Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

OPETH, VON HERTZEN BROTHERS

OPETH, VON HERTZEN BROTHERS

25. 2. 2012
Praha, Meet Factory

Švédská progresivní veličina OPETH vyrazila na turné v rámci podpory svého posledního počinu "Heritage", který je bezesporu jednou z největších hudebních událostí za uplynulý rok. Tentokráte pánové naštěstí neminuli ani Českou republiku a spolu s finskými prog-rockery VON HERTZEN BROTHERS, kteří se tuzemskému publiku představili již zhruba před čtvrtrokem, kdy předskakovali PAIN OF SALVATION, zavítali do multifunkčního kulturního prostoru Meet Factory.

Po zkušenosti s předčasným začátkem akce oproti původnímu plánu na nedávném koncertě AMORPHIS jsem k areálu dorazil se značným předstihem, což se tentokráte neukázalo jako nejšťastnější. Místo prohlídky klubu a vstřebávání jeho atmosféry byli fanoušci nuceni čekat venku před vchodem až do sedmé hodiny večerní, kdy už mělo vše začínat. Díky této prozíravé pořadatelské taktice se pak u vchodu utvořil obrovský shluk lidí a zdánlivě nekonečná fronta, kterou bylo navíc nutno absolvovat ještě podruhé u šaten. Opozdilí nešťastlivci se tedy do sálu probojovávali ještě během vystoupení předkapely.

Finští VON HERTZEN BROTHERS, s jejichž tvorbou jsem se zde setkal poprvé, předvedli velmi výživný a pestrý set. Sympatická bratrská trojice doplněná o klávesistu a bubeníka se prezentovala instrumentálně vytříbeným progresivním rockem, tu a tam zhutněným hard rockovými pasážemi a počínala si velmi suverénně. To nenechalo chladné ani publikum, které při jejich vystoupení zaplnilo většinu sálu a připravilo pánům nečekaně intenzivní odezvu. Jednoznačně pozitivního dojmu jsem nabyl i já, byť se kapela celou dobu potýkala s poměrně mizerným zvukem, který v exponovanějších pasážích slil všechny nástroje v místy téměř neposlouchatelný monolit. I přes tento nedostatek šlo ale o velmi důstojný předkrm hlavních hvězd večera, což dokazovaly i nadšené reakce přihlížejících.

Když se po přestávce ztlumila světla v sále, dav propukl v nekontrolovatelný jásot a nadšené skandování. Klub se beznadějně zalidnil a brzy na to se na pódiu objevil Mikael Åkerfeldt se svou družinou a odstartoval set dvojicí skladeb "The Devil's Orchard" a "I Feel the Dark" z aktuální desky "Heritage". Nové kousky prezentovali OPETH s perfekcionismem sobě vlastním a zároveň dokázali, že i přes absenci metalových pasáží dokáží naživo neskonale bavit a zároveň zcela pohltit. Prvním exkursem do minulosti byl geniální opus "Face Of Melinda" z přelomového alba "Still Life", které kapelu pevně zakotvilo mezi metalovou elitu. A myslím, že pro každého, kdo má tento počin vryt ve svém srdci, to byl přímo extatický zážitek. Dalším zářezem z novinky byla energická "Slither", po níž následoval nejhlubší výlet do historie v podobě baladické "Credence" z třetí řadovky "My Arms, Your Hearse". Z hudebně nejkřehčího a nejniternějšího "Damnation" zazněla zasněně melancholická "To Rid The Disease" a po ní přišel dle mého názoru zlatý hřeb vystoupení, čarokrásná skladba "Folklore", kterou osobně považuji za vrchol nejen aktuálního "Heritage", ale dost možná i celé diskografie kapely. V tu chvíli už se zdálo, že se od Mikaela jeho vynikajícího growlingu nedočkáme. Příznivce extrémnějších poloh však vzápětí uklidnil jediný zástupce z předchozí desky "Watershed", kterým kupodivu nebyl singl "Porcelain Heart", s nímž jsem počítal, ale řádně našláplá "Heir Apparent". Závěr vystoupení pak patřil kontrastní lahůdce "The Grand Conjuration" z "Ghost Reveries" a geniálnímu kousku "The Drapery Falls" z geniální nahrávky "Blackwater Park", u nichž se mi doslova tajil dech. Následný odchod kapely do zákulisí působil jako kruté procitnutí do reality, proti čemuž se publikum hlasitě vzbouřilo a vynutilo si sice jen jeden, zato však maximálně záživný přídavek, kterým byla mnou toužebně očekávaná bezmála čtvrthodinová hymna "Deliverance" ze stejnojmenného počinu.

Celý set nelze hodnotit jinak než samými superlativy. Pánové předvedli kousky hned z osmi z deseti svých řadových alb (nehrálo se jen z prvních dvou) a jejich nasazení bylo excelentní. Frontman Mikael častoval přítomné vtipnými průpovídkami, působil uvolněně a zdál se velmi pozitivně naladěn. Vysoká návštěvnost navíc jednoznačně dokázala, že kapela má u nás poměrně rozsáhlou fanouškovskou základnu. Zamrzet tak mohl jen místy hůře čitelný zvuk, byť oproti kolegům z VON HERTZEN BROTHERS šlo naštěstí o znatelně příjemnější poslech. Jinak se ale bezkonkurenčně jednalo o jeden z nejlepších koncertů, které jsem doposud navštívil a myslím, že všichni příznivci OPETH si svůj svátek do sytosti užili.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Michal01.03.12 | 08:49:35
rook27.02.12 | 20:47:53

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube