Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

OPETH

Více

Reporty

Obscene Extreme 2012 - den první

Obscene Extreme 2012 - den první

12.07.12
Trutnov, Na Bojišti

Po tříleté odmlce návrat na Obscene, k tomu premiérová návštěva trutnovského areálu Na Bojišti. Jelikož nejsem zapřísáhlý posluchač grindu a podobných šíleností, tato hudba má pro mě smysl spíše živě, doma v přehrávači se nějaká ta zběsilost objeví jen velmi zřídka. Avšak OEF není jen o grindu a crustu a ani jen o hudbě samotné. Velmi uvolněná atmosféra nechá zapomenout na všední kolotoč kapitalismu a alespoň na pár dní se člověk může chovat zcela bez zábran, aby v pondělí zas navlékl kvádro (montérky), nazul polobotky a pokračoval ve svém nudném životě.

Čtvrteční program započala prasátka GUTALAX. V našich končinách pochopitelně oblíbení chrochtači nakopli letošní ročník výtečně, přítomné návštěvnictvo poctili fekálním přivítáním a i samotný Bůh v tom náhlém rozjaření odhodil masku serióznosti a vydatně pomočil celé město. Areál i přilehlý kemp tak společně započaly transformaci v bahenní lázně, v nichž se nejeden z obscénních extremistů rozplácl, ať už záměrně či omylem. Po nutné přestavbě stanu, omrknutí areálu, dister a pochoutek následovalo představení javorových HARD CHARGER. Pokus o vkusné roubování death metalu na skočný grind sice jako univerzální sušička nezafungoval, zmoklé vlásky však v rytmu vlály a alespoň částečně přebývající vlhkost odehnaly. Žádná velká pódiová show se ale v tomto případě nekonala.

První zástupci švédských nájezdníků na Krkonoše v podobě SPLATTERED MERMAIDS zaujali především zajímavým ječivým vokálem v kombinaci s probublávající odpadní trubkou, ale jinak jsem na jejich hudbě nespatřil nějaký prvek hoden zapamatování. Dle mého názoru průměrný death grind, u kterého bylo (stejně jako u několika dalších uskupení) zajímavější pozorovat projekce na velkoplošné obrazovce vedle pódia, případně dovádějící chasníky pod ním. Následující sázka na jistotu v podobě JIG-AI už zaujala o poznání více. Pravidelní návštěvníci většiny více i méně důležitých akcí po celý rok sice nemají naponěkolikáté už čím překvapit, ale mladí i staří je mají v oblibě, kterou si páni z JIG-AI patřičně vychutnávají a současně ve vší skromnosti vrací v podobě notné dávky energie, humoru a nadhledu všem, kdož se rozhodli jejich set vyposlechnout. Za mě očekávaná spokojenost, na bojišťské scéně mají své místo zasloužené, i když úzkoprsejší babičky z jejich orálního projevu zřejmě nebudou nikterak nadšeny.

Večerní program zahájili MALIGNANCY ze země neomezených možností. Opravdu hodně technický death byl známkou toho, že OEF skutečně není jen o hopsačkách, chrochtačkách a tělesných tekutinách. Ač nejsem die-hard fanouškem brutálního pojetí death metalu, právě ty místy technické onanie mne donutily věnovat pozornost především hmatníkům pánů s kytarami. Pokud si tolik návštěvníků letošního koncertu METALLIKY údajně stěžovalo na GOJIRU, že jejich hudba nemá ani hlavu, ani patu, ani melodii, ani MALIGNANCY by je nepotěšili. A to je dobře, halekání a kožených kalhotek je na tom světě už tak dost. Dalšími navrátilci na prkna OEF byli po tři roky trvající pauze seveřané WOLFBRIGADE. Crustová šílenost v závratné rychlosti plné řízné riffáže a vychlastaného vokálu, k tomu občas nějaký ten kytarově zajímavý a neobvyklý moment, to vše kvalitně odboucháno. Srdíčko zaplesalo, nožičky zapružily, krček zakmital. Také už solidně zaplněné auditorium dalo jasně najevo, že WOLFBRIGADE patří mezi crustovou špičku. Kdyby zněl obyčejný garážový punk aspoň z poloviny jako oni, hned by bylo na světě veseleji.

Závěr prvního dne se nesl ve znamení trojlístku uznávaných amerických veličin. SUFFOCATION jsem měl tu čest vidět při letošním Czech Death Festu ještě s mistrem Frankem Mullenem u mikrofonu, tentokrát však už povinnosti lídra vzal na svá bedra opět Bill Robinson z DECREPIT BIRTH. Přímé srovnání těchto dvou vystoupení o kousek vyhrává to červenokostelecké, Frank je jednoduše charismatický týpek a jeho moudra jsem mu prostě a jednoduše hltal. Bill se víc než na kázání soustředil na svůj výkon, a tak chvílemi nepůsobil stoprocentně jistě a přirozeně. SUFFO však odehráli vynikající deathový koncert, o což se postaral především staronový bubeník Culross a také přátelsky se chovající Terrance Hobbs. SUFFOCATION jsou bez debat velkou kapelou a nebojí se to potvrzovat s každým zahraným songem.

V rozjeté atmosféře pokračovali také další mí oblíbenci, CEPHALIC CARNAGE. Opět technické hrátky v brutálním obalu a tentokrát ještě o stupínek lepší, než když jsem je viděl posledně. Naprosto strhující výkon Merrymana za bicí sestavou mi nedovolil po dobrou půlku setu odtrhnout zrak od jeho hbitých končetin. Nasazení zbytku kapely mi však už tak obětavé nepřišlo, ale mohlo to být i mým už trochu unaveným sluchem, zrakem, mozkem i tělem. Naopak set čtvrtek zakončujících ORIGIN mne nevídaným a nepochopitelným způsobem probudil fyzicky i duševně. Především frontman působil občas až úchylně roztomile, což se u kapely hrající vážný technický death na nevážné oslavě extrémní hudby ukázalo jako výtečný tah. Bavilo se jeviště, bavilo se hlediště, bavilo se zákulisí. Pro kapelu vyhrazený čas utekl tak rychle, že se ani nikomu nikam nechtělo, jelikož čtvrteční headlineři museli nakopnout nejednu blátíčkem zapatlanou řiť. Death metal je vládcem krutým, ale spravedlivým.

Přelom noci a rána pak korunovala Karaoke Mustach Party, při které jsem notně posilněn alkoholem během poměrně kvalitně odzpívaného cajdáku "Nothing Else Matters" přišel o svou bradku i ten zbytek okolo. Ale i o tom Obscene Extreme je – obětovat své ochlupení pro radost svou i okolní.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

klistier27.07.12 | 13:52:38

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube