Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Vyhlášení 2. ročníku Hudebních cen Vinyla

Vyhlášení 2. ročníku Hudebních cen Vinyla

21.02.13
Brno, Fléda

Vyhlášení druhého ročníku nezávislých Hudebních cen Vinyla proběhlo opět v brněnském klubu Fléda. Nicméně kdo by čekal večer v duchu činorodé diskuzní besedy všemožných hudebních publicistů napříč hudebními médii a defilé (nejen) nominovaných umělců rozličných alternativních žánrů, mohl odcházet poněkud ochuzen. Mohu-li si dovolit srovnání s podobně koncipovanými, taktéž minoritními, cenami Břitva, kde se vyhlašovací večer nese v mnohem semknutější atmosféře publicistů či jinak zainteresovaných osob na scéně a nominovaných interpretů, jinými slovy řadoví návštěvníci spíše tvoří stafáž, tak v případě Vinyly tomu bylo přesně naopak.

Nepřipadá mi moc logické vyhlašovací večer pořádat v Brně, když většina zainteresovaných pochází z Prahy, tudíž samotná akce se nesla v duchu konvenčního koncertu, kam většina návštěvníků převážně z řad vysokoškolského studentstva stejně přišla hlavně na ZRNÍ a nějaká alternativní scéna, natož fundovaná diskuze bilancující loňskou hudební sklizeň, je jim zcela lhostejná. Ostatně vyhlašovací akt proběhl jen mimoděk během pár minut a k mému překvapení se, snad krom jednoho, žádný jiný z oceněných nedostavil. To vše si zřejmě uvědomují i pořadatelé, kteří brněnské vyhlášení koncipovali jen jako "rozehřívačku", protože začátkem března v Praze ve velkém sále NODu proběhnou tzv. Ozvěny Vinyly a krom koncertního večera nominovaných a oceněných kapel proběhne ona panelová diskuze na téma Jaký byl rok 2012 na české hudební scéně? za účasti Antonína Kocábka (Týden), Karla Veselého (nezávislý publicista), Jiřího Špičáka (Radio Wave) a Martina E. Kyšperského (hudebník, KVĚTY - držitel Vinyly za Desku roku).

Celou akci otevíralo kolem 20. hod. česko-finské duo FEDERSEL & MÄKELÄ (doplněné o jednoho hosta za sekvencerem). Federsel, vlastním jménem Tomáš Procházka, patří již několik let k nejplodnějším a nejzajímavějším osobnostem naší experimentální a improvizační scény. Krom jiného vede dnes již takřka kultovní free kraut rock jazzové těleso B4 (album "Didaktik Nation Legendary Rock" získlao Cenu Vinyla za rok 2011) a dále působí třeba v experimentálním elektronickém projektu GURUN GURUN. Vloni, díky agilnímu labelu Polí5, jim vyšel dlouhohrající debut "An Evening With Federsel & Makela", tato psychedelická experimentálně-improvizační záležitost s free jazzovými přesahy se poslechem z CD v příhodném mentálním rozpoložení může jevit jako jakžtakž zajímavá, nicméně jeho živá prezentace si nic nezadala s ryzím pozérským happeningem. Co více dodat? Nejde ani tak o skutečnost, že "muzikanti" hráli na vše možné i nemožné, včetně jakýchsi dětských hraček v podobě minikytárky a plastové trumpety, ale o to, že termín improvizační free jazový experiment je v jejich provedení bohapustý eufemismus pro totální hudební diletantství, jedním slovem, slušně řečeno: hluk.

Mezi tím se již ve velkém sále naštěstí připravoval veterán tuzemské elektronické scény, milovník klasické sci-fi a analogových syntezátorů, Moimir Papalescu a jeho set naopak tvořil absolutní koncertní vrchol nesoucí se v ideovém rámci - člověk vs. technologie, futurizmus vs. nostalgie. Papalescu na konci loňského roku vydal své oficiálně první sólové album "Electric Soul", které se logicky stalo páteří jeho setu. Na pódiu, krom klávesistky Mitsuko se sexy modrým přelivem, figuroval ještě živý bubeník, ten však své údery proháněl jakousi mašinkou, takže výsledek zněl stejně synteticky s příjemným echem. Zhruba v půli setu Papalescu vyzdvihl svůj inspirativní zdroj, legendárního Raye Bradburyho a dokonale tak vystihl své hudební směřování, jehož trajektorie začíná kdesi v dávné minulosti, kdy pučící elektronické scéně kralovala berlínská škola (KRAFTWERK či TANGERINE DREAM), avšak lemovaná ryze současnou zvukovou produkcí. Přesto Papalescu nezní jako dnes toliko populární minimalistické elektronické retro, právě naopak, jeho produkce působí maximalisticky, syntezátory kouzlí klenuté melodie, občas zní vyloženě opulentně. Skladby hravé jako "Sound And Decision" nebo "Charge Your Battery" střídaly vyloženě dynamické, jako "Travelling Herbalist", v majestátní "Bradbury" se Papalescu rozjel natolik, že jsem měl místy skoro pocit, že slyším industriální krále FRONT LINE ASSEMBLY, "Vienna Disco" zase upomněla srážku Jarreho z období "Revolution" se současným soundem TANGERINE DREAM - výtečná melancholická a současně lehce progresivní záležitost.

Hudební cenu Vinyla iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. Na konceptu ceny spolupracuje Rada ceny Vinyla ve složení Jana Kačurová (Full Moon), Antonín Kocábek (Týden), Karel Veselý (aktualne.cz) a Petr Ferenc (His Voice). O vítězích rozhodla 24členná porota publicistů. Oceněním pro vítěze se stal vinyl, který vyšel v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. Obal vytvořili výtvarníci David Böhm a Jiří Franta a exempláře určené jako ocenění navíc autorsky dotvořili a signovali.

Nyní následovalo samotné vyhlášení, z kterého jsem si odnesl spíše smíšené pocity. Výroční vinyl pokřtili moderátoři Radia Wave Veronika Ruppert a Tomáš Turek rtěnkou, udělali z něj vinylu ženskou. Jako jediný, kdo si cenu osobně převzal, byl Josef Jindrák z vydavatelské aktivity Polí5 za počin roku. Cenu za objev roku, kterou získali PLANETY, převzali vydavatelští zástupci s dosti punkovým jménem Máma mrdá maso. V kategorii album roku pak bodovaly KVĚTY za desku " Bílé včely", cenu převzala jejich bývalá členka Martina Svobodová. Kapela alespoň poslala vzkaz díky videoprojekci.

Něco málo po 22:15 se v malém sále představil objev poslední doby, pražská elektro-akustická formace VLOŽTE KOČKU. Na rozdíl od Federsel & Mäkelä si naopak takto představuji kvalitní experimentální alternativu. Samotná hudba měla, lidově řešeno, hlavu a patu, přesto ji současně nešlo nikterak snadno uchopit. Na mysl se vkrádají jisté zahraniční příměry, ovšem Pražáci působili onen večer asi nejvíce invenčně. Krom kláves a bicích se hrálo i na housle, zpěvák využíval vokální efekty a o diváckou přízeň rozhodně nebyla nouze, neboť před mini pódiem se nacházelo skoro veškeré posluchačstvo z velkého sálu. Kapela na konci setu nabídla k prodeji své LP "Táta".

Kolem 23. hod. to rozbalili momentální hvězdy alternativní scény, kladenští ZRNÍ a díky slušně naplněnému velkému sálu nebylo pochyb, že vévodili i Flédě. Některé fanynky se nacházely až v extatickém transu, frontman Jan Unger a spol. mají dokonale naučené pódiové grify věhlasných zahraničních vzorů. Vše působilo nesmírně suverénním a profesionálním dojmem, samozřejmě došlo i na beatbox a nechyběla ani děkovačka oceněným kolegům KVĚTY. Závěrečný one man projekt Illex Asside vynechávám, neboť noční hodina velmi pokročila a navíc se jednalo o pracovní den.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube