Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Amanda Palmer & THE GRAND THEFT ORCHESTRA

Amanda Palmer & THE GRAND THEFT ORCHESTRA

29.10.12
Praha, Palác Akropolis

Ve vesmíru existuje asi milion pichlavých drobností, které dokáží spolehlivě nabourat radost z jakéhokoliv koncertu. Rýma, která se zákonitě přihlásí ráno v den koncertu, dlouhé vlasy chlapíka před vámi, které se při každém větším pohybu přilepí na váš obličej, nebo jen těžko vysvětlitelné pokusy zvukaře, končící smutnou situací, kdy nepoznáváte jednu skladbu od druhé. Nic z toho ale nezpůsobí otravu vlastním nadšením tak spolehlivě, jako když se koncert už pomalu rozjíždí, zatímco vy stále sedíte ve vlaku asi dvacet kilometrů za městem. Kapela, které se však podaří najít protijed i na takovéto kousnutí osudu, může z fleku nakráčet do první ligy živě vystupujících interpretů.

Přesně tam už definitivně patří také Amanda Palmer a její nový doprovod - THE GRAND THEFT ORCHESTRA. Koncertní nasazení, které společně předvedli v Paláci Akropolis by totiž rozleptalo snad i železné sochy v ulicích Prahy. A že se některé z nich tváří hezky otráveně! V každém ohledu bylo cítit, že si Amanda dala s přípravou turné práci a pohrála si při tom i s malými detaily. Na mysli teď nemám její klasickou módu, u níž na většině štítků najdete formulku "prát v ruce, nebo s programem na choulostivé prádlo". Mnohem větší pozdvižení způsobovaly už za časů THE DRESDEN DOLLS originální koncertní aranže a novátorská překvápka, jejichž působením se jednotlivé koncerty měnily v neopakovatelné zážitky. Dobrou zprávou je, že na to Amanda nezapomněla ani tentokrát. Hned během úvodní klasiky "Missed Me" si třeba všichni na pódiu postupně přehazovali nástroje jako horké brambory. Hodně působivá byla i chvíle, kdy si AMANDA skočila zaplavat do davu a při své cestě postupně přikryla velkou část doběla rozpálených fanoušků tenkým závojem. Sympaticky působil i předem ohlášený plán nechat se na pódiu doprovodit vyvolenými z řad fanoušků. Ani Praha nebyla výjimkou, a tak se během balady "Trout Heart Replica" připojily dvě domácí violky a jedno cello.

Po zkušenosti s novým albem "There Is Evil" jsem měl trochu obavy, aby se Amandino jedinečné kouzlo naživo neutopilo v návalu rockového nářezu. AMANDA však naštěstí zůstala rockově střízlivá a naopak dokázala vytěžit spoustu bodů z charismatu všech muzikantů, kteří se celý večer zmítali mezi distingovaným pohupováním a neřízeným běsněním. Po živější trojici v úvodu (včetně skladby "Astronaut") ubral celý ansámbl výrazně na rychlosti, vykašlal se na rockovou hlasitost a nahradil ji sérií emotivních balad a středně rychlých skladeb ("Grown Man Cry"). Teprve potom se opět prosadila větší energičnost, když na scénu vlétly skladby "Want It Back", "Lost" a "Melody Dean". Pokud si jejich jména přečtete ještě jednou a to od konce, dostanete pořadí tří nejlepších kousků celého večera. Alespoň v mých očích. V dodatku se následně dostalo ještě na hitovky o rockových hvězdách a dívčích přežitcích. Pokud jsem nepřišel o něco podstatného, zazněly z archívu THE DRESDEN DOLLS nakonec dva kousky. To je zhruba o dva víc, než jsem původně očekával. Těžiště zábavy už ale leželo přeci jen někde jinde, a sice ve spolupráci s THE GRAND THEFT ORCHESTRA, jež Amandě umožnila výrazně rozšířit původní hudební rejstřík.

Na vrcholu hudební extáze tak sálem poletovaly kytary i tamburíny, do prvních řad cákalo provokativně zneužité pivo a naše Amanda Fucking Palmer zatím plula na vlnách natažených paží vzorně zaplněnou Akropolí. A plula na nich právem. Dokázala se totiž vrátit v parádní kondici, obklopená trojicí charismatických muzikantů a s arzenálem skladeb, které možná nevyhrávají hitparádu domácích poslechů, ale z našlapaných klubů dělají ta nejpříjemnější místa na zemi. Alespoň na hodinu a půl. Déle se totiž Amanda v Akropoli neohřála. Nebyla by to ale Amanda, kdyby svůj odchod jen tak odflákla. Tentokrát vzala celou kapelu, vyšlápla si na ochoz v patře a s pomocí megafonu a hromádky strun ještě jednou strhla všechny přítomné na svou stranu. Jestli právě toto nebyl ten nejsilnější okamžik celého večera, tak se vzdávám svého tučného honoráře, který jsem obdržel za tento bez výjimky pozitivní článek.

Po světě se pohybuje asi milion drobných interpretů, kteří vystupují s živým programem. Jen málo z nich ale může říct, že předvádějí skutečný KONCERT se vším, co k tomu patří. Amanda Palmer a trojice jejích nájemných muzikantů si toto tvrzení ale klidně mohou dát i na vizitku.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube