Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Peter Gabriel - So - Back to Front

Peter Gabriel - So - Back to Front

10.10.13
Praha, O2 arena .

Dvacáté páté výročí alba "So" s původní sestavou

History in the making, tak se dá nazvat čtvrteční koncert Petera Gabriela. Hudební, zvukový, koncepční, pódiový a světelný orgasmus. U bývalého frontmana GENESIS si už člověk zvykl na rekvizity jako je jízdní kolo (Solsbury Hill – Growing Up tour) nebo telefonní budku (Come Talk to Me – Secret Word Live), proto málokoho překvapily čtyři pojízdné jeřáby se světly a kamerami, připomínající monstra ze sci-fi Válka světů. Ovšem pokud by se tato samostatná složka vystoupení dala nazvat jako scénický tanec strojů, je potřeba to vidět na vlastní oči, aby člověk uvěřil.

Na začátku koncertu si nemohu nerýpnout do českého národa, kdy někteří návštěvníci pojali koncert jako pivní a klobásové slavnosti. Takže když začalo vystoupení předkapely nezvykle již pět minut po dvacáté hodině (začátek koncertu ve 20.00!) a Peter přišel v českém jazyce představit vystupující – violoncellistku a zpěvačku Linneu Olsson a multiinstrumentalistku a zpěvačku Jennie Abrahamson (obě též součástí Gabrielovy kapely pro probíhající turné), bylo hlediště zaplněno z poloviny a lidé se trousili jak švábi na pivo. Naštěstí již sedící část publika ocenila potleskem skvělé výkony obou protagonistek a též si uvědomila, proč zrovna tyhle dvě ženy si vzal Peter pro obohacení zvuku pódiové prezentace svých skladeb. Ve 20.40 již nastoupili dva holohlaví pánové, dvě legendy – Peter Gabriel a Tony Levin, aby zahájili koncert skladbou "Obut". Ještě před skladbou informoval v češtině i angličtině o průběhu koncertu. Akustický set, elektrický set, album "So" v celé své délce a v původním pořadí písní, a přídavky. Jednotlivé části koncertu přirovnal k dobrému jídlu, které se stává z předkrmu, hlavního chodu a dezertu. Následovala tedy již zmíněná "Obut" s rozsvícenými světly v hale, aby akustické vystoupení budilo dojem hraní ve zkušebně. První vrchol již přišel s "Come talk to me", kdy již nastoupila celá doprovodná kapela. Skladbu "Shock the monkey" mohou znát i fanoušci COAL CHAMBER, i když ne v unplugged provedení. Přitvrzení již přišlo s "Family snapshot".

Elektrická část hned v úvodu s "Digging in the Dirt", znamenala jeden z vrcholů večera a diváci si mohli již vychutnávat vynikající světelnou show (jen pro zajímavost, na obou stranách podia byla ve výšce 6-10 metrů čtyři světla, která ovládali technici sedící nahoře přímo v konstrukci, jediná možnost jak se nahoru dostat byla po provazovém žebříku). Z tohoto setu lze ještě vyzdvihnout "Secret World", velice kladně přijatou "Solsbury Hill" a křehkou filmovou novinku "Why Don't You Show Yourself?".

Hlavní chod a kdo zná album "So" zpaměti, mohl předem tušit přicházející skladby. Rudý déšť při "Red Rain" (plátna po obou stranách pódia nesloužila pouze k detailnímu zachycení muzikantů, ale spolu s plátnem za muzikanty tvořila další rozměr koncertu.), "Sledgehammer" s malým "kotlem" před podiem. Nádherná "Don't Give Up", jež dala větší prostor Jennie Abrahamson, která předvedla výkon srovnatelný s Kate Bush nebo Sinéad O´Connor. Celé album bylo tedy přehráno až do konce k "In Your Eyes", kde v úvodu uplatnil svůj hluboký hlas i Tony Levin.

Přestože během vystoupení měl každý pohyb své místo a nedával moc prostor na improvizace nebo na změny v setlistu, působili muzikanti velice uvolněně. Bylo na nich vidět, jak si koncert užívají.

Pokud si někdo myslel, že po kompletním přehrání alba "So" nemohlo přijít již nic lepšího, mýlil se. První přídavek zajistila neskutečná pódiová a světelná prezentace skladby "The Tower That Ate People". A na závěr nic menšího než skladba pro všechny mladé lidi, kteří jsou utlačovaní, avšak prvotně vždy patří člověku jménem Stephen Bantu Biko, podle jehož příjmení je pojmenovaná, a při které postupně opouští scénu všichni muzikanti. Na podiu zůstane pouze bubeník, který udává tempo, aby rozvášněný dav mohl dozpívat jednu z nejlepších Peterových skladeb, kterou na albu "And I'll Scratch Yours" (album Gabrielových coververzí) nazpíval Paul Simon.

Zajímavosti: před přídavky si na požádání Gabriela vysloužil obrovský potlesk i tým techniků, bez nichž by vystoupení budilo poloviční dojem. Každý koncert je nahráván a míchán a je k dostání za 15 dolarů na stránkách Petera Gabriela.

Setlist

Akustický set:
1. Obut
2. Come Talk To Me
3. Shock The Monkey
4. Family Snapshot

Elektrický set:
1. Digging In The Dirt
2. Secret World
3. The Family And The Fishing Net
4. No Self Control
5. Solsbury Hill
6. Why Don't You Show Yourself? (2013 tour)

So:
1. Red Rain
2. Sledgehammer
3. Don't Give Up
4. That Voice Again
5. Mercy Street
6. Big Time
7. We Do What We're Told (Milgram's 37)
8. This Is The Picture (Excellent Birds)
9. In Your Eyes

Přídavky:
1. The Tower That Ate People
2. Biko

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube