Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2013 - den čtvrtý

Obscene Extreme 2013 - den čtvrtý

03 - 07.07.13
Trutnov, Na Bojišti

Sobota 6. července 2013 – den čtvrtý

Je to zvyšujícím se věkem nebo přibývajícími dny na festivalech? Z dvoudenních akcí se stávají skoro týdenní a kapely hrají od (brzkého) rána do pozdních nočních hodin. V tak nabitém programu opravdu nejde prosedět celý den na lavičce a vidět je všechny. Taky už mě netahá slunce ze stanu ani bolest zad od drnů, a rád si díky pohodlně zaplacenému ubytování přispím.

I díky tomu vynecháváme rovnou pět prvních kapel (zvlášť DISTRESS mě mrzí, před šesti lety se mi líbili) a přicházíme po poledni akorát v čas na MAKABERT FYND (mají čerstvě venku split 7"EP s crustovými FEAR OF EXTINCTION, kteří sobotní dopoledne taky hráli). Starý poctivý hardcore/crust ze Švédska se dvěma zpěváky a v sestavě ex-členové SKITSYSTEM nebo TOTALITÄR, tohle musíme vidět. A rozhodně to bylo příjemné překvapení letošního ročníku, protože jejich muzika působila svěže a energicky.

"Je to tady super. Perfektní. Nám se hrálo skvěle… Včera jsem snědl pár bonbónů, dal jsem si dva veganburgery, čtyři piva. Navštívil jsem i absintový stánek, kde jsem měl pár absinthů (smích). Prostě perfektní." Korál (MALIGNANT TUMOUR)

Dalším překvapením byli britští HORSEBASTARD, rychlost a nasranost především. Krátké songy, jak se na pořádný sypec sluší a patří. Tuhle kapelu všem fanouškům grindu doporučuji. Nezklamali ani INFANTICIDE, švédská grindcore odpověď na NAPALM DEATH. Prostě pořádná rubanice a řev střídaný s ječákem. Z dalekého Japonska dorazilo hlučné duo SETE STAR SEPT, aby dokázalo, že na dělání rychlého noisecore/grindu bohatě stačí obsazení basa + bicí. Dobrá padesátka uřvaných songů během dvaceti minut. Neskutečný kravál a prostě ukrutný mazec, jaký umí vymyslet snad jen v Zemi vycházejícího slunce.

V sobotu se únava projevila naplno (hlavně záda). Zatímco žena preferovala posezení s výhledem na kapely a občasný výlet za Absinthovou limonádou, já jsem dlouho na jednom místě nevydržel. Prostě pořád v pohybu. Chvíli u dister, chvíli omrknout kapelu, zajít do backstage pro pivo, pak pohled na kapelu z boku pódia, pokecat s lidma a takhle pořád dokola.

DEPRESSION z Německa valí ten svůj grind nějakých 25 let a na kontě mají spoustu nahrávek, ale mě to moc nebralo, prostě takový normální průměr. To crust s řezavými kytarami a tanečními riffy portugalských SIMBIOSE už brnkl na mou strunu. Během jejich setu si na pódiu zatančilo i několik dětí.

S pro mě monotónním gore grind/deathem přišli MUCUPURULENT. To SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION z Francie mě bavili daleko víc. Rychlý grindcore s hlubokým murmurem byl v pohodě. Po westernovém intru (Morricone?) to rozjeli ENTRAILS MASSACRE, další německé grind komando, které jsem sledoval jen krátce a z povzdálí.

"OEF je absolutně nejlepší extrémní festival pro extrémní lidi! Líbí se mi jeho atmosféra. Je to tady taková školka pro cool lidi. Prostě si to užívám. Stejně, jako jsme si užili naši show." Dagulard (SUBLIME CADAVERIC DECOMPOSITION)

MASSGRAV ze Stockholmu ukázali, jak se hraje pravý d-beat. Tohle trio předvedlo, pěkně rychlý, nasraný a přímočarý punk. Během dvaceti minut všechny kolem rozsekat a rychle pryč. Tak to mám rád (úsměv). A na závěr "Under The Guillotine" v ještě rychlejší verzi, než v originále KREATOR. Na uchrochtané gore grindery COCK AND BALL TORTURE se plac pod pódiem už pěkně zaplnil, ale mě to bavilo fakt jenom chvilku.

"Mám nohy jako konve, protože natáčíme všechny kapely. Neodpočívám skoro vůbec, jenom po chvilkách. To vytáhnu nohy z těch konví." Albert (kameraman)

Zaznívá úvodní znělka z dnes už kultovního alba "Emetic Cult", tak se rychle jdu podívat na HAEMORRHAGE. Kdo by tyhle španělské mistry pitevního grindu neznal a aspoň jednou neviděl? Když hráli v Ostravě v roce 1996, tak jsem stál s otevřenou hubou. A i tentokrát se rozjela pořádná smršť a zazněly songy napříč diskografií. Zakrváceným patologům a laborantce z pitevního traktu tahle čerstvou mrtvolou zavánějící muzika fakt šlapala. Ke konci cover nějaké španělské punkové kapely byl super ještě víc.

Čas během vystoupení dvou dalších death metalových kapel, brazilských KRISIUN a belgických ABORTED, jsem zrovna trávil v backstage, kde jsem se snažil odchytit Čurbyho na rozhovor. Pokaždé, když už se mi to podařilo, tak musel někam odběhnout, něco zařídit. Nakonec si na mě chvilku udělal, v klidu jsme pár minut poseděli a probrali pár věcí.

"Je to zábava, ale není to žádná sranda, protože den je dost dlouhý a je znát únava. Navíc toho člověk moc nenaspí. Ale chci to dělat a chci vidět všechny kapely. Občas si musím na chvilku sednout, abych si odpočinul a nabral energii na potom." Thomas Werr (fotograf)

Brazilští RATOS DE PORÃO byli podle mě vždycky tak nějak na druhé koleji vedle SEPULTURY, i když právě oni na jejich tvorbu měli docela velký vliv. Taky si pamatuju, jak jsem někdy před dvaceti lety měl období, kdy kazeta s jejich albem "Anarkophobia" dlouho neopustila přehrávač. A až dlouho potom jsem se díky jejich výše zmíněným krajanům a coveru "Crucificados Pelo Sistema" dostal k debutní desce. "Sklepní krysy" jsou sice na scéně přes 30 let, i tak nešlo poznat, že by to chtěli zabalit. Naopak, užívali si vystoupení, jako by nedávno vyšli ze střední. Jejich crossover, to je mix rychlého hardcore a thrashe. Paráda! A samozřejmě i ten titulní song z debutu zahráli.

EXHUMED museli své loňské vystoupení z rodinných důvodů náhle zrušit, ale ihned přislíbili účast na letošním ročníku. A kdo si počkal, ten se dočkal pořádně chorobného death metalu. Tihle Amíci to naživo umí pořádně rozjet. I když Nils, bubeník belgických AGATHOCLES, přijel do země pivu zaslíbené o trochu dřív, myslím, že to na jeho výkonu moc poznat nebylo. Mincecore legenda legend, mající na kontě stovky nahrávek a za sebou stovky koncertů, ukázala, že se do toho umí opřít s plnou vervou. Mi ale ty jejich krátké odrhovačky více méně přijdou jedna jako druhá, takže stačilo pár minut a vydal jsem se vstříc zábavě, aby se líp usínalo před ranním odjezdem domů.

Co napsat závěrem? Že se patnáctý ročník Obscene Extreme Festivalu vydařil? Že i přes počáteční přeháňky se vydařilo i počasí? Že po zvukové stránce to bylo v pohodě a jestliže něco haprovalo, tak se to během úvodního songu srovnalo? Že v pohodě byli i návštěvníci, nevznikaly žádné konflikty a ty tři tisícovky se skvěle bavily, což dokazovaly spousty rozličných masek a převleků? Že i když mají kapely mezi jednotlivými vystoupeními jen 10 minut na přípravu, tak po celou dobu nevznikl výraznější časový skluz? Že se jako vždy skákalo z pódia, protože bez toho by to nebylo ono? Že občas musela záchranná služba, mající dočasně sídlo v areálu, zasahovat? Že se mi nepodařilo zjistit, kolik těch úrazů bylo, protože šéf záchranářů měl zakázáno sdělovat jakékoliv informace, ale snad se nestalo nic vážnějšího? Že pro ty nejotrlejší byla na neděli přichystána after party v pivním stanu, ve kterém vystoupilo několik kapel? Že…

Když v červnu 1866 proběhla v Trutnově bitva prusko-rakouské války, určitě nikdo netušil, jaké klání se tam bude o pár desítek let s pravidelností konat. Letošními vítězi byly kapely ze Švédska, které po masivní invazi Trutnov dobyly svým zastoupením i výkony. Na mě osobně ale letos bylo až moc death metalu a chybělo mi třeba víc hardcore nebo crust kapel, kterých loni bylo opravdu hodně. Ale co člověk, to názor. Myslím, že na své si musel přijít úplně každý. A vítězi byli vlastně všichni, protože opět zažili několik úžasných dní, kdy zapomněli na svět mimo areál. Pokaždé je to Na Bojišti skvělá dovolená. Jsem rád, že jsem byl na všech 15 ročnících a příští rok pojedu zase! Díky Čurby!

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube