Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

MetalGate Czech Death Fest 2012

MetalGate Czech Death Fest 2012

15.-16.06.12
Červený Kostelec, autokemp Brodský

Opakování je matkou moudrosti, proto jako každý rok lze zopakovat některá fakta. Tento festival, loni poprvé konaný jako společné dílo dvou původně samostatných podniků, svým čtvrtým ročníkem opět potvrdil svou sice pomalu, ale přece jen zjevně stoupající úroveň. Vystupující kapely byly většinou na dobré, někdy i mimořádné úrovni, zvuk také, nemluvě pak o tradičně naprosto fascinujícím prostředí travnaté pláže Brodského rybníka. Přestože někdejší labutě z jeho hladiny zmizely neznámo kam, asi poučené hudebně dunivými zážitky z předchozích let, areál svou jedinečností znovu vytvořil nebývale rodinné prostředí. Pivaře, tedy téměř všechny s výjimkou autora tohoto blábolu, musela potěšit cena piva ve výši pouhých patnácti korun. Jídlo ve stáncích bylo sice nic moc, ale trochu lepší nabídka byla v přilehlé hospodě, jež se dala využít také pro sledování fotbalu.

Poloviční pátek se švédským vrcholem

Přestože jsem na všechny koncerty a festivaly zvyklý jezdit včas, tentokráte to ani při nejlepší vůli žel nešlo. Na místo jsem dorazil až před osmou večerní, takže jsem vůbec neviděl skupiny EXORCIZPHOBIA, FEEBLE MINDED, DESCENT OF THE SCARLET SKIES, SUFFOCATE WITH YOUR FAME a novým albem vybavené LIVEEVIL.

První mnou částečně viděná kapela MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY ale běsnila takovým způsobem, že také lidi se již zdáli být docela ve varu, na čemž příliš nezměnil ani set darkmetalových ABSTRACT ESSENCE, jejichž reálné kvality prokáže až nové album. Pak už nadešel čas jednoznačné hlavní skupiny pátečního dne, švédské legendy DARK TRANQUILLITY, která zcela zjevně dokáže zaujmout i člověka její tvorbou dosud neposkvrněného. Melodický death metal plný skutečně výrazných kytarových riffů i jemnějších pasáží byl podpořen skvělým zvukem i pocitem velké hráčské suverenity a vyzrálosti. Schopnost kombinovat ostřejší i čistý zpěv či místy bezmála až doommetalová rozvláčnost, to vše vedlo k dojmu na první poslech nápaditých skladeb, jež znalci tohoto souboru jistě vstřebali ještě mnohem lépe. Zřejmě vrchol celého festivalu.  

Také některé tuzemské spolky se nenechaly zahanbit a prokázaly svou vysokou úroveň, zejména pak tradičně maskované komando ISACAARUM a jeho neskutečně intenzivní a populární grindo-blackové hitovky, před nimiž momentálně není úniku. Další dvě maskované kreatury se realizovaly pod názvem GORGONEA PRIMA a předvedly pozoruhodný cyber elektro black, který v již popůlnoční tmě působil vskutku skvělým dojmem. Ten však vzápětí narušila naprosto strašná formace DEMENCIA MORTALIS, vedle kytar a bicích kombinující mužský řev, ženský operní zpěv, klávesy a housle natolik nesourodým způsobem, že výsledkem bylo cosi velmi trapného. Přestože na pódiu bylo lidí jako much, dohromady tvoří neschopnou kapelu bez talentu, jež dosud nic nedokázala a se svou mizernou tvorbou ani nikdy nic nedokáže. Zato přesný opak možno tvrdit o nadějných KEEP ON ROTTING, kteří sice ještě působí trochu nevyzrále, ale jejichž techničtější death stojí za pozornost.

Sobotní výheň s fotbalovou radostí

Dopolední program druhého dne zahájili UNBORN a jejich úderný thrash jemně modernějšího střihu, po čemž následoval průměrný death-grindový hukot zatím neznámých SHAMPOONKILLER a z desky zajímavý, jenže v poledním žáru moc dobře nepůsobící těleso BBYB, jehož elektro grind zaujal rovněž vtipnými maskami na ksichtech. Obstojně, byť zatím nijak pamětihodně se představil také nový objev ANTIGOD, jehož čas teprve přijde. Sluneční výheň mezitím doznala svého vrcholu, vedro vhánělo lidi do čehokoli zastíněného, takže sledovat následující slovenský trojlístek bylo skoro nelidským úkolem. Lépe než vystoupení deathmetalových SUBURBAN TERRORIST dopadlo běsnění velmi přesvědčivých grinderů ATTACK OF RAGE, kteří nepatrně předčili také průměrně crossoverový BRAINSCAN. Celkově vzato byla tato fáze festivalu tou zřejmě nejméně zajímavou.

Určité zlepšení přinesli zkušení deathmetalisté GODLESS TRUTH. Někdejší horcí kandidáti na domácí smrtící trůn fungují v posledních letech tak trochu nárazově, jejich interpretační kvalita je však pořád dostatečně zřejmá. Také vražedně energický náhul v podání PSYCHOTIC DESPAIR byl dobře míněnou snahou, která však ve stále přetrvávajícím žáru vyzněla jen polovičatě. Do výrazně temnějších zákoutí zamířila atmosféricky solidní MATER MONSTIFERA, ještě lépe ale vyzněly lesní blackmetalové hitovky od TROLLECH, ačkoliv za světla to nebylo nijak optimální. Slunce však v osobě Morbivoda rozpoznalo svého úhlavního nepřítele a celé vystrašené začalo konečně ustupovat k obzoru. Standardně výborný propracovaný death metal POPPY SEED GRINDER zaujal také osobou nového vokalisty a vzbudil silná očekávání směrem k dalšímu konání, zatímco španělští NOCTEM předvedli svižně údernou blackovou smršť, kterou rozhodně nijak nezklamali. Přesto se jevilo coby zcela zřejmé, že ze zahraničních kapel byli opravdu až těmi třetími, v mírném pozadí za vůdčím duem.

Protože hlavní hvězdy dne mezitím oznámily zpoždění svého příjezdu, v rozporu s programem nastal předčasný, nicméně naprosto suverénní set F.O.B., během nichž se však pozornost počala ubírat také odlišným směrem, čili k duelu mezi Českem a Polskem na fotbalovém Euru, v opravdu hojném počtu sledovaném v přilehlé hospodě, z níž byl zároveň jedinečný výhled na pódium. Cover "Ace Of Spades" z repertoáru Motörhead působil daleko lépe než nemehlo Baroš, s vytřeštěným výrazem běhající po hřišti od ničeho k ničemu. Krátce poté, co jmenovaný přihrál Jiráčkovi na jediný gól zápasu, začali hrát TORTHARRY a jejich na vlastním festivalu tradičně skvěle odehraný death metal korespondoval s tím, co kupodivu předváděli také naši hráči ve Wroclawi. Obě tyto linie se prolnuly v okamžiku, kdy zpěvák Dan Pavlík mohl oznámit výhru 1:0, znamenající postup ze skupiny.

Americké hvězdy SUFFOCATION předvedly rozhodně špičkový brutální death metal, násobený hodně povedeným zvukovým balením, jen ty velmi zdlouhavé mezipísňové proslovy mohly být trochu kratší. Přestože publikum bylo podle očekávání nadšené, současně se dalo tvrdit, že úplný vrchol festivalu to přece jen nebyl, protože ten přišel již o den dříve. Silnou závěrečnou fázi ovšem bez problémů udržel nejen folkmetalový CRUADALACH, který opět potvrdil, že naživo zní mnohem zajímavěji než ze zatím nepříliš přesvědčivých nahrávek, ale také aktuální doommetalový objev ET MORIEMUR, předkládající posledním přítomným divákům pomalé ukolébavky na dobrou noc.

Škoda, že s ohledem na asi převažující ultrametalový konzervatismus většiny přítomných nedošlo na nějaké to mimometalové vybočení, jaké předloni předvedly třeba Kurtizány z 25. avenue. Vysvětlovat notorickým metlám, že nejen v metalu je tvrdost a syrovost, představuje zřejmě marnou práci. Zatím musí stačit jen konstatování, že vedle mírně převažujícího a názvem festu posvěceného death metalu se dostalo na několik zástupců thrashe, blacku, doomu a grindu či sem tam i něčeho částečně jiného, vždy však víceméně metalového. Přesto nutno chválit, že i v rámci daných metalových mantinelů byl učiněn pokrok a koncepce festivalu rok od roku lehce stoupá.

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

Byla to opět bomba,...kačer20.06.12 | 13:12:56
Byla to opět bomba,...Pitva20.06.12 | 13:30:55
Byla to opět bomba,...Reverend20.06.12 | 13:17:38

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube