Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

European Progressive Assault 2012

European Progressive Assault 2012

LEPROUS, LOCH VOSTOK, PERSEFONE, ØRKENKJØTT
06.10.12
Praha, Exit-Us

Norští LEPROUS patří k vycházejícím hvězdám tamní progresivní scény a díky dvěma mimořádně povedeným řadovým deskám se dostali poměrně brzy do širšího posluchačského povědomí. Nastal tedy ten správný čas, aby odjeli své první velké turné v roli headlinerů. Celoevropská koncertní šňůra naštěstí neminula ani Prahu, kde se pánové na začátku tohoto roku už jednou představili coby předskokani AMORPHIS. Společně s nimi k nám zavítala poměrně zajímavá směs kapel v podobě norských kolegů ØRKENKJØTT, švédských LOCH VOSTOK a PERSEFONE z Andorry. 

Jako první kolem půl osmé odehráli svůj set ØRKENKJØTT, což je dle mého názoru jeden z nejzajímavějších objevů metalové scény tohoto roku. Naladěn jejich skvělou prvotinou "Ønskediktet", kterou už pár měsíců nadšeně vstřebávám, jsem se na jejich vystoupení opravdu těšil a musím zcela upřímně konstatovat, že výsledek předčil všechna má očekávání. Pánové zahráli většinu skladeb ze zmiňovaného debutu a předvedli parádní show. Perfektní instrumentální výkony umocňoval svým netradičním zpěvem frontman Knut Michael Haukland, jehož robustní postava v kombinaci s mohutným vousem, dlouhými vlasy a tunikou připomínala šíleného mesiáše. V závěrečné písni "Redneck Randy" pak překvapil vtipným převlekem za typického amerického venkovského burana. Popsat tvorbu ØRKENKJØTT není úplně jednoduché, ale jedná se zhruba o kombinaci doom/death metalových pasáží s progresivně rockovými, díky čemuž některé momenty připomínají starší počiny OPETH, ale je zde patrný i typický severský avantgardní odér, který kapelu výrazově přibližuje třeba k přítomným LEPROUS. Tahle srovnání je však nutno brát s rezervou, protože její projev je opravdu originální a nezaměnitelný. Ocenit lze i velký nadhled a smysl pro humor, kterými se členové seskupení po celou dobu prezentovali. Roli "předehřívačů" zkrátka zvládli s naprostou grácií, stali se jedním z vrcholů večera a jejich set zjevně oslovil nemálo přítomných.

Zahanbit se rozhodně nenechali ani následující PERSEFONE, s jejichž tvorbou jsem doposud nebyl detailněji obeznámen, ale hned od začátku bylo jasné, že jde o partu vynikajících muzikantů. Přesto mě jejich technicky pojatý progresivní death metal naživo příliš nezaujal a přišel mi dost chladný a odosobněný. Chvílemi se mi navíc jevil jako zbytečně překombinovaný a přes nepopiratelné muzikantské kvality členů kapely na mě některé pasáže působily vyloženě samoúčelně. Trochu zklamal i horší zvuk, který byl dost "přehulený" a hůře čitelný, což se na mých rozporuplných dojmech rovněž odrazilo. Zhruba po čtyřech skladbách, které mi víceméně splynuly, ve mně převládal pocit perfektně zahrané leč poněkud ubíjející technické nádeničiny, z níž mě vytrhly jen některé rozjímavější progresivní momenty. Zbytek tohoto vystoupení jsem tedy strávil v přilehlém baru. Bylo ovšem evidentní, že spousta návštěvníků na místo dorazila především kvůli PERSEFONE a jsem tedy smířen s tím, že s mým hodnocením bude řada z nich prudce nesouhlasit.

Velmi slušný výkon podali i třetí vystupující v pořadí, Švédové LOCH VOSTOK, byť mi jejich projev na pomezí melodického death metalu, heavy metalu a progresivních prvků nikdy příliš neučaroval. Parta mohutných chlápků odvedla plně profesionální práci a svůj set si užila s patřičnou dávkou energie a muzikantského mistrovství, ale zároveň se jednalo o jediný poněkud archaicky znějící spolek. Při melodických heavy metalových refrénech mě občas nahlodával pocit, že jsem se ocitl spíš na koncertě MANOWAR a řekl bych, že by pánům určitě slušela aspoň lehká modernizace tvorby. Jejich hudba je ale na druhou stranu poměrně lehce stravitelná, energická a chytlavá, takže zafungovala jako ideální posluchačská oddechovka a ukázala, že i konzervativnější přístup k extrémnímu progresivnímu metalu může znít poměrně svěže a zábavně a naživo mít patřičnou šťávu.

Vrcholem večera se nepřekvapivě stalo vystoupení fenomenálních LEPROUS (byť jim ØRKENKJØTT šlapali na paty), jejichž geniální fúze avantgardních a progresivních prvků jen tak neomrzí. Setlist byl poměrně podobný tomu, který jsme mohli slyšet v lednu na zmiňovaném koncertu s AMORPHIS. Stěžejní část tvořily nejlepší kousky z vynikajícího loňského počinu "Bilateral" včetně titulní písně, singlu "Restless" či skladeb "Forced Entry" a "Waste Of Air". Z debutu "Tall Poppy Syndrome" zazněly osvědčené položky "Passing" a "Dare You" a pánové navíc představili i dva zbrusu nové kousky, které se objeví na nadcházejícím albu a předznamenávají poměrně zajímavý výrazový posun, takže se určitě zase máme nač těšit. Fascinoval mě opět především frontman Einar Solberg a jeho úžasný a unikátní pěvecký výkon korunovaný bezchybnou hrou na klávesy. Navíc ukázal i dostatek nadhledu, když se nenechal rozhodit ani značně podroušeným "fuckujícím" fanouškem, jehož "náklonnost" oplatil posláním polibku. To na dotyčného zjevně zapůsobilo a od podobného počínaní po zbytek koncertu naštěstí upustil. Perfekcionistické muzikantské výkony předvedl i zbytek ansámblu a nikdo tak nemohl odcházet zklamán. Zajímavostí bylo, že mezi jednotlivými skladbami tentokrát LEPROUS nedělali pauzy, ale vyplnili je zajímavými hudebními předěly a vsuvkami, pro jejich tvorbu leckdy poměrně netradičními. Zamrzela snad jen absence přídavku, jehož se návštěvníci klubu překvapivě ani nijak vehementně nedožadovali. Zřejmě se na nich podepsalo nesnesitelné horko a dusno, které v sále panovalo a nejvýrazněji kazilo jinak mimořádně povedenou akci. I potem zcela nasáklí členové kapely vypadali po vystoupení poměrně zdecimovaně, takže možná narozdíl ode mě tuto situaci uvítali a byli rádi, že už v tom pekle nemusí nic dalšího hrát.

Až na výše popsané nedostatky šlo ale o velmi povedený a maximálně záživný koncert. LEPROUS roli headlinerů zvládli bravurně a osobně doufám, že se v této roli do budoucna budou objevovat často. Jejich originální tvorba si to bezpochyby zaslouží. ØRKENKJØTT zas naplno potvrdili svůj potenciál a roli jednoho z největších letošních objevů světové metalové scény a vývoj téhle zajímavé kapely určitě bude stát za to nadále sledovat. Své fandy určitě nezklamaly ani zavedené spolky PERSEFONE a LOCH VOSTOK, takže lze pražskou zastávku turné European Progressive Assault 2012 hodnotit veskrze pozitivně.

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

presefoneOndra09.10.12 | 13:13:27

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube