Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Epic Industrialist Tour

Epic Industrialist Tour

HENTAI CORPORATION, THE DEVIN TOWNSEND PROJECT, FEAR FACTORY

06.12.12
Praha, Roxy

Říká se, že to nejlepší je na konci, a ani v letošním roce tomu není jinak. Na svědomí to má sólový projekt DEVINA TOWNSENDA, který vyrazil na turné s deskou "Epicloud". Muže, jehož bych označil za metalového Mike Oldfielda jednadvacátého století, na bezmála pětiměsíčním turné doprovází živoucí industrial-death metalová legenda FEAR FACTORY. V Pražském hudebním klubu Roxy doplnil zámořské duo domácí HENTAI CORPORATION a s odstupem času jsem čím dál víc přesvědčen, že tito Pražané v mnohém směru FEAR FACTORY zřetelně předčili.

Polozaplněný klub utichl, když se na pódiu objevil zpěvák Radek-Josef Croaker Škarohlíd, že si připravil několik písniček. Od té doby si už jen užíval epileptické taneční kreace. Energický jazz-thrashový crossover se ostře zaryl hluboko pod kůži. Jak se zvedala divácká odezva, přidávalo i HENTAI CORPORATION na otáčkách. Radek rozšířil taneční veselí o prostocviky, v čemž ho podpořil vocalista Dan Kurz ze spřátelené kapely ATTARI TERROR. V naprosto energické show věnoval Radek Michalu Davidovi píseň "Dokktor Zaius" a spustil tanec, který by se dal označit jako "krouťák figurový". Zejména hlasově, ale krapet i nápaditým posazením hudby je HENTAI CORPORATION srovnatelný s finskými WALTARI a když přidáte opičí startovní pozici s řadou vtipů, srandiček a sarkastických poznámek, máte vynikající akci.

Nastartované nálady ihned využil DEVIN. Už při přestavbě pódia se na plátnech pouštěly klipy, videa a další zábavné blbiny z jeho dílny. Zejména technoviking a Ziltoid sklidili řadu vtipných komentářů. Mezitím, co se vepředu rovnaly světelné panely, Roxy se do posledního kousku zalidnilo, takže vidět celou následující nádheru z balkónu bylo k nezaplacení. Po bouřlivém přijetí začalo hodinové setkání třetího druhu. Těžko nepět samé superlativy, když vidíte mistra hudebníka, kterého jeho činnost baví a své nadšení bezprostředně prakticky okamžitě vrací zpět všem přítomným. Během chvíle jsme se ocitli v tamtom světě, v onom zákoutí duše spolu s mnoha nesplněnými přáními v jakémkoliv období. Byť zaznělo "jen deset" písní, jsem přesvědčený o tom, že si leckdo přál, aby set trval mnohem déle. Některé písně byly doprovázeny promítaným klipem, jindy Devinovými vizualizacemi a těžko si připustit, že se DEVIN ve svém soukromí nepřátelí s liánou duší. Vynikající zvuk podtrhl pecky jako např. "Color Your World", "Truth" nebo "Juular". Mohutné hudební aranžmá o poznání světa skončilo bleskurychle, jak se objevilo a došlo na loučení. I v tomto směru DEVIN předvedl, co se moc často nevidí. Na místo běžné děkovačky, kdy si podáte s pár fandama v prvních řadách ruku, DEVIN ke každému přidřepnul, poděkoval a prohodil pár vřelých slov. Nechal si poslat pro další trsátka, aby své nejvěrnější obdaroval a svou radost z jejich nadšení nijak neskrýval. Přestože se již v úvodu všem omluvil za své nachlazení a možné nedostatky, k žádné úhoně nedošlo. S osobitým humorem a úsměvem na tváři jednoznačně předvedl, kdo dnes drží taktovku. O to víc pak byl zřetelnější rozdíl s FEAR FACTORY.

Z pódia zmizely prakticky všechny předměty, přijela jiná platforma s bicími a už se točil první mosh, když zněl The Industrialist, pilotní singl z letošní stejnojmenné desky s následným "Shock". Problém, zjevně tradiční, nastal ve chvíli, kdy Burton z řevného growlu sestoupil do čistého vokálu. Možná bych měl spíše říct "snažil se vystoupit", než mluvit o směru dolu, protože celý set podtrhl, že je tato meta pro Burtona naživo zjevně nedosažitelná. Původně se zdálo, že jen mikrofon dostatečně nedrží, ale postupem zazněl i playback. Možná si toho Burton ani nevšiml a jak pěl dál, jen zničil dílo zbytku kapely. Čím méně pokusů o čistý vokál, tím větší kotelničení na tanečním parketu panovalo. Chvílemi skákala snad třetina přítomných, ale postupně se spíše dávali lidi na odchod. Určitě se Burtonův výkon podepsal na ostatních, například z bubnů se občas ozval zcela opačně stylizovaný rytmus, než je obvyklé. Přes zmíněná negativa přetrvalo ze setu FEAR FACTORY ve většině přítomných nadšení a akci si pochvalovali, protože "Burton takhle prostě zpívá vždycky". Tancechtivý tedy měl solidní možnost ukojit svou pohybovou potřebu, ale přiznám se, že jsem odešel do předsálí raději dřív. Určitě bych si namísto FEAR FACTORY uměl představit dvojnásobný set DEVINA.

Akci nelze hodnotit celkově jinak než jako jednu z nejlepších asi ne jen tohoto roku. Hezké prostředí klubu, kvalitní zvuk snad krapet peripetií se "zákazem" kouření se staly hlavními atributy večera. Kdo má rád dílo DEVINA TOWNSENDA a do Roxy nedorazil, patrně udělal velikou chybu. Původně se Devinova turné v Evropě měli zúčastnit angličtí thrash-death metalisti SYLOSIS, ale z důvodu kolidujícího programu turné s LAMB OF GOD vytvořili v Praze prostor pro HENTAI CORPORATION, kteří šanci zahrát si po boku DEVINA a FEAR FACTORY chytli patřičně za pačesy.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube