Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

3D stereoscopic tour Devil is a Cowboy

3D stereoscopic tour Devil is a Cowboy

NYLON JAIL, PLEASE THE TREES
04.04.13
Brno, Kino Lucerna

Pokud si dobře pamatuji, byli olomoučtí NYLON JAIL mým historicky prvním koncertem v kině. A pokud si to náhodou pamatuji špatně, tak ve spojení s 3D projekcí byli první na sto procent. V tomto smyslu je tedy pionýrská mise kapely splněna. Byli jsme osvíceni moderní technikou mezi zdmi archaického kina a k tomu ještě s plechovkou piva v ruce. Téměř dokonalý způsob, jak zakončit fádní pracovní den. Nebo snad ne?

Pod dojmem rozehřívačů PLEASE THE TREES rozhodně ano. Jejich set byl takovým malým znovuobjevením pojmu elektrické kytary. Mám sice kapelu raději v jejích táhlých, postrockových pózách, ale ani ostřejší, snad až stonerová hypnotika nebyla rozhodně na škodu. Zpívající a svíjející se Vašek Havelka dával do vystoupení nejen celé své tělo a mysl, ale snad i duši dávných kytarových legend. Jeho struny se parádně zařezávaly do prostoru a zpěv sytil všechny v sále. PLEASE THE TREES ten večer zněli trochu jako starý americký rock, absolutně přímočarý, hlasitý a maximálně intenzivní. Během jejich tažení možná tu a tam nastalo ticho uprostřed skladby, ale mezi skladbami nikdy. Jakoby nám nechtěli dát ani vydechnout. A dělali dobře!

Malé vydýchání spojené s nadílkou 3D brýlí následovalo až po vystoupení PLEASE THE TREES. Ještě než ale vypukla samotná 3D osvěta v podání kapely NYLON JAIL, rozmlsali nás pořadatelé vynikajícím 3D klipem TATA BOJS - Homo Demo. Zřejmě pro zahřátí našich 3D brýlí. Když ale následně odstartovala projekce hlavní kapely, nebyl jsem si chvílemi jistý, jestli mám brýle nasadit nebo zahodit. Podivné záběry nočního táboráčku působily v kontrastu s právě doběhnuvším klipem TATA BOJS vyloženě tristně. Začal se rodit slušný průšvih.

Zatímco se kapela svými "bandzone-hity" postupně dostávala do tempa, jejich obrazový doprovod stále ještě čekal na jakýkoli zásah scénáristy, střihače či alespoň dramaturga. Myslím, že většina z nás věděla úplné prd o filmařině, a přesto nám bylo jasné, že jsme se právě stali svědky jednoho velkého přešlapu. Většina 3D projekce zkrátka neměla technickou, obsahovou, ani jakoukoli "vyšší" kvalitu, za kterou bychom všechny ostatní prohřešky vyměnili. Pár izolovaných super záběrů na vlaky, seno nebo sušící se prádlo nedokázalo ani v nejmenším vyvážit pasoucí se 3D-krávy a rozmazané záběry, ze kterých akorát tak bolely oči. Ze všeho nejhorší ale bylo, že tato projekce NIJAK neobohacovala samotnou hudební stránku koncertu, spíše naopak. Občas bylo prostě lepší zavřít oči a jenom poslouchat.

V tu chvíli alespoň vynikla povedená hra NYLON JAIL. Trochu mě překvapilo, že byl jejich živý projev ve srovnání s ukázkami na síti mnohem méně "alternativní", ale mohl to být i záměr. Je mi jasné, že za toto připodobnění kapela většinu kritiků bez varování věší, ale já si ho přesto neodpustím. V reálu mi NYLON JAIL zkrátka připomínali kapelu DIVOKEJ BILL, zatímco doma ve sluchátkách mě to nenapadlo ani jedinkrát. O poznání civilněji zněl na koncertu jak zpěv, tak celé ladění kapely. Elektronické experimenty byly dost upozaděny a do popředí se rychle nacpaly všechny struny a bicí. Ale pozor! Tím nechci říct, že by byl výsledek špatný. Prostě jen nebyl tak výjimečný, jak možná někteří očekávali.

Nejsilnější zbraní se tak nakonec stalo umění vygradovat skladby od úplně klidných a tichých pasáží až k emotivním finále ("Block A.D."). Koncertu to okamžitě přidalo na hloubce a samotné kapele na vážnosti. Jakmile ze sebe NYLON JAIL setřásli nebezpečný prach banality, vyrostli rázem o celý level a začali mě skutečně bavit. K hodně líbivým skladbám přidali důležitou přidanou hodnotu a snad až na ten nevýrazný zpěv si nakonec dokráčeli až k druhému přídavku.

Kolem dokola to byl v kině Lucerna hodně příjemný večer. Nějaké ty 3D pokusy proběhly a nepřesvědčily, ale všechno ostatní šlapalo ukázkově. Pokud však budou chtít NYLON JAIL více na výsluní, budou si svoji výjimečnost muset pohlídat také v živém podání a to nejlépe na úkor doprovodných projekcí.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube