Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.

08 - 11.08.12
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Čtvrteční vstávání ve značně pomačkaném a použitém stavu po středečním srazu zinařské obce naštěstí nebylo tak bolestivé, jak jsem očekával, i když se odehrávalo až po poledni. Počasí vypadalo opět slibně a tak jsem se mohl pustit do vstřebávání dalšího festivalového dění.

Joel Grind z portlandských TOXIC HOLOCAUST je na pódiu osobnost a má své věrné fanoušky rád. Většinu krátkého setlistu uzmula poslední dvě alba, pro mě sice ne příliš známá, zato slušně odehraná. Po "ránu" svižný a celkem zábavný úvod do nového dne.

Následující ruská ARKONA mne pak svižně a už o něco méně zábavněji zahnala pro první pivo, jelikož tomuto kolotočářskému hopsání neholduji ani v nejmenším a i mráz mi po zádech přejel, když jsem si vzpomněl na svou dávnou návštěvu festivalu Masters of Rock, kde podobné spolky vylézají z lesů rok co rok. Nikomu neupírám zálibu v tomto druhu hudby, ale toho drobného úšklebku se při podobných zážitcích zkrátka nelze vyvarovat.

Vystoupení GENERAL SURGERY jen potvrdilo slova jazzmana Scotta Hendersona, jenž pravil, že není důležité, co hrajete, ale jak to hrajete. Švédští grindeři v zakrvácených nemocničních úborech by lehce zapadli nebýt příkladného nasazení a výtečné komunikace s publikem. Jestli se kdy na BA objeví, určitě si je ujít nenechám.

Sludgeoví CROWBAR do areálu josefovské pevnosti dorazili se zpožděním. Byli proto nuceni jak odříct setkání s fanoušky, tak zkrátit vystoupení téměř na polovinu. Kvalitu jejich koncertu to nijak neovlivnilo. I tak jsem co chvíli loupal očima po hodinkách. Rutinní prezentací CROWBAR stěží mohli jednotvárné skladby ozvláštnit.

"Nikdy neposuzuj kapelu podle jejích klipů," říkal jsem si v duchu, když jsem sledoval vystoupení metalcorových THE BLACK DAHLIA MURDER, ale bylo to málo platné; čekal jsem pošahané, dobře se bavící Amíky, ne hecíře z povolání. Proto mě ani napodruhé na BA jejich set moc nebavil. Přitom zahráli přesně to, které jsem od nich chtěl slyšet, přesně tak, jak náleží."

Bývaly časy, kdy jsem kapely jako THE BLACK DAHLIA MURDER miloval a znal každý jejich tón. Tyto časy jsou už nenávratně pryč, ale i tak si většinou nenechám ujít příležitost vidět je živě. Návrat TBDM na josefovská prkna trpěl především svou sterilitou. I když je jejich tvorba docela dobře rozeznatelná a mají i vlastní obličej, to vše postavené na zajímavé riffáži a pěkné práci s vokálem, to neustálé otravné povzbuzování mne utvrdilo v tom, že by se chlapci neměli brát tolik vážně, publikum by se dokázalo bavit i bez věčného pobízení. Dva roky starý koncert byl pro mě určitě výživnější, ač "Ritual" nabízí pár dobře složených skladeb, které zní skvěle i živě.

I když CORROSION OF CONFORMITY stále podezřívám, že si náladu před koncertem vylepšili nějakým tím inspirativním bejlím, ani chvíli jsem se nenudil. Neotesaní balíci ze Severní Karolíny bez přestávky na přeraz valili ten svůj sabbathovský metal a z publika si dělali dobrý den. Neobešlo se to bez chybiček, ale co na tom. Drobné nedokonalosti přece nemusí zlidšťovat jen předměty. I tak to bylo jedno z nejvydařenějších vystoupení letošního Brutalu.

Grindcorový "all stars team" LOCK UP sestávající z členů AT THE GATES, NAPALM DEATH a dalších kapel nezůstal CORROSION OF CONFORMITY nic dlužen. Precizně zahraný, přitom ale lehkonohý a živelný grindcore obecenstvo pod pódiem rozdováděl sotva po pár taktech a v klidu ho už nenechal. Ano, přesně tak to by to mělo vypadat!

Hvězdnou skládačku LOCK UP u nás máme rádi a i oni mají rádi nás. Páni muzikanti už nepatří mezi ty z nejmladších, o to větší přehled a preciznost však při svých vystoupeních nabízí. Odměnou jim pak je několik generací bavících se pod pódiem, stejně jako uznalé pokyvování hlavou opodál stojících přihlížejících. A pan Embury si na BA 17 mohl udělat již druhý zasloužený křížek. Poctivý a výživný death grind tak nabažil všechny, kteří si tuto historií nasáklou formaci nenechali ujít.

SWALLOW THE SUN atmosféru obrátili o 180 stupňů a rozjařené hněvy se během pár minut přetransformovaly do potemnělé beznaděje a zármutku. Nebylo jednoduché přeladit mozek na naprosto odlišný hudební směr i filozofii, ale s určitým vypětím sil se nakonec podařilo a výsledek byl více než chvalitebný. Problémem těchto vystoupení je jak přebytek denního světla, tak otevřenost festivalového areálu. I přes tyto neodvratitelnosti se finští elegáni dokázali vyburcovat k pěknému a přesvědčivému výkonu, který mezi v programu sousedícími mlátičkami působil jako utěšující chladivá emulze.

Metalcoroví HEAVEN SHALL BURN z durynského Saafeldu vzdor kytarám bez potřebné razance v trendu nastoleném LOCK UP pokračovali. Kapela si počínala se snad až přílišným profesionalismem, ale v jejich případě to na rozdíl od THE BLACK DAHLIA MURDER nepůsobilo tak nepatřičně. Dav na pokyny vokalisty Bischoffa reagoval velmi vstřícně. I proto měla jejich show skvělou atmosféru.

Brazilské KRISIUN stihlo prokletí HATE ETERNAL, ORIGIN a dalších techničtějších deathových kapel, které kdy v Josefově hrály; nepodařilo se je dobře ozvučit. Zvlášť kytara byla krutě přepálená. Což o to, i to by se dalo strávit, kdyby KRISIUN popustili uzdu temperamentu. Místo toho jsme se dočkali nemastného neslaného koncertu a v mezičase stěží uvěřitelných klišé v lámané angličtině o tom, jak fanoušci jedou a jaká je to pocta tu hrát.

Tolik diskutovaný návrat MINISTRY. Nejen na české festivaly, ale především i do hudebního průmyslu a čilého koncertování. Právě tento comeback je mi už od jeho ohlášení nesympatický. Pokud Al oznámí, že na MINISTRY kašle, ať to probůh dodrží. Jeho změna názoru byla doprovázena velkou nechutí, ale peníze přeci jen chutnají lépe, pokud je jich dostatek. Samotné vystoupení tak bylo dle očekávání stejně kontroverzní jako kapela sama ve svých zlatých dobách. Samotné kapele nemám co vytknout, společně s předehranými party tvořila značnou část celého koncertu, ale Jourgensen už je zkrátka jen revivalem sebe samotného a ruku do ohně za jeho upřímnost bych nedal ani náhodou. I tak jsem se ale na jejich vystoupení těšil a snažil se užít si ho v co největší možné míře. Snad i alkohol dopomohl tomu, že se mi to časem podařilo a především pověstná nostalgie zapříčinila mé dočasné mávnutí rukou nad tím cirkusem okolo. Po objetí celého světa toho Al Jourgensen beztak zřejmě zase nechá a bude se věnovat svému country a dalším nezávadným činnostem. Tenkrát ve Vizovicích se loučil, věřil jsem mu to, a stejně se vrátil. Tentokrát se neloučil, nevěřím mu to, a snad už půjde do důchodu. Výsledkem tak bylo dobré vystoupení pro nenáročné pamětníky, špatné pro fanoušky očekávající víc než jen polovičatý výkon.

Na vystoupení industriálních MINISTRY jsem se šel podívat, abych se ujistil, zda jsem jim v recenzi jejich posledního CD neukřivdil. Skutečnost předčila má očekávání. Al Jourgensen, srdce, duše i mozek projektu, byl sjetým stínem sebe sama, což ostatně jen podtrhl hojným užíváním half playbacku. Nebýt výkonu doprovodné kapely, nazval bych tento set naprostou blamáží.

Ani jedno z pódií BA není dost velké, aby pojalo orchestr, a proto si symfoničtí DIMMU BORGIR, kteří svůj výraz postavili především na pompě, ke své újmě museli vystačit se šminkami, bizarními kostýmy a předtočenými smyčkami. Víc mě ale v jejich případě rozčilovalo hecování i ve chvílích, kdy z publika větší nadšení evidentně vykřesat nemohli. Jinak to celkově vzato bylo sterilizované představení, které skalní potěšilo a nezasvěcené nechalo vlažnými.

"Když dva dělají totéž, není to totéž." Aspoň to dokládalo vystoupení švýcarských SAMAEL, které přímo vybízelo ke srovnání s koncertem "dimmáčů." Švýcaři nikdy nezastírali, že nedělají umění, a prostý metalový korpus taky dotvářejí pomocí samplů, ale na rozdíl od Norů jsou přesvědčivější ve styku s publikem. Nejenže se vůbec nešetřili a show nenastavovali dlouhými proslovy. Slova uznání si zaslouží už to, že Vorph v poděkování fanouškům neopomněl zdůraznit, že bez nich by tu nebyli.

Koncert amerických NILE byl pro mě nadmíru příjemnou tečkou za prvním dnem festivalu. Jediné, co asi všechny mrzelo, byla prokopnutý kopák. Nehodu ale do Egypta zahledění deathaři obrátili ve svůj prospěch. Pokřik "George, don't break your drums!" na Brutalu záhy zlidověl.

Svou porci sarkofágového deathu přinesli egyptskými bohy uctívaní NILE. Trochu mne mrzí, že jejich set přišel v době mého nejznatelnějšího fyzického vyčerpání, kvůli čemuž mi nebylo dovoleno užít si jejich koncert odpovídajícím způsobem, nohy už nechtěly plnit svou povinnost. Set jsem tak pozoroval z bezpečné vzdálenosti a výtečné nasazení spolu s všudypřítomnou energií budu muset plně vstřebat až při další příležitosti, i když i teď jsem byl potěšen a jejich vystoupení mne přimělo dát druhou šanci jejich letošní novince "At the Gate of Sethu", která mne, na rozdíl od živého vystupování kapely, zatím nedokázala přesvědčit o svých kvalitách.

autoři: Ondřej Komárek, Jan Hamerský

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Redakce | 16.08.12Tomáš Šrejber | 16.08.12

Zobrazit profil redaktora - Tomáš Šrejber

Další články spoluautora:

MiniRock Trencle 2013 | 19.03.13
DROM, BUTTERFLY KILLERS | 15.03.13
EDGAR'S HAIR | 21.02.13
DEKADENTFABRIK | 12.02.13
Epic Industrialist Tour | 09.12.12

Všechny články

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13

Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube