Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

AMORPHIS, LEPROUS, THE MAN-EATING TREE

AMORPHIS, LEPROUS, THE MAN-EATING TREE

11.01.12
Praha, Retro music hall

Melodičtí náladotvůrci AMORPHIS vyjeli na turné v rámci podpory nové desky "The Beginnig Of Times" a protože u nás mají stabilně velice solidní fanouškovskou základnu, přišla řada i na českou zastávku, kterou byl pražský klub Retro Music Hall. Doprovod jim obstarali finští kolegové THE MAN-EATING TREE a vycházející hvězda norské scény LEPROUS.

Na koncert jsme dorazili poměrně brzy, což se ukázalo jako prozíravé, neboť první kapela THE MAN-EATING TREE začala hrát půl hodiny před avizovaným začátkem, kdy se lidé teprve pozvolna trousili do sálu. Protože jsem se s tvorbou tohoto seskupení doposud nesetkal, byl jsem na jejich set poměrně zvědav. Nakonec bych ho však klidně oželel. Pánové svoje vystoupení sice pojali plně profesionálně a precizně, jejich tvorba mi však připadala zoufale nepůvodní. Jednalo se o poměrně tuctový gothic metal lehce zaměnitelný se spoustou podobně laděných spolků a již po třetí skladbě se mě zmocnila nuda. Část fanoušků si však kapela získala a roli předskokana splnila obstojně.

Hlavním tahákem pro mě nebyla ani tak hlavní hvězda večera, ale spíše norští LEPROUS, jejichž aktuální počin "Bilateral" považuji za to nejlepší, co za rok 2011 na metalové scéně vyšlo. Originální, pestrý a instrumentálně košatý projev na pomezí severské avantgardy a moderního progresivního rocku mě naprosto uchvátil a na jeho živé provedení jsem se vyloženě těšil. A přestože klukům může být v průměru jen něco málo přes dvacet let, předvedli naprosto strhující a úchvatný výkon hodný profesionálů. Set se skládal především ze skladeb z aktuální desky a odstartoval zlověstným začátkem skladby "Thorn", po níž následoval singl "Restless". Prvním zástupcem z předchozího počinu "Tall Poppy Syndrome" se stal nejpovedenější a geniálně gradující kousek "Passing". Překvapilo zařazení pomalé a hymnické "Mb. Indifferentia", která se nezdá být úplně nejvhodnější pro živé hraní, ale přesto se s ní pánové náležitě "vymazlili". Nejsvižnější kousek v podobě industriálem nasáklého nářezu "Waste Of Air" publikum poprvé dostal do varu a nádherná kompozice a druhý příspěvek z minulé desky "Dare You" mi naživo doslova vyrazil dech. To nejlepší však přišlo na samotný závěr v podobě desetiminutového opusu "Forced Entry", jednom z nejlepších kousků kapely, který bychom mohli považovat za jakousi esenci LEPROUS.

Středem pozornosti byl charismatický dredatý frontman Einar Solberg, jehož úchvatný pěvecký projev a originální syntezátorová hra se staly hlavními poznávacími znameními spolku a který v sobě nezapře génia. Stejně suverénně si však počínal i zbytek ansáblu a s instrumentálně poměrně náročným materiálem si hravě poradil. Jediným slabým článkem vystoupení se tak stal jen zvukař, který vytáhl zbytečně moc bicí a naopak místy zcela utopil bravurní kytary, takže některé pasáže působily trochu polovičatým dojmem, což byla ohromná škoda. Zamrzel i poměrně krátký čas vystoupení čítající jen něco málo kolem čtyřiceti minut, díky čemuž se dostalo jen na šest skladeb. Přitom některé věci z novinky ale i předchozí desky by si jistě ještě nějaký prostor navíc zasloužily. Trochu rozpačité se zdály i reakce publika. Část očividně vůbec nechápala, co se to na pódiu vlastně děje a zřejmě jí to dle pozdějších reakcí zcela míjelo. Našlo se ale i nemálo těch, jejichž užaslé pohledy mluvily za vše. Ti naopak tento zajímavý objev ocenili, přestože se s tvorbou této kapely setkali zjevně poprvé.

O tom, kdo je hlavní hvězdou večera, nenechali návštěvníci nikoho na pochybách a bezprostředně po setu LEPROUS se prostor pod pódiem beznadějně zaplnil dychtivými fanoušky finské metalové legendy AMORPHIS. Ti se jako vždy ukázali v tom nejlepším světle a pod vedením charismatického pěvce Tomiho Joutsena s ulítlým "instalatérským" mikrofonem předvedli perfekcionistické vystoupení se zajímavou dramaturgií. Důraz se kupodivu nekladl převážně na novinku, ze které zazněly jen čtyři kousky, ale hojně se vracelo do minulosti a to i té dávné. Začátek vyplnila dvojice písní z aktuální desky "Song Of The Sage" a "Mermaid", po kterých následovala pecka "The Smoke" z přelomového "Eclipse". První z retrospektivních návratů obstarala skladba "On Rich And Poor" z kultovního "Elegy" - dosud nepřekonaného vrcholu kapely. Zde zpěvák Tomi překvapil věrnou interpretací originálu, přestože originál nazpíval jeho předchůdce Pasi Koskinen. Nato se rozezněly "Sampo" a "Sky Is Mine" z předchozího řadového počinu "Skyforger", mezi které se vtěsnal očekávaný aktuální singl "You I Need". Nejhlubším výletem do minulosti byl jednoznačně cover od ABHORRENCE "Vulgar Necrolatry" – oldschoolová deathová sypačka z debutu "The Karelian Isthmus", na kterou navázal další kousek z prehistorie kapely "Into Hiding" prezentovaný na druhé desce "Tales From The Thousand Lakes". Ke konci základní hrací doby zazněly ještě novější kousky "Crack In The Stone" a "Silver Bride" a překvapivě i "Alone" z mé oblíbené "Am Universum". Přídavky na sebe samozřejmě dlouho nenechaly čekat a mohutné ovace donutily kapelu zahrát ještě staré povinné kultovní kusy "Black Winter Day", "My Kantele" a největší hitovku z "nové" éry "House Of Sleep", kterou sborově zpíval celý klub.

Žádný fanoušek AMORPHIS tady neměl sebemenší důvod odcházet nespokojen. Jako zázrakem se totiž rapidně zlepšil i zvuk a na vystupujících bylo zkrátka vidět, že už si něco odehráli. Přiznám se však, že do stavu extáze mě přiváděly výhradně starší kousky. Po první desce s Tomim Joutsenem "Eclipse" kapela dle mého názoru svůj zvuk zbytečně zakonzervovala a rezignovala na další vývoj, takže všechny skladby jeho éry mi trochu splývají. Doby, kdy šlo obtížně odhadnout, kam se pánové příště posunou, už jsou zkrátka minulostí a já byl velmi rád, že jsem si na ně mohl místy aspoň příjemně zavzpomínat…

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube