Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

MetalGate Czech Death Fest 2013

MetalGate Czech Death Fest 2013

14.-15.06.13
Červený Kostelec, autocamp Brodský

"U nás v kempu na Broďáku v Kostelci je krásně. V půlce června tam přijedou príma kapely, na ně se přijde podívat tak do tisíce lidí, což je akorát, není tam nával a fronty u stánků. Máme skvělej zvuk a rybník."

z právě vydaného komixu Heavy Metal pro celou rodinu

Hudební a picí festival rodinného typu

Přesně v duchu tohoto titulku zní jedno z hesel, jimiž lze charakterizovat tento skvělý festival. Mnoho slov a vět již bylo napsáno o naprosto přenádherném areálu poblíž Červeného Kostelce. Travnatá pláž na břehu Brodského rybníka, hospoda se širokou nabídkou jídel, zděné záchody a umývárny, chatky, ohniště, stánky s jídlem, pitím a metalovým zbožím, rodiny s dětmi. Opravdový ráj na zemi a naprosto výtečné místo pro konání ani velkého, ani malého, ale tak akorát přiměřeného metalového festivalu, daleko příjemnějšího než veškeré ty přebujelé komerční sešlosti ve Vizovicích nebo Jaroměři. Potřetí s přínosem MetalGate a celkově již popáté. Přičemž jak naznačila velká plachta, na památku nedávno zemřelého kytaristy SLAYER pódium dostalo název Jeff Hanneman Stage.

Naděje či legendy, crossovery či temnoty

Páteční rozjezd patřil obstojným thrasherům FLOWERWHILE, podle očekávání však daleko větší ohlas vyvolal legendární a po letech znovu silně probuzený KRYPTOR. Staré dobré hity jako "Justiční omyl", "Smrt je samozřejmost", "Hooligans", "Vraždící řetězy", "Klášterní tajemství" či "Rychlost vítězí" sice představují thrashmetalový skanzen, ten zde ale obhájil svou existenci. Nicméně pohled na to, kterak se zpěvák Michal Roháček paří na slunci v kožené bundě, působil ještě větší pocit vedra, než jaké bylo ve skutečnosti. NOOSTRAK rozhodně patří mezi největší domácí objevy uplynulého roku, přesto opět potvrdil, že koncertně spíše nedosahuje přesvědčivosti zatím jediné studiové nahrávky. Ostře a dobře se předvedli australští CAPTAIN CLEANOFF se svou grindovou palbou.

Nepatrně odlehčenou fázi festivalu zahájili nadějní a poslední dobou čím dál viditelnější crossoveristé AREA CORE, v závěru svého vystoupení překvapující jemnou, jenže do brutálních pasáží se zvrhávající baladou. Následovala opravdová legenda zdejší tvrdé hudby, letitá, od nepaměti osobitá a především textově fenomenální INSANIA. Zvuk byl sice malinko slabší, méně průbojný a asi by mu neškodilo více ostří, leč novodobé hity jako "Pověsíme celebrity", "Večer, kdy Freud zpíval basem", "Volný radikál", "Syčáci z Foglarovek" nebo "Je mrtvá" jsou něčím, co se jen tak snadno neoposlouchá. Podobně jako mnohem mladší, přesto již velmi vyzrálý ATARI TERROR, jehož dva vokalisté předvedli své trháky typu "Motofoko" či "Attention". Opětovně šlo o vcelku nápaditý a výrazově pestrý moderní tvrdý rock, byť zároveň doplnitelný poznámkou, že z nahrávek to bývá ještě lepší.

Jednoznačnou hvězdou večera se stali švýcarští SAMAEL a jejich skvělá a temně atmosférická hustota s industriálními podzvuky. Přestože si sem tam někdo stěžoval na zvuk, nepůsobil nijak špatně, ba co více, šlo o příjemně psychoapokalyptickou smršť, jež dobře krmila uši i oči. Každopádně to bylo o dvě třídy lepší než němečtí CTULU, kterým nijak zvlášť nepomohl ani cover od SLAYER. Méně pronikavě se jevili také SECRET OF DARKNESS a zřejmě poněkud rozporuplně folkově blackmetalová PANYCHIDA, sklízející uznání i odsudky. Přesvědčivější výkon podali zkušení, snaživí, pracovití a novým bubeníkem vybavení F.O.B., jejichž vyzrálý deathcore patří k tomu tuzemsky lepšímu. Hluboko po půlnoci už ale převládala značná únava a bylo tedy třeba se odebrat do hajan. 

Extrémy či jemnohry, progrese či stará škola

Mnozí návštěvníci festivalu se ještě ani nestačili probudit a už je masakroval někdejší DEVASTATHOR, nově grindující pod serióznějším jménem GREEDHALE. Přesvědčivěji si vedli hudebně monotónní, ale naživo schopní deathmetalisté BRUTALLY DECEASED, stejně jako jejich thrashem ovlivnění kolegové SPREADING DREAD, ještě lépe však dopadli zkušení grindeři INGROWING, jejichž letitá vysoká forma se čerstvě promítla do hned dvou vinylových vydání. Poměrně brutální až obscénně extrémní sobotní rozjezd však tímto skončil a nastala o poznání jemnější část festivalu.

Tou vůbec nejmelodičtější kapelou byli NOBODY KNOWS, vítězové zatím posledního ročníku soutěže MetalGate Massacre. Jejich hudebně i vizuálně silně obstarožní heavy rock byl pro mě osobně velmi dobrým důvodem k menšímu výletu do nejbližšího okolí, nicméně i do asi kilometrové vzdálenosti se nesly nejen zpěvné refrény, ale také pocit toho, že v rámci žánru jde o stále ještě ucházející záležitost. Mezi to slabší možno zařadit ELEAMENT, kombinující metal s elektronikou, což mnohem lépe zvládají MINORITY SOUND, v tomto směru momentálně jeden z nejlepších tuzemských souborů, jež si plným právem získává čím dál výraznější přízeň zdejšího metalového publika.

Rozhodně povedené vystoupení německých deathmetalistů SABIENDAS následoval neméně výbušný set thrashmetalové legendy DEBUSTROL, nabízející tradiční přehlídku svých klasických lidových písní jako "Antikrist", "Údolí Hádu", "Vyhlazení", "Příchod zla", "Yugoslavia", "Vyznání smrti" či "Protest". Neznámé slovenské uskupení REVENGE DIVISION následoval osvědčený a asi nejvýraznější postmetalový pojem posledních let FDK, po předchozích rychlopalbách obohacující festival o výrazně plouživější tempo, atmosférické dusno nebo silně emotivní melodiku.

Thrashcoristé LOCOMOTIVE už sice nejsou takovou progresí jako před patnácti lety, přesto lze tvrdit, že v kontextu posledních sezón předvedli ostré a dobře znějící vystoupení, částečně zastiňující možná i brazilské ITSELF. Jak se však dalo předpokládat, ještě mnohem lépe se předvedla pořádající formace TORTHARRY, jejíž poslední alba už sice nepatří k těm zásadním, leč koncertně jde stále o mimořádně sehranou a instrumentálně excelentní záležitost. Aby toho všeho nebylo málo, skvělým přídavkem se stalo nesmrtelné "South Of Heaven" od SLAYER, na němž se spolupodíleli též Ricardo Falcon z ITSELF a Miloš Dodo Doležal. Vskutku výborná pocta Jeffu Hannemanovi.

Role klíčové hvězdy festivalu připadla německé thrashmetalové veličině DESTRUCTION. Přestože vše nebylo zcela optimální, nesmírně zkušený soubor předvedl ve všech směrech nadupaný koncert, plně potvrzující pozici sice částečně vyčpělé, přesto nadále životaschopné kapely. Zajímavě se rýsoval také set slovenské kapely DOOMAS, v duchu svého názvu hrající atmosférickou muziku doommetalového ražení. Jejich výkon zastínil nejen německé PROFANATION, ale rovněž tuzemské navrátilce COWARD, kteří jsou jistě zkušenými a zručnými muzikanty, leč současně je na nich vidět, že od jejich prvotní éry uteklo už mnoho let a že hudební vývoj mezitím mocně pokročil.

Bilancování v ráji na zemi

Čím dál rostoucí a lepšící se festival navštívilo podle předběžných odhadů něco okolo osmi stovek lidí, kterým zahrála třicítka většinou dobrých až výborných skupin. Každopádně jde o festival, který nejen roste před očima, ale současně neztrácí svou rodinnou působivost. Festival, kde se lze pohybovat na malém prostoru a současně mít vše potřebné na dosah ruky. Festival, kde lze celé hodiny dlouze zírat na hladinu rybníka a přitom být neustále v centru dění. Festival, jenž zasluhuje trvalou pozornost a kam je nutné se neustále vracet.

foto: Vladimír Joza

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

posluchač20.06.13 | 15:46:17
Ladislav Oliva21.06.13 | 09:51:27

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube