně převzal sám frontman a částečně se pouštěly ze záznamu. Výraznou persónou byl kytarista Yossi Sassi Sa'aron, který předvedl i hru na nástroj buzuki a skvěle sekundoval jako doprovodný vokalista. Ke konci došlo na menší proslov, ve kterém Kobi Farhi upozornil na fakt, že zde vedle sebe hrají křesťané, muslimové a židé, jejichž hlavní vírou je však hudba, která působí jako tmelící prvek. To je koneckonců i hlavním posláním a krédem ORPHANED LAND, za což jim patří velký respekt a uznání. Zmiňovat nadšené ovace a fakt, že se kapela musela vracet na pódium s přídavky, asi v tomto případě není nutno.

Celkově nezbývá, než hodnotit akci jako mimořádně povedenou a záživnou. Kolísající úroveň měl jenom zvuk a příliš početná nebyla ani návštěva. To se však běžnému posluchači mohlo jevit spíše jako výhoda, neboť Black Pes nedisponuje žádnými velkými prostory a atmosféra díky tomu byla mnohem komornější a přátelštější. Možná nejpříjemnější překvapení však přichystali samotní vystupující, kteří se po koncertě tiše nevytratili, ale pohybovali se mezi návštěvníky, ochotně si s každým popovídali, nechali vyfotit a působili dojmem, že je názor každého opravdu zajímá. Takhle poctivý přístup k fanouškům už se dnes jen tak nevidí a bezprostřednost těchto lidí pro mě byla nesmírně příjemným šokem a ještě více umocnila skvělý dojem z celého večera.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Timo06.12.11 | 13:16:26

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube