Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2012 - den třetí + shrnutí

Obscene Extreme 2012 - den třetí + shrnutí

14.07.12
Trutnov, Na Bojišti

Černý Petr v podobě asi nejhoršího hracího času v play listu festivalu, tedy v sobotu v 10 hodin ráno, letos připadl na brněnské 6MAS. Ti mají z loňska debutní LP "Rape The Earth", takže během dvacetiminutovky zazněly stěžejní hity z tohoto alba. Perfektní crust hned od úvodní "Liebe Heidi", sombrero, tanečky, pivo na spravení. Prostě příjemné probuzení.

Následující STOLEN LIVES z Vysokého Mýta už před nějakým časem vyhrabali staré džísky a začali věřit na poctivý thrash metal z 80. let. Byla z nich cítit agresivita i energie, bohužel mi to dost znělo jako KREATOR revival z období alb "Terrible Certainty" a "Extreme Aggression".

Až z amazonského pralesa dorazili Brazilci BAIXO CALAO, hrající naštvaný grind core na dva vokály. Se songy trvajícími kolem jedné minuty sklidili určitě zasloužené ovace. Až na letošním 14. ročníku festivalu si zahrála kapela z domácího Trutnova. EXORCIZPHOBIA se taky veze na nové vlně thrash metalu, občas přimíchává starý crossover a v mysli mi vyskakují legendy jako D.R.I., NUCLEAR ASSAULT aj. Jenže tihle s tím přišli už před spoustou let.

Ostraváky CARNAL DIAFRAGMA jsem měl rád už od jejich počátků na konci devadesátých let. Líbil se mi jejich grind core podaný zábavnou formou a hlavně nezaměnitelní vokál. Dlouho jsem je neviděl, tak jsem byl fakt zvědavý, co předvedou. Bohužel, i když zazněla spousta jejich hitů, moc mě nenadchli a po čase i začali nudit. Chtělo by to nějaké oživení.

Brzké vstávání se nám odměnilo únavou a tak bylo potřeba nabrat síly na večer. Proto jsme oželeli spoustu převážně grindových kapel (např. SANITY´S DAWN, BLOOD I BLEED, GROG) a vyrazili zpátky na hotel trochu se prospat. Není nic lepšího, než spojit líbánky a svatební cestu s takovou důležitou činností, jakou poflakování se po areálu Na Bojišti určitě je.

Vracíme se odpoledne právě v čas na vystoupení britských špinavých crusterů EXTINCTION OF MANKIND. Ne nadarmo se v programu psalo „Pokud se vám nelíbí crust, pak pro vás asi bude OEF skutečně dlouhý". Jestliže ve čtvrtek všemu vévodili švédští SPLATTERED MERMAIDS, VON BÖÖM a WOLFBRIGADE, v pátek M:40 nebo DISCHARGE, pak sobota patřila právě EXTINCTION OF MANKIND. V roce 2007 byli na OEF milým překvapením a i letošní vystoupení byla pekelná jízda. Přestože už hrají 20 let, jejich hraní bylo neskutečně svěží. Fandové starých AMEBIX nebo DOOM museli být maximálně spokojení.

Death metalové DEMONICAL ze Švédska a španělské grindery LOOKING FOR AN ANSWER jsem sledoval jen z povzdálí a popravdě řečeno, moc pozornosti jsem jim nevěnoval. Němečtí BLOOD si hrají ten svůj hutný death/grind už od roku 1986 a za tu dobu se stali legendami na scéně. Na Obscene Extreme už hráli v minulosti dvakrát a pokaždé to stálo za to. Co na tom, že jejich zatím poslední album "Dysangelium" je staré už devět let, přesto i tentokrát podali intenzivní výkon, jehož důsledkem byla spousta skokanů z pódia.BLOCKHEADS z Francie hrají rychlý a našlapaný grind core staré školy, ale sledovat tu smršť celou třičtvrtěhodinu byla docela nuda. U tohoto stylu platí, že méně je více. Prostě rychle během chvilky všechno rozsekat a pryč.

Ale to už tu je jedna z těch nej kapel letošního programu - holandská legenda ASPHYX. Kdo by ji neznal. Intro a následně úvodní skladba "The Quest Of Absurdity" z debutního alba okamžitě rozpoutala neskutečné peklo jak pod pódiem, tak i na něm. Valivý death metal s charakteristickým vokálem charismatického Martina Van Drunena. Samozřejmě nechyběly jak staré pecky "Wasteland Of Terror" nebo "M.S. Bismarck", tak songy z předposledního alba "Death… The Brutal Way". A na závěr nemohlo přijít nic jiného, než hymna "The Rack".

Následující německou úderku YACÖPSAE vynechávám a radši u piva diskutujeme s Vlakinem z INGROWING o nadcházející hokejové sezoně a vedeme takové ty chlapácké kecy o Vítkovicích a Motoru. Další legendy POISON IDEA z Portlandu drhnou naštvaný hard core/punk už 30 let, ovlivnili pár generací muzikantů a pořád jim to skvěle šlape. Samozřejmě zazněla i skladba "The Badge", kterou kdysi předělala PANTERA pro soundtrack k filmu Vrána. Hovädá ČAD loni vydali perfektní desku "Ťažký kov" a i proto jsem se na tohle slovenské trio těšil. A vagabundi a vagabundica rozhodně nezklamali. Songy jako "Červy", "Skaza" nebo třeba "Súkromná vojna" z předešlého alba i v tak pokročilou noční hodinu pořádně rozpumpovaly publikum. Skvělá metalová pařba.

Pak už jenom zbývalo dát si závěrečné pivo a rum a hurá do postele, protože nám ráno jel co? Protože nám ráno jel vlak, vole…

Místo reportu ze soboty, kterou jsem kvůli zdravotním komplikacím strávil již mimo trutnovské ležení, sepsal jsem alespoň v několika větách čistě osobní dojmy z celkově vydařeného festivalu. Celý letošní Obscene Extreme se nesl ve znamení perfektní organizace. Kluci z crew byli přátelští a vstřícní v celém areálu a nezaznamenal jsem jediný problém. Z osobní zkušenosti musím také pochválit zdravotníky za jejich profesionální, avšak stále lidský přístup. Stejně tak si chválu zaslouží komunikace s Čurbym, ať už před festivalem, nebo v jeho průběhu. Novinkou na OEF byly zálohované kelímky, což je pozitivní změna, a jsem rád, že se tento princip stává standardem na všech velkých festivalových akcích u nás. Jen by bylo dobré ošetřit množství kelímků, které může jedna osoba vrátit, jelikož jsem sám byl svědkem několika případů, kdy někteří z návštěvníků sbírali po areálu a pivních stanech i ty kelímky, které měly stále svého prokazatelného majitele. Chtělo by to najít kompromis mezi systémem na loňském BA (speciální žetony pro vrácení kelímku) a jejich vyváženým počtem. Mnoho lidí tak kvůli chvilkové nepozornosti přišlo o svůj jinak pečlivě střežený kelímek, což především u těch z limitované edice mohlo i zamrzet.

Jídlo i pití bylo festivalovým průměrem, jen guláš v zákulisí byl jedním z nejchutnějších pokrmů, které jsem zatím na festivalech pozřel. Také hygienické zázemí bylo, alespoň když jsem ho testoval, na snesitelné úrovni. Lidský faktor organizátoři bohužel nezmírní. Zvuk byl na festivalové poměry až překvapivě dobrý, i když občas chvíli trvalo, než jsem našel flek s odpovídajícím ozvučením. U mnoha kapel však křišťálové audio ani nebylo prioritou. Co se týče samotných návštěvníků, tak areál nebyl přelidněn, u stánků se čekalo maximálně minutku a vše probíhalo hladce a bez problémů. Jen bylo na můj vkus poněkud málo toho obscénna a extrémna, neviděl jsem tolik penisů a řití, kolik bych očekával, ani převlečků a masek se po areálu tolik nepohybovalo.

Dramaturgie byla letos jednou z nejvyváženějších a současně i nejrozličnějších, ať už žánrově či zemí původu. Velmi kvituji postupné rozšiřování line-upu o špičky deathové scény, jejich počet byl adekvátní, potěšitelný a především vítaný. V programu pak Čurby uvedl, že má v plánu rozšířit festival i na další kontinenty, což si zaslouží podporu a přeji mu tímto mnoho zdaru, šílenství se musí šířit! Z velkých akcí se tak OEF může pyšnit tím nejlépe zorganizovaným, snad to vydrží i v ročnících nadcházejících.

Ondřej Komárek

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Stick24.07.12 | 16:20:36
Tomáš Baran24.07.12 | 16:33:12

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube