Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

ORPHANED LAND Worldwide Tour 2013

ORPHANED LAND Worldwide Tour 2013

support: KLONE, BILOCATE, THE MARS CHRONICLES
01.10.13
Praha, Exit-us

Izraelští ethno-metaloví vizionáři ORPHANED LAND v rámci celosvětového turné ke své čerstvé desce "All Is One" letos již podruhé zavítali do České republiky. Jejich první vystoupení na festivalu Brutal Assault bohužel zmařil prudký déšť, před kterým se velká část fandů běžela schovat. Pro mnohé z nich byl tedy jejich klubový návrat po necelých dvou měsících ideální příležitostí pro plnohodnotný koncertní zážitek.

Volba však bohužel padla na malý klub Exit-us, který je vhodný spíše k pořádání koncertů lokálních kapel a fanoušci se od začátku museli potýkat s nepříjemnostmi. Ačkoliv byl oficiální začátek avizován na šestou hodinu večerní, pořadatelé nechali návštěvníky čekat venku v zimě až někdy do čtvrt na osm. Akreditovaní fotografové se posléze v útrobách klubu dozvěděli absurdní a šokující požadavek, který jim nařizoval pořídit od každé kapely maximálně čtyři snímky. Kdo už v Exitu byl, je mu jistě známa skutečnost, že je rozdělen na dvě hlavní části. Úplně dole se nachází sál s pódiem a nad ním hospoda, ve které si za normálních okolností mohou lidé před koncertem sednout na pivo. Ne však tentokrát. Většina tohoto prostoru byla totiž vyhrazena kapelám a to včetně po většinu času nevyužívaných stolů, lavicí a židlí. Kdo doufal, že bude možno odpočinout si aspoň dole v sále, měl opět smůlu. Cokoliv, co by mohlo sloužit k sezení, bylo prozřetelně odstraněno. Všechny tyto závažné nedostatky pořadatele ovšem nechávaly chladnými a sváděli je na požadavky kapel. Je zajímavé, že při poslední klubové zastávce ORPHANED LAND u nás před dvěma lety v klánovickém Black Psu, se nic podobného nedělo.

Mou rozladěnost z pořadatelských kiksů naštěstí úspěšně rozptýlili hned první vystupující THE MARS CHRONICLES, které jsem zde slyšel úplně poprvé a musím říct, že mě jejich set velmi příjemně překvapil. Živelný a instrumentálně vytříbený progresivní metal s vynikajícím melodickým vokálem byl doslova pastvou pro uši. A přestože jde o relativně mladou kapelu, počínali si pánové jako zkušení mazáci, za což se jim publikum hned od počátku odměňovalo velmi solidní odezvou. Osobně bych si vsadil, že o téhle francouzské smečce uslyšíme postupem času víc a víc.

Pokud jsem se kromě ORPHANED LAND na něco opravdu těšil, pak to bylo určitě vystoupení progresivních metalistů KLONE. Jakkoliv jde u nás stále o trochu opomíjený spolek, lze ho řadit mezi naprostou špičku francouzské metalové scény a je kvalitativně zcela srovnatelný se známějšími kapelami jako HACRIDE, GOJIRA či DAGOBA. To ostatně dokázal i svým energickým vystoupením, které spolehlivě udrželo osazenstvo klubu ve varu. Pánové zahráli tři úvodní skladby z aktuálního alba "The Dreamer's Hideaway", zazněla i druhá část dvouskladbového EP "The Eye Of Needle" a chybět samozřejmě nemohla ani singlovka "Give Up The Rest" z předchozí řadovky "Black Days" nebo titulní píseň z druhé desky "All Seeing Eye". Díky originální tvorbě seskupení a její precizní živé prezentaci se pro mě osobně stali KLONE vrcholem celého koncertního večera a velmi mě těší, že jsem je mohl konečně spatřit naživo a navíc ve skvělé formě.

Zatímco první polovina večera patřila zajímavým jménům francouzské alternativně/progresivní metalové scény, v té druhé převzali štafetu kapely exotičtějšího původu a první z nich byli jordánští BILOCATE. Jelikož jsem jejich poslední desku "Summoning the Bygones" z minulého roku několikrát slyšel, nijak příliš jsem se na jejich vystoupení netěšil. A archaický a dosti nezáživný mix death, doom a black metalu nebyl očekávaně ani naživo ničím příliš zajímavý. Tvorba spolku jakoby se zasekla hluboko v metalovém undergroundu 90. let a ani exotický orientální odér příliš nezachránil. Ocenit lze však nasazení, se kterým pánové celý set odehráli a jestliže já osobně odešel zhruba po jeho polovině a na víc neměl již trpělivost, fanouškové viděli celou situaci zřejmě dosti rozdílně a připravili kapele opět mohutné ovace.

Zlatý hřeb večera se pomalu blížil a úderem desáté hodiny konečně přišel čas na hlavní hvězdy, izraelské ethno-metalisty ORPHANED LAND v čele s frontmanem Kobim Farhim. A úvod byl pro mě a zjevně i pro ostatní dosti matoucí. Ještě předtím, než pánové vstoupili na pódium, ladil na něm nástroje buď samotný Yossi Sassi, nebo někdo z techniků kapely, který jakoby mu z oka vypadl. O tom, jaká z těchto dvou verzí je správná, se na místě vedly dohady a dosud to netuším. Co je však podstatné, Yossi z nějakého důvodu s kapelou tentokrát nevystupoval, což bohužel mělo celkem dost velký vliv i na kvalitu celého setu. Na turné k předchozí desce "The Never Ending Way Of ORwarriOR" izraelský kytarista doslova zářil, ohromoval všechny svou muzikantskou virtuozitou, hrou na exotické nástroje či povedeným doprovodným zpěvem a strhával na sebe velkou část (zasloužené) pozornosti. Jeho náhradník si sice počínal velmi solidně, nicméně v náročnějších partech byl znát lehký deficit instrumentálních schopností a nebylo to zkrátka ono. Úvod vystoupení navíc poznamenal silně katastrofální zvuk, a ačkoliv se postupem času naštěstí zlepšil do poslouchatelné podoby, z nějakého záhadného důvodu byl i tak suverénně nejhorším ze všech čtyř kapel. ORPHANED LAND se logicky soustředili na svou letošní novinku "All Is One", ze které kromě titulní skladby zazněly ještě "Brother", "Through Fire And Water", "The Simple Man" či "Let the Truce Been Known". Předchozí album "The Never Ending Way of ORwarriOR" bylo prezentováno kousky "Sapari", "In Thy Neverending Way" či "Barakah" a došlo samozřejmě i na přelomový opus "Mabool" a největší jistoty koncertního setlistu v podobě "The Kiss of Babylon", "Birth of the Three", "Ocean Land" a jako přídavek na závěr nezbytnou "Norra El Norra".

Klima dole v sále bylo bohužel s každou kapelou stále méně snesitelné, během koncertu ORPHANED LAND už zde panovalo dosti nepříjemné horko a dusno a místností se linul výrazný odér potu. V kombinaci s nemožností se kdekoliv posadit to byla další z mnoha věcí, které dokázaly návštěvu akce notně znepříjemnit. Jako jediné místo k odpočinku tak posloužilo schodiště do horních pater klubu. Fanoušci se naštěstí v drtivé většině nenechali všemožnými nedostatky znechutit, poslušně poslouchali povely frontmana Kobiho z pódia a mezi jednotlivými skladbami nedočkavě skandovali jméno kapely. S bouřlivou odezvou publika byli očividně spokojeni, možná dokonce trochu zaskočeni, i samotní muzikanti a pevně věřím, že se k nám opět rádi vrátí, jen snad propříště padne volba na vhodnější klub.

Pokud bych měl srovnávat letošní koncertní zastávku ORPHANED LAND s tou minulou, která proběhla v klánovickém Black Psu před dvěma lety, dalo by se hovořit o velkém zklamání. Zatímco tehdy měli pánové žánrově přiléhavější support, kvalitní zvuk, snesitelný vzduch v sále, povedenou videoprojekci, (která by se do Exitu zkrátka už nevešla) a především v jejich sestavě nechyběl klíčový člen seskupení, tentokráte jako by bylo téměř vše špatně. I přesto lze ale říct, že podali velmi solidní výkon a fanoušky určitě nezklamali. Ono nadšení, které jsem prožíval dva roky nazpět, se však tentokrát nedostavilo…

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

Michal07.10.13 | 14:16:30
Tom11.10.13 | 22:31:53
-krusty-07.10.13 | 19:55:36
vxc05.10.13 | 23:01:34

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube