Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

ANTHRAX

ANTHRAX

support: LIKE FOOL
29.11.12
Brno, Fléda

Po SLAYER druhá a zároveň poslední kapela ze smyšlené (a promiňte mi – nesmyslné) Big Four, která mne ještě zajímá a rovnou v Brně a na Flédě? No to už by musel být Brňák extrémně lenivý a laxní, aby nedošel, a tak jsem se připojil k těm ostatním stovkám tu mladších, tu starších pamětníků, kteří zacpali Flédu způsobem, jaký už dlouho nepamatuji. Po maximálně "třístovkových" PARADISE LOST tamtéž a dle odhadu snad (nepochopitelně) "stovkových" LACUNA COIL v Praze to bylo příjemné překvapení. Už ne tak příjemné ale bylo pohybovat se po klubu. Tedy pohybovat se... on jakýkoliv pohyb hraničil až s extrémním frotérstvím a pokud vám více než těsný kontakt není příjemný, vydechnout jste si mohli až u hlavního baru, kde jste ale z muziky ANTHRAX neměli zhola nic.

Možná budu hnidopich, ale začínají mi vadit nepřesnosti či dokonce chybějící údaje o začátcích koncertů. A začíná to být nemilým zvykem. Já vím, jedná se maximálně o hodinové posuny, ale jde o princip. Takže koncert nezačal ve 20 hodin a nechystala se předkapela SACRED MOTHER TONGUE, jak bylo inzerováno, ale ve 20:30 nastoupili tuzemští LIKE FOOL. Jakožto reportér v pracovním procesu jsem jim musel věnovat jistou pozornost, ale přiznám se, že jako civilista bych je oželel. K tuzemskému thrashi (či jak nazvat to, co hráli) mám rezervovaný vztah a LIKE FOOL moje mínění jistě nezmění. Jejich půlhodinka mě nezaujala, skladby profičely ušima ani nevím jak a jediné, na co budu vzpomínat, je asi to, že basák je celý Peavey z RAGE a zpěvák se olizoval v podpaždí.

Po půlhodinové úpravě pódia (bicí už byly na svém místě při LIKE FOOL) do toho kopnuli veteráni mosh metalu. Hned ze začátku mohla neinformované zaskočit skutečnost, že za bicí artilerií nesedí klasik Charlie Benante, ale židličku zahřívá bubenická děvka pro všechno Jon Dette (TESTAMENT, SLAYER…). Ale s trochou nadsázky mohla Fléda mávnout rukou se slovy "klasik jako klasik" (smích). Byl jsem zvědavý jak se s brněnským publikem popasují právě ANTHRAX, tedy kapela, kteroužto jsem měl kdysi hluboko ve svém srdéčku – na rozdíl od OVERKILL, kteří ale loni Brno rozsekali na cucky. No, zklamán jsem tedy nebyl. Kytarový dvojzápřah Scott Ian / Rob Caggiano sekal kila jako zamlada, vysmátý Frank Bello s proklatě nízko usazenou basou tomu dával hloubku a zbývá kultovní (?) Joey Belladonna.

S ANTHRAX jsem měl vždycky trochu problém – a to byli někteří jejich vokalisté. Neil Turbin mi nikdy nevadil, poněvadž z jeho éry znám jen a pouze "Deathrider", Dana Nelsona jsem s ANTHRAX pochopitelně nikdy neslyšel, Johna Bushe jsem měl rád. Ale co mě vždy na ANTHRAX trochu znepokojovalo, byl vysoký a často nepříjemný hlas Joeyho Belladonny. Skladbám – zvláště z "Among The Living" – vždy něco chybělo. Nebo přebývalo – a to byl Joey. Navíc mi nikdy nebyl extra sympatický a to i přesto, že songy ze zlaté éry ANTHRAX prostě dobré jsou a hlas na tom moc nezmění. Ale jak dopadne živá konfrontace s nejlegendárnějším vokalistou této smečky? Klobouk dolů. Pokud bych měl vypíchnout jednoho člena současného line-upu, bude to Joey Belladonna. Lítal po place jako ďábel, hecoval lidi a vůbec jeho kontakt s publikem byl ukázkový. Tohle snad už ani nebylo ve stylu nasupené thrashmetalové bandy, ale spíše stadiónového AOR bandu - výborné, výtečné.

Snad možná proto, že jsem nečekal nic, jsem byl překvapen jak jeho vystupováním, skvělou náladou a úsměvy, tak jeho hlasem. Ano, studiová nahrávka ("Worship Music") je jedna věc, ale teprve živá prezentace ukáže silné stránky či slabiny. A já ten večer konečně přijal Joeyho Belladonnu mezi opravdové zpěváky. ANTHRAX celkem citlivě střídali mně známé a méně známé skladby, míchali novinky se starou klasikou a já si uvědomil, jak je ten čas relativní pojem. Ianova bradka je už regulerně šedivá, ale já si přesto vybavoval songy z výše zmíněného "Among The Living" téměř do posledního detailu, stejně jako flákoty ze "State Of Euphoria" nebo třeba z "Persistence Of Time". Zazněly kusy jako "Antisocial", "Indians", "Got The Time", "Caught In The Mosh" nebo i novější "In The End" či "Earth On Hell". Fléda se mohla zbláznit. Rob, Ian a Frank si to užívali a vše dirigoval Belladonna, stejný jako kdysi (a to je mu přes padesát!!!). Čas se zastavil.

Mínusy? Zvuk - rozhodně přehulený tak, že druhý den mi pekelně šumělo v Eustachově trubici a na koncertě (uznávám, stál jsem často bokem a tím pádem blízko PA beden) to byl až bolestivý zážitek. A snad i méně konkrétní zvuk, který především řezal do uší a až potom definoval, co a jak se vlastně hraje. Ovšem každopádně hodně povedená akce.

text a foto: Alexandr "Krusty" Nováček

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Stick04.12.12 | 12:36:40
tedyVader04.12.12 | 06:33:37

Nezávislý | 04.12.12

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube