Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

BŘITVA 2011 - předávání cen za desky roku

BŘITVA 2011 - předávání cen za desky roku

HEIDEN, SMASHED FACE, F.O.B., CRUADALACH, UNBORN
10.03.12
Brno, Melodka

Publicistické ceny Břitva vstoupily do druhé dekády své existence a jedenáctý ročník se tradičně vyhlašoval v brněnském klubu Melodka. Nedílnou součástí večera byl jako vždy koncert pěti tuzemských kapel, mezi kterými nechyběli ani čerství držitelé hudebních cen Anděl v žánrové kategorii hard'n'heavy a zároveň horcí favorité Břitvy HEIDEN.

Brzy po sedmé hodině večerní odstartoval svůj set první z účinkujících spolků UNBORN. Kapelu jsem viděl i slyšel úplně poprvé a upřímně, příliš velký dojem ve mně nezanechala. Pánové vyrukovali s celkem solidně zmáknutým thrash metalem, který však smrděl výrazovou starobou na sto honů. O nic převratného by patrně nešlo ani před dvaceti lety a osobně jsem nezaznamenal ani žádnou velkou skladatelskou nápaditost. Vystoupení však bylo odehráno se solidním nasazením a roli "rozehřívačů" chlapci zvládli důstojně.

Brzy poté nastoupili na scénu SMASHED FACE a to už bylo jiné kafe. Pánové patří bezesporu ke špičce tuzemské extrémní scény a ani tentokrát rozhodně nezklamali. Jejich technicky pojatý deathcore byl naživo naprosto excelentní a plný energie. Brutální zabijácké riffy, instrumentálně vymazlené výrazivo, masakrózní rytmika, Fredův sytý growling a místy až grindově znějící pasáže si vysloužily asi nejhojnější účast publika, byly naservírovány s patřičným nasazením a staly se prvním vrcholem koncertního večera.

Táborští F.O.B. se snaží zhruba o stejné výrazivo jako SMASHED FACE, střídají ho ale i s melodičtějšími momenty. Kvalit svých kolegů ovšem nedosahují a ačkoliv jejich tvorba nepostrádá jistou dávku nápaditosti, je bohužel poměrně snadno zaměnitelná a možná až příliš lehce stravitelná. I tak se ale na tuzemské scéně stále jedná o solidní nadprůměr a ani jejich vystoupení nebylo rozhodně špatné, ačkoliv ve srovnání s předcházející smrští už se jednalo spíše o slabší odvar.

Po vyhlášení jednotlivých kategorií ankety Břitva konečně došlo k vyvrcholení koncertního večera, kterým byl úžasný set jejích bezkonkurenčních vítězů HEIDEN. Dobře si vzpomínám, že když jsem je před čtyřmi lety viděl naživo poprvé, byl jsem spíše zklamán a navzdory poměrně zajímavému výrazivu na mě působili naprosto nezáživně. A jelikož jsem žádnou akci, kde hráli, od té doby nenavštívil, zde jsem měl možnost je po dlouhé době spatřit podruhé. A rozdíl byl znatelný. Z kluků vyzařuje mnohem větší sebevědomí i hráčská jistota, na čemž se jistě podepsal i dosavadní vrchol jejich tvorby "Dolores", ze kterého se převážně hrálo. Jejich vystoupení bylo velice niterné a pohlcující. Pánové dokázali bravurně čarovat s potemněle melancholickými odstíny už jen zlehka naředěnými blackmetalovým výrazivem, které jako by se ztrácelo kdesi v mlze. Velice dobrým nápadem byla úžasná videoprojekce, která perfektně zapadla do nálady jednotlivých skladeb a ještě více prohlubovala podmanivou atmosféru celého setu. Tentokrát mi ani nevadilo, že jednotliví členové působí stále poměrně introvertním dojmem, neboť k jejich současné tvorbě je tento přístup více než přiléhavý. Jediným poněkud sporným momentem vystoupení byla svojská coververze "Perfect Day" od Lou Reeda, ze které jsem byl osobně spíš rozpačitý a kterou bych zřejmě oželel. Jinak ale bylo vše naprosto perfektní a HEIDEN jednoznačně dokázali, že k tuzemské špičce tvrdé scény patří právem a že si Břitvu za desku roku zasloužili.

Závěrečné vystoupení patřilo početné družině CRUADALACH, která vyrukovala se svým ryčným folk-metalem s melancholičtějšími odstíny. A upřímně, naživo kapela baví mnohem víc než na desce, kterou zabil především mizerný zvuk a nulová produkce. Pánové a dámy kromě klasického obsazení předvedli i řadu klasických folklórních nástrojů a solidně rozhýbali stále ještě početné publikum. Nejpodstatnější slabinou tak zůstává fakt, že jejich tvorba je poněkud zaměnitelná se staršími počiny slavnějších kolegů SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY a celkově nenabídne víc, než solidně zpracované folk-metalové odrhovačky. Ty na desce mají tendenci spíše nudit, živě ale naopak přímo vybízí k pohybu a tanci. Osobně mám však pocit, že bohaté nástrojové obsazení ruku v ruce s lidmi, kteří své instrumenty ovládají na solidní úrovni, má potenciál k tvorbě mnohem členitější, rozmanitější a originálnější hudby. Jelikož ale kapele vyšel před nedávnem teprve albový debut, lze nad těmito nedostatky přimhouřit oči. Minimálně živé hraní již má podchyceno velmi slušně, což dokazovaly i nadšené reakce přihlížejících.

Vyhlašování jednotlivých kategorií probíhalo mezi vystoupením F.O.B. a HEIDEN a troufám si tvrdit, že žádné velké překvapení se letos nekonalo. Desku roku suverénním výsledkem získali zmiňovaní HEIDEN, kteří doslova deklasovali konkurenci, ačkoliv byla letos mimořádně kvalitní. Kategorie "Objev roku" a "Minialbum" vyhráli zaslouženě pionýři tuzemského djentu MODERN DAY BABYLON, ocenění za koncert/festival roku si tradičně odnesl Shindy za Brutal Assault, firmou roku se stali Obscene a nebyla by to Břitva, aby si nějakou tu cenu neodnesli i velcí publicističtí oblíbenci INSANIA a MALIGNANT TUMOUR. První jmenovaní tentokráte zabodovali v kategorii "Videoklip roku", druzí zase získali třetí místo za koncertní oslavu dvaceti let své existence a jak bývá oblíbeným zvykem jejich frontmana Šimka, snažil se předávání co možná nejvíce natáhnout a oblažit všechny přítomné svým mile úchylným humorem. Jedenáctý ročník byl výsledkově velice uspokojivý i pro naši redakci. Magazín ABYSS obdržel krásné třetí místo v kategorii "Médium roku" hned za "nesmrtelnou" dvojkou Pařát a Metalopolis a náš pořad Reactor, jehož další díl se mimochodem natáčel přímo na místě, se podělil o první místo spolu s našimi bývalými kolegy a jejich novým zinem Aardvark v "Potěšení roku".

Pořadatelsky byl večer zvládnut výborně, návštěva se zdála i tentokrát poměrně uspokojivá a lépe se poslouchalo i samotné vyhlašování, neboť k němu byla pozvána tuzemská hudebně-publicistická legenda Petr Korál. Potěšila i účast nenominovaných umělců, kteří se přišli na své kolegy podívat a podpořit je. Na místě tak bylo možno potkat například tváře z kapel ROOT, FORGOTTEN SILENCE, THE SQUIRM, TISÍC LET OD RÁJE či ELYSIUM. Překvapivě kvalitní a dobře čitelný byl po celou dobu i zvuk, což na Melodce nebývá pravidlem, takže mé celkové hodnocení nemůže být opět jiné než příznivé. Skvělou atmosféru a příjemná setkání s hudebníky a publicisty napříč tvrdě-rockovou scénou si totiž každoročně lze užít jen tady. Nezbývá tedy, než smeknout poklonu a Břitvě popřát spoustu dalších úspěšných ročníků.

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Ondra14.03.12 | 04:44:44
Martin Bartoš14.03.12 | 06:28:50

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube