Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault - vol. 18 - II. část

Brutal Assault - vol. 18 - II. část

07.-10.08.13
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Neskákal jsem ani neházel vlasama, protože to za to nestálo

Letošní Brutal Assault nebyl výjimečný pouze tím, kolik se na něm sešlo kapel s melodickým nebo technicky založeným repertoárem, ale do historie se zapsal také rekordně nízkým počtem zklamání. Ve skutečnosti jich bylo tak málo, že bych ty IN FLAMES ani nemusel vyjmenovávat. Ale teď vážně. Nejsou to samozřejmě jenom IN FLAMES, kteří se na tento seznam dostali. Z nějakého zvláštního důvodu si ale budu já i jeden pan zvukař pamatovat ve spojení s ročníkem 2013 právě je.

IN FLAMES
Někdo říká, že měli popito, někdo dokonce tvrdí, že byl trefen Fridénovým stojanem od mikrofonu do hlavy. Skoro bych řekl, že pravdu mají všichni. Onen incident jsem konec konců viděl a soudě podle dráhy letu asi vůbec nebylo jednoduché kovovou tyč na druhé straně zkrotit. Divné ale bylo, jak pomalu se rozjížděla samotná hra této hvězdy pátečního večera. Ani prověřené fláky, jako "Pinball Map", prostě nestačily na to, aby mě zvedly ze země. Líbilo se mi ale, že i naživo fungovala parádně nová skladba "Ropes". Odfláknutý zpěv, věčné blbnutí s foťákem i zmiňovaný hod oštěpem každopádně udělali z IN FLAMES největší z malých zklamání ročníku 2013.

LEPROUS + Ihsahn
Vlastně ani nevím, co jsem od tohoto spojení čekal, když se mi samotní Leprous nelíbí ani doma z desky. Ihsahnova hudba navíc působí v horkém odpoledni asi jako pozvánka na kopání brambor. Těžko ji odmítnout, ale bude to dřina. A dřina to byla. Chvílemi dokonce nestravitelná. Kupodivu, nebýt utahaného zpěvu, dali by se ještě Leprous celkem příjemně poslouchat i sledovat, ale nepřehledné kytarové bloudění po příchodu Ihsahna bylo v této situaci náročné i při sezení na přírodní tribuně. Nejsem prostě fanouškem a skoro mě tahle parta uspala.

MARDUK
Jsou kapely, které pro mě už asi nikdy nebudou naživo fungovat, přestože doma mi jejich image i projev celkem sedí. Švédským MARDUK nepomohlo ani to, že jsme z důvodu ladění formy i atmosféry celou dobu stanovali s výhledem na tank v přilehlé vojenské přípravce. Ve zvuku se takovému výkonu říká MONO. Prostě monotónní střelba slepými náboji. Svalovat se tento mýdlový black přitom nedal ani na zvuk, který byl na pravém pódiu obecně velice slušný.

ENSIFERUM
Já vím, že musíme Ensiferum brát asi jako kapelu na zábavách nebo plesech, kde není důležité ohromit profesory JAMU, ale prostě jen pobavit lid. Jenže všechno má svou míru a já si do teď pamatuji moment, kdy ji právě tihle kluci překročili svým vlastním "brutálním" způsobem. "Fucking Brutal Assault, sing with me … ta-ta-da-daa, ta-ta-da-daa!" To už bylo moc i na mě a na kdysi celkem oblíbené holé pupky už jsem se nemohl dál dívat. Příště to zkuste spíš na Masters of Rock kluci!

FIELDS OF  THE NEPHILIM
Před ani po festivalu se o nich moc nemluvilo, přitom to měla být pecka mezi tradičními metalovými headlinery. Jenže, jakkoli byl jejich nástup mocný, působivý a skoro až magický - ono taky vidět tuhle partu nemrtvých kovbojů naživo se nepoštěstí každý den - výsledný dojem se až tak hluboko do paměti nevryl. Z velké části se na tom podepsal nezkrocený zvuk levého pódia. Hlavně nepostradatelná ozvěna zpěvu Carla McCoye dělala ve zvuku děsný bordel a topila v sobě velkou část unikátní atmosféry. Těsně před koncem jsem si navíc nedobrovolně potykal s papírovým kloboukem Jägermeister odhozeným idiotsky v dál, takže jsem poslední dvě skladby sledoval jako dojatý fanoušek v slzách. Naštěstí už mi ale nikdo nevezme, že jsem si naživo poslechl "Straight to the Light" a "Penetration". Takže přes všechny neduhy, jsem hrozně rád, že jsem tuhle kapelu zažil.


Kdybych měl dlouhé vlasy, létaly by vzduchem jako u všech okolo

Hlavně díky slušnému zvuku, který snad s výjimkou Fields of the Nephilim nepotopil žádnou zásadní hvězdu, mohla většina melodických i technicky založených spolků konečně ukázat, zač je toho loket. Dokonale toho využili třeba tradičně silní, ale pro mě zároveň tradičně neposlouchatelní Meshuggah. Podobně ostrý headlinerský výkon předvedli v sobotu též dlouho vyhlížení Behemoth. Ti vystřihli naprosto precizní vystoupení podpořené skvělými světly, plameny a z nějakého důvodu i diskotékovými konfetami. Ta nejžhavější želízka jsem z ohně ale tahal během vystoupení jiných srdcovek.

GOJIRA
Těšil jsem se na francouzského fantasy-ještěra opravdu hodně, ale že se stane nakonec tím největším monstrem, které na Brutalu letos vystoupí, to jsem fakt nečekal. Špičkový zvuk, sympaticky civilní projev a parádní světla udělaly z nadějné kapely dokonalého headlinera, po jehož procházce pevností zůstala všude okolo spoušť jako po správné gigantické bestii. Masivní rify nechávaly otisky v hlíně a světla smažila prchající fanoušky na škvarek, zatímco melodické labyrinty ubezpečovaly, že se nám to všechno určitě jen zdá. Po hodně dlouhé době jsem přežil koncert, kterému po jeho skončení nebylo co vytknout.

OPETH
Jestliže Gojira předvedla hutný monster-tanec, rozhodli se OPETH v kabátku po dědovi zazářit způsobem zcela opačným. Osobně jsem byl hrozně rád, že Mikaela vidím, protože tu byl konečně někdo, kdo vypadal ještě méně zle než naše vtipná výprava. Vlastně tu byl ještě někdo - chlapík, který si v kempu postavil zářivě modrý stan značky ZAJO s veselým ušákem ve znaku. To chtělo odvahu!

Ale zpět k jazzu, teda vlastně k OPETH. I když tak úplně blbě to slovo "jazz" ve spojení s OPETH zase nezní. Po úvodní kytarové povinnosti "The Devil's Orchard" totiž kromě klasických položek "Deliverence" či "Blackwater Park" vystřihli taky akustickou verzi "Demon Of The Fall" a dokonce jedno malé "jazzové" cvičení s nádhernými sóly. Vystoupení OPETH bylo prostě takové kuře á la kachna. V každém okamžiku působilo naprosto inteligentně, profesionálně a hlavně nekonečně pozitivně. Přitom se celou dobu snažilo svůj tvrdě metalový původ opatrně kamuflovat všemožným kořením a nakonec i tím kabátkem po dědovi jazzmanovi.

ALCEST
Kdyby neexistovalo exaktních věd a měřitelných veličin, odnesli by si zlatou orlici z pevnosti zřejmě francouzští skromňáci ALCEST. Jak vypadá jejich typické vystoupení? Nenápadně se vplíží na scénu a bez velkých gest s hlavou sklopenou začnou hrát tak nádhernou hudbu, že s nimi lidé tleskají a děkují jim, aniž by kapela musela udělat cokoli navíc. Ve srovnání s mnoha snaživci, kteří kdyby mohli, tak by si snad tleskání a skákání raději předplatili u publika předem, ALCEST nemuseli dělat nic. Prostě jsou tak dobří a tak sympatičtí, že nám nezbývá nic jiného, než jim tleskat a tleskat. A přesně takhle to vypadalo i letos na Brutalu.

ORPHANED LAND
Smolaři celého víkendu a vítězové zároveň. Hned na začátku jejich vystoupení se totiž spustila slušná průtrž, dav zmizel ve svých pláštěnkách a prostor pod pódiem se změnil v nedobytnou pevnost bezpečného sexu. Velmi rychle se ale ukázalo, že jestli má někdo sílu rozehnat podobnou pohromu, jsou to právě Orphaned Land. Skladby z nového alba fungovaly okamžitě a spolu s ověřenými hity a s neskutečně pozitivním přístupem všech členů kapely jsem měl brzy dojem, že bych se vlastně obešel i bez pláštěnky. Dokonce ani chvilkový výpadek úplně všeho elektrického kapelu nezastavil. Za svůj letošní výstup proto sklízejí zasloužený aplaus!

SOLEFALD
Nelovte v severním moři velryby, nemlaťte palicí malé tuleně ... a už nikdy prosím nenechávejte hrát norské SOLEFALD na vedlejší scéně, pokud ji nejde rozumně nazvučit! Možná to bylo kvůli personálnímu propletení kapel In Vein, SOLEFALD a BORKNAGAR, ale v každém případě bylo jejich nasazení na dodatkové třetí scéně trestným činem. Jinak fantastické a především jedinečné vystoupení bylo totiž částečně zmrzačeno právě malým prostorem a zvukem, kterému byl plechový vojenský sklad prostě těsný. Kdo ale stál venku, užil si hudbu, jakou na Brutalu hned tak neuslyší. Včetně výpravné "Sun I Call" a tuším i aktuální šílenosti "Vitets Vidd I Verdi"! Skrytá bomba letošního ročníku nesla jméno SOLEFALD!

PHILM
Zapomenout nesmím ani na poklad, který se v pevnosti představil už ve čtvrtek. Byla jím americká trojčlenka PHILM s panem Lombardem v roli zářivého slunce, kolem něhož rotovaly jedovatá kytara a basa v rukou nadopovaných chlapíků ve středních letech. Jestli byl čtvrtek předkrmem před hodně našlapaným pátkem a skvělou sobotou, potom byli PHILM chilli kořením tohoto předkrmu! Jejich hudba řvala, pohybovala se v neuvěřitelných poly-rytmech a přitom stále působila jako magnet. PHILM byli dokonce tak páliví, že nás ve spalujícím čtvrtečním slunci raději přijelo uhasit hasičské auto. Ve vteřině jsme byli mokří víc, než po té největší bouřce.

Spousta dalších kapel, včetně AMORPHIS, ANTHRAX či BORKNAGAR byla super, ale kdybych měl k jejich vystoupení vymyslet text, který vás donutí neodejít raději na svůj facebookový profil plný jiných odkazů na bezva reporty z Brutalu, asi bych tento boj prohrál. Raději tedy včas skončím konstatováním, že se letos Brutal Assault po čertech vydařil a nehledě na to, jestli jste chtěli v drsné masce utéct před ještě drsnější realitou, nebo jste drsní i ve skutečnosti, tenhle cirkus vás musel bavit minimálně tolik, jako bavil mě!

Diskuze

Cekem příspěvků: 6

Morbivod18.08.13 | 19:36:12
Štěpán Šime...18.08.13 | 20:59:30
Piitrs16.08.13 | 14:59:54
johny16.08.13 | 09:44:58
Hellhammer16.08.13 | 18:47:05
Johny16.08.13 | 21:37:43

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 19
16.08.14


Brutal Assault - vol. 18
17.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13


Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube