Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2013 - den první a druhý

Obscene Extreme 2013 - den první a druhý

03. - 04.07.13
Trutnov, Na Bojišti

Středa 03.07 - den první

Letošní rok byl pro OBSCENE EXTREME festival význačný hned z několika důvodů. Jednalo se o 15. ročník a tak to, co kdysi začínalo skromně jako narozeninová oslava na kamionovém valníku místo pódia, se během let vypracovalo v jeden z nejuznávanějších festivalů tvrdé hudby (na stránkách CNN se letos vešel do padesátky nejlepších hudebních festivalů na světě). A světovost Čurby (organizátor) tentokrát dokázal i tím, že vyvezl svůj podnik do Mexika, Indonésie a Austrálie. A začátkem července už klasicky do Trutnova, jako čtyřdenní akci, během které odehrálo několik desítek kapel ze všech koutů světa.

Už od popoledních hodin začínal FREAK FESTIVAL, ze kterého jsme stihli po příchodu do areálu jen konec, takže jsme přišli o různé závody a dovednostní soutěže v rámci Olympfreakyády (závody v popelnicích, pití slané vody aj.) pořádané partičkou kolem salonu Hell.cz. Protože kapely hrály až večer, měli jsme spoustu času projít si perfektní areál amfiteátru Na Bojišti, pozdravit se se spoustou známých atd. Celý den bylo dusno a pohled směrem ke Krkonoším naznačoval příchod deště, který odpoledne skutečně přišel a ještě několikrát se během večera v přeháňkách vrátil.

Vegan Food budka na vrcholu areálu nabízela opět skvělé veganburgery z tofu, na cizrnové hody pro změnu lákal Falafel stan od rožnovských Vrahů a nechyběl ani oblíbený stánek s Absinthem nebo kavárna. Pro rodiče, kteří přijeli s dětmi, byla nachystána dvě teepee v Kinder Grinder dětském koutku, kam své ratolesti mohli odložit. A samozřejmě velký pivní stan a spousta dalších vývařoven s jídlem všeho druhu. Tenhle festival je nenásilný se vším všudy, a proto se v areálu prodává pouze vegetariánské jídlo. I po letech se ale najde dostatek takových, kteří si neuvědomují, že OEF funguje bez sponzorů a žije hlavně z útraty právě návštěvníků. Úsměvné proto bylo, když nás později majitel hostince, kde jsme byli ubytováni, posílal na benzínku nedaleko Bojiště, protože "tam pracuje dcera, tak jí udělejte nějaký kšeft". Tam místní podnikavci nabízeli levnější pivo, masitou stravu a WC za dvacku ("Ještěže jde uspokojit potřeby mimo areál a zajít na klobásu", jak říkala jedna slečna). No nevím…

První den letošního festivalu se hudebně nesl v duchu doom metalu. Ve 21:00 vše odstartovali EVOKEN z New Jersey. Staroškolský doom/death metal, který by snesl přirovnání k prvním albům třeba PARADISE LOST, pomalá ponurá hudba, melodie a pro doplnění klávesy. Ale člen kapely, který je obsluhoval, víc popíjel pivo a pařil, než na ně hrál. A když už, tak mi tam jeho party moc neseděly a spíš mi přišly otravné. Pomalá hudba mi nevadí, ale když kapela hrála skoro hodinu, tak už jsem se začínal dost nudit.

Následující ESOTERIC z Anglie jsou jasným odkazem na klasický doom metal. Tři kytary, šestistrunná baskytara a klávesy dokázaly díky spoustě krabiček a efektů vytvořit širokou škálu melodií a pěknou zvukovou hradbu. Jejich "shoegazing" zněl dost psychedelicky. Tohle byl prostě pomalý funerální doom metal, který po hodině vygradoval skvělou utahanou sludge pasáží se spoustou zpětných vazeb.

Závěr večera patřil finským HOODED MENACE. Tohle už byla svižnější death metalová jízda s pomalejšími doom pasážemi. Kdyby se Tony Iommi a spol. dali na death metal, tak by BLACK SABBATH museli znít přesně takhle. Ale to už se blížila půlnoc a únava z cestování byla znát. S vidinou dalších tří dnů plných hudby jsme po pár skladbách vyrazili načerpat čerstvé síly.

Čtvrtek 04.07 - den druhý

Po dostatečném spánku a vydatném obědě přicházíme v závěru vystoupení italských fast core / power violencových APE UNIT. Následně to rozjeli pražští MÖRKHIMMEL, což Švédsky znamená "Temná obloha". Možná právě proto hned během prvních tónů začalo pršet. Kombinace starého black metalu a švédského crustu zavánějící temnotou, sice na posledním albu "Zloskřivec" zní fajn, ale nejradši od nich mám ranou tvorbu (debutní demokazeta), kdy to ještě nebylo tolik metalové.

GRAVEYARD z Barcelony byl solidní death metal švédské školy. Oproti tomu hrálo pražské trio PERFECITIZEN prog death/grind a ač ostřílení muzikanti, něco tomu chybělo. Přece jen, jediný strunný nástroj je na takovou muziku málo. Polské grindery ANTIGAMA vynecháváme a dáváme až závěr CHAPEL OF DISEASE z Německa. Old school death metal, něco pro fanoušky třeba ASPHYX.

Následoval další death metal, tentokrát ze Švédska – USURPRESS. I když hrají krátce, tak jde slyšet, že tam působí ostřílení hráči a jejich výjezdy do crustu a d-beatu zněly působivě. FUCK THE FACTS z Kanady už byla jiná káva. Zajímavý grind core s kytarovými sóly a dívčím zpěvem, který byl doplňován vokálem kytaristy. Naživo jim to pěkně šlapalo a ani jejich poslední album "Die Miserable" není k zahození.

FLESHLESS jsou domácí stálice na death metalovém poli a záruka kvality, která si na OEF vždy najde své fans, což bylo možné poznat díky velkému počtu skokanů z pódia. Ovšem ještě víc stage divingu bylo při vystoupení AHUMADO GRANUJO, kdy v určitých chvílích křepčilo před kapelou i 30 lidí. Šlapavý grind core s tekkno vsuvkami si kapela i fanoušci užívali. Bylo vidět a slyšet, že po nedávno proběhnuvším americko-mexickém turné do sestavy nový zpěvák zapadl a vše je pěkně sehrané.

Další death metal DESECRATION z Walesu si nechávám ujít a přicházím až na kapelu všech kapel - MALIGNANT TUMOUR. Podle zaplněného hlediště bylo poznat, že tohle už je klasika. Letos přijeli představit nové album "Overdose&Overdrive" a samozřejmě zazněly i starší skladby. Např. "Infernör", která byla věnována Čurbymu k narozeninám. Během ní Šimek jako obvykle předal basu a paruku jednomu z fanoušků a sám si skočil z pódia.

"Skočil jsem si z pódia během našeho hraní a jsem bez zubu." Šimek (MALIGNANT TUMOUR)
"Ale vypadá fajně (smích)." Bilos (MALIGNANT TUMOUR)

NEGATIVE APPROACH z Detroitu jsou legenda, která začala hrát už počátkem 80. let. Rychlý old school hardcore, krátké songy, špinavý zvuk. Takové kapely mají na OEF vždy své místo a rád je vidím. Skvělé! Závěrečné CRYPTOPSY snad není třeba představovat. Je to kanadská death metalová legenda a přestože jejich muzika je hodně kvalitní, mě tenhle styl tolik nebere. Ale musím vyzdvihnout skvělou hru bubeníka, byla radost ho sledovat.

O závěr večera se už klasicky po půlnoci postarala HELL show. Kdo tohle nespoutané divadlo neviděl, tomu se to jen těžce vysvětluje. V hlavní roli háky a lidské tělo. Však se podívejte na fotografie.

"My jsme letos ušili show na míru a udělali jsme ji přímočarou. Naplnili jsme ji věcmi, které lidi baví. Nás baví, když to lidi baví a to je celé. Řešili jsme, jestli to bude víc hardcore nebo víc show, jestli tam budeme zašívat kundu jako před pár lety… Myslím, že když tam lidi vidí zvěrstva jako kopulujícího papeže s ovcí, sodomii a tak, tak je to pro ně zajímavější. Je to ultra hardcore…" Fousage (Hell.cz)

Po té už následovala jen mohutná party v backstagi, kde jsme vytvořili silnou skupinu z Ostravska (členové MALIGNANTŮ a HIBAKUSHA) za vzorné podpory dalších. Spousta piva, rumu, whisky nebo zelené měla za následek, že někteří ze zúčastněných šli spát až během následujícího dne. Ostatní návštěvníci se bavili v pivním stanu, kde vznikl Karaoke Müstach Bar.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube