Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Čarodějáles 2013

Čarodějáles 2013

30.04.13
Brno, Riviéra

V pořadí již šestý ročník brněnského festivalu Čarodějáles, konaného při příležitosti tradičního pálení čarodějnic, letos opět hostil příjemný areál brněnského koupaliště Riviéra. Pořadatelé připravili opět tři scény, na kterých se během dne a večera vystřídalo více než deset seskupení různých žánrů. Při pohledu na program předchozích ročníků musím konstatovat, že se letos jednalo zřejmě o nejsilnější sestavu, jakou se pořadatelům doposud podařilo vytvořit.

Svoji účast na festivalu jsem zahájila kolem odpolední čtvrté hodiny, tedy zhruba v půli setu v současné době stále více oblíbenějších ZRNÍ z Kladna. Fanoušci posedávající ve stínech stromů a pod pódiem sice odměňovali výkon kapely poněkud vlažnějším potleskem, než jako na klubových koncertech, ZRNÍ si však své vystoupení ve sluncem zalitém odpoledni viditelně užívali a jak je u nich zvykem, předvedli plnohodnotný a bezchybný výkon. Zazněly převážně skladby z poslední desky "Soundtrack ke konci světa", došlo i na novou tvorbu, např. v podání skladby "Skoč". Tradičně bosý frontman Honza Unger opět dokázal svým neoddiskutovatelným charismatem okouzlit přítomné slečny, na některých bylo doslova vidět, jak se jim při jeho přednesu podlamují kolena.

Již v pět hodin odpoledne se na hlavním pódiu (Starobrno stage) objevila legenda českého rocku BLUE EFFECT, kapela, v jejímž čele od jejího vzniku působí kytarista a skladatel Radim Hladík, letos oslaví 45 let na scéně a musím uznat, že při poslechu jejich setu naživo rozhodně dala najevo, že ještě nepatří do starého železa. Od roku 1981 sice kapela nevydala žádné studiové album, ovšem v omlazené sestavě se zpěvákem Honzou Křížkem již nahrála několik nových skladeb (např. klipovka k titulní skladbě z filmu Vladimíra Michálka "Posel") a ty předvedla s velice moderním zvukem i naživo. Největší ohlas však zaznamenala, zřejmě díky Pelíškům, naprostá hitovka "Sluneční hrob", kterou Radim Hladík obohatil o krásné kytarové sólo.

Ve stejném hracím čase se na nejmenším pódiu představil i první zahraniční host, britská kapela SCREAMA BALLERINA. S poněkud extravagantní zpěvačkou Charlie O'Connor v čele předvedli Britové sice zcela průměrný punk-rock, zejména některým mladším fanouškům však byla kapela velmi po chuti a pod pódiem se vesele pogovalo.

Další vystupující kapelu, hip-hopové PRAGO UNION postihla malá nepříjemnost, jejich frontman Kato uvízl při cestě do Brna v zácpě na dálnici a tak museli zbylí členové (naživo vystupují PRAGO UNION s živou kapelou pod názvem PRAGO UNION + Livě band) trochu improvizovat. Instrumentální podání skladeb však i přes absenci zpěvu (rapu) mělo velký náboj a přihlížející fanoušky dokázalo rozhoupat do rytmu. Kapela nakonec vyzvala i odvážlivce z řad publika, aby Kata za mikrofonem zastoupili a nutno uznat, že především první vystupující "náhradník" předvedl skvělý výkon.

Od hip-hopových rytmů se v sedm hodin přesouvám zpět na hlavní stage, kde se již chystalo vystoupení další české rockové legendy, PRAŽSKÉHO VÝBĚRU. Dvě bubenické sestavy na pódiu dávaly tušit, že stejně jako na loňském reunionovém turné, se dočkáme představení obou bubeníků a tak se i stalo. V první části koncertu se krom Pavlíčka, Kocába a Čoka na pódiu objevil Jiří Hrubeš a kapela představila největší hity z alba "Straka v hrsti" ("Hrabě X", "Na václavskym Václaváku", "Straka v hrsti" či "Pražákům je hej"). Druhá polovina pak patřila převážně albu "Výběr" a za druhou bicí sestavu tak usedl Klaudius Kryšpín, na pódiu pak nesměl chybět ani slavný Ropotámo.

Pomalu se začínalo stmívat, když se na prostředním pódiu zjevili jihlavští XIII. STOLETÍ. Legenda gotického rocku začala své vystoupení svým tradičním koncertním otvírákem "Fatherland", poté následovala "Nevěsta temnot" z alba "Nosferatu", kterou Petr Štěpán věnoval všem přítomným čarodějnicím. I přes spíše, řekněme, komerčnější zaměření celého festivalu si na vystoupení Třináctek našla cestu celkem početná skupina skalních příznivců, kteří odzpívali další hitovky jako "Elizabeth", "Justina" či "Karneval" sborově společně se Štěpánem a vytvořili tak skvělou atmosféru celého vystoupení. Příjemně mě překvapilo, že i ostatní posluchači, kteří zřejmě tuto kapelu viděli poprvé v životě, se přidali k fanouškům a po necelé hodině setu si vytleskali i přídavek z posledního alba "Dogma" - "Prokletí domu slunečnic".

Devátá hodina večerní patřila na hlavním pódiu Britům THE SUBWAYS. Tato mladá nadějná trojice z anglického Welwyn Garden City sklidila na brněnském pódiu jednoznačně největší úspěch ze všech letošních vystupujících. Moderně znějící punk-rock v podání křehké baskytaristky a zpěvačky Charlotte Cooper a jejích kolegů (Billy Lunn - kytara a zpěv, Josh Morgan - bicí) rozpoutal mezi fanoušky doslova šílenství. Kapela má u nás velmi početnou fanouškovskou základnu a do České republiky se prý vždy velice ráda vrací právě kvůli tak skvělé atmosféře, kterou dokáží čeští fanoušci na koncertech vytvořit. Ačkoliv osobně tuto kapelu nijak naposlouchanou nemám, několik skladeb mi bylo během setu velice povědomých, např. "Rock & Roll Queen" či "It's Party", během které Billymu doslova "ležel" u nohou celý kotel, aby následně na jeho pokyn vyskočil a pařil do rytmu.

Následující punkoví KOFFIN KATS přijeli až z Ameriky, ovšem jediné, čím mě dokázali zaujmout byl baskytarista, který ke své hře používal klasický kontrabas, na nějž hrál místy jako na normální kytaru, a místy dokonce i nad hlavou a za zády. Ne, že by KOFFIN KATS hráli nějak špatně, jejich vystoupení nepostrádalo jistou energii, ovšem po THE SUBWAYS neměli chlapci vůbec jednoduchou úlohu a bohužel byl jejich set pouhým slabým odvarem.

Od rozjíveného punku ze zahraničí se přesouváme opět na českou rockovou scénu, na hlavním pódiu se v jedenáct hodin představila poslední kapela WANASTOWI VJECY. Svůj set zahájil Robert Kodym a spol. otvírákem z poslední desky "Letíme na Wenuši", s mnohem větším ohlasem však publikum přijalo až následující "Andělé". Dalšími skladbami byly kupodivu "Panic" a "Lucie", z repertoáru obnovené LUCIE, Robert se již zřejmě rozcvičuje na snad již chystané návratové turné. I když z počátku koncertu mi připadal Robert Kodym trochu odtažitý a chladný, po následujících hitovkách ("Lži, sex a prachy", "Nahá", "Bedna od Whisky" či "Nevinnej") se již naplno rozjel a do svého vystoupení dal spolu i s ostatními spoluhráči sto procent energie. Na závěr přišla ještě jedna pecka od LUCIE "Dotknu se ohně" a také balada "Sbírka zvadlejch růží", které sborově s kapelou odzpíval celý dav.

Kdo má rád funky, mohl si těsně po půlnoci vychutnat na prostředním pódiu ještě vystoupení pražských, na můj vkus až moc ulítlých GANG OF LOLITAS, závěrečné kapely celého večera. Pro největší vytrvalce pak byl připraven ještě velký party stan, kde probíhala after party v režii DJs z brněnského klubu Metro až do časných ranních hodin.

Počasí letošní první open air akci přálo, i tu čarodějnici nakonec upálili. Mám-li dodat něco na závěr, snad jen díky pořadatelům za perfektně zvládnutou organizaci (opravdu, takto perfektně připravený areál se vším potřebným zázemím se u nás jen tak nevidí) a zvukařům za parádní zvuk.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube