Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Břitva 2012 - předávání cen za desky roku

Břitva 2012 - předávání cen za desky roku

DYING PASSION, MINDWORK, MORGUE SON, SOMNUS AETERNUS, MORTIFILIA
23.03.13
Brno, Melodka

Již dvanáctý ročník hudebně-publicistické ankety Břitva se odehrál v tradičních prostorách brněnského klubu Melodka. Pořadatelé navíc tentokrát zajistili luxusní sestavu čítající hned tři kapely, které byly nominovány v hlavní kategorii "Album roku", takže rozhodně bylo na co se těšit. Návštěvníky však hned po příchodu zaskočila nemilá zpráva, že hlavní hvězda večera, kterou měla být experimentálně-metalová tuzemská legenda FORGOTTEN SILENCE, bohužel nevystoupí, neboť si bubeník Čepa předchozí den zlomil nohu. Naštěstí byla za pány sehnána neméně důstojná náhrada v podobě vycházející hvězdy tuzemského progresivního metalu MINDWORK, proto nebyl výraznější důvod smutnit.

Pomalu se plnící klub začali brzy po osmé hodině večerní rozehřívat brněnští melancholici SOMNUS AETERNUS, kteří se logicky soustředili na svůj debut a zatím jediný vydaný řadový počin "On the Shores of Oblivion". Ačkoliv šlo o poměrně povedené vystoupení, nedá se to samé říct o samotné hudbě seskupení. Utahaný a monotónně ubíjející doom/death metal bez jediného výraznějšího nápadu tak nějak nekonfliktně uplynul, aniž by cokoliv zanechal nebo aspoň chvílemi dokázal navodit tajemnou atmosféru, která je pro tento žánr klíčová. Celkově archaické pojetí žánru pak nejvíce upomínalo počátky zdejšího temně-metalového undergroundu 90. let a proto musím bohužel konstatovat, že mě toto vystoupení nikterak nezaujalo.

Diametrálně odlišné pocity jsem ovšem měl z následujícího setu experimentátorů MORGUE SON, který se z mého pohledu stal zlatým hřebem celého večera. Velmi nápaditý a svojsky pojatý mix death, black a doom metalu, okořeněný o četné progresivní, hard-rockové či post prvky měl naživo ty správné grády a kapela jím potvrdila svou pozici jedné z největších nadějí současné tuzemské tvrdé scény. To ostatně dokázalo i její vítězství v kategorii "Objev roku" a šesté místo celkově. Osobně však jejich aktuální nahrávku za uplynulý rok hodnotím ještě výše. Frontman Slav pak bezesporu patří k nejzajímavějším zpěvákům, kteří jsou zde ke slyšení, s přehledem zvládá rozličné extrémní i melodické polohy a navíc oplývá nemalým charismatem. Vítaným zpestřením pak bylo hostování Kverda z HEIDEN ve skladbě "Suffering Of The Blind". Ten se blýskl úžasně chorým až psychopaticky pojatým blackovým skřehotem a přesně tohle na poslední desce jeho domovské kapely přes její nepopiratelné kvality poněkud postrádám. Dalším "bonbónkem" byl parádní cover skladby "N.I.B." z legendárního bezejmenného debutu BLACK SABBATH. Celkově musím před MORGUE SON hluboce smeknout, protože jsem se už dlouho u žádného vystoupení české kapely tak nebavil a z mého pohledu strčili s přehledem do kapsy i koncerty některých mnohem slavnějších zahraničních spolků.

Zahanbit se samozřejmě nenechali ani šumperští DYING PASSION, kteří už patří k zavedeným jistotám a možná i díky nejvýhodnějšímu hracímu času sklidili i největší ovace. Zuzčin charismaticky uhrančivý hlas ruku v ruce s podmanivě melancholickou hudbou na pomezí rocku a metalu navodil v klubu velmi příjemnou atmosféru. Hrálo se převážně z novinky "Amplify", ale ke slyšení bylo i pár starších kousků. Jejich set z celého večera nejvíce zahustil sál lidmi a rozproudil publikum, které se odvděčilo mohutnou odezvou. K tradičně profesionálnímu výkonu vlastně ani není třeba cokoliv dodávat, seskupení jako vždy předvedlo svůj vysoký standard a těžko mohlo někoho z přítomných něčím zklamat.

Následovalo samotné vyhlášení jednotlivých kategorií a místy působilo poněkud komicky. Zásluhu na tom měla především nejmenovaná dáma, jejíž proslovy se při vyhlašování výsledků jednotlivých kategorií chvílemi zvrhávaly v opilecké blábolení, při němž na sebe lidé pod pódiem pohlíželi s nechápavým výrazem. Hlavní cenu za desku roku vyhráli stejně jako v andělských "žánrovkách" MASTER'S HAMMER, kteří v podstatě jen na dálku vzkázali, že o žádné ceny nestojí. Kdo však četl nějaký rozhovor s frontmanem spolku Františkem Štormem, toho tento fakt asi stěží překvapil. Moji favorité FORGOTTEN SILENCE se svou "grandiózní žranicí" se umístili jako druzí a ocenění za třetí místo si odnesli MINDWORK. Objevem se, jak už jsem zmiňoval, stali zaslouženě MORGUE SON. Ti od své první řadové desky urazili ohromný kus cesty a na svém aktuálním počinu už se prezentují po všech stránkách vyzrálým projevem.

Velmi mě potěšilo vítězství reedice legendární tuzemské nahrávky "Kuře v hodinkách" od kapely FLAMENGO a překvapilo prvenství BUTY v kategorii "Videoklip roku". Tradicí už je Brutal Assault coby "Akce roku" či vítězství Pařátu v "Médiu roku". Obscene tentokráte na trůnu mezi firmami roku vystřídali Obscure, publicisty pak nepřekvapivě nejvíc potěšil obnovený Pražský Výběr a nejvýrazněji zklamal Landův šílený monolog na Slavících a mediální cirkus kolem zatčení Randyho Blythea z LAMB OF GOD. Největší radost mi ale pochopitelně udělalo druhé místo Abyssu v kategorii "Médium roku", což je nejvyšší umístění, kterého jsme kdy dosáhli. Mezi webziny jsme pak překvapivě skončili dokonce na samém vrcholu. Za to bych chtěl samozřejmě všem hlasujícím vroucně poděkovat, neboť si takového ocenění naší práce v redakci velmi vážíme.

Po vyhlášení pokračoval večer vystoupením sušické MORTIFILIE, které mě ale zaujalo jen o něco málo víc než to úvodní od SOMNUS AETERNUS. Řemeslně jde nepochybně o velmi dobře zvládnutý a slušně zahraný death metal, ale chyběl mi zde nějaký přesah a po pár skladbách mě začalo jejich poněkud staromilské pojetí nudit. Přesto však musím uznat, že svůj set pánové pojali s patřičným nasazením, čehož zbylé osazenstvo klubu neváhalo řádně využít. I tak bych je ale raději viděl až v samotném závěru.

Přestože po vypadnutí FORGOTTEN SILENCE byli asi největší hvězdou večera jejich náhradníci MINDWORK, z těžko pochopitelných důvodů hráli až v ten nejméně vděčný a vhodný čas – tedy v pozdních nočních hodinách až na samotném konci. To se samozřejmě negativně odrazilo hned ve dvou ohledech. Za prvé tihle vynikající muzikanti předvedli svou perfekcionistickou instrumentaci jen poslední hrstce vytrvalců a tudíž chyběla důstojná odezva a za druhé bylo jejich vystoupení bohužel dosti krátké, neboť muselo být z neznámých důvodů předčasně ukončeno. Ale i to málo naštěstí stačilo k velkému posluchačskému zážitku a uznalému pokyvování nad instrumentálními schopnostmi členů kapely. Stejně jako na jejich aktuálním albu jsem měl ovšem trochu problém s pěveckou stránkou. Martinu Schusterovi by nepochybně prospělo, kdyby zcela vynechal extrémnější rejstříky, jejichž podivně dávivý charakter mě rozhodně neoslovil. V melodických pasážích ale naopak vykazuje ohromné charisma a cit pro atmosféru a i když v těchto polohách místy působí ještě trochu nejistě, rozhodně by právě na nich měl do budoucna stavět.

Nebýt absence FORGOTTEN SILENCE a souvisejícího pořadatelského kiksu v podobě zařazení MINDWORK až na samotný závěr večera, byl by dvanáctý ročník Břitvy téměř dokonalý. Takhle ho lze prohlásit "pouze" za velmi povedený. Nicméně vzhledem k faktu, že letos byla příprava koncertního vyhlášení provázena nesčetnými potížemi a peripetiemi, lze před hlavním organizátorem Laďou Olivou a jeho týmem znovu hluboce smeknout a poděkovat, že toto příjemné setkání opět přichystali.

foto: Jiří "Sorrowdy" Veselý

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

-krusty-28.03.13 | 08:46:12

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube