Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

SMASH HIT COMBO

SMASH HIT COMBO

23.03.12
Šumperk, H-club
support: DESCENT OF THE SCARLET SKIES, MINUTE OF FLAME, SPHERE
RATTLE BUCKET

24.03.12
Brno, Favál
Favál Music Fest vol. 4
support: INNERVATE, DESCENT OF THE SCARLET SKIES, HEAD2DOWN, SIC.ENGINE,
MODERN DAY BABYLON, OVERHYPE, EXPECT ANYTHING

Téměř po roce se francouzská rapcorová smečka Smash Hit Combo, vrací do ČR. O víkendu zahrála v šumperském H-clubu a den na to na brněnském Faválu. Na Favál Music Festu vol. 4, jsou SHC doplnění o své francouzské metalcorové bratry EXPECT ANYTHNIG.

Obě kapely nejsou pro české fanoušky žádnými nováčky. Příznivci hardcore či metalcore můžou znát francouze díky několika vystoupení na českých festivalech či klubových koncertech. SMASH HIT COMBO brázdí opakovaně české luhy a háje někdy od roku 2010, EXPECT ANYTHING od minulého roku, kdy společně se SHC vystoupili na velkomeziříčském svátku hardcore music, Fajtfestu. Pojďme se tedy podívat, jak vypadal víkend pod taktovkou francouzské špičky rapcore a metalcore music.

SMASH HIT COMBO téměř zbourali šumperský H-club

V H-clubu se setkávají SMASH HIT COMBO s DESCENT OF THE SCARLET SKIES, MINUTE OF FAME, SPHERE a RATTLE BUCKET. Vzhledem ke komplikacím vzniklých na německých dálnicích, mají vystupující kapely bojový úkol, bavit návštěvníky koncertu tak, aby příjezd headlinera, zpožděný skoro o hodinu, ani nepocítili. DESCENT OF THE SCARLET SKIES (metalcore-crossover), jakožto první kapela, se zhostila tohoto úkolu znamenitě. Nejen, že se jim podařilo hned zpočátku vytvořit příjemnou atmosféru, v okamžiku, kdy odehráli první song, ale během několika následujících songů přilákali takový počet lidí, že zaplnili téměř celý prostor před pódiem. DOTSS ze sebe vydává maximum, to se fans líbí a vznikají první circle pity. Překvapením večera je bezpochyby závěrečný převzatý song Sic (SLIPKNOT).

MINUTE OF FAME navazují v energické show na DOTSS. Přes počáteční rozpaky během prvních dvou songů ze strany fanoušků, pro které je kapela evidentně velkou neznámou, se během několika dalších songů rozpoutá běsnění srovnatelné jako během předešlých DOTSS.

Domácí SPHERE zahajují songem "Scars of You" a hned je vidět, kdo je v Šumperku doma. Je vidět, že SPHERE zde mají opravdu kvalitní základnu. Hrají songy jako "You be tails, I’ll be sonic" od A DAY TO REMEMBER a mosh pod pódiem graduje. Zazní také zbrusu nový song "Mulish", který přijímají fans velice kladně. Po několika tónech rozpoznávají fanoušci svou "hymnu" "7 Words" (DEFTONES) a takovou třešničku na dortu si fanoušci nechají líbit!

Sphere střídají rock-crossoveroví RATTLE BUCKET. Hrají songy jako "Trap Door", "Rattle up the world", "I'm not falling down" nebo "Sweet girl" a charismatický zpěvák svým vytříbeným humorem baví nejen přítomné dámy. Svými průpovídkami mezi songy dodává celé show odlehčení. A nesmím zapomenout na bubeníkovo sólo, to sledovalo publikum s úžasem ve tváři!

Najednou si lidé sedají si na zem během songu "Smile". Mezi fanoušky se šíří výkřiky "pojď na zem, bude jump tha fuck up!" Gradující bicí, kytary a zpěvákův hlas dávají signál k davovému skoku a následnému moshi.

Konečně přichází na scénu rapcoroví diktátoři SMASH HIT COMBO. Výměna aparatury, je neuvěřitelně rychlá, zabírá i se zvukovkou zhruba deset minut. Energická show, kdy se půlka kapely vyskytuje spíše ve vzduchu, než na pódiu je doplněna hrdelním řevem zpěváků pocházejícím snad ze samotných pekel. Pro fanoušky jsou atraktivní pózy kytaristů hrající na kytaru za zády nebo basákův přehoz baskytary přes záda. Choreografii na pódiu doplňují zpěváci, prolínající rap s hrdelním řevem, kterým je pódium malé a vyráží mezi lidi. Zaznívají songy "Hardcore Gamer", "Pardonez moi" či "Persevére". SMASH HIT COMBO pravděpodobně chtěli srovnat H-club se zemí, neboť při prvních tónech songu "Etat Second" rozděluje zpěvák Paul dav na dvě poloviny a připravuje nažhavené fanoušky na wall of death. Vzniklý prostor především dámy využívají jako příležitost dostat se k pódiu a snaží se dotknout zpěváků a kytaristů střídajících se s basákem. Téměř hodinu a půl trvající show však fanouškům nestačí, publikum si vynucuje řevem přídavek. I přes viditelnou únavu, vydává SHC ze sebe to nejlepší. Jakmile kluci odloží nástroje, sběhnou se lidi na autogramiádu a focení. Stejně jako show na pódiu, si SHC užívají také afterparty s fanoušky, která se protáhla v H-clubu až do páté hodiny ranní.

SMASH HIT COMBO a EXPECT ANYTHING diktují na Favál Music Festu

Předvedli SMASH HIT COMBO i v Brně srovnatelnou show? Potvrdila se teze, kterou proklamují, že žádné vystoupení není srovnatelné s tím předchozím? Tyto a mnohé další otázky mne napadaly při příjezdu do brněnského klubu Favál.

Na Favál Music festu vol. 4 vystoupili již zmiňovaní SMASH HIT COMBO a EXPECT ANYTHING, kterým předskakovali INNERVATE, DESCENT OF THE SCARLET SKIES, HEAD2DOWN, SIC.ENGINE, MODERN DAY BABYLON a OVERHYPE.

Vzhledem k množství kapel byl začátek koncertu stanoven už na 18 hodinu. Bohužel jsem díky transportu ze Šumperka začínající kapely nestihla, o čemž byl organizátor akce informován předem. Dorazila jsem až na slovenské HEAD2DOWN Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost DESCENT OF THE SKARLET SKIES vidět den předem a v klubu panovala příjemně koncertní atmosféra, věřím názorům přítomných fanoušků, že koncerty obou kapel byly super. HEAD2DOWN také nejsou pro české milovníky hardcore music neznámí. Opakovaně vystoupili na festivalu Fajtfest (Velké Meziříčí), na koncertech v Brně, Velkém Meziříčí, či Olomouci. Hlavní postavou celé kapely byl bezpochyby zpěvák Fuxo, který komunikací s publikem doslova dostával fans do varu. Jeho řev prolínaly ostré riffy kytar vkusně doplněné bicíma. Neskutečná energie proudila z tohoto chlapce. Kapela teď prochází transformací a právě kvůli Favál Music Festu přerušila pauzu a vrátila se na prkna slávy. Podle výkonu na pódiu můžu s určitostí říct, že až se vrátí HEAD2DOWN v plné síle, bude mít většina českých hardcore metalových kapel hodně silnou konkurenci.

Djentoví MODERN DAY BABYLON byli pro brněnské fans poměrně netradiční změnou v programu. Na některých bylo vidět, že tento hudební styl není jejich "cup of tea", jiní přijali kapelu s nadšením. Já osobně se řadím spíše k první skupině návštěvníku Faválu, a to zejména proto, že je v rámci české hudební scény stále ojedinělou záležitostí. Nicméně musím uznat, že výkony po hudební stránce excelovaly. Pro mě byla kapela spíše zajímavou vsuvkou, kterou jsem využila k relaxaci před následujícími SIC.ENGINE.

SIC.ENGINE zaujímají pozornost i po vizuální stránce, roztrhané a zkrvavené bílé košile, černé oční linky a specifický projev jednoho ze zpěváků dokresluje celkový dojem z hudebního projevu kapely. Na fans je vidět, že si přišli na své. Víc než samotná hudba mě zaujalo kombinování zpěvu a screama. Oba zpěvy se náramně doplňovaly, zpěváci komunikovali s fanoušky a ti, kteří znali texty, křičeli o sto šest. Je škoda, že program nabírá na skluzu a vystoupení Sic.Engine trvá něco málo přes půlhodinu, slyšet songy z alba "7 Cuts" naživo, opravdu stálo za to!

Na scénu nastupují energičtí OVERHYPE, kteří jsou na brněnské hudební scéně již legendární. Tentokrát naservírovali fans hned několik změn, první v podobě nového basáka, kterého si půjčili na dobu neurčitou z kapely Vehykl a rozšířili sestavu o Dj. Fans přijali obě změny poměrně kladně. Přestože měli Overhype celý set s novým basákem připraven velice kvalitně, Pavel mi tam prostě chyběl. I kdyby nový basáh hrál jako pán bůh, Pavlovy výskoky, pózy s baskytarou, které dávaly show šťávu prostě k Overhype patřily. Nezbývalo než se s tímto faktem smířit a užívat si koncert především po hudební a koncepční stránce.

Na scénu nastupují francouzští SMASH HIT COMBO a já dostávám konečně odpovědi na své otázky v úvodu druhé části reportu. I zde trvá zvukovka odhadem čtvrt hodiny. Chystání a časový skluz prodlužují zmatky na pódiu, kdy muzikanti vyměňují aparaturu a omylem je odnesen i basový box. Naštěstí se komplikace urychleně řeší a očekávaná show může začít. Již při zvukové zkoušce je v klubu narváno. Překvapením večera je natáčení záběrů z koncertu, které budou použity ve videu chystaného alba "Reset". Během prvního songu se spustila pod pódiem taková mela, že i kapela vypadala lehce překvapeně. Během závěrečné části druhého songu pozvali zpěváci na pódium své kolegy z kapel FLÉO, MY ONLY SCENERY a EXPECT ANYTHING. Na pódiu se tak objevil jejich zvukař (MY ONLY SCENERY), osvětlovač (EXPECT ANYTHING).

Karta se obrátila a byli překvapení čeští fanoušci. O další překvapení, se postaral zpěvák z kapely HEAD2DOWN, který naběhl na pódium v trenkách. Exhibici zakončil skokem do publika. Kromě ukázky dosavadní tvorby SHC, proběhla již tradičně wall of death, při které se fanoušci patřičně vyřádily. Tentokrát byly i dámy bez šance dostat se jakkoliv k pódiu. Set plný energie, dokonalé choreografie, hrdelních screamu, komplikovaných kytarových sól a kulometných bicích je u konce.

Čas se nachýlil k druhé hodině ranní a na scénu přichází lehce unavení, avšak nedočkaví EXPECT ANYTHING. Melodický metalcore pro po přísném rapcore prolínaném deathcorem byl jako balzám na uši. Docela mě mrzelo, že lidi aniž by kapele dali šanci, po odehrání předchozích SHC odešli domů. Dobře jim tak, protože přišli o jednu z nejpreciznějších show, kterou Favál zažil. Kromě fans se před pódiem vyrojili i členové zpřátelených kapel a zpěvák SHC byl vyzván na pódium. Nekompromisní řev doplňoval řev zpěváka Toma. Tento akt a přítomnost muzikantů v publiku vytvořily přátelskou atmosféru. Zazněly hitovky jako "Headache", "White line" nebo "Your Skin Melts" Bylo vidět, že fanoušci album "7 Scars" znají, protože doprovázeli Toma zpěvem. Komunikací s publikem připravoval charismatický Tom na závěrečné překvapení v podobě coververze songu "Confined" (AS I LIE DYING). Najednou bubeník Nico vstává, chopí se mikrofonu a místo něj nastupuje drummer kapely Fléo. Počáteční část songu si užívám spolu s ostatními, jakmile se bicí trochu rozjedou, tak spíše stojím s otevřenou pusou, protože to, co bicmen předvádí je neskutečné! Vzhledem k tomu, že k mým hudebním vzorům patří bubeníci jako Joey Jordison (SLIPKNOT), tak mě dokáže překvapit opravdu málo kdo. Koncert kapely EXPECT ANYTHING končí jako mávnutím kouzelného proutku a přechod zpět do reality je poměrně náročný. Půl čtvrté na hodinkách i s vědomím posunu času vypadal více než děsivě.

Shrnuto podtrženo víkendová tour byla opravdu náročná, nicméně absolvovat ji stálo za to. Jak v Šumeprku, tak v Brně mohli vidět fanoušci obdivuhodné výkony nejen francouzských headlinerů, ale také kvalitní úroveň českého metalcore, crossover a hardcore. Kdo nedošel, ušetřil sice nějakou tu stovku na pivko, ale přišel o hudební zážitky, které člověka nabijí energií na několik měsíců dopředu. A to stojí za to!

Markéta Labajová

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 04.04.12

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube