Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

La Grande Amplify Tour 2012

La Grande Amplify Tour 2012

01.06.12
Brno, Melodka

Ačkoliv turné La Grande Amplify Tour 2012 osobně považuji za jeden ze svých splněných snů – dvě nejvýznamnější formace tuzemské rock/metalové scény na jednom pódiu, tak se současně nemohu zbavit dojmu, že podobné kapely, založené ještě v dobách rozpuku české tvrděrockové undergroundové scény, tedy ve starých dobrých devadesátých letech, dnes zajímají jen hrstku skalních posluchačů ve věku 30+. Ačkoliv DYING PASSION a FORGOTTEN SILENCE hrají naprosto precizní, ve všech ohledech světovou muziku, včetně moderního vizuálu, mladé fanoušky se kapelám získat nepodařilo, což se podepsalo na tristní návštěvnosti předchozích zastávek tour navzdory symbolickému vstupnému 99 Kč. Naštěstí Brno návštěvností skóre velmi slušně zachránilo (cca 150 platících), což možná souvisí s faktem, že obě kapely pocházejí z Moravy a tudíž v moravské metropoli nacházejí početnou fanouškovskou základnu. Díky faktu, že osazenstvo koncertu tvořila převážně "stará dobrá garda" metalových fans z různých koutů republiky, dalo se narazit na celé defilé známých aktivních či bývalých muzikantů, vydavatelů, promotérů, pořadatelů či hudebních žurnalistů a onen večer evokoval spíše přátelské setkání (mnohdy po letech) lidí z branže, než tradiční koncert.

Několikrát se šibovalo s předkapelou, původně avízovaní post-hardcoroví ASTRONAUT ON A CLOUD vystřídal nový deathcorový projekt Freda (SMASHED FACE) NOOSTRAK, netradičně však byl zařazen až na závěr koncertního večera, tudíž se v 19:30 na pódiu zjevili šumperští melancholici DYING PASSION. V sestavě ten večer chyběl klávesista Pavel Vantuch, tudíž se jeho party pouštěly z playbacku, zbytek muzikantů však podal naprosto suverénní výkon. Rozehřívací skladba "Path to the Land of Visions" logicky pocházela z novinky "Amplify", jež tvořila páteř repertoáru. Tu jsem naštěstí před koncertem stačil dostatečně naposlouchat, tudíž mohu říci jediné, živá prezentace materiálu o nic nezaostává za studiovou produkcí. DYING PASSION jsou ve formě a musím smeknout, že i po tolika letech na scéně a šesti vydaných albech stále kvalitativně rostou. Konkrétně čerstvé CD "Amplify" považuji za jednu z nejlepších tuzemských nahrávek posledních let, hudebně i producentsky naprosto precizní. Naživo skupina prezentovala expresivní hitovku "Thousands Eyes", progresivní "My Best Friend", zemitější "Illusion", drásavou, elektronikou prošpikovanou "Electra", nechyběla ani subtilní balada "A Strange Something" či poněkud rozvláčná "Two of Us Alone". Škoda jen, že nezazněla neskutečně podmanivá "cocteautwinsky" křehká "Back of Beyond". Z předchůdce "Absorb" skupina zahrála mocnou "Muse of Mundane Days", vitálnější "I Like a Noise" či "Surveillance". Příliš do minulosti skupina nezabředla, pomyslnou zarážku tvořil přelomový opus "Relief" (nepočítám-li lehce avantgardní "Him Faraway" ze "Sweet Disillusions"), určující současný sound kapely. Z něj zazněla, na skupinu netradiční, trip-hopová klipovka "Words" a dva poslední přídavky "Innocent" a "Born On The 4th Of July". Překvapivě chyběl dříve prakticky povinný cover "Ashes to Ashes" od FAITH NO MORE a asi největší hitovka v historii skupiny "Song Of Liberty".

Progresivní "skoro" Brňáci FORGOTTEN SILENCE patří mezi pionýry tohoto žánru u nás a nebál bych se tvrdit, že alby jako "Thots" či "Senyaan" jako jedni z prvních mapovali též evropský avantgardně-metalový underground. I oni propagovali horkou novinku "La Grande Bouffe" a to s neméně profesionálním nasazením. FORGOTTEN SILENCE zase až tak často nekoncertují (ani alba nevydávají jak na běžícím pásu), tudíž se sál při jejich produkci velmi slušně naplnil. Bohužel novinku jsem v době psaní reportu neměl možnost slyšet, tudíž nové skladby na mě působily natolik komplikovaným neuchopitelným dojmem – avantgardní mix jazzové rafinovanosti s technickými deathmetalovými finesami, že není snadné je po prvotním poslechu konkrétněji uchopit. Nutno zmínit i poměrně vydatné vedro v sále, což k patřičné koncentraci zrovna nepřidalo. Skupina ve svých řadách přivítala řvouna Satyra, tudíž nový materiál se vzdaluje od ryze instrumentální koncepce. Potěšilo mě upomenutí klíčového alba "KaBaAch" skladbou "Saqqára - The Sitting Statue" a na závěr samozřejmě nemohla chybět klipovka "Mezzocaine" z šest let starého předchůdce "Kro Ni Ka".

Úplnou tečku za nadmíru vydařeným večerem udělala na poslední chvíli přizvaná, progresivně deathcorová úderka NOOSTRAK, semknutá kolem agilního Luboše "Freda" Kristka, která nyní streamuje pětiskladbovou ukázku z debutu "Human Tragedies Every Day". Do posledního tónu našlapanému materiálu nemohu nic vytknout, především smekám před velmi mladými muzikanty, kteří de facto hrají skoro stejně vyzrále jako kariérně o dekády starší, před nimi vystoupivší, kolegové. Netuším, kde Fred tyto velmi talentované klučiny vyštrachal, ale jedno je jisté, vzniká u nás nová generace perspektivních muzikantů se smyslem pro techniku hry. Snad se jí podaří adekvátně prezentovat naši metalovou scénu i v zahraničí, když "naší generaci" se to více méně nepodařilo.

Setlist:

DYING PASSION

Path to the Land of Visions
Thousands Eyes
Muse of Mundane Days
I Like a Noise
Electra
Surveillance
Illusion
Words
A Strange Something
On The Other Side of Barricade
Two of Us Alone
See the Bottom?
My Best Friend
Him Faraway
Innocent
Born On The 4th Of July

FORGOTTEN SILENCE

Translucide
Dichroisme
Fermeture De La Bouche
Tumulus
The Black Rider 4K8
Saqqára
Aalborg
Mezzocaine

Diskuze

Cekem příspěvků: 22

Timo04.06.12 | 20:20:58

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube